Heerlijke tuinweelde SïREISRRDRR.fNL Wat is uw mooiste vakantieherinnering? Je kunt er kajakken, picknicken, bloemen kijken, walnoten plukken, wandelen, luisteren naar strijkkwartetten en dansen. The Butchart Gardens op Vancouver Island hebben volgens Willemijn Bos veel weg van het paradijs. reizen@wegener.nl 23 reizen |||f 024-3650360 PZC lüil Zaterdag 28 juni 2008 Naburige boerderijen lever den vruchtbare grond en mest, de arbeiders uit de cementfabriek werden met paard en wagen in de tuin aan het werk gezet en Jennie vertelde hoe het moest. Ze schiep in de troosteloze diepte van de groeve een verzonken tuin, met een door bomen omringd meer, een klate rende fontein en romantisch slinge rende wandelpaden. Wat een werk moet het zijn ge weest om al die kale rotswanden te beplanten. In 1921 was het hele karwei geklaard. Vanaf de rots die was blijven staan, zien we nu in de diepte van de groeve kleurrijke bor ders en eilandjes in een groen ga zon. Er liggen mensen te luieren, er wordt gebald, gepicknickt, het mag allemaal. Dan koersen we naar de Japanse tuin aan de zeekant van het land huis, maar voor we daar arriveren, komen we eerst door de rozentuin. Hier lag aanvankelijk de tennis baan van de Butcharts, maar die moest plaats maken voor meer dan honderd soorten rozen. Daarna de Italiaanse tuin met vijvers en beel den, met op de kop een stervormi ge vijver. Toen Jennie te oud werd en haar kinderen de exploitatie van de tui nen overnamen, besloten deze in het geheim, tegen de wil van hun moeder, toegang te gaan heffen. Er kwam een kassahokje op wielen, dat snel achter de struiken werd ge reden als hun bejaarde moeder nog eens naar haar tuinen kwam kijken. Hoe staan de tuinen er nu bij? Late re generaties Butchart hebben beel den en fonteinen toegevoegd. De tuin is steeds uitgebreider en mooier geworden. Overal is het een explosie van kleuren en alles ziet er ontzettend goed verzorgd uit. Er zijn dan ook zestig fulltime tuinlieden in dienst. Eigenlijk is het er behoorlijk druk - ieder jaar komen er een miljoen be zoekers - maar iedereen loopt zo rustig te kijken en te genieten dat je van niemand last hebt. Pas als ik foto's wil maken, merk ik dat het bijna niet lukt beelden te schieten zonder mensen erop. Ik loop zo te kijken en te fotografe ren dat ik niet door heb dat de rest van mijn groep allang zit te lun chen in Benvenuto, de oude fami lieresidentie. Ja, je kunt jezelf hier gemakkelijk verliezen, en de rest van je gezelschap ook. In Benvenuto is nu, behalve een restaurant, een tearoom gevestigd, je kunt er trouwen en er is een ten toonstelling over de tuinen en de cementfabriek. Vanaf hun trouwfo to kijkt het miljonairsechtpaar Jen nie en Robert naar ons. Spectaculair zijn de avonden, bijna sprookjesachtig, als duizenden ge kleurde lampjes de bloemen 's avonds verlichten. In de zomer, op zaterdagavond, komen zowel toeristen als inwoners van de stad Victoria zich vergapen aan het fan tastische vuurwerk met lasershow en het gekleurde waterspel van de enorme Ross-fontein. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl The Butchart Gardens ligen zo'n 20 kilometer te noorden van Vic toria op het schiereiland van Saanich op Vancouver Island. Vanuit Victoria kun je er met een bus van de Gray Line West heen. www.butchartgardens.com Elk jaar worden er meer dan 1.000.000 perkplanten van zo'n 700 soorten geplant om ervoor te zorgen dat de tuinen ononder broken in bloei staan van maart tot en met oktober. The But chart Gardens zijn iedere dag van het jaar open. In de zomer worden er openluchtconcerten gegeven en wordt vuurwerk afge stoken. De redactie is be nieuwd naar uw mooiste vakantie herinnering. leder een maakt tijdens een vakantie bijzondere dingen mee. Maar wat doet het met u? En waarom? Daarom willen wij graag van u weten wat volgens u uniek is. Welke gebeurtenis heeft u diep geraakt? Heeft u dit moment op de foto vastge legd en wilt u het graag delen met anderen, laat het ons dan weten. Stuur uw foto naar redactie@reisradar.nl en leg daarbij in maximaal 180 woor den uit waarom dit uw mooiste vakantiemoment is. Geef ook uw voor- en achternaam en adres op. Wekelijks krijgt de leukste foto een plekje in de krant. Een selectie van de overi ge inzendingen wordt op www.reisradar.nl geplaatst. VERENIGDE STATEN I',f ;r -f h AA Dit verhaal begin met ce ment en een man, de Schot Robert But chart. Hij bedacht dat het handiger is cement in zakken te stoppen dan in onhan dige vaten. Hij was ook de eerste man in Canada die bij de produc tie van cement de kalksteen verhit te in draaiende droogtrommels. Dat systeem had hij tijdens zijn hu welijksreis met zijn Canadese vrouw Jennie Foster Kennedy afge keken van de Engelsen. Hij zou er steenrijk mee worden. Dit staat allemaal in het gidsje dat we krijgen bij de kassa van The Butchart Gardens. En dat Robert Butchart in het zuiden van Vancou ver Island een stuk land kocht waar kalksteen in de grond zat. Daar opende hij in 1888 zijn fa briek, die van de afgegraven kalk steen cement maakte. In 1904 was het woonhuis van Robert en zijn Jennie klaar, op ditzelfde terrein. Een huis met een tennisbaan en een prachtige tuin, want Jennie hield van tuinieren. Het is een boeiend verhaal. We zijn vanuit Victoria met een bus hierheen gekomen, want we wil len die tuinen van Jennie wel eens zien. Daar lopen we nu, zo'n hon derd jaar later, op een stralende dag. Over de paden die door de oude kalksteengroeve slingeren, want toen de groeve rond 1916 compleet afgegraven en uitgeput was, sloot de fabriek en betrok Jen nie dit verwoeste landschap bij haar tuin. redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Familievakanties op boerderijen in de Hunsriick Familievakantie in de Hunsriick bete kent vakantie op een idyllische boer derij, in een comfortabel familiever- blijf, vakantiepark of pensionnetje. Op een speelse manier leren kinde ren inheemse dieren en planten op nieuw ontdekken. De all-in formule 'Natürlich für Familien' biedt twee volwassenen en twee kinderen ze ven dagen vakantieplezier op een boerderij met daarbij een boottocht op de Moezel. www.hunsruecktouristik.de Hongkong in teken van winkelen en lekker eten Van 1 juli tot en met 21 september staat Hongkong in het teken van winkelen, culinair genieten en spec taculaire acties tijdens de Hong Kong Summer Temptations 2008. Om de bezoeker van de stad kennis te laten maken met de vele smaken van Hongkong, stellen populaire res taurants in de culinaire wijken van de stad speciale menu's samen met een bijpassend wijnarrangement. www.discoverhongkong.com Perken en water in But chart Gardens op Van couver Island. Onder: Benvenuto, het voormalige familiehuis, is nu een restaurant, tearoom en museum. foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111