Zeeland PZC Strijd tegen afkalven platen begint Raad Noord-Beveland unaniem voor kleedkamers Bevelanders Lekker slapen 25 woondecoratie Eerste pruimen van het jaar voor KWF BEVELANDEN-THOLEN 42 en 43 37 Rijkswaterstaat laat baggerzand uit vaargeul storten op Galgeplaat. Friet op de weg Held op sokken- Basketballer Mitchel Kernwijzer groeit in Den Helder Vrijdag 27 juni 2008 Vanaf volgend jaar weer mosselzaad vissen in Waddenzee Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf WEMELDINCE - In de strijd tegen het afkalven van zandplaten in de Oosterschelde voert Rijkswater staat deze zomer een proef uit door het centrale deel van de Gal geplaat op te hogen. Het zand dat Rijkswaterstaat op de plaat laat opbrengen, komt vrij bij baggerwerkzaamheden in de binnenvaartroute door de Ooster schelde. De Witte Tonnen Vlije en het Brabantsch Vaarwater worden gebaggerd, omdat daarin ondiep tes zijn ontstaan. Vanaf eind juli staan deze werkzaamheden op de planning. De proef moet uitwijzen of het aanbrengen van baggerzand op de Galgeplaat - in totaal 150.000 ku bieke meter - helpt tegen het ver der afkalven van zandplaten in de Oosterschelde. Het zand dat op de plaat wordt gestort, is daar in de loop der jaren afgespoeld, ver klaart projectleider Eric van Zan ten. Het experiment zou eigenlijk vorig jaar al beginnen. Mosselkwekers hadden echter moeite met de eer ste opzet van de proef Rijkswater staat wilde aanvankelijk het zand aan de zuidwestkant van de plaat aanbrengen. De afkalving is daar het grootst, was uit onderzoek ge bleken. Mosselkwekers maakten bezwaar, omdat zij vreesden voor aantas ting van hun mosselpercelen. In sa menspraak met de mosselsector is Zandplaten, schorren en slikken in de Oosterschelde dreigen kop je onder te gaan. Met experimen ten zoekt Rijkswaterstaat naar middelen om dit tegen te gaan. er nu voor gekozen het zand in een cirkelvormig depot aan te brengen, centraal op de plaat. Van Zanten: „We gaan een oppervlakte van twintig hectare, oftewel onge veer veertig voetbalvelden, één me ter ophogen." Een intensief onderzoeksprogram ma zit aan de proef vast. Rijkswa terstaat gaat met kennisinstituut Deltares in Delft volgen hoe lang het zand op zijn plek blijft, waar heen het spoelt onder invloed van wind en getij én of schelpdiertjes zich herstellen na het storten van het zand. Het aanbrengen van baggerzand is één van de acties die Rijkswater staat onderneemt om te leren of het verlies aan zandplaten in de Oosterschelde is te keren. Gebeurt er niks, dan is het natuurgebied door de mindere instroom van wa ter via de Oosterscheldekering bin nen enkele tientallen jaren veran derd in een kale waterbak met veel minder platen, schorren en slikken. Een idee dat in studie is, is het stor ten van veel zand in de Noordzee voor de kering dat vervolgens met het getij de Oosterschelde in stroomt. Dit zou de zandhonger van de zeearm kunnen stillen. KRUININGEN - Een gekantelde aanhanger met 15.000 kilo afgekeurde friet heeft gisteren op Rijksweg A58 bij Kruiningen voor verkeersproble men gezorgd. De chauffeur van de vrachtwagen waarachter de aanhanger hing, zag op een gege ven moment dat de aanhanger naar links kwam. Bijsturen hielp niet. De aanhanger viel om. Het ongeval gebeurde om 10.20 uur. Om de boel op te ruimen heeft Rijkswaterstaat de A58 rich ting Bergen op Zoom enkele uren, tot ongeveer 15.00 uur, afgesloten. Verkeer moest over de Oude Rijksweg langs Kruiningen en Krabbendijke tot de A58-oprit bij Rilland. In de file die op de A58 voor Kruiningen ont- door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De voetbalvereni ging Bevelanders in Kamperland kan twee extra kleedkamers gaan bouwen. De gemeenteraad stemde gisteravond unaniem voor een mo tie van Noord-Bevelands Belang (NBB) om 95.000 euro beschik baar te stellen. Tijdens een eerdere behandeling van dat voorstel, zag het er nog niet naar uit dat de hele raad zich achter de motie zou scharen. Nu sputterde alleen de fractie van CDA nog een beetje tegen. Fractie voorzitter Gerard Geelhoed dacht dat het best goedkoper kon, des noods met portacabins, maar toen WD en PvdA met de motie mee gingen, draaide ook het CDA bij. De PvdA voerde aan dat Kamper land tot groeikern is gebombar deerd en zich ook zo gaat gedra gen. Volgens fractievoorzitter Ron Meuldijk moet je dan ook voorzie ningen als sportaccommodaties op peil houden. Voor Dirk Hage (WD) woog zwaar mee dat bij de sluiting van het veld in Wissenker- ke is beloofd dat de andere vereni gingen hulp zouden krijgen, mocht de ledenaanwas problemen opleveren. Overigens was de SGP-fractie afwezig. Een flink deel van de kosten moet wel door de club zelf worden opgebracht. Dorpsstraat 59 Wemeldinge maandag gesloten KWADENDAMME - Fruitteler J. de Winter uit Kwadendamme levert dit jaar de allereerste pruimen voor de veiling bij de Koninklijke Fruitmasters Groep in Geldermal- sen. Het gaat om pruimen van het ras Ontario, dat De Winter onder glas heeft geteeld. Het is de gewoonte dat de op brengst van het eerste kistje prui men elk jaar beschikbaar wordt ge steld voor een goed doel. De Win ter koos het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De eerste pruimen, dit jaar een week later dan anders, komen van daag om 12.30 uur op de klok. Stationsplein 1 - 4461 HP T (0113) 23 00 85 www.hotelterminus.nl stond, gebeurde rond 14.00 uur een kettingbot sing. Een vrachtwagenchauffeur stopte te laat en botste op een personenauto. Twee andere auto's raakten er nog bij betrokken. Drie inzittenden van de personenauto's zijn met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl Een heldin is ze niet, die Schouw- se vrouw. Valt er iemand op z'n snuit, dan schrikt ze zo dat ze ei genlijk liever weg zou lopen. Plichtsbesef weerhoudt haar daarvan, zoals laatst. Een jon gen viel van zijn scooter en bleef bewusteloos liggen. Omstanders droegen de vrouw op snel 112 te bellen. Hakkelend deed ze daar haar verhaal, om vervolgens he lemaal in de war op een bankje plaats te nemen. Daar zag ze in een waas hoe de jongen al snel weer bijkwam, even met het hoofd schudde en zijn weg ver volgde. Dat ging een stuk sneller dan bij de Schouwse. Die was de rest van de middag nauwelijks aanspreekbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63