iöltsriiiM! Afrika voert druk op Mugabe op 'President Zimbabwe is geestesziek' Schietpartij in fabriek VS eist zes levens Rellen in Kashmir over toewijzing van land Vilvoorde vraagt taaltest bij koop huis Buurlanden Zimbabwe roepen op tot uitstel van verkiezingen. Salman Rushdie is in ridderstand verheven Kinderverkrachter kan geen doodstraf krijgen Oud-ambassadeur John Leefmans ontmoette dictator persoonlijk. pzc Donderdag 26 juni 2008 7 henderson - Een werknemer van een fabriek in de Amerikaanse staat Kentucky heeft gisteren vijf mensen doodgeschoten en vervol gens de hand aan zichzelf gesla gen. Nadat de werknemer wegens ruzie de fabriek onder begeleiding verlaten had, keerde hij terug met een pistool en schoot op zijn chef Daarna stormde hij een ontspan ningsruimte binnen en opende ook daar het vuur. srinagar - Minstens twee doden en 27 gewonden zijn gevallen toen de Indiase politie gisteren tijdens nieuwe ongeregeldheden in de Kashmirvallei het vuur opende. Het was de derde dag van rellen in de onrustige, door India geclaimde vallei over de toewijzing van een stuk grond aan een hindoeïstische organisatie. De tegen India gerich te demonstraties verspreidden zich over de gehele vallei. vilvoorde - Wie in de Vlaamse ge meente Vilvoorde een huis wil ko pen, moet bewijzen de Nederland se taal machtig te zijn. Een diplo ma van een Nederlandstalige oplei ding volstaat of er moet een taal test worden gemaakt. De regel geldt ook voor de partner van de koper. In de Vlaamse Wooncode staat onder meer dat mensen die een huis willen kopen, zich bereid moeten tonen de taal te leren. KARBALA - Een vrouwelijke politieagent richt haar automatische wapen tijdens een ceremonie ter ere van het feit dat zij en 114 andere vrou wen de politieopleiding van Karbala (zo'n tachtig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bagdad) hebben afgerond. foto Ahmed Alhussainey/AP harare - Buurlanden van Zimbab we hebben de machthebbers van het Afrikaanse land opgeroepen de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen van morgen uit te stellen. Leiders van het regio naal samenwerkingsverband Ont wikkelingsgemeenschap van Zui delijk Afrika (SADC) waren giste ren bijeen in Swaziland voor over leg over de situatie in Zimbabwe. Door de omstandigheden is daar geen kans op een eerlijke stembus gang, aldus de SADC. De kiescommissie in Zimbabwe Salman Rushdie londen - De Brits-Indiase schrij ver Salman Rushdie is gisteren door koningin Elizabeth II in de ridderstand verheven. De aankon diging van de ridderorde in juni vorig jaar leidde tot felle protesten in de moslimwereld. Rushdie werd in 1989 wereldnieuws toen de toenmalige Iraanse leider Kho meini een fatwa met een doodvon nis tegen hem uitvaardigde we gens zijn boek De Duivelsverzen. washington - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren de doodstraf voor kinderverkrachters verworpen. Volgens de rechters druist de straf in dergelijke geval len in tegen de grondwet, die wre de en uitzonderlijke bestraffing verbiedt. Het hof sprak zich uit over de veroordeling van de 43-jari- ge Patrick Kennedy, die zijn 8-jari- ge stiefdochter had verkracht. geeft niet toe aan de internationa le druk op het land. Zij heeft giste ren laten weten dat de tweede ron de van de presidentsverkiezingen morgen gewoon doorgaat. Presi dent Robert Mugabe meldde een dag eerder ook dat de stembus gang niet wordt afgelast, ook al is hij de enige kandidaat. De Zimbabwaanse oppositieleider Morgan Tsvangirai had gisteren even de Nederlandse ambassade verlaten voor een persconferentie in de tuin van zijn huis in Harare. Hij riep de Afrikaanse Unie en de Verenigde Naties op om in te grij pen in Zimbabwe. Tsvangirai wil dat de regering van Mugabe al het geweld staakt en illegale wegblok kades opheft. Ook eist de MDC-lei- der dat hulporganisaties weer wor den toegelaten tot het land, verko zen parlementsleden worden inge zworen en alle politieke gevange nen worden vrijgelaten. Na de conferentie keerde Tsvangi rai terug naar de Nederlandse am bassade. Tsvangirai zocht daar zon dag zijn toevlucht uit angst voor geweld. Tsvangirai zei dat hij tot de verkie zingen van morgen bereid is te pra ten met Mugabe. Maar daarna zal hij geen contact meer hebben met Morgan Tsvangirai roept de inter- nationale gemeenschap op in te grijpen in Zimbabwe. Hij verliet tijdelijk de Nederlandse ambassa de voor een persconferentie. de regering. De MDC beschouwt de tweede ronde als illegaal en wil 'niets te maken hebben', met de nieuwe regering. De Keniaanse premier Odinga denkt dat de situatie in Zimbabwe kan uitlopen op een genocide als de wereld niet snel ingrijpt. „Zim babwe is een ramp in wording", al dus Odinga. Zo'n driehonderd Zimbabwanen hebben gisteren hun toevlucht ge zocht in de ambassade van Zuid-Afrika in Harare. Het zou gaan om een groep van mogelijke MDC-aanhangers. De Britse koningin Elizabeth II heeft Mugabe het ereridderschap ontnomen dat hem in 1994 was verleend. door Carel Goseling den haag - John Leefmans, inmid dels ambassadeur in ruste, heeft het beeld nog op zijn netvlies staan. „Ik ging dan als Nederlands ambassadeur naar Robert Mugabe. Voor het onderhoud was een kwartiertje uitgetrokken. Uiteinde lijk zat ik er de hele middag. Ik had mijn eerste vraag nog niet ge steld of hij stond op, en begon op en neer te lopen door het vertrek terwijl hij hele betogen afstak. Hij oreerde alsof hij een hele zaal men sen toesprak. We kennen nog zo iemand uit de geschiedenis." Harare, de Zimbabwaanse hoofd stad, was de laatste diplomatieke post van Leefmans (74). De situa tie in het land, en met name het optreden van Robert Mugabe, houdt hem nog steeds bezig. „Mu gabe deed zich in mijn tijd als libe raal voor. Toen ik hem daarmee fe liciteerde zei hij: 'Dat ziet u fout. Ik ben en blijf een marxist'. Die urenlange betogen die hij tegen mij afstak vond ik vreemd, maar dat hij zo gevaarlijk zou worden heb ik nooit gedacht. Hij was juist heel gemoedelijk. Hij wilde mij kennelijk iets bijbrengen. Morgan Tsvangirai was destijds ook al poli tiek actief Dat was oké. Hij leidde een kleine oppositiepartij. Wij als diplomaten dachten dat het alle maal wel los zou lopen. We gin gen ervan uit dat Zimbabwe snel een behoorlijke democratie zou worden. Ik heb eigenlijk nooit ge dacht dat het deze dimensies zou krijgen, behalve toen Mugabe zei dat de blanken het land uit moes ten." Op de vraag hoe het zo mis heeft kunnen gaan met Mugabe en Zim babwe antwoordt Leefmans: „Hij is monomaan. Hij wil daden stel len. Als hij zich iets heeft voorge nomen, zal hij zich door niets en niemand van zijn pad laten afbren gen. Het is een ziekteverschijnsel. Het is niet normaal. Hij maakt zichzelf en zijn land kapot." Leefmans: „Hij heeft het steeds 'Het is waanzin, een proces: gisteren gezond, morgen stapelgek' John Leefmans over die verrekte Britten (de voor malige koloniale heersers, red.). Maar die hebben wel miljarden in het land gestoken. Dat is nu weg. Daar heeft hij nooit aan gedacht. Maar ja, is Adolf Hitier wel eens ge vraagd na te denken? Het kan hem geen donder schelen wat hij de bevolking aandoet. Het is waan zin, een proces: gisteren gezond, morgen stapelgek." De oud-ambassadeur hekelt het feit dat 'niemand een poot uit steekt' om de Zimbabwanen te hel pen. Die worstelen niet alleen met 'de politieke onzin van die fanaat' maar ook met een voedseltekort. „Maar ja, humanitaire hulp kun je niet staken. Dat doe je gewoon niet. Dan zou je aan politiek doen. Als je geen hulp meer biedt, werk je bovendien mee aan de 'verpau pering van het volk'. Volgens de theorie zouden ze dan vanzelf in opstand komen. In Zimbabwe ge beurt dat niet. Daar worden ze om gebracht door Mugabe." l, I 'i -N uijl OjJliLk v- I w n rri i„ r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7