Harare wacht op de knokploegen Rechter matst Exxon na Vadez- ramp EU pleit voor uitstel verkiezing Zimbabwe Piloten vallen in slaap, toestel mist vliegveld Inwoners hamsteren etenswaren, vlak voor de verkiezingsdag. Klassiek gevecht om schadeclaim tussen de kleine man en 'big oil'. Voorzitter Slovenië toont zich 'diep bezorgd' over situatie. PZC Vrijdag 27 juni 2008 9 Zanu-PF-aanhangers luisteren naar partijleider en president Mugabe tijdens de laatste verkiezingsbijeenkomst. foto Tsvangirayi Mukwazhi/AP door onze correspondent Slona Eveleens HARARE - In een supermarkt in het centrum van Harare proberen klan ten te hamsteren. Met een verkie zingsdag voor de boeg en een weekend waarin de winkels geslo ten zijn, willen ze wat extra eten bij elkaar zien te scharrelen. De prijzen van de schaarse produc ten zijn duizelingwekkend. Een flesje mineraalwater kost 27 mil jard Zimdollar, ruim twee euro. Als een kassa de twee miljoen wis selgeld niet heeft, wuift de klant het met een groots gebaar weg. De hyperinflatie is niet meer bij te benen. „Soms pak ik iets van een schap en dan blijkt het bij de kassa door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De inwoners van vissersdorpjes in Alaska maakten gisteren geen geheim van hun ge voelens. Speciaal voor de televisie camera's hingen ze spandoeken op met teksten als: 'Ondernemingen staan boven de wet' en 'Schuldig tot rijkdom is bewezen'. „Zo opereren dit soort grote bedrij ven met al hun advocaten", ver klaarde visser Oliver Grees tegen een lokaal radiostation na de ne derlaag van de inwoners van Alas ka tegen oliemaatschappij Exxon Mobil. „Ze procederen iedereen ka pot. Onaantastbaar zijn ze." De strijd tussen Exxon Mobil en 32.000 inwoners van Alaska duur de bijna twintig jaar. In 1989 stuur de een beschonken kapitein de tan alweer duurder dan op het prijs kaartje staat", zegt een bejaarde man. Bij banken in de Zimbab waanse hoofdstad staan enorme rijen. Een rekeninghouder mag per dag niet meer dan twee euro van de bank halen. Het stimuleert de overlevingskunst van de Zimbab- wanen. Voetgangers en automobilisten ver tragen hun tempo bij de ambassa de van Zuid-Afrika, waar zo'n 180 activisten van de oppositiepartij MDC een veilig heenkomen heb ben gezocht. De opgejaagde mensen zitten op het grasveld, zich warmend in het winterzonnetje. In de afgelopen weken was het in diverse wijken van Harare zeer onrustig omdat milities de omwonenden bijeen trommelden en soms 's nachts dwongen strijdliederen te zingen. Maar nu, net voor de verkiezings- ker Exxon Valdez op de klippen. Ruim 1900 kilometer kustlijn raak te verontreinigd, één van de groot ste ecologische rampen uit de Amerikaanse geschiedenis. Het Hooggerechtshof bepaalde dinsdag dat Exxon immateriële schadevergoeding moet betalen aan inwoners, maar veel minder dan eerder was bepaald. In 1994 bepaalde een jury nog dat de kla gers gezamenlijk recht hadden op vijf miljard dollars. Een hogere rechtbank halveerde dat bedrag in 2004. Het Hooggerechtshof bepaal de woensdag uiteindelijk dat een half miljard volstaat. Een dag later waren de bewoners van Alaska nog niet bekomen van de uitspraak. In interviews met Amerikaanse media waren vissers 'te gedeprimeerd om te praten'. De Republikeinse gouverneur Sa rah Palin zei: „Het is nu feest in de bestuurskamer van Exxon." De oliemaatschappij wilde eigen lijk helemaal geen aanvullende dag, heerst er een gespannen kalm te. „Ik heb de afgelopen nacht ge woon weer eens kunnen slapen", merkt een man op die in een volks buurt aan de rand van de stad woont. Zanu-PF heeft opdracht ge geven om met die nachtelijke actie te stoppen. Maar de angst is dat de gewelddadi ge knokploegen van Mugabe de Zimbabwanen vandaag zullen dwingen om te gaan stemmen. Mugabe en zijn kliek willen een grote opkomst van kiezers om de stembusgang legitimiteit te ver schaffen. In Harare, een bolwerk van de oppositie, doet het advies de ronde zich niet tegen de druk 'Gewoon gaan stemmen als je daarmee een pak slaag kunt voorkomen' boete betalen. Exxon keerde eer der al een half miljard uit om de materiële schade te vergoeden van de inwoners. Daar moest het vol gens de oliemaatschappij bij blij ven, zeker omdat het bedrijf ook al opdraaide voor schoonmakenkos- ten. In totaal gaf Exxon 'vrijwillig' 3,5 miljard dollar uit aan de ramp. Het kustgebied is volgens officiële 'Het is nu feest in de bestuurskamer van Exxon', zegt gouverneur Palin rapporten volledig hersteld van de ramp, maar binnen de lokale ge meenschap bestaat daar grote twij fel over. Vissers klagen over de scherpe waardedaling van hun vis vergunning. Ook zou de haring en zalmvangst zijn teruggelopen. In de ogen van de meeste klagers is Exxon roekeloos geweest. Het was binnen het bedrijf bekend dat te verzetten. 'Gewoon gaan stem men als je daarmee een pak slaag kunt voorkomen. Maar dan twee kruisjes zetten waardoor de stem ongeldig is', luidt het advies. Op straat, in huizen, bij groente stalletjes proberen de Zimbabwa nen te voorspellen wat er vandaag gaat gebeuren. Een deel denkt dat het rustig blijft, anderen vrezen ge weld. Ze praten over niets anders dan de politieke chaos en het ge weld van de laatste tijd. „Ik kan alleen maar hopen dat de rust weerkeert als Mugabe zijn zin heeft en de eenmansrace heeft ge wonnen", verzucht een vrouw die in een snackbar kippen roostert. „En misschien voelt hij zich dan sterk genoeg om te gaan praten met de MDC, want die vertegen woordigt de meerderheid van Zim babwanen." de kapitein Joseph Hazelwood een alcoholprobleem had. Hij was al een keer naar een ontwenningskli niek gestuurd. Op de avond van de ramp had Ha zelwood naar eigen zeggen een aantal dubbele wodka's op. Hij had vage aanwijzingen achtergela ten voor zijn stuurman, die uitein delijk de controle verloor. Met sla perige stem meldde Hazelwood aan de kustwacht dat er 'wat olie' in de zee lekte. Dat bleek uiteinde lijk ruim veertig miljoen liter ruwe olie te zijn. Bijna 600.000 zeevo gels en duizenden otters, robben en zeeleeuwen kwamen om. Het Hooggerechtshof meent dat Exxon genoeg gestraft is voor de catastrofe. De extra boetes mogen niet het bedrag overstijgen dat al is uitgekeerd om materiële schade te vergoeden, aldus de rechters. De 32.000 klagers kunnen nu gemid deld zo'n 25.000 dollar tegemoet zien. Inclusief de rente zal dat op lopen tot ongeveer 30.000 dollar. BRUSSEL - Huidig voorzitter Slove nië van de Europese Unie pleit voor een uitstel van de tweede ron de van de presidentsverkiezingen in Zimbabwe. De EU sluit zich daarmee aan bij landen uit zuide lijk Afrika. In een verklaring stelde Slovenië gisteren dat het diep be zorgd is over de ontwikkelingen in Zimbabwe 'die niet op geloofwaar dige wijze kunnen leiden tot een resultaat dat de wil van het Zim babwaanse volk weerspiegelt'. Een Zimbabwaanse rechtbank heeft Tendai Biti, de tweede man van de oppositiebeweging MDC, gisteren op borgtocht vrijgelaten. Biti was vorige week aangeklaagd wegens verraad. De plaatsvervan ger van oppositieleider Morgan Tsvangirai zou hebben geprobeerd de uitslagen van verkiezingen te beïnvloeden. Tsvangirai zelf wil dat de Zuid-Afrikaanse president Mbeki snel actie onderneemt om een eind te maken aan de crisis in Zimbabe. Hij zei dat gisteren in een interview met de Britse zen der Sky News. Mbeki wordt ge zien als degene die het best kan on derhandelen met de Zimbabwaan se president Mugabe en de in het nauw gebrachte Tsvangirai. Ook waarschuwde Tsvangirai giste ren in het Britse dagblad The Ti mes president Mugabe dat de tijd van praten voorbij is als de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen vandaag doorgaat. Volgens Tsvangirai zijn geen onderhande lingen meer mogelijk tussen zijn MDC en de ZANU-PF, de partij van de president, als Mugabe zich tot winnaar van de stemronde ver klaart. Mugabe zelf gaf gisteren aan te willen praten met de MDC. Hij zei niets over het wel of niet doorgaan van de verkiezingen. MUMBAl - In de verkeerstoren van de luchthaven van de Indiase hoofdstad Mumbai heerste on langs flinke paniek: een vliegtuig dat daar had moeten landen, vloog over het vliegveld zonder ook maar een meter te dalen. De twee piloten van het vliegtuig, dat meer dan honderd mensen ver voerde, bleken in slaap te zijn ge vallen. Het vliegtuig stond op de automatische piloot, schreef de In diase krant The Times of India gis teren. Pas vijftien mijl verder lukte het de piloten te wekken. De mede werkers van de verkeerstoren na men via een speciale procedure contact op met het vliegtuig, om dat ze vreesden voor een kaping. Pas toen in het vliegtuig een nood- alarm afging, dat door de verkeer storen was aangezet, ontwaakten de piloten, aldus The Times of In dia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9