Semak in schaduw Senna EURO 40 Vrijdag 27 juni 2008 PZC Tweede halve finale is de wedstrijd van de middenvelders. Bankrover vermomt zich als voetbalfan Spanje na 24 jaar weer in EK-finale Aragonés verguld met spel van zijn elftal Iraakse bond zet hele selectie op straat XAVI: 9 Twee teleurstellingen. Fabregas niet in de basis. Iets grotere teleur stelling: geen shot van Guus Hid- dink die net doet alsof hij het Rus sische volkslied meezingt. Van dat tafereel had ik al een paar keer ge noten. Guus is niet in zijn eerste volksliedje gestikt. Dan schiet Villa zichzelf een spierverrekking en laat Aragonés Fabregas opdraven. Zo speelt Spanje dan eindelijk met het beste middenveld van Europa: van links naar rechts: Iniesta, Xavi, Fabregas. Senna en Silva er achter. Soms komt Silva er overheen. Laat Xavi zich weer zakken. Na rust gaat het serieus wervelen. Xavi speelt vanaf de middenlijn Iniesta aan op links. Iniesta schiet of geeft voor. Xavi schiet raak na een sprint van vijftig meter. Even later geweldige steekpass van Inie sta op Fabregas. Voorzet net niet. Gaat die ouwe Aragonés roet in het eten gooien: Xavi naar de kant. CESC FABREGAS: 9,5 Dit seizoen brak Cesc Fabregas door als internationale topspeler tijdens de Champions Leaguewed strijd tegen Milan. De beste man van het veld schoot toen een mi nuut voor tijd van twintig meter het winnende doelpunt van Ar senal binnen. Belachelijk was het dat hij tegen de Russen weer op de bank moest beginnen. Alsof die invalbeurt tegen Italië niet voor zichzelf had gesproken. Gistera vond maakte hij het verschil. In de eerste helft deden de Russen nog mee, maar Fabregas was nog niet in het veld of Spanje begon te draaien als de Europese kampioen van zondag. O, de onbeschrijfelij ke schoonheid van de eerste assist van Fabregas. Dat doodstille kijken naar de loop van de bal, de zeker heid. PHILIP LAHM: 9 De voortekenen wezen er al op. In derdaad zijn sinds gisteren de twee backs van mijn EK-eftal ver vangen: Anjoekov en Grosso heb ben plaats gemaakt voor Sabri en Lahm. De keuzeheren konden niet meer om hen heen. Het midden veld is aangepast. De selectie van Ballack staat onder druk. Na zon dag weten we meer. Doel: Van der Sar. Achter: Sabri, Carvalho, Chiellini, Lahm. Mid denveld: Schweinsteiger, Xavi, Fa bregas, Ballack, Iniesta. Spits: Ruud van Nistelrooij. (Met excu ses voor het gebrek aan balans.) door Barry van der Hooft DEN HAAC - De aanvalslinies van Spanje en Rusland stonden tijdens het EK al veelvuldig in de schijn werpers. Dankzij de goals van Da vid Villa en Roman Pavlijoetsjen- ko, de rol van Fernando Torres of het spel van Andrei Arsjavin. Gis teravond, bij de halve finale in We nen (3-0), was het echter de wed strijd van de middenvelders. Met een tot Spanjaard genaturaliseerde Braziliaan als motor. Voor Luis Aragonés is Marcos Sen na een zekerheidje. Zijn naam zal ook zondag voor de finale tegen Duitsland als één van de eersten op het wedstrijdformulier worden gezet. Kort voor de Spaanse defen sie zorgt Senna iedere keer weer voor de juiste balans. Zonder al te veel risico in zijn spel te leggen steeg hij gisteravond uit boven Ser gei Semak, die bij Rusland een ver gelijkbare rol moest vertolken. Waar Senna al geruime tijd hoog in de achting van zijn coach Ara gonés staat, gold dat voor Semak lange tijd niet bij Hiddink. De bondscoach liet hem bijna twee jaar links liggen en gaf de voor keur aan anderen. Veelzeggend is dat de middenvelder tijdens de kwalificatie voor het EK niet één keer in actie kwam. Semak startte dit seizoen echter ijzersterk met zijn ploeg Rubin Kazan, dat verras send koploper is in de Russische competitie. Daardoor kwam hij weer in beeld bij Hiddink, die hem zelfs tot aanvoerder bombar deerde. Het bleek een terechte keuze, om dat de 32-jarige Semak routine heeft en uitgekookt speelt. Tijdens iedere wedstrijd keek hij ook eerst de kat uit de boom. Even aftasten, zien hoe de tegenstander opereer de en dan wachten op de momen ten om verrassend mee ten aanval te trekken. Hij deed het in de kwartfinale tegen Nederland en zag die instelling bekroond met de assist bij de openingstreffer van Pa- vlijoetsjenko. Gisteravond was hij echter minder prominent aanwezig en stond hij in de schaduw van Senna. De Rus Semak speelde tegen een oppo nent vol Europese toppers. Hij maakte dit toernooi de meeste meters van alle spelers en kwam ook tegen de Spanjaarden aan zijn trekken. Hij moest lijdzaam toe zien hoe Senna als buffer fun geerde voor het creatieve trio Andres Iniesta, David Silva en Xa- NN Middenvelder Marcos Senna is een zekerheidje in de Spaanse voetbalploeg. In het duel met Rusland is hij één van de uitblin kers. vi. Na het uitvallen van Villa kwam daar ook nog eens Cesc Fa bregas bij. Het was te veel van het goede voor Semak en zijn ploeg maats. Xavi schoot de 1-0 binnen en de ijzersterke Fabregas stond aan de basis van de treffers van Daniel Guïza en Silva. De berester ke Senna genoot van een afstand je. t Interessant wordt nu hoe Spanje het in de finale aan gaat pakken te gen de Duitsers. Joachim Löw laat zijn ploeg in een systeem spelen met één diepe spits (Klose), drie aanvallend ingestelde middenvel ders (Ballack, Schweinsteiger, Po- dolski) en twee controlerende mensen (Frings, Hitzlsperger) daar achter. Het heeft veel weg van het concept dat Oranje dit EK hanteer de. Senna zal zich om aanvoerder Ballack bekommeren. Als hij net zo sterk speelt als gisteravond, ver groot dat de Spaanse kansen op de Europese titel. Reageren? henkspaan@gpdnieus.nl LAUBACH - Met dank aan een uitge kiende vermomming heeft een Duitser in Laubach een bank be roofd. De man kon in zijn ver momming als voetbalsupporter on gemerkt over straat. De gewapen de bankovervaller droeg een pruik in de kleuren van de Duitse vlag en een T-shirt met het embleem van de bond. Na zijn geslaagde be roving mengde de man zich weer ongezien in het voetbalpubliek. WENEN - Spanje plaatste zich gister avond voor de derde keer voor de finale van het Europees kampioen schap voetbal. De eerste keer was in 1964. Toen won het Zuid-Euro- pese land de titel ten koste van de Sovjet-Unie. De eindstand was 2-1. Twintig jaar later verloor Spanje de finale met 2-0 van Frankrijk. Duitsland, de tegenstander van zondag, is toe aan de zesde EK-fi- nale. Austria-Switzerland WENEN - Luis Aragonés stelde met recht vast dat de beste ploeg gister avond de halve finale van het EK had gewonnen. „De tweede helft was van onze kant buitengewoon", analyseerde de 69-jarige coach. „We wilden echt naar de finale. Tegen Duits land wordt het zwaar." De Spaan se bondscoach roemde na de zege op de Russen vooral het combina tievoetbal van zijn ploeg. BAGDAD - De Iraakse voetbalbond heeft drastische maatregelen geno men na de uitschakeling van de na tionale ploeg in de kwalificatie voor het WK in 2010. Vier dagen na de nederlaag tegen Qatar (1-0) besloot de bond alle spelers en trai ner Adnan Hamad uit de selectie te verwijderen. De bond trok de re gerend Aziatisch kampioen boven dien terug van de West-Aziatische kampioenschappen in augustus. ij De Russische middenvelder Sergei Semak wordt getorpedeerd door Marcos Senna (links) en Carlos Marchena. foto Roland Schlager/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42