Binnenland 'Opofferen landbouwgrond is stom' Iet overheid is rommeltje Verzet tegen uitbreiden van natuurgebieden groeit onder boeren. Hells Angels moeten clubterrein ontruimen Strengere controle op rapen kievitseieren Eigenaar afgebrande loods aangehouden Europarlementariër Buitenweg uit politiek Algemene Rekenkamer: gegevens onvolledig en onbetrouwbaar. 6 Donderdag 26 juni 2008 PZC door Dylan de Cruijl COUDERAK - De protesten tegen het opofferen van landbouwgrond voor natuur zwelt overal in het land aan. Kostbare landbouw grond is broodnodig, zeggen boe ren en actiegroepen. De Tweede Kamer vergadert er vandaag over. Het land van boer ]an Anker loopt bijna tot aan de horizon, waar zijn koeien en schapen als witte vlek jes over het gras schuiven. Dat is meer dan twintig minuten lopen, verduidelijkt hij. Allemaal zijn grond, waar hij al twintig jaar van leeft. En dat willen 'ze' nu van hem afpakken om er natuur van te maken. 'Ze' is de provincie Zuid-Holland die de Krimpenerwaard bij Gouda wil omvormen tot een moerasach tig reservaat. Vijftien boeren moe ten worden uitgekocht, onder wie Anker. Hij mag er blijven wonen om een pannenkoeken- of zorg boerderij te beginnen. Maar zijn land raakt hij kwijt. „Voor natuur", schampert Anker. „Het is een gekte geworden. En dit boerenland dan? Wat hier al eeu wen hoort. Is dat ineens geen na tuur?" De protesten uit de Krimpe nerwaard voeden het groeiende Ecologische Hoofdstructuur verzet tegen het opofferen van kostbare landbouwgrond voor na tuur. Boerenorganisatie LTO Ne derland en tal van actiegroepen vrezen dat groeiende reservaten de leefbaarheid van het platteland ver stikken. Bovendien zou het met het oog op de voedselcrisis 'rond uit stom' zijn om vruchtbaar boe renland op te geven. In Noord-Holland bestaan felle protesten tegen het onder water zetten van stukken land om van Wieringen weer een eiland te ma ken. Dertig boerenbedrijven moe ten verkassen, maar waar naartoe is niet duidelijk. In Zeeland lopen bewoners - maar ook bestuurders - al langer te hoop tegen het plan om de polders langs de Wester- schelde onder water te zetten, als natuurcompensatie voor het uitdie pen van de watergang. In Zuid-Limburg protesteerden on langs vierhonderd boeren tegen provinciale plannen om hun land bouwgrond op te offeren voor na tuur en recreatie. In Flevoland wei geren 33 boeren hun grond te ver kopen voor het nieuwe natuurge bied Oostvaarderwold. „De schrik slaat je om het hart", zegt Coert van Beijma thoe King- ma, voorzitter van het nieuwe Co mité Nieuwe Natuur, Nee. „Er is een wildgroei van plannen. Er ont staat verwilderd landschap dat mil joenen kost om te onderhouden." Het comité van boeren en burgers riep de Tweede Kamer, die van daag over het onderwerp verga dert, vorige week op de natuur- plannen te heroverwegen. „Ik kan me geen natuurlijker beroep voor stellen dan boer", zegt Beijma thoe Kingma. Volgens boerenorganisatie LTO Ne derland hebben boeren er jaren lang van geprofiteerd dat de over heid hun land opkocht, onder meer voor natuurontwikkeling. De prijzen waren laag en de boter berg en melkplas enorm. Maar de wereld verandert snel, zegt LTO-bestuurder Tamalt Beishui zen. Boeren verdienen weer prima en dus zien zij geen reden hun grond te verkopen. Aan bestaande plan nen wil LTO blijven meewerken, zoals de uitleg van de Ecologische Hoofdstructuur, die natuurgebie- 'Verreweg het grootste deel van het verdwenen boerenland wordt bebouwd' den met elkaar verbindt. Maar het elders compenseren van verdwe nen natuur als gevolg van bebou wing, recreatie en industrie moet op de helling. De 70.000 hectare die daar volgens LTO de komende jaren voor nodig is, gaat voorname lijk ten koste van landbouwgrond. Van Beishuizen: „En dan hebben wij nog niet eens allerlei natuur- plannen van dorpen meegeteld." Toch loopt het volgens onder zoeksinstituut LEI, voorheen het Landbouw Economisch Instituut, zo'n vaart niet. De landbouw grond in Nederland daalde vorig jaar met 0,3 procent. Daarvan wordt slechts 10 procent opgeof ferd aan natuur. Verreweg het grootste deel van het verdwenen boerenland wordt bebouwd. Directeur van Natuurmonumen ten Jan Jaap de Graeff moet lachen om alle kritiek. LTO bedient zich volgens hem van 'opportunisti sche argumenten'. „De boeren heb ben economische motieven, maar ze gieten daar het sausje van een voedselcrisis overheen. Ze willen meer land naar zich toetrekken on der het mom van agrarisch natuur beheer. Maar wij weten uit onder zoek dat dat onvoldoende natuur kwaliteit oplevert. Daar zijn we echt tegen." De Ecologische Hoofdstructuur die in Nederland natuurgebie den verbindt, beslaat in totaal 728.000 hectare. Daarvan moet nog 140.000 hectare worden aangelegd. 40.000 hectare komt onder be heer van Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de Land schappen. Hetzelfde oppervlak te moet worden beheerd door particulieren, zoals eigenaren van landgoederen. Ten slotte moet 60.000 hecta re van het nieuwe natuurge bied in bezit komen van boe ren die aan agrarisch natuurbe heer doen. AMSTERDAM - De Hells Angels moeten het grootste deel van hun clubterrein in Amsterdam binnen twee jaar ontruimen. Dat heeft de rechtbank in de hoofdstad gisteren bepaald. De Angels kregen in 1974 een gebied van 590 vierkante me ter van de gemeente, maar zij breidden dat in de loop der jaren uit tot 5000 vierkante meter. Van die extra grond moeten zij weg. DEN HAAG - De wijze waarop in Friesland kievitseieren worden ge raapt, moet veranderen nu de Raad van State een streep heeft ge zet door de ontheffing van het Friese provinciebestuur. Het vol gende seizoen, in maart, mogen er alleen eieren worden geraapt als de provincie een waterdichte con trole kan garanderen op het aan tal. De raad stelt vast dat er veel te veel eieren worden geraapt. DE PUNT - De 52-jarige eigenaar van de loods in De Punt, die op 9 mei afbrandde, is gisteren aange houden. Hij wordt verdacht van het manipuleren van het elektrici teitsnetwerk waardoor de brand heeft kunnen ontstaan. Door de brand, die in een meter kast ontstond, kwamen drie brand weermannen door verstikking om het leven. AMSTERDAM - Kathalijne Buiten weg, leidster van GroenLinks in het Europees Parlement, verlaat de politiek bij de verkiezingen in juni volgend jaar. „Na bijna veertien jaar politiek wil ik wel eens iets anders doen", noemde Buitenweg (38) gisteren als belangrijkste reden. Buitenweg houdt zich in het parle ment vooral bezig met anti-discri minatie, asiel en privacy. DEN HAAG - De administratie van ict-projecten bij de overheid schiet ernstig tekort. De gegevens zijn on voldoende betrouwbaar en onvol ledig. Daardoor is het niet moge lijk vast te stellen welke kosten te vermijden zijn. Dat stelt de Algemene Rekenka mer in een gisteren verschenen rapport dat op verzoek van de Tweede Kamer is opgesteld. Vol gens de onderzoekers is het ondui delijk hoeveel geld, mensen en tijd de rijksoverheid steekt in ict-pro jecten. Door de gebrekkige admini straties kan de Rekenkamer niets zeggen over de doelmatigheid van de uitgaven daarvoor. Automatiseringsprojecten bij de overheid vallen vaak duurder uit dan verwacht, lopen vertraging op of leveren niet het gewenste resul taat op. De Rekenkamer vindt dat ernstig, omdat er vaak veel publiek geld mee is gemoeid. Vorig jaar constateerde de Rekenkamer in een eerste onderzoek naar de zaak al dat grote ict-projecten nogal eens mislukken, omdat ze vaak te ambitieus en te complex zijn, me de als gevolg van politieke besluit vorming. Een meerderheid in de Tweede Ka mer pleitte in reactie daarop voor een parlementair onderzoek naar ict-projecten bij de overheid. Door de tekortkomingen in het finan cieel beheer is een rijksbreed on derzoek nu niet haalbaar, stelt de Rekenkamer. Ook de benoeming van één sterke iet-baas voor de hele overheid, zo als in politiek Den Haag is geop- De administratie van ict-projec- ten bij de overheid schiet te kort. Dat stelt de Algemene Rekenkamer in een gisteren verschenen rapport. perd, is niet de oplossing voor de problemen. Wel adviseert de Rekenkamer om per ministerie een aparte functio naris aan te stellen die alles rond informatisering nauwgezet volgt en de leiding informeert. Minis ters moeten bovendien zorgen voor betrouwbare informatie en de kosten van projecten moeten met elkaar te vergelijken zijn. De Rekenkamer betreurt het dat coör dinerend iet-minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) nog niet inhoudelijk heeft gereageerd op de uitkomsten van het onder zoek. Pas als zij dat heeft gedaan, ver schijnt het definitieve rapport. Het kabinet besloot afgelopen vrij dag op voorstel van Ter Horst om aan grote ict-projecten waarmee meer dan 20 miljoen euro is ge moeid, nadere eisen en voorwaar den te stellen. Ook zal de TWeede Kamer jaarlijks een overzicht krij gen van zulke projecten. Het land van boer Jan Anker loopt bijna tot aan de horizon en dat willen 'ze' van hem afpakken om er natuur van te maken. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6