Zeeland Het spannendst is als hij gaat rijden Inschrijven voor Ride nog één dag mogelijk SGP-vragen onteigenen Hedwige Blinde en slechtziende kleuters leren alles over de trein en het station. ZOMERCOLLECTIE EXTRA VERLAAGDE GIMBRERE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN van de reepe PZC Donderdag 26 juni 2008 31 door Mieke van der Jagt GOES - Renzo van vijf zit met z'n vingers in z'n oren. De deur van het wachthokje op het Goese NS-station maakt een akelig, kra kend geluid. Senna, nog maar net vier, kan er geen genoeg van krij gen: open en dicht, open en dicht. Senna is nog maar een paar maan den blind. Hij heeft zich in zijn jonge leven een beeld kunnen vor men van een deur, het geluid dat die kan veroorzaken en de contro le die je daar zelf op hebt. Voor Renzo, vanaf zijn geboorte blind, is het een beangstigend geluid. Het past niet in zijn verwachtingspa troon, want daarin zou een trein moeten binnenrijden, de trein die vijf kleuters met hun begeleidsters naar Vlissingen moet brengen en terug. Behalve Senna en Renzo wachten ook Daniël, Mart en Pieter, alle- Visio zorgt dat visueel gehandicapten zich voor de samenleving toesrusten drie ook al vijf jaar, op de trein. Ze zijn slechtziend en volgen met het groepje van vijf jongetjes de dagbe handeling bij Visio in Goes. De sa menleving is niet zo bijzonder toe gerust voor visueel gehandicapten, dus je kunt als blinde of slechtzien de niet vroeg genoeg beginnen met je voor te bereiden op de sa menleving. Dat doen ze bij Visio. Al heel jong komen de kinderen een ochtend in de week om din gen te leren en de medewerkers van Visio adviseren de peuterspeel zalen en scholen, waar de kinde ren de rest van de tijd gewoon meedraaien. Vandaag leren de kleuters over de trein: dat je een kaartje moet ko pen, onder het spoor door moet om op het perron te komen, dat je veilig staat als je op de ribbeltjes blijft en dat je heel goed moet voe len, met je stok en met je voet, waar het perron ophoudt en waar de trein met alle trapjes begint. Een beetje zenuwachtig zijn ze al lemaal, maar Pieter, die al eerder in de trein heeft gezeten, ziet van het reisje af Het is vorige keer toch niet zo goed bevallen. Hij wacht net zo lief, met zijn begeleid ster, op het station totdat de rest te rugkomt. Renzo, die de spanning liefst met taal wil beheersen, kletst aan één stuk door. Af en toe schakelt hij over op plat Vlaams. Zijn zusje zit in Brugge op school, vandaar. Zeeuws wil hij ook wel doen, op verzoek. Omdat de taal niet vol doende is, heeft Renzo ook Nena meegenomen. Die kun je niet zien maar dat geeft niks. Renzo vertelt wel waar ze zit en wat ze zegt. Het spannendst is het als de trein gaat rijden. Mart en Daniël klitten aan het raam, Renzo zit stokstijf te kwekken en Senna, die met de richting van de trein mee zit, weet precies welke kant we op rijden. Zwaaien naar Pieter en daar is de conducteur al. Hij knipt extra plechtig de kaartjes. De jongens hebben hun huiswerk goed ge daan. Ze noemen de stations op: Arnemuiden, Middelburg, Sou burg, Vlissingen. Daar mogen ze van de aardige conducteur even tjes achter het stuur in de cockpit zitten. Daar wacht ook het winkel tje met de beloofde ijsjes. Daniël neemt een pere-ijsje, Renzo heeft liever een 'koekske' en Mart en Senna doen de hele terugreis over een cornetto. Opnieuw zit Senna met de richting mee en dat is ver warrend. Hij voelt wel dat hij voor uitgaat, maar hij wéét dat hij de an dere kant op gaat. De ergste spanning is er nu wel af. Nena is verdwenen en nu kunnen er liedjes worden gezongen. 'De trein die rijdt op wielen' en 'hak- ke-hakke-puf-puf, weg zijn wij'. In Goes staat Pieter te wachten, opge lucht dat hij niet mee hoefde. Maar ook hij roept: „Doei trein, tot de volgende keer." KORTINGEN TOT VLISSINGEN KOOPZONDAG 29 JUNI www.gimbreremode.com door Rinus Antonisse DEN HAAG - De SGP-kamerleden Van der Staaij en Van der Vlies zijn ontstemd over de inzet van onteigening in het Vlaamse deel van de Hedwigepolder. Ze willen dat minister Verburg (CDA, Land bouw en Natuur) haar Belgische collega vraagt daarmee te stoppen. GESLAAGD 111 Benjamin Sanderse, oud-leerling van de CSW Middelburg is cum laude afgestudeerd in de lucht vaart- en ruimtevaarttechniek aan de TU te Delft Sanne Dekker, oud-leerlinge het Zeldenrust Steelant-College te Ter- neuzen, is afgestudeerd in de neu ropsychologie aan de Universiteit Maastricht. Daniëlle de Haze uit Kamperland is geslaagd voor het diploma Mas ter Remedial Teaching aan de Fon- tys Hogeschool te Breda. De Eerste Kamer moet de Schelde- verdragen, waarin ontpoldering van de Hedwige staat, nog goed keuren en de commissie Nijpels zoekt nog naar een alternatief voor de polder. De SGP-ers vrezen dat de Vlaamse onteigening tot 'onomkeerbare situaties' leidt en andere oplossingen frustreert. door Frank Balkenende GOES - De organisatie van Ride for the Roses biedt maandag Zeeuw en de kans zich nog in te schrijven voor de toertochten van 25 en 50 kilometer. Dat kan tussen 12 en 20 uur via de internetpagina www.ri- defortheroses.nl. „Ik verwacht daardoor nog zo'n duizend aanmeldingen", zegt Theo Schouwenaar van het lokale comité van Ride for the Roses, de tocht ten bate van de kankerbestrij ding die zondag 31 augustus in Midden- en Noord-Zeeland wordt gereden. Daarmee zou het totale aantal deelnemers uitkomen op 13.852. Met 7444 fietsers zit de Cy- cletour van 100 kilometer vol. Sa men trekken die een lint van tien kilometer, waardoor wegen zo'n anderhalf uur moeten worden af gezet. De politie heeft de limiet op 7500 deelnemers gesteld, omdat anders wegen te lang zijn afgeslo ten. De toertochten bieden nog enige rek. Waar in de Cycletour het pelo ton in één ruk doorrijdt, kunnen fietsers die kiezen voor 25 of 50 ki lometer het rustig aan doen. Een picknick onderweg of een lunch pauze bij de stempelplaatsen in Wemeldinge (camping Klein Stel le), Schore (Dorpsplein). Nisse (Dorpsplein) en 's-Heer Hendriks kinderen (café Oranjeboom) is mo gelijk. De organisatie zorgt voor enig vertier bij die halteplaatsen. Zo is in Nisse de kaasboerderij open voor bezoekers en speelt in Schore de fanfare Scheldegalm uit Hansweert. De teller voor de 50 kilometer staat op 3790 deelnemers en voor de 25 op 1618. Wie zich maandag wil inschrijven, wordt automa tisch geselecteerd op postcode. Zeeuwse postcodes krijgen voor rang. Het aantal Zeeuwse en deel nemers van buiten de provincie is nu ongeveer gelijk. SCHOENMODE I Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl GerechtsDeunwardersKantoor Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 23 juni 2008 blijkt, dat t.v.v. de Officier van Justitie van het Arrondissementsparket Middelburg aan J. KLEIN, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een proces-ver baal d.d. 16 juni 2008 opgemaakt door de daarin genoemde t.k.-gerechtsdeurwaar- der, houdende conservatoir derdenbeslag onder de daarin genoemde derdebeslagene. Genoemde J. Klein kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes Goes ervaring opdoen met het station en het reizen met de trein; op deze manier zorgt Visio dat foto Willem Mieras Vijf blinde en slechtziende kleuters konden gisteren in de kinderen worden voorbereid op de samenleving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81