Kouwijzer zet Met motorracen is het net als met het songfestival Kerkhove loopt eindstrijd mis Zuid-Korea klopt hockeyers: 4-3 42 Vrijdag 27 juni 2008 PZC Opvolgers van Spaan en Van den Goorbergh zijn ver te zoeken. Capirossi valt tijdens trainingen in Assen Martijn Maaskant mag mee naar de Tour Stoner is in training al sneller dan Rossi Henk van Stee nieuwe trainer De Graafschap Tennisster verliest halve finale Roehampton in drie sets. Terneuzenaar (21) wil in eredivisie basketbal verder doorgroeien. door Jaap van Brummelen ASSEN - De huiskamervraag, aan de vooravond van de TT van As sen is: wat is de overeenkomst tus sen het Songfestival en de Grand Prix motorraces? Antwoord: Ne derland is op beide tonelen afge daald tot figurant. Hans Spaan is de laatste Nederlan der die als winnaar van een Grand Prix werd afgevlagd. Hij won op 26 augustus 1990 in het Tsjechische Brno de 125CC race. Jurgen van den Goorbergh sprak daarna nog een woordje mee in de soocc en later MotoGP, maar opvolgers zijn tot op heden ver te zoeken. Raymond Schouten en Joey Lit- jens zijn gewogen en te licht be vonden. En Hugo van den Berg zal de volgende zijn voor wie het Grand Prix-niveau te hoog gegre pen is. Er gloort nog geen licht aan het eind van de donkere tun ASSEN - Het sprookje van Loris Ca- pirossi lijkt uit. De Italiaan begon gistermiddag al geblesseerd aan de training voor de TT van Assen en ging tot overmaat van ramp ook nog onderuit. Daarbij viel hij op zijn kapotte hand, die hij bij een botsing in de Grand Prix van Catalonië had ge broken. Capirossi beslist vandaag of hij toch zal starten in Assen. PARIJS - Martijn Maaskant maakt deel uit van de Tour-selectie van wielerploeg Garmin, voorheen Slipstream. De Schot David Millar voert het team aan. De ploeg: Magnus Backstedt (Zwe), Julian Dean (NZe), Will Frischkorn (VSt), Ryder Hesjedal (Can), Trent Lowe (Aus), Martijn Maaskant (Ned), David Millar (GBr), Danny Pate (VSt), Christi an Vande Velde (VSt). nel, terwijl andere landen met een rijke motorsporttraditie als Duits land en Engeland uit het dal krui pen. jonge talenten als Stefan Bradl en Bradley Smith strijden nu al in de voorste gelederen mee. Zij hebben het traject richting Grand Prix ge volgd langs het geijkte traject. Dat loopt via Spanje. Het De Graaff Grand Prixteam haakt daar op in. Het stelt Roy Pouw en Jerry van der Bunt in staat deel te nemen aan races om het Spaans kam pioenschap. jurgen van den Goorbergh en Hans Spaan zijn bij de selectiepro cedure nauw betrokken geweest. Beide oud-coureurs proberen een bijdrage te leveren aan het ontwik kelen van nieuw talent. Spaan als tuner en mentor, Van den Goor bergh als aanspreekpunt. 1*5 De Nederlanders spelen geen rol meer in het internationale wegracen. Het Grand Prix niveau is voor de jonge rijders te hoog gegrepen. ASSEN - Casey Stoner heeft op het TT-circuit in Assen ook in de twee de vrije training van de MotoGP de beste tijd gereden. De Austra liër noteerde op zijn Ducati een tijd van 1 minuut en 36,087 secon den. De wereldkampioen zette een circuitrecord op de klok met een topsnelheid van 293,5 kilome ter per uur. Daarmee was hij snel ler dan Valentino Rossi (Yamaha). DOETINCHEM - De Graafschap heeft Henk van Stee gepresenteerd als nieuwe trainer. De 46-jarige oefen- meester volgt Jan de Jonge op, die begin deze maand na onderling overleg besloot te vertrekken. Van Stee komt over van Shakhtar Donetsk. In Oekraïne was hij hoofd van de jeugdopleiding. Daar voor was hij hoofdtrainer van VW-Venlo, Excelsior en AZ en as sistent bij Sparta. Is er nog hoop voor Nederland als Grand Prix natie? Jurgen van den Goorbergh: „Na mij is er niemand meer opgestaan. Er was geen nieuwe aanwas. In Ne derland is geen echte motorsport cultuur zoals die er in Spanje wel is. In mijn tijd waren de EK-races dè graadmeter voor de Grand Prix-races. In de 250CC reed ik toen tegen jongens als Biaggi. Dat was de kweekvijver. Wie nu als motor sporter wat wil, moet zich in Span je vestigen, in de kweekvijver." Hans Spaan: „Het is in eerste aan leg een kwestie van talent. Dat heb je of je hebt het niet. Er wordt altijd maar gehamerd op kilome ters maken, maar daar ben ik het niet mee eens. Je moet mentaal hard zijn, het juiste budget en ma teriaal hebben en in een goed team terechtkomen. Gewicht en postuur spen ook een rol. Wat moet je met iemand die ver boven de 1 meter 85 is? Maar we moeten gewoon vaststellen dat racetalen ten vrijwel kansloos zijn om zich in Nederland te ontwikkelen." door Roeland van Vliet GOES/ROEHAMPTON - Tennisster Le sley Kerkhove is er gisteren niet in geslaagd door te dringen tot de fi nale van het jeugdtoernooi van Roehampton. De Zierikzeese, in Zuid-Londen als veertiende ge plaatst, verloor in de halve finale van de Amerikaanse Melanie Oudin. Zij is de nummer twee van de wereld en de nummer één van de plaatsingslijst. Tijdens haar eerste grastoernooi ooit speelde Kerkhove haar vierde driesetter op rij. De speelster van Jong Oranje won verrassend de eerste set met 6-1, maar moest in het vervolg van de wedstrijd het door Frits Bakker DEN HELDER - Zo af en toe duikt Mitchel Kouwijzer nog eens op in Terneuzen, voor een paar dagen bij zijn ouders of om even bij te praten met vroegere vrienden. En nu zelfs voor een korte vakantie van twee weken na een slopend jaar in de eredivisie van het basket bal. Verder speelt het leven van de 21-jarige basketballer zich voorna melijk af in Den Helder of in Am sterdam, waar hij zijn hbo-oplei- ding volgt aan de Johan Cruijff university. Mitchel Kouwijzer, die op de posi tie van de pointguard speelt bij Seals Den Helder, leeft al een paar jaar als een fullprof Dat wil zeg gen: twee keer trainen per dag, veertig tot vijftig wedstrijden in een jaar, vroeg op, vroeg naar bed, zoals dat van een topsporter wordt verwacht. Zijn toekomst ligt voorlopig bij de club waar hij na een korte tussen stop bij Almere weer is terechtge komen. „Ik speel voor een prachti ge club, in een stad die als basket- balbolwerk bekendstaat. Waar an ders speel je thuiswedstrijden voor zo'n duizend toeschouwers, ook al hebben we vorig jaar een nieuwe start gemaakt en zijn we onderin geëindigd in de eredivisie." Het faillissement van de club, nu twee jaar geleden, hangt nog altijd als een schaduw over de topclub die Den Helder ooit was, met Eu ropese avonturen aan de hand van Ton Boot en zes landstitels in de glorietijd. Kouwijzer: „Zoals wel vaker in de top van het basketbal, had Den Helder op een gegeven moment meer uitgegeven dan er binnen kwam. Dat heeft op een gegeven moment tot het faillissement ge leid. Ik vertrok zelf naar Omni- world, maar die club heeft het ook niet kunnen redden. En ik kon ge lukkig terug naar Den Helder, waar een nieuwe sponsor was ge vonden om de club weer nieuw le ven in te blazen." hoofd buigen voor haar opponen- te. Die pakte de tweede set met 6-2 en de derde set met 6-1. In het dubbeltoernooi ligt de Zie rikzeese er eveneens uit. Met part ner Arantxa Rus verloor ze in de kwartfinales van het Indiase kop pel Gumulya/Rompies. De setstan den waren duidelijk: 6-0 6-2. Vanaf morgen komt Lesley Kerk hove uit op Wimbledon. Het wordt haar derde Grand Slam- toernooi van het jaar. De Zierikzee se, momenteel de nummer 32 van de wereld, komt ook daarin uit in zowel het enkel- als het dubbel spel. I** Tennisster Lesley Kerkhove ver- liest tijdens het jeugdtoernooi in Roehampton haar halve finale in drie sets. Ook in het dubbelspel strandt ze. Mitchel Kouwijzer heeft er in het afgelopen jaar de progressie door gezet die hij een paar jaar geleden heeft ingezet. Hij heeft zijn speel tijd onder coach Peter van Noord opgevoerd naar gemiddeld zo'n twintig minuten per wedstrijd, is als pointguard de regisseur en spel verdeler van het team en vervult die rol al als een aankomende rou tinier. „We moeten alleen nog verder groeien, want met het spelerspo- tentiëel zijn we ook bescheiden moeten starten", vertelt hij. „Met vier Amerikanen, van wie er nu twee weggaan, veel jonge jongens en twee spelers met ervaring in de eredivisie. Daar ben ik er één van, samen met Terry Sas, die ook van Omniworld kwam." De herstart in de eredivisie is afge sloten met vijf overwinningen op een totaal van veertig wedstrijden. „Voor mij is het goed om in zo'n 'Voor mij is Den Helder de ideale club, omdat ik me verder kan ontwikkelen' team te spelen, omdat ik er alle kans krijg om me verder te ontwik kelen. Het is in basketbal niet an ders dan in voetbal. Bij de clubs met veel geld worden dure spelers uit het buitenland aangetrokken en komen jonge Nederlandse spe lers er niet aan te pas. Bij Den Hel der gebeurt dat juist wel. Daarom is het voor mij de ideale club." Hij heeft er inmiddels voor twee jaar bijgetekend, woont met Terry Sas in een appartement van de club, rijdt in een auto van de club en is tevreden met het salaris dat hij er krijgt. „Ik kan me hier he lemaal concentreren op basketbal, omdat ik ook alle vrijheid krijg in mijn opleiding. Aan het eind van het seizoen hoorde ik wel dat er belangstelling was van Eiffel To wers, de nummer twee uit de ere divisie, maar ik ben er niet con creet op ingegaan. Het was meer een aanbieding voor de langere termijn. Mijn toekomst ligt voor de komende jaren in Den Hel der." ROTTERDAM - De Nederlandse hockeyers zijn bij de Champions Trophy in Rotterdam tegen de tweede nederlaag op rij aangelo pen. Oranje ging gisteravond in een enerverende wedstrijd met 4-3 onderuit tegen het nog puntlo ze Zuid-Korea. De ploeg van bondscoach Roelant Oltmans, die in voorbereiding is op de Olympische Spelen, verloor dinsdag ook al verrassend van Ar gentinië (0-1). Teun de Nooijer (1-0), Roderick Weusthof (2-2) en Ronald Brou wer (3-2) maakten tegen de Aziati sche ploeg de doelpunten. Oranje sluit zaterdag de groepsronde af met de wedstrijd tegen olympisch kampioen Australië. Met zes punten staat Nederland achter Spanje, Argentinië en Au stralië (alle zeven punten) op de vierde plaats. De eerste twee teams in de rangschikking plaat sen zich voor de finale, die zondag wordt gespeeld. De Australiër Casey Stoner in actie tijdens de trainingen op het circuit in Assen. De Nederlanders spelen geen rol meer in het internationale motorracen. foto Peter Dejong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44