Dijken van Wijven verleggen grenzen Politie volgt verloop van festival op de voet Kunstmanifestatie met zeventien deelnemers in Staats-Spaanse Linie. Zeeuwse korps zet tijdens Concert at Sea zo'n 250 mensen in. pzc Vrijdag 27 juni 2008 35 door Jeanette Vergouwen AXEL - Ruim twee jaar geleden lie pen over een dijkje bij Heinkens- zand twee vrouwelijke kunste naars. Hun namen: Jorien Brug- mans en Betsy de Jonge. Hun gesprek ging, hoe kan het ook anders, over 'vrouw en kunst'. En vooral dit: dat vrouwen heel goed in staat zijn tot 'aparte' kunst zinnige creaties en hoe dat voor een groot publiek vorm te geven. Het wandelingetje werd de aanzet tot een spraakmakend kunstinitia tief in 2006: Dijken van Wijven. Morgen begint een tweede pro ject: Grenzen 2008. In Zeeuws- Vlaanderen deze keer, met als loca tie de (voormalige) forten Sint Li- vinus en Sint Jacob, zeg maar: de Staats-Spaanse Linie. Commissaris van de koningin Karla Peijs opent morgen de kunstmanifestatie. „Dijken van Wijven is in korte tijd een begrip geworden. Typisch Zeeuws", zegt Brugmans. „Bekt lekker, en blijft hangen. Zie het als een project van vrouwen die ste vig met hun voeten in de klei staan. De eerste editie kreeg met een internationale bekendheid; de tweede moet wat ons betreft grens verleggend worden." De voorbereiding van Grenzen 2008 vergde anderhalfjaar. Zeven tien vrouwen werken er vanuit ver scheidene kunstdisciplines aan mee. In hun kunstuitingen zullen de cultuurhistorische en land schappelijke invloeden van de Tachtigjarige Oorlog herkenbaar zijn. In het decor van de twee for ten en een deel van de bijbehoren de verbindingsdijk (Linie) bena dert elke deelnemende kunstenaar het thema Grenzen op eigen wij ze. Tamara Dees uit Koewacht bijvoor beeld is blij met haar deelname aan het project. „Als beeldend kun stenaar zoek ik altijd naar het ver haal achter een vorm, een idee. Dat inspireert, maar het moet me wel persoonlijk raken. Voor Dij ken van Wijven heb ik drie zelf portretten gemaakt. Houten pane len die ik met gemengde technie ken en foto's heb beschilderd. Vrij realistisch en alles op ware grootte. Ik gebruik drie dode boomstam men als sokkels en de drie figuren wijzen drie punten aan: de water toren in Axel, mijn eigen huis en de richting die met de wind mee- waait. Ik wil met dit alles aange ven dat iedereen zijn grenzen moet bepalen en moet weten waar hij of zij voor staat. Ik ben echt weg van dit project. Het is laagdrempelig en de locatie is zo onverwacht." 'Ik ben echt weg van dit project. Het is laagdrempelig en de locatie zo onverwacht' De afgelopen dagen waren de deel nemende zeventien vrouwen bij de forten druk bezig om alle ont werpen in realiteit uit te bouwen tot spraakmakende kunstobjecten. Pascale Bosmans uit Kloosterzan- de is een van hen. Ze ziet kunst als een persoonlijke belevenis. Haar project, een grote halve bol, om schrijft ze als een eruptie. „Gelijk aan de confrontatie van twee le gers die hier tegenover elkaar heb ben gestaan: strijd die leidt tot ver scheuring. Net als de eruptie kwam de inspiratie als een opwel ling bij mij boven. Er komen twee scheuren die naar de bol lopen. Die construeer ik met graszoden, beschilderde kinderkoppen en snoeihout. Ook de kleuren oranje en rood zijn vanwege de symbo liek gekozen." Het kunstproject houdt niet op bij een manifestatie bij twee forten. Tussen begin en eind van Grenzen 2008 zijn er ook enkele muziekuit voeringen: het saxofoonkwartet Saxofour op 6 juli bijvoorbeeld, een Vlaamse weekend met muziek en poëzie op 12 juli en akoestische popfolk op 26 juli. Op verschillende locaties (waterto ren Axel, stadhuis Terneuzen, de Drukkerij Middelburg) zijn er ex posities van deelnemende kunste naressen. In de Oostkolk in Ter- neuzen ligt een dijken-van-wijven installatie. Een van de deelneem sters, Hendrike Huijsmans, instal leerde er zeventien rode boeien, die de zeventien vrouwen verte genwoordigen. Grenspad, noemt ze haar werk. En ook is er een Dijken-van-Wij- venfietsroute, uitgezet door de VW Zeeuws-Vlaanderen. Gedurende de manifestatie is het mogelijk om onder leiding van een gids een speciale kunstroute te volgen, mede op initiatief van de werkgroep Promotie Axel. Deze rondleidingen, onder meer met de het minitreintje 'Dijken-van-Wij- venexpress' zijn mogelijk in de weekends in juli. Er is dan ook uit leg over het landschap en de ge schiedenis van streek en forten. Jo- rien Brugmans: „Het hele project is een bron van inspiratie van kunst en natuur." KI Manifestatie: 'Grenzen 2008' van Dijken van Wijven, tot en met 27 juli rond de forten Sint Jacob en Sint Livinus (Staats-Spaanse Linie) ■■j Voor mee informatie over de kunstmanifestatie zie ook: www.dijkenvanwijven.nl Dijken van Wijven in Zeeuws-Vlaanderen Aan 'Grenzen 2008' doen zeventien kunstenaars mee: Lysandre Begijn, Pascale Bosmans, de ANSJOvisSEN, Jorien Brugmans, Tamara Dees, Els Do- minicus, Ollo Feenstra, Elis Vermeulen, Henrike Huysmans, Betsy de Jon ge, Maggy van Landegem, Marijke Maas, Danielle Orelio, Marjolein Inne- mée, Elsje van Ree en Paz Sans Fle. De stichting Dijken van Wijven heeft een programmaboekje samenge steld, verkrijgbaar bij onder meer alle WV's in Zeeland en Oost-Vlaande- ren en in de Watertoren van Axel. De organisatie zoekt nog vrijwilligers voor surveillance 's nachts. De be loning is een etentje. Aanmelden bij Jorien Brugmans, 0115-620358. door Emile Calon middelburg - Concert at Sea wordt vandaag en morgen ook met grote interesse gevolgd vanuit het politiebureau in Middelburg. Daar zit beide dagen en het groot ste deel van de nachten de Staf Grootschalig en Bijzondere (poli tieoptreden (SGBO). Vanuit een commandokamer volgt een aantal politiemensen het verloop van het concert en probeert bij te sturen als er iets dreigt mis te gaan. De SGBÖ komt in actie bij elk gro te gebeurtenis, zowel gepland als niet-gepland. Dus van de Four Freedoms Awards en Sail Vlissin- gen tot en met een plotselinge cala miteit op de Westerschelde, aldus Johan Kasse. De commissaris is de zer dagen algemeen commandant van het SGBO. Verder zitten er specialisten op het gebied van in formatie, mobiliteit en ordehand having. Vanuit het gebouw aan de Segeersingel volgen ze alle ontwik kelingen die te maken hebben met het concert op de Brouwersdam. De mensen van de informatieafde ling houden bijvoorbeeld contact met het KNMI om niet verrast te worden door een plotseling on weer. Maar ze proberen ook te we ten te komen of bijvoorbeeld de harde kern van de Feyenoordsup- porters plannen heeft om naar de Brouwersdam te komen. De mobi liteitsmensen houden zich bezig met het verkeer en vervoer. Die moeten onder andere voorkomen Er is contact met het KNMI om niet verrast te worden door een plotseling onweer dat Scharendijke en Ellemeet onbe reikbaar worden. Maar ook kijken ze of het goed gaat met het ver voer van alle festivalbezoekers. De ordehandhavers moeten samen met de mensen van de beveiliging ervoor zorgen dat alles die dag or delijk verloopt. Al die Middelburg se specialisten worden gevoed door de mensen ter plaatse. Vol gens Kasse zijn voor Concert at Sea zo'n 250 politiemensen in touw. Voor de zekerheid is in de di recte nabijheid van de Brouwers dam een cellenstraat ingericht. Daar kunnen, als het nodig is, tij delijk een twintigtal mensen wor den opgesloten voor ze worden overgebracht naar Torentijd. Carlos van Kruijssen is al maan den bezig met het schrijven van het draaiboek voor Concert at Sea. Hij en vijf andere medewerkers van de Zeeuwse politie stellen de draaiboeken op voor alle evene menten. Ze houden in het voorsta dium contact met de organisato ren en bedenken ook wat er moet gebeuren bij een plotselinge cala miteit. Zo hebben zij geregeld dat de politie bij een telefoonstoring via het netwerk van defensie kan blijven communiceren. „Je organi seert flexibiliteit", zo vat Van Kruijssen zijn werk samen. Hij geeft aan dat de concertbezoekers ook zelfredzaam moeten zijn. Zo wordt aangeraden voldoende kle ding mee te nemen om te voorko men dat ze bij een daling van tem peratuur bevangen raken door de kou. ,,'s Avonds aan zee, op het as falt, kan het flink afkoelen." Jorien Brugmans met haar installatie Wachters van Fort Livinus. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37