'Misdaden Russen in Ingoesjetië' Obama vraagt geld voor Clinton 'Premier Ehud Olmert moet het veld ruimen' Roemeense abortuszaak nadert zijn ontknoping »cil Goed nieuws verplicht op tv in Roemenië Wreed optreden van het leger kan uitlopen op tweede Tsjetsjenië. Voormalige rivalen maken zich op voor 'week van verzoening'. m a ■94 PZC Donderdag 26 juni 2008 I 9 MOSKOU - Rusland moet uitkijken dat het van Ingoesjetië geen twee de Tsjetsjenië maakt en dat het de bevolking niet zo tegen zich in het harnas jaagt dat het straks de hele noordelijke Kaukasus kwijtraakt. Dat hebben mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch (HRW) en een oppositie-activist gisteren gezegd. HRW somt in een gisteren uitge bracht rapport tientallen gevallen op van willekeurige detentie, mar teling, verdwijning en buitenge rechtelijke executie waaraan de Russische strijdkrachten zich in In goesjetië volgens de organisatie schuldig hebben gemaakt. De schendingen doen denken aan de situatie die tien jaar lang in de buurrepubliek Tsjetsjenië heeft be staan, al was het daar vele malen erger, zei Rachel Denber van HRW. De Russische troepen vechten in Ingoesjetië tegen opstandelingen die door middel van aanslagen pro beren een islamitisch bewind te vestigen. Maar de Russen gaan daarbij zo grof te werk dat ook vreedzame moslims en mensen die kritisch tegenover de regering staan het slachtoffer worden. Op positiegroepen worden gemargina liseerd, onafhankelijke media wordt de mond gesnoerd en bij eenkomsten van opponenten wor den uiteen geslagen. HRW roept de Russische regering op haar beleid in Ingoesjetië te ver anderen en de plegers van schen dingen te straffen. Doorgaan met de 'vuile oorlog' zal Ingoesjetië en de hele roerige noordelijke Kauka sus alleen maar verder destabilise ren, aldus de groep. Volgens oppositie-activist Mago- met Chasbijev wordt het geweld in Ingoesjetië gevoed door het 'kortzichtige' beleid van het Krem lin, dat het voorzien heeft op reli gieuze jongeren en te star is om so ciale spanningen weg te nemen. „Als het zo doorgaat kan Rusland de Kaukasus snel kwijtraken." Ingoesjetië is de kleinste van de verpauperde en etnisch zeer ver scheiden Russische republieken in de noordelijke Kaukasus. Kasp. Zee infographic: CvW bron: ANP Het Russische leger bestrijdt re bellen in Ingoesjetië. Daarbij wordt de bevolking zwaar getrof fen. Mensenrechtenorganisaties waarschuwen voor de gevolgen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Democratische Partij is weer 'één grote familie', liet Barack Obama deze week aan zijn kapitaalkrachtige geldschieters weten. In één adem voegde hij er aan toe dat zijn voormalig tegen stander Hillary Clinton financiële hulp nodig heeft. Minimaal 10 mil joen dollar om precies te zijn, want zo veel staat de voormalige 'first lady' in het krijt bij allerlei le veranciers. Obama wil dat zijn gro te donateurs bijlappen. Hillary Clinton zal het waarderen. Zij pompte al 12 miljoen dollar in haar eigen campagne. Het prijs kaartje van haar vervlogen presi dentiële ambities wordt wel erg hoog als zij ook nog eens de 10 mil joen dollar openstaande schulden moet overnemen. Het ruimhartige gebaar van Oba ma staat niet op zich. De voormali ge first lady zal de Democratische presidentskandidaat persoonlijk in troduceren bij haar succesvolste fondsenwervers, een groep die de afgelopen maanden tientallen mil joenen voor haar ophaalde. Oba ma hoopt dat zij hetzelfde gaan doen voor zijn campagne. Een vriendelijk woord van Clinton komt daarbij goed van pas. Het slotstuk van 'de week van ver zoening' moet morgenavond plaatsvinden. Dan zullen beide De mocraten voor het eerst samen op treden in het piepkleine plaatsje met de toepasselijke naam Unity (Eenheid) in de staat New Hamps hire. In Unity stemden tijdens de voorverkiezingen precies evenveel 'Hillary heeft zich verzoend met haar nederlaag, maar bij Bill ligt dat moeilijker' mensen voor Obama als voor Clin ton. De bijeenkomst zal de speculaties over een mogelijk vicepresident- schap voor Hillary Clinton op nieuw aanwakkeren, maar de voor malige first lady houdt zich wijse lijk op de vlakte. „Ik streef niet naar een andere functie", zei zij de ze week bij haar terugkeer naar de JERUZALEM - De Israëlische Arbeid- spartij van minister Ehud Barak van Defensie heeft besloten een voorstel het parlement te ontbin den toch niet te steunen, op voor waarde dat de Kadima-partij voor 25 september een nieuwe leider kiest. Premier Ehud Olmert leidt de Ka dima-partij. Hij is echter in een fi nancieel schandaal verwikkeld, waardoor de Arbeidspartij niet meer met hem wil samenwerken. De partij vormt samen met Kadi- ma een fragiele meerderheid in het Israëlische parlement. Barak liet maandag weten het voorstel het parlement te ontbinden wel te steunen, maar hij besloot gisteren bij een definitieve stemronde tot deze draai van 180 graden. Kadima moet nu een datum bepalen voor de interne verkiezingen. Barak be loofde tot die stemronde geen steun te verlenen aan plannen die de regering omver zouden wer pen. Olmert staat zwaar onder druk omdat de politie onderzoekt of hij zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie. Medewerkers van Ol mert zouden de Amerikaanse za kenman Morris Talansky hebben geholpen bij de wijziging van een bestemmingsplan en het verkrij gen van overheidsopdrachten. Dit zou een tegenprestatie geweest zijn voor de honderdduizenden dollars die Talansky aan Olmert schonk. Zowel Olmert als Talans ky ontkent de wet te hebben over treden. Nadat premier Sharon in coma raakte, leek Olmert zijn idea le opvolger als leider van de Kadi ma-partij. Hij raakte echter vorig jaar in opspraak wegens de slecht geleide 'Zomer Oorlog', de strijd tegen Hezbollah in Libanon. Ol mert wist de kritiek op zijn leider schap toen politiek te overleven. Obama verlaat het vliegtuig in Los Angeles waar hij een verkiezingsbijeenkomst zal bijwonen, foto Alex Brandon/AP Amerikaanse Senaat. Clinton heeft zich volgens haar medewer kers inmiddels verzoend met haar nederlaag. Bij echtgenoot Bill Clin ton ligt dat moeilijker. De voorma lige president gaf in het afgelopen weekeinde voor het eerst weer een lezing, maar hij wijdde geen woord aan Obama. Van een steunbetuiging was geen BOEKAREST - Het Roemeense parle ment heeft gisteren besloten dat de journaals op televisie en radio voortaan evenveel positieve als ne gatieve berichten moeten bevat ten. De vraag is dan wel wat goed nieuws of slecht nieuws is. Als bij voorbeeld de regering valt, zal er ongetwijfeld een stevig robbertje worden gevochten over die vraag. De initiatiefnemers van de wet zijn de regerende nationaal-libera- le partij en een ultra-nationalisti sche partij. Zij willen het 'algemene klimaat verbeteren'. Slechte tijdingen zou den niet goed zijn voor de gezond heid. Een pers- en burgerrechtenvereni ging bestempelde de regeling als ongrondwettelijk. De Roemeense omroepwaakhond CNA laakte de wet als 'onbruik baar'. sprake. Dat leidde tot zo veel spe culaties dat de ex-president een paar dagen later een zeer korte schriftelijke verklaring deed uit gaan waarin hij alsnog zijn steun uitsprak voor Obama. Clinton zal 'uiteraard' alles doen wat er van hem gevraagd wordt om Obama te helpen, luidde de verklaring. De ex-president zal morgen waar schijnlijk niet aanwezig zijn in Uni ty. Clinton heeft er volgens Ameri kaanse media moeite mee dat Oba ma de prestaties van zijn regerin gen heeft gebagatelliseerd. Ook meent hij dat handlangers van Obama hem na enkele ongelukki ge opmerkingen doelbewust heb ben afgeschilderd als een verkapte racist. BOEKAREST - In Roemenië wordt deze week beslist of een meisje van 11 jaar dat zwanger raakte door een verkrachting, naar Groot-Brittannië mag om de zwan gerschap te laten afbreken. De ouders zeggen op 2 juni te heb ben ontdekt dat hun dochter zwanger was toen zij met haar naar de dokter gingen, omdat zij dachten dat zij ziek was. Bij de dokter vertelde zij te zijn ver kracht door haar 19-jarige oom, die sindsdien spoorloos is. De zwangerschap is inmiddels twintig weken gevorderd, verder dan de in Roemenië geldende limiet voor abortus. In Groot-Brittannië mag tot 24 weken worden geaborteerd. Een voorwaarde is dat twee artsen verklaren dat het gevaar voor de li chamelijke of geestelijke gezond heid van de moeder groter is als de zwangerschap wordt voldragen dan als die wordt afgebroken. De ouders willen met hun dochter naar Groot-Brittannië. Een daar wonende Roemeen heeft zich al garant gesteld voor de kosten en de ouders kregen gisteren een pas poort. Een regeringscommissie moet de knoop doorhakken. De kinderbescherming vindt dat het meisje recht heeft op een abor tus, omdat zij door de verkrach ting en zwangerschap al zwaar is getraumatiseerd. De artsenvereni ging vindt dat het recht van de foe tus prevaleert en de zwangerschap moet worden voldragen. De abor tuswet moet niet verder worden geliberaliseerd, zegt de vereniging. De orthodoxe kerk beschouwt abortus weliswaar als een mis daad, maar niet als er incest of ver krachting in het spel is, zei woord voerder Constantin Stoica. Daar om vindt de kerk dat de beslissing in dit geval aan de ouders is voor behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9