S Oud-strijders steeds vaker ook plaatselijk en regionaal geëerd 12 I Vrijdag 27 juni 2008 PZC Een bh aan een spijker i Niels Colijn uit Goes is één van de 130.000 veteranen in Nederland. Niels was 22 toen hij voor 4,5 maand naar Irak ging. „Daarna was ik een ander mens." door Ondine van der Vleuten Niels Colijn (27) koos op zijn zeventiende voor Defensie. Zes jaar later, in 2004, werd hij uitge zonden naar Irak. Zijn opdracht: Irakese agenten opleiden. „Of ik een voorstelling had van wat me daar te wachten stond? Nee! On mogelijk. Zie het als een vakantie naar een totaal onbekende bestem ming. Alleen, dit was geen vakan tie. Ik heb mortieraanvallen op ons kamp meegemaakt, heb hon derd meter naast me een autobom zien ontploffen, ik ben beschoten met een kalasjnikov. Ik ben er vaak van overtuigd geweest dat ik niet meer terug zou keren. Ik heb aan de telefoon verschillende ke ren afscheid van mijn ouders geno men, zonder ze dat expliciet te ver tellen. Zo'n missie gaat je niet in de koude kleren zitten." Hoe zo'n oorlog in je hoofd kruipt, dat is een subtiel en slui pend proces. „Iedereen vraagt al tijd naar de doden. Ik ben meerma len met de dood geconfronteerd. Maar het zijn niet de lijken. Het is eerder een opeenstapeling van er varingen. Als ik dat nou eens kon uitleggen, hè. Kijk, dat is nou waar om veteranen elkaar opzoeken. Die begrijpen elkaar." Hij denkt na. „Weet je wat een van de meest aangrijpende ervarin gen was? Ik dwaalde door kerkers, diep onder een politiebureau dat ten tijde van Sadam in gebruik was als vrouwengevangenis. Er gens zag je dat de grond ver schroeid was. Daar is een vrouw in brand gestoken, wist je dan. In een andere kerker hingen stroom draden. Daar is een vrouw gefol terd, dacht ik. Een andere kerker zat vol kogelgaten. En toen gleed het blauwige licht van mijn zak lamp over een bh die aan een roes tige spijker hing." In dat éne beeld balde zich alles samen. Wat was er gebeurd met de vrouw die de bh gedragen had? „Die hele wrange historie van dat land kwam tot le ven, al die verschrikkingen, in dat beeld." Hij heeft het overleefd. „Maar ik ben als een ander mens teruggekomen. Toen ik naar Irak ging, had ik een relatie. Al vijfjaar. Een maand nadat ik terug was, was die voorbij. Dat zegt veel." Twee jaar na Irak heeft Niels ont slag genomen bij Defensie. Er zijn - nu nog - ongeveer twee keer zo veel oude ve teranen als jonge. Joop Co lijn (82) zat vlak na de oor log drie jaar in Nederlands-Indië. Zijn opdracht was: zorgen voor vrede en veiligheid. Elk jaar is hij present als in Roermond de Neder landse militairen worden herdacht die tussen 1945 en 1962 in de toen malige overzeese rijksdelen Neder- lands-Indië en Nieuw-Guinea hun leven gaven. „Wat ik heel bijzon der vond, was dat gevoel van ver bondenheid, van op elkaar kun nen rekenen. Als je op patrouille bent en ze schieter en er een man tussenuit...dan moet je het met die anderen zien te rooien. Dan moet je op elkaar terug kunnen vallen." Ook Joop herinnert zich hoe de constante dreiging en onzekerheid van de oorlog hem te pakken kreeg. „Mijn maat en ik zaten op een buitenpost en moesten pa trouille lopen. Er zou een colonne van de tegenstander voorbijko men, wisten we. Waarnemen, niet schieten, was de opdracht. We had den vrij zicht over de hele weg. En toen liepen er opeens twee voor bij. Uit het niets. Dat was de drup pel. De volgende dag zei ik tegen de postcommandant: ik stop er mee." Elke vrijdag is er Veteranenbivak in het Vlissingse Scheldekwartier. Inlich tingen: 0118-460807 Oud-strijders Niels Colijn (27) en Joop Colijn (82). foto Dirk-Jan Gjeltema Nederland kent vier groepen veteranen aantal veteranen 2007 WOII 1940-1945 Ned-lndië 1945-1950 N-Guinea 1950-1962 Vredesoperaties 1945-2007 Totaal aantal militairen 380.000 18.000/30.000 45.000/75.000 130.000 655.000 infographic: AA bron: Veteranen Instituut Doorn teeds vaker worden rondom de landelijke viering van Ve- teranendag plaatselijke of re gionale activiteiten georganiseerd. Dit jaar organiseren zijn er in zo'n 150 Nederlandse gemeenten activi teiten. Dat is de helft meer dan vo rig jaar, aldus het Comité Neder landse Veteranendag. De gemeente Borsele heeft alle veteranen uitgenodigd die gere gistreerd staan bij het Vetera- neninstituut. Vandaag (vrijdag) worden zij van 15 tot 17 uur ont haald in dorpshuis De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Centraal staat het samenzijn. Verder staat er een lezing over Zuid-Beveland in de Tweede Wereldoorlog op het pro gramma. In het atrium van Ter Reede in Vlissingen zijn er zaterdag 28 juni van 13 tot 17 uur activiteiten voor alle belangstellenden. Een greep uit het programma: uitrei king witte anjer; kraampjes met souvenirs uit Indië en Nieuw-Gui- nea; film over papoea's; oud leger- materieel en oorlogsmateriaal; mo delbouwschepen en -vliegtuigen. Zaterdag 5 juli begint om 10.30 uur in het Statencomplex in Middelburg de Zeeuwse Vetera nendag. Op het Abdijplein is er om 13.45 uur een herdenking/kranslegging, Om 15 uur vertrekt het défilé vanaf de Damzijde van de Sint. Pieters- straat. De parade gaat via Dam plein-Korte Delft-Lange Delft naar de Markt. Daar is rond 15.20 een 'fly over' van oude oorlogsvliegtui gen en een Mitchel bommenwer per uit WO II. Van 16 tot 18 uur ontvangt het Middelburgse gemeentebestuur de gasten en deelnemers in het stad huis aan de Markt. Tussendoor zijn er toespraken en muziek. Zuid-Sumatra, 1947. Korporaal Joop Col macht. As Samawah, 2004. Wachtmeester Eersti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12