2i reizen mm Het bescheiden Tongeren in Vlaams Limburg staat op zondagochtenden in het teken van de grootste antiekmarkt van de Benelux. Boris Peters ging er ook kijken. j reizen@wegener.nl j 024-3650360 P2C Zaterdag 28 juni 2008 Iedere zondagmorgen komen antiek- en curiosaliefhebbers naar Tongeren, de oudste stad van België. Drie- tot vierhon derd kramen met vooral Bel gische en Nederlandse handelaren staan er wekelijks langs de stads wallen aan de Leopoldswal, in de omgeving van de Veemarkt en in twee grote, overdekte hallen aan de Clarissenstraat. En natuurlijk zetten ook de ruim veertig anti quairs, die zich permanent in Ton geren gevestigd hebben, op zondag ochtend de deuren open. Om een uur of zeven warmen en kele handelaren zich op bij een kop koffie in café 't Poorthuis. Naarmate de ochtend vordert, wordt het steeds drukker. Belgen, Nederlanders, Duitsers, Polen en enkele Amerikanen van een nabij gelegen militaire basis schuifelen gië onder koning Leopold II op zoek was naar historische helden, kreeg Ambiorix een imposant standbeeld op het Tongerse Stad huisplein. Recht tegenover de On- ze-Lieve-Vrouwe Basiliek met haar imposante toren. Het Stadhuis plein is ook het vertrekpunt van de Ambiorixroute, een wandelrou te van 4,5 kilometer, gemarkeerd met grote bronzen 'klinknagels' in het wegdek. De markeringen met een portret van Ambiorix erop lei den langs de belangrijkste histori sche gebouwen. Voor een stadje met slechts zon 20.000 inwoners is er in Tongeren verrassend veel te ontdekken. Een van de charmantste delen is het Begijnhof. Oorspronkelijk lag het elders, maar in 1257 werd het overgebracht naar een stuk grond binnen de nieuwgebouwde, mid deleeuwse stadsomwalling. Het Tongerse Begijnhof is een soort stadje binnen de stad, dat groten deels ontsnapte aan de grote brand van 1667. Die brand werd aangesto ken door het Franse leger van Lo- dewijk IV en legde de stad groten deels in de as. „Bijzonder voor het Tongerse Begijnhof is dat het hier gebruikelijk was dat de begijntjes of hun familie de bouw van hun ei gen woning financierden", vertelt Stephane Nijssen. Hierdoor zijn de huizen bijna allemaal verschillend. Er zijn kleine, bescheiden wonin gen, maar zoals bij het Onder de Lindepleintje, ook grotere stenen huizen. Een van de oudste gebou wen is de uit 1294 daterende Be gijnhofkerk. Opvallend genoeg is ook de Hema in de Maastrichterstraat opgeno men in de Ambiorixroute. De win kel met Nederlandse roots is onder gebracht in twee oude huizen uit de 16e eeuw, de enige vakwerkhui zen in Tongeren die na de brand van 1667 nog overeind stonden. Kijk in de Tongerense Hema daar om zeker even omhoog bij de stroopwafels; door het lage glazen dak is er een goed zicht op de nog vrijwel geheel in de oorspronkelij ke staat verkerende achtergevels. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl M Antiekmarkt Tongeren: elke zon dag van 06.00 tot ongeveer 13.00 uur. Websites: www.tonge- ren.be en www.toerismevlaande- ren.nl Bij Toerisme Tongeren aan het Stadhuisplein 9 is voor 2,50 euro de Wandelwijzer Ambio rixroute verkrijgbaar en het gra tis boekje 'n Rondje Tongeren. langs het gevarieerde aanbod. An tieke meubels, prachtig opgepoetst zilver, vrome Mariabeelden, oude poppen en zelfs opgezette schild padden lonken naar potentiële ko pers. In een van de hallen pocht een handelaar in kitcherig porse lein met gouden randjes over een Koreaanse opkoper. „Vorige week was ie er weer. Alleen aan mijn kraam kocht ie al voor 1.200 euro." 'Hoogte 80' Tongeren is naast an- tiekstad ook de stad van Ambiorix. Deze koning van Eburonen ver sloeg in 54 voor Christus het toen nog weinig voorstellende Romein se invasieleger van Julius Caesar. Hoewel de Romeinen later revan che namen, kregen ze Ambiorix nooit te pakken. Tongeren werd uiteindelijk deel van het Romeinse rijk en kreeg in de tweede eeuw na Christus stadsrechten. Die rechten maken het de oudste stad van Bel gië. „De oudste stad, niet de oudste plaats", zegt gids Stephane Nijssen van Toerisme Tongeren. In 1866, in een periode waarin Bel Ambiorix gaf zich nooit gewonnen. Antiek, waar je maar kijkt, foto's Boris Peters Antiekinvasie in Tongeren NEDER. 1 LAND Tongeren LUXEM: BURG;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109