Bmnenïand Eis twaalf jaar cel voor 'bijlmoord' Werkloosheid 'naar historisch laag peil' DNA nuttig bij aanpak inbraken Leerplichtambtenaar nu ook op Schiphol actief Mededelingen van het waterschap Drugshandel Vuurzee bij Leen Bakker Ook tbs gevraagd voor dader gruwelmoord op Roosendaals station. Verdachten van zware misdrijven bekennen minder snel. 6 I Vrijdag 27 juni 2008 PZC BREDA - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren bij de recht bank in Breda twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist te gen de verdachte van de zoge noemde 'bijlmoord' in Roosen daal. Deze 42-jarige Carlos H. uit de Ver enigde Staten heeft bekend dat hij op 8 september vorig jaar een 22-jarige student uit Bergen op Zoom met een bijl op het hoofd heeft geslagen. Het misdrijf voltrok zich in een wachtruimte op een perron van het NS-station in Roosendaal. De verdachte is overtuigd communist. Hij wilde een anti-imperialistische daad stellen en had aanvankelijk het plan een commando van de ka zerne in Roosendaal te doden. Toen dit niet lukte, koos hij ervoor een man te treffen die, zoals hij het zelf uitdrukte, geschikt zou zijn als militair. Carlos H. verblijft sinds 2002 in Nederland. I** De aan grootheidswaanzin lijden- de man die in 2007 met een bijl een student doodsloeg, wilde naar eigen zeggen met zijn daad het imperialisme treffen. De Amerikaan liep met plannen rond om de Amerikaanse over heid te treffen door bijvoorbeeld een aanslag op een vliegdekschip te plegen. Later richtte hij zich op doelen in Nederland, dat hij als bondgenoot van de Verenigde Sta ten over één kam scheert met zijn geboorteland. Omdat zijn plannen niet uitvoerbaar bleken, stelde hij ze steeds bij. Zo zag hij af van de vernieling van een helikopter van het type Apache. De verdachte is geobserveerd in het Pieter Baan Centrum. Deskun digen daar komen tot de conclusie dat H. aan grootheidswaanzin lijdt. Ze beschouwen hem als psy chotisch en verminderd toereke ningsvatbaar. Ze schatten de kans op herhaling hoog in. Advocaat Peter Gremmen zei dat zijn cliënt verantwoordelijkheid wil nemen voor zijn daad. De Amerikaan heeft zijn raadsman gevraagd geen verzachtende omstandigheden aan te voeren of te pleiten voor een lagere straf De vader van het slachtoffer maakte gebruik van zijn spreekrecht. In een bevlogen betoog schetste hij zijn visie op de zaak. Hij stelde dat het misdrijf als statement totaal is mislukt. De ver dachte was het daarmee eens. LWJ De rechter doet op 10 juli uit- spraak. AMSTERDAM - Bij een grote brand die gisteren woedde op een bedrijventer rein in Amsterdam-Noord zijn 58 mensen lichtgewond geraakt. Ze hadden allemaal ademhalingsmoeilijkheden. Onder hen zijn 31 politieagenten. De meeste slachtoffers konden ter plekke worden behandeld, veertien Amster dammers moesten naar het ziekenhuis. Alle inwoners van de Florapark- buurt moesten kort na het uitbreken van de brand, in meubelwinkel Leen Bakker, op last van de brandweer hun huizen verlaten. Het ging om bewo ners aan de oostkant van de Kamperfoelieweg. De bewoners van vijftig a zestig woningen aan de westkant van die weg, dichterbij het bedrijventer rein, mochten niet naar huis en moesten overnachten in een marinekazerne in de stad of bij familie of vrienden. foto Evert Elzinga/ANP AMSTERDAM - De werkloosheid in Nederland daalt dit en volgend jaar naar een historisch laag peil. Dat stelt het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in de Arbeids marktprognose 2008-2013, die gis teren werd gepresenteerd. Het CWI verwacht dat het aantal werkzoekenden zonder baan eind dit jaar op 407.000 uitkomt. In 2009 zal de daling doorzetten tot circa 374.000. „Dit komt overeen met het niveau van de werkloos heid begin jaren '80 van de vorige eeuw", aldus het CWI. De werk loosheidscijfers piekten vier jaar geleden nog. Destijds, in 2004, wa ren nog bijna 700.000 mensen op zoek naar een baan. Anno 2008 is de situatie helemaal veranderd. Dit jaar en komend jaar verwacht het CWI dat er bij elkaar opgeteld 230.000 banen bij komen. In totaal telt Nederland eind 2009 ongeveer 8,8 miljoen banen. De werkgele genheid groeit het snelst in Flevo land, Utrecht en rond Nijmegen en het Rivierenland. DEN HAAG - Het verzamelen van DNA-materiaal helpt vooral in de strijd tegen veelvoorkomende mis drijven, zoals woninginbraken. Door DNA-sporen uit de woning te vergelijken met celmateriaal van een verdachte, kan justitie sneller een bekentenis afdwingen. Verdachten van zware misdrijven, waaronder zedendelicten, laten zich minder snel tot een bekente nis verleiden door DNA-onder- zoek. Dat komt mede doordat in zware strafzaken meer op het spel staat voor verdachten. Dit zegt mi nister Ernst Hirsch Ballin van Justi tie op basis van rapporten. Door verruiming van wetten in 2001 en 2005 kan justitie vaker DNA-materiaal afnemen, zowel van verdachten als van veroordeel de criminelen. Hierdoor is het aan tal profielen in de DNA-databank gestegen tot meer dan 50.000. De databank bevat nu acht keer zo veel DNA-profielen als begin 2005. Het afnemen van DNA-materiaal bij veroordeelden heeft tussen be gin 2005 en medio 2007 geleid tot 'hits' in meer dan 1600 zaken. In 15 procent van de gevallen bleek de zaak echter al opgelost. Een DNA-hit kwam in de beginfase ook niet altijd bij de juiste officier van justitie terecht. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Ontwerplozingsvergunning Maatschap Schippers in Kamperland Op 23 juni 2008 is een ontwerplozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van Maatschap Schippers op de sloot langs de Molenweg in Kamperland. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 30 juni tot en met 11 augustus 2008 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; op de secretarie van de gemeente Noord-Beveland, Voorstraat 31 in Wissenkerke, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 15.00 uur; Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen de ontwerplozingsvergunning. Deze zienswijzen kunt u sturen naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Lozingsvergunning pompstation De Wrange in Kapelle Op 23 juni 2008 is een lozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van pompstation De Wrange van Evides N.V. op de zuidelijke wegsloot langs de Eeweg in Kapelle. Het besluit ligt vanaf 30 juni tot en met 11 augustus 2008 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; in de hal van het gemeentehuis van de gemeente Kapelle, Kerkplein 1 in Kapelle, elke maandag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en donderdag van 9.00 tot 18.00 uur; Tot het einde van bovenvermelde termijn staat beroep open bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: degenen die zienswijzen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; degenen die zienswijzen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn ingebracht; belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijzen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. De vergunning wordt van kracht met ingang van de dag na de dag waarop de beroepstermijn afloopt tenzij gedurende deze termijn bij de voorzieningenrechter van de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. Soms onzichtbaar Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl AMSTERDAM - De vakanties begin nen bijna en dat betekent traditie getrouw schoolverzuim. Voor het eerst controleerden gisteren zeven leerplichtambtenaren uit Amster dam op Schiphol. Niet om te be boeten, niet om te registreren, maar om 'een bewustwordingspro ces' op gang te brengen met flyers en een bestraffend woordje. „Dan moeten die scholen ook zor gen dat ze les geven. Die laatste da gen doen ze niks", zegt een man uit Barendrecht die met zijn 9-jari- ge dochtertje naar Amerika gaat. Veel ouders nemen het niet zo nauw met die laatste schooldagen, en al helemaal niet als ze veel goed kopere vliegtickets kunnen boeken als ze een paar dagen eerder gaan. Bij de incheckkastjes staat een man opgewonden door zijn reispa- pieren te bladeren. Naast hem staat zijn zoon - een mannetje in de leerplichtige leeftijd. Leerplicht- UTRECHT - De CNV-bond Publieke Zaak wil de toenemende drugs handel en het toenemende drugs gebruik in de gehandicaptenzorg aanpakken. In enkele grote instel lingen zouden begeleiders drugs verhandelen, meldde het tv-pro- gramma Twee Vandaag gisteren. ambtenaar Karei Visscher, een vriendelijke reus, stapt op ze af stelt zich voor en vraagt of de school toestemming heeft gegeven voor het missen van lessen. „Ja", bromt de man. Het jongetje kijkt de reus benauwd aan. „Op welke school zit hij?", vraagt Visscher. Een school in Eindho ven, zo blijkt. „Ze hebben al vrij", zegt de vader. Visscher weet dat Eindhoven de hele volgende week nog les heeft. Vader gooit het over een andere boeg: „Ja, maar we gaan alleen voor een lang week end. Mijn moeder is ziek." Vis scher gelooft het niet, hij herkent een smoes inmiddels. Visschers collega's hebben het druk met het thuis bezoeken van de kinderen die ziek zijn gemeld. Vorig jaar werden zo, vlak voor de zomerva kantie, 140 kinderen betrapt op luxeverzuim. Per gespijbelde dag kostte dat vijftig euro boete. I Op zoek naar leen boot? www.zeelandboten.nl 0118-613659

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6