Nationale Veteranendag PZC Vrijdag 27 juni 2008 1 3 een kelder ergens in Irak ilijn, lagernr. 251011076, regiment Stoottroepen 2e comp. - VIII Bat. Koninklijke Land- Twee jaar geleden is de Ne derlandse Veteranendag uit geroepen tot nationaal eve nement. Als herdenkingsdag werd 28 juni gekozen, de geboortedag van prins Bernhard. Prins Wil- lem-Alexander riep in 2006 de be volking op, voortaan op Veteranen dag de vlag uit te steken. In 2006 werden 45.000 bezoekers geteld. Vorig jaar kwamen er 35.000 veteranen en andere geïnte resseerden naar het Haagse Malie veld. Op deze vierde viering van de Veteranendag wordt een re cord-aantal belangstellenden ver wacht - zo'n 70.000 - omdat 28 juni dit jaar op een zaterdag valt. Prins Willem-Alexander neemt zo als gebruikelijk het défilé af Er is een manifestatie op het Malieveld. Op het Plein zijn activiteiten rond het thema, vooral gericht op het winkelend publiek. Verder zijn op het Malieveld oorlogsvoertuigen te zien en is er een vliegshow met moderne en historische vliegtui gen en helikopters. Een grote verandering ten opzich te van vorig jaar is dat de medailleparade is verhuisd van het Malieveld naar het Binnenhof Daar krijgen zo'n vijftig jonge en oude veteranen een onderschei ding opgespeld. De parade heeft di rect na de plechtigheid in de Rid derzaal plaats, waar naast premier Balkenende ook secretaris-gene raal van de NAVO Jaap de Hoop Scheffer zal spreken. Verwacht in 2020:12.000 oude en 100.000 jonge veteranen t- Veteranen zijn oud-militairen, die de Nederlandse regering heeft ingezet tij dens een oorlog of internationale (vredes)missie: W02, de-kolonialisatieoorlog (Indie, Nieuw-Guinea), vredesoperaties met een vredesafdwingend karakter Korea, Irak, Kosovo, Afghanistan), en vredeshandhavende operaties, al dan niet met een humanitaire component en waarnemingsmissies. Er zijn ruim 90.000 'oude' veteranen (oorlogen tot en met Nieuw-Guinea) en ongeveer 40.000 jonge veteranen (operaties vanaf Libanon (1979). Verwachte situatie 2020: 12.000 oude veteranen en 100.000 jonge veteranen. 20 procent van de veteranen heeft lichamelijk onverklaarbare klachten en/of post traumatisch stress syndroom (herbeleving, vermijding, prikkelbaarheid). Het Veteranen Instituut, gesubsidieerd door het Ministerie van Defensie, is het kennis- en onderzoekscentrum voor veteranenzaken. Het VI heeft een centraal aanmeldpunt in geval van problemen en kan zorgen voor verdere begeleiding van veteranen met klachten. Veteranen worden sinds mei 2007 automatisch ge registreerd bij het VI en hoeven zich niet zelf meer op te geven. Veteranen krij gen faciliteiten op het gebied van openbaar vervoer, bij de organisatie en finan ciering van reünieactiviteiten en de informatievoorziening van Defensie. te Klasse Niels Colijn. Stabilisation Forces Iraq (SFIR III)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13