Fietsers in de knel eland Reistijdsysteem langs Zeeuwse weg Saabje Beter en scherper zien? de kijkkamer PZC 2 Donderdag 26 juni 2008 PZC Rijkswaterstaat zoekt andere fietsroute na dodelijk ongeval. Zeeland Seaports zet verzelfstandiging door ROVZ vreest in huidige tempo voor nieuw dieptepunt Zeeuwse wegen rant 5 weken voor 15 euro! WILLEM VAN DAM Mijn Saabje, dood? De boodschap kwam keihard aan. Thijs, de plaatselij ke garagist, aan de telefoon. „Je auto is afgekeurd", zei Thijs. En hij riep iets over balken onder het motorblok, over roest, over gaten, en over nog wat mankementen. Verpletterd verbrak ik de verbinding. Mijn Saabje - afgekeurd! Ruim zestien jaar oud is hij; nog geen échte klassieker, maar toch... Apetrots was ik, toen ik 'm een dikke tien jaar geleden, aan schafte. Het was, daar op de occasionafdeling, destijds liefde op het eerste gezicht. Tussen tientallen moderne windtun nel-auto's stond Saabje verleide- 7nn ik prht U)k naar mi)te lonkeni fraai 8e" ik ecnt lijnd, een dashboard als dat van afscheid een cockpit, geen moderne frat sen als airbags, cruisecontrole en moeten nemen? airco, maar wél een open dakje en een fraai vroem-vroemgeluid. „Zó worden ze niet meer gemaakt meneer", sprak de verkoper op wervende toon. Leer mij ze kennen die autoverkopers, ik heb er zelf één binnen de familie. Maar ik moest hem gelijk ge ven. En zo reed ik zielsgelukkig met mijn rode Saabje de showroom uit. Het klokje is bijna drie keer rondgedraaid, Saabje bracht mij naar overal. En waar ik ook met hem verscheen, overal ont moette ik jaloerse blikken. Zó worden ze niet meer gemaakt, zeiden die blikken de autoverkoper van toen na. Dagenlang verkeer ik nu al in wurgende onzekerheid: zou ik écht afscheid moeten nemen? Voor alle zekerheid heb ik mij en mijn geliefde automobiel nog één keer op de foto laten zetten. Daarop glimt hij nog net zo verleidelijk als tien jaar geleden. Mijn prachtSaabje naar de sloop? Ben bang dat ik het niet over mijn hart kan verkrijgen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over üw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel:: Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten ën diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Maurits Sep Het ongeval waarbij een 45-jarige Middelburger dinsdagnacht is omgeko men, houdt verband met de afsluiting van een vrijlig- gend fietspad van Nieuw- en Sint Joosland naar Middelburg. Rijkswaterstaat, dat bij het dorp bezig is met het werk voor de nieu we N57, onderzoekt daarom de mogelijkheid om de omleidings route voor fietsers te veranderen. „We gaan bekijken hoe we dit soort zaken kunnen beperken", zegt woordvoerder Erik Mostert. Het slachtoffer fietste vanaf het dorp richting Middelburg. Hij werd geschept door een 27-jarige automobilist uit Noord-Beveland die met hoge snelheid was geslipt en hem daarna raakte. door Marcel Modde Het is wel even slikken. Drie verkeersdoden in drie dagen tijd. Maakt twaalf in totaal dit jaar, één meer dan rond dezelfde periode in 2007. „Op zich lopen we nog niet echt uit de pas", zegt secretaris Henk Rhebergen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Hij zucht even. „Maar de zomer moet nog komen. In juli, augustus en september 2007 vie len slechts twee slachtoffers te be treuren. Dat was een absolute uit schieter aan de positieve kant, die ik nog niet eerder heb meege maakt. Dus wanneer het in dit tempo doorgaat vrees ik dat dit jaar weer een stijging van het aan tal verkeersdoden zal laten zien." In 2005 vielen er 23 doden op de Zeeuwse wegen, een jaar later piek te dat tot 39 en weer terug naar 20 in 2007. De meeste slachtoffers val- MIDDELBURG - Na verkennende dis cussies met gemeenteraden en Sta ten werkt havenschap Zeeland Seaports verder aan de beoogde verzelfstandiging. Het streven is dat volgend jaar vóór de zomer de finitieve beslissingen worden geno men. Zeeland Seaports kan dan per 1 januari 2010 als NV verder. Het fietspad langs de Nieuwlandse- weg is vlakbij het dorp door werk aan de N57 niet te gebruiken. Fiet sers moeten daarom twee keer de drukke weg oversteken: bij café-res taurant De Rode Leeuw en iets voorbij het viaduct van de A58. Beide oversteekplaatsen zijn ge vaarlijk, vertelt Ko de Kraker. Hij woont in Nieuwland en werkt in Middelburg en fietst de route elke dag twee keer. „Vanaf het dorp is het gevaarlijk als je om De Rode Leeuw heen rijdt, want daar is het zicht slecht door hoog gras. Als je na het viaduct de weg over moet, wordt het zicht ook belemmerd door een rietkraag. Omdat de au to's daar veel vaart hebben, moet je snel oversteken. Ik zie veel men sen aarzelen en dat is gevaarlijk." De oversteek bij De Rode Leeuw is ook op de terugweg naar het dorp erg gevaarlijk, vindt De Kraker. „Dan rijden de auto's die de snel weg op willen al met 100 kilome ter per uur voorbij. En ze kunnen len onder automobilisten en fiet sers, blijkt uit een statitisch over zicht van het ROVZ. In Zeeland is er bovendien nogal eens sprake van een eenzijdig ongeval, stelt Rherbergen vast. Om dat aandeel terug te dringen, is de afgelopen ja ren door de verantwoordelijke wegbeheerders geïnvesteerd in bermverhardingen en andere maat regelen. Maar de menselijke factor laat zich minder makkelijk sturen. Daarom begint het ROVZ dit na jaar met een onderzoek. Centraal daarin staan gesprekken met nabe staanden en bekenden van slacht offers. „Als iemand in de berm is geraakt, willen wij zien te achter halen waaróm dat is gebeurd. Drukke dag gehad op het werk, af geleid door een telefoontje, in slaap gevallen? En dan wil je na tuurlijk weten wat we daar aan kunnen doen? Ja, ik kan helaas niet alle vragen beantwoorden." jou als fietser bijna niet zien." Het gevolg is dat fietsers liever niet om het café heen rijden, maar schuin oversteken. Dan moeten ze wel een stuk over de hoofdrijbaan. Uit het politiebericht over het dodelij ke ongeval blijkt dat de 45-jarige Middelburger dat ook heeft ge daan. „Ik doe het zelf eerlijk ge zegd ook wel eens", bekent De Kra ker. „Het ongeval is dus duidelijk verwant aan de omleidingsroute voor fietsers." Mostert van Rijkswaterstaat fietst de route ook vaak, vanuit zijn woonplaats Goes naar zijn werk in Middelburg. Hij vindt de omlei ding niet gevaarlijk. „Maar mijn ge voel is net zo veel waard als dat van een ander." Hij vindt wel dat mensen zichzelf in gevaar brengen door schuin over te steken. „We dachten dat we de beste oplossing hadden gevonden. Het is lastig als je een omleiding aangeeft maar dat mensen daarvan afwijken. Dan kies je voor een groter risico." Dodelijke ongelukken 2008 24 juni: Nieuw- en Sint Joos land, Nieuwlandseweg, fietser aangereden door auto. 23 juni: Stavenisse, Oudeland- sedijk, auto tegen boom. 22 juni: Nieuwdorp, Stoofweg, auto over de kop. »- 24 mei: Wilhelminadorp, West- havendijk, auto te water. 12 mei: Middelburg, Kinder dijk, auto te water. 25 april: Sluis, rondweg, auto frontaal op vrachtwagen. 20 april: Veere, Polredijk, mo tor botst tegen paal. 11 april: Poortvliet, Postweg, frontale botsing drie auto's. 10 april: 's-Gravenpolder, Schoorkenszandweg, scootmo- biel aangereden door tractor. 2 maart: 's-Gravenpolder, Bem- hardweg Oost, voetganger ge schept door auto. 26 februari: Hansweert, Kaai, man onder heftruck. 30 januari: Axel, Tractaatweg, auto frontaal op motor. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® - goed zien is fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004 zondag en maandag gesloten Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie GOES - Automobilisten krijgen van af morgen tot en met eind augus tus actuele reistijdinformatie via elektronische informatiepanelen langs Zeeuwse wegen en de websi te verkeerinzeeland.nl. Rijkswater staat Zeeland wil weggebruikers op die manier zowel voor vertrek als onderweg adviseren over de routekeuze. Deze week zijn op twaalf plekken in midden- en noord-Zeeland 24 zogeheten kentekenregistratieca mera's geplaatst. De kentekens worden via een centrale database verwerkt, waarna wordt berekend hoeveel tijd een voertuig nodig had om van camera A naar camera B te komen. De informatie wordt niet voor andere doeleinden ge bruikt, ook registreren de camera's geen (snelheids)overtredingen. Aan de hand van de reistijden kun nen automobilisten bijvoorbeeld besluiten om later te vertrekken als er file op de uitvalswegen staat. Rijkswaterstaat heeft zelf ook iets aan de informatie. Problemen kun nen sneller worden gedetecteerd. Zodra de reistijd op een bepaald traject bijvoorbeeld oploopt, wordt ter plekke door een wegin- specteur bekeken wat de oorzaak is. Het reistijdensysteem wordt be wust morgen gelanceerd, omdat dit weekeinde Concert at Sea plaatsvindt op de Brouwersdam. Daarnaast begint de zomervakan tie in Noord-Nederland en Nordr- hein-Westfalen. Een ander groot evenement, waarbij naast de ge bruikelijke zomerdrukte veel ver keer wordt verwacht, is de Ride for the Roses op 31 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2