Zeeland Sinterklaasgevoel Zeeuwland voorbij Strijd tegen afkalven platen Cultuurles is méér dan vertellen hoe het zit H'rnf Middelharnis verlaat sluitingstijd 26 I Vrijdag 27 juni 2008 PZC Dvd van studenten is leerkracht van dienst bij cultuureducatielessen. Woningbouwvereniging moet financieel een pas op de plaats maken. Koor geeft concert Snuffelmarkt op tijdens weekenduitje kinderboerderij Noord ontmoet zuid op swingend concert Kabelhaspels gestolen uit pand in aanbouw SMA Zeeland blijft op én in Schouwse bodem Gratis drankje tijdens jubileumrommelmarkt F ?L Rijkswaterstaat laat baggerzand uit vaargeul storten op Galgeplaat. Jan-Willem Goudhart en een deel van de 'middeleeuwse' cast. foto Mechteld Jansen door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De zeemeermin uit de legende over de ondergang van Westenschouwen leefde eventjes bij Burghsluis, een paar kilometer verderop. Leerlingen van groep 7 en 8 van de J.L. de Jongeschool uit Zierikzee mixten fictie en werke lijkheid gisteren door elkaar tij dens een opvoering in het plaatse lijke Multi Functioneel Centrum. En dat was ook precies de bedoe ling. Het optreden van de kinderen was het sluitstuk van een studieproject van Hogeschoolstudenten Jan-Wil lem Goudhart (Burgh-Haamstede) en Marcel Machielse (Roosendaal). Die gaven de klassen afgelopen tijd meerdere malen cultuurles- sen, namen die op en zetten ze op een dvd. Leerkrachten kunnen daarop zien hoe ze cultuureduca tie kunnen aanpakken. Om de kinderen te bedanken voor hun inzet, mochten die gisteren het geleerde in de praktijk breng en tijdens een toneelstuk voor hun ouders en medeleerlingen. In de lessen namen de studenten de rol van de leerkrachten even tjes over. „We zijn begonnen door met de kinderen in het verleden van de Plompe Toren bij Burgh sluis te duiken", legt Jan-Willem uit. „Die hoorde vroeger bij het dorpje Koudekerke, dat is wegge spoeld." Dat was meteen les één voor de meesters en juffen: neem als onderwerp van je cultuurles iets tastbaars, iets dat de kinderen kennen. Les twee volgde meteen: kauw niet alles voor, maar ga met de kin deren aan de slag om een simpel gegeven uit te breiden. „Ons start punt was een Aq-'tje met informa tie over de toren. Samen met de kinderen hebben we daarna be dacht hoe het geweest moet zijn om toen te leven, hoe de wereld er toen uitzag, hoe mensen gekleed gingen." En als de kinderen dan met de zeemeermin van Westen- schouwen op de proppen komen: prima natuurlijk. Vervolgens gingen de studenten met de kids aan de slag met de uit werking. Ze maakten onder meer decors en kleren. Les drie daarbij: blijf niet steken in traditionele me thoden. Jan-Willem: „We hebben onder meer beamers gebruikt. Daar kun je zóveel meer mee." De dvd van de lessen mogen alle belangstellende leerkrachten heb ben om er iets van op te steken. De laatste les voor hen kwam ove rigens voort uit de praktijk: laat de kinderen ook iets dóen met wat ze geleerd hebben. Want daarmee be zorg je, zo bleek gisteren, een volle zaal een heel leuke middag. Kinderen van de J.L. de Jonge- school in Zierikzee waren de af gelopen tijd 'proefkonijn' voor het maken van een instruc- tie-dvd. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De uiers van de melk koe Zeeuwland drogen op. Die boodschap kwam gisteren van di recteur Antoine de Ceuster van woningbouwvereniging Zeeuw land. De politiek heeft de laatste ja ren nogal de neiging om naar Zeeuwland te kijken als co-finan cier. „En dat kan niet altijd meer", zegt De Ceuster. „We willen best nog deelnemen in projecten, maar daar moet dan wel iets tegenover staan waar we geld mee kunnen verdienen." Tijdens de doorrekening van de be grotingscijfers voor de langere ter mijn bleek dat de woningbouwver eniging flink achteruit boert. Niet dat de vereniging maar zo failliet kan gaan, maar het eigen vermo gen zou dan te veel dalen. Voor De Ceuster reden om in te grijpen, maar - zo verzekert hij - van pa niek is geen enkele sprake. De pro blemen ontstaan door een combi natie van factoren. De huren mo gen van de regering minder stijgen dan waar op was gerekend. Daar door loopt de woningbouwvereni ging (met 4000 huurwoningen) heel wat inkomsten mis. Ook zijn de bouwkosten voor nieu we woningen fors gestegen, waar door de huur die Zeeuwland vraagt niet kostendekkend is. „Dan zou de huur op 800 of 850 euro liggen en bij ons ligt de huur waarde van bijna alle woningen onder de huurtoeslaggrens (ruim 631 euro). Dus moeten we ons ver lies nemen en boeken we direct 50.000 euro af op een nieuwe wo- Zeeuwland gaat kosten besparen omdat anders de financiële reser ves te veel slinken. De huurder merkt hier volgens directeur De Ceuster weinig van. ning." Daarnaast worden de huur woningen beneden de marktwaar de verkocht en is Zeeuwland veel geld kwijt aan onderhoud van de dorpshuizen. Om de neerwaartse spiraal op te vangen kondigt De Ceuster maatre gelen aan. Het belangrijkste is dat Zeeuwland wil bezuinigen op on derhoud. Uit onderzoek is geble ken dat die kosten erg hoog zijn. „Maar we bezuinigen niet op de kwaliteit." De winst moet zitten in goedkoper materiaal inkopen, onderhoudsprojecten samenvoe gen of wat meer aanbesteden. Daarnaast worden vernieuwings projecten (zoals in Malta) over een langere tijd uitgesmeerd. Er wor den minder woningen verkocht en dus ook minder nieuwe wonin gen gebouwd. „En we gaan er van uit dat na deze kabinetsperiode de huren weer op een hoger niveau komen." De huurder zal volgens De Ceuster weinig merken van de ze operatie. BURGH-HAAMSTEDE - Gospelkoor Sjofar treedt zondag op tijdens de dienst van de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede. De Dordrechtse groep kampeert elk jaar een weekeinde in de West hoek en geeft dan een concert in de regio. Sjofar staat onder leiding van Bert van der Weiden. De dienst, met als voorganger do minee Jeroen Hartel, begint om 10 uur. MIDDELHARNIS - Multimuziekband La Banda speelt morgenavond in de foyer van multifunctioneel cen trum Het Diekhuus in Middelhar- nis. De groep bestaat uit muzikanten van verschillende nationaliteiten, die allemaal hun eigen, swingende inbreng hebben. Het concert begint om 20 uur. Toe gang 8 euro, inclusief kopje koffie. ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie rikzee houdt morgen een snuffel markt met tweedehandsspullen. Doel is om geld in te zamelen voor de boerderij. Tijdens de dag kunnen bezoekers ook lid worden. Dat kost een gezin tien euro per jaar. De markt duurt van 10 tot 14 uur. zie ook: www.de-punt.nl. ZIERIKZEE - Uit een in aanbouw zijnde pand aan de De Jongestraat in Zierikzee zijn vier kabelhaspels ontvreemd. De diefstal vond plaats tussen woensdagmiddag half vijf en gisterochtend kwart over zeven. De waarde van het gestolen goed bedraagt ongeveer achthonderd eu ro. Van de dader(s) ontbreekt ie der spoor. ZIERIKZEE - Sagra Milieu Adviel (SMA) Zeeland mag ook de ko-| mende jaren de bodemonderzoek ken voor de gemeente SchouJ wen-Duiveland uitvoeren. Dd doet ze al een aantal jaar. De huidii ge overeenkomst hield op, waarnj er vijf bedrijven een offerte indien den. De prijskwaliteitverhouding van SMA bleek het beste. Bodemonderzoeken kosten de ge meente jaarlijks zo'n 40.000 euro. NIEUWE-TONGE - Het Hervormd Centrum Elim aan de Zuiddijk in Nieuwe-Tonge houdt morgen voor de 25e keer een rommelmarkt. Om dat te vieren krijgen alle bezoekers gratis een drankje met iets lekkers erbij. Er staan ruim dertig kramen en verder zijn er attracties voor jong en oud en een verloting. De markt duurt van 9 tot 15 uur. MIDDELHARNIS - In navolging van Schouwen-Duiveland gaat ook de gemeente Middelharnis de slui tingstijden van horecagelegenhe den mogelijk verruimen. Danscafé Le Bateau in Middelharnis geldt als proefkonijn. Die mag vanaf 1 juli om 4 uur dicht. Wel mag er vanaf 1 uur niemand meer binnen. Nu moet de zaak nog om 1 uur (donderdagavond) of 2.30 uur (vrij dag en zaterdag) sluiten. De proef loopt tot eind dit jaar. Na evaluatie besluiten gemeente en politie of er een breder vervolg komt. j zijn timê «1 ..zijn tme ikie r lew te. ei, den '1 1 zl#«, Me door Harmen van der Werf WEMELDINGE - In de strijd tegen het afkalven van zandplaten in de Oosterschelde begint Rijkswater staat deze zomer met het ophogen van het centrale deel van de Galge plaat. Het zand dat Rijkswaterstaat op de plaat laat opbrengen, komt vrij bij baggerwerkzaamheden in de binnenvaartroute door de Oos terschelde. De Witte Tonnen Vlije en het Brabantsch Vaarwater wor den gebaggerd, omdat daarin on dieptes zijn ontstaan. Vanaf eind juli staan deze werkzaamheden op de planning. Rijkswaterstaat hoopt dat het aan brengen van baggerzand - in totaal 150.000 kubieke meter, wat niet al te veel is - ertoe leidt dat de Galge plaat minder snel afkalft of zelfs kan aangroeien. Het zand dat op de plaat wordt gestort, is daar in de loop der jaren afgespoeld, ver klaart projectleider Eric van Zan ten. De proef zou al in 2007 beginnen, maar het duurde langer voordat de vergunningen afkwamen en mos selkwekers hadden moeite met de eerste opzet. Rijkswaterstaat wilde het zand aan de zuidwestkant van de plaat aanbrengen. De afkalving was daar het grootst, bleek uit on derzoek. Mosselkwekers maakten bezwaar. Zij vreesden voor aantasting van mosselpercelen, als het zand zo aan de kant van de Galgeplaat zou worden gestort. Met de mosselsec tor is er nu voor gekozen het zand in een cirkelvormig depot aan te brengen centraal op de plaat. Van Zanten: „We gaan een oppervlakte 'We gaan een oppervlakte van veertig voetbalvelden één meter ophogen' van twintig hectare, oftewel veer tig voetbalvelden, één meter opho gen." Een intensief onderzoeksprogram ma zit aan de proef vast. Rijkswa terstaat gaat met kennisinstituut Deltares in Delft volgen hoe lang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76