'Het Molenwater behoort open en onbebouwd te zijn' Niet Witte Wijk, Tijdelijk verbod op kamerverhuur in Rooie Buurt plus een meldpunt 'Mooi hoor, zo'n motie, maar de gemeenteraad kan er niks mee' Middelburgers pleiten voor een park op plek Miniatuur Walcheren. Lokale Partij Vlissingen vraagt raad verhuizing HKPD tegen te houden. Bewoners Souburgse wijk willen eindelijk af van slechte naam. Gemeente Vlissingen grijpt in om overlast tegen te gaan. Aannemer als kasteelheer 26 Donderdag 26 juni 2008 PZC W door Carla van de Merbel MIDDELBURG - 'Stadspark hier, stadspark daar, zo gezellig met el kaar', klinkt het gisteravond bij de ingang van de raadszaal in Middel burg. De tekst van het lied op de melodie van 'Dodenrit' (trojka hier, trojka daar) van Drs. P. hangt aan de muur, een draagbare ge luidsspeler op de grond laat het lied horen. De vele bezoekers van de extra commissievergadering over het plan voor een theater op de plek van Miniatuur Walcheren aan het Molenwater kijken en luis teren instemmend. Ook zij zijn ge komen om te pleiten tégen een theater op die plek en vóór een park. De publieke tribune zit vol. Vijf tien insprekers krijgen ieder vijf minuten om hun zegje te doen. Onder hen L. van Liere, maakster van 'Het Stadsparklied'. Volgens haar past een theater op het Mo lenwater niet in het beleid van de gemeente de binnenstad autoluw te maken. Ze pleit voor 'een vol waardig theater ergens aan het ka naal' en 'een volwaardig park op het Molenwater'. C. van der Slikke spreekt 'namens de stemmenlozen van Miniatuur Walcheren, de amfibieën'. „Door de inundatie zijn in 1944 alle amfi bieën op Walcheren verdwenen, behalve in Oranjezon en in de bin nenstad van Middelburg. Langza merhand is Miniatuur Walcheren de enige plek waar in de binnen stad nog amfibieën leven. Dat is de juiste leefomgeving in de bin nenstad voor deze amfibieën. Daarom heeft verplaatsen, zoals in de PZC van 24 juni wordt gesugge reerd, geen enkele zin. Door ver plaatsing zal de populatie geheel verwoest worden." Andere insprekers vragen aan dacht voor de historie en herstel van de oude situatie op het Molen- De extra commissievergadering over het plan voor een theater aan het Molenwater in Middel burg trok gisteravond veel tegen standers naar het stadhuis. water. „Het Molenwater behoort open en onbebouwd te zijn", zegt H. van den Donk terwijl ze foto's van vroeger laat zien. „Een stads park komt ook de gebouwen erom heen ten goede." L. van Bouwdijk Bastiaanse haalt aan het eind van haar verhaal - waarin ze betoogt dat in het plan dat er nu ligt het park slechts on dergeschikt is aan de functies thea ter en parkeren - een andere strijd aan voor een park. Het is die van Pluk van de Petteflet, uit het boek van Annie M.G. Schmidt. Pluk trekt er met zijn kraanwagentje op uit en weet te voorkomen dat de Torteltuin een tegeltuin wordt. De enige inspreker die niet per se alleen een park op het Molenwa ter wil, is E. de Graaf Hij ziet wel wat in de combinatie met een thea ter, maar vindt het plan zoals het er nu ligt niet goed. „Het theater moet niet midden in het park, maar juist aan de rand komen." Tijdens de schorsing klinkt weer Het Stadsparklied. 'Zo heerlijk bui ten in het groen, toch midden in de stad. Een park met heel veel vo geltjes en hier en daar een pad.' door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - En vraagt de Vlis- singse gemeenteraad niet in te stem men met de voorgenomen verplaat sing van het HKPD naar de Dr. Sta- vermanstraat." Een goedbedoelde motie van de LPV. Maar hééft de LPV eigenlijk wel wat te willen? Nee. De enigen die de verhuizing van de drugsopvang kunnen tegen houden, zijn de burgemeester - op basis van openbare orde en veilig heid - en de rechter, mocht de ves tiging niet stroken met het bestem mingsplan. Maar dat laatste is niet het geval en burgemeester Wim Dijkstra heeft al laten weten ak koord te zijn, mits Emergis strikte afspraken ten aanzien van veilig heid nakomt. En dat wist de LPV ook best, toen ze haar motie opstelde, „We vrees den het", verbetert fractievoorzit ter Mark Weug. „Maar we wilden toch een duidelijk signaal afgeven. De manier waarop dit hele proces is gegaan, daar zijn we heel verbol gen over. De nieuwe locatie voor het HKPD moesten we vernemen via de SP, die het weer van de be woners had. Dan sta je als gemeen teraad toch in je hemd." Bovendien liggen er afspraken, wil de partij de collegeleden herinne ren „Er zou nog een projectplan komen, maar dat hebben we nooit gezien. Voortaan zouden ze zorg vuldig te werk gaan, maar dat ge beurt gewoon niet. Met deze mo rn Maar weinig Vlissingse raadsle- den ondersteunen de LPV-motie om de verhuizing van het HKPD tegen te houden. Alleen al om dat het niet tegen te houden is. tie willen wij het college zover krij gen dat hij dat voortaan wél doet." Zorgvuldigheid, dat wil ieder ge meenteraadslid. Toch steunen de meesten de motie niet. „De LPV vraagt iets dat ze niet kan vragen", constateert Henk de Haas van de PvdA. „Mooi hoor, zo'n motie, maar de gemeenteraad kan er niks mee. Ik snap wel dat niemand op verslaafden zit te wachten, maar we moeten iets." Er zit niks anders op, zucht SP'er Trix de Roos. „We kunnen ze wel verplaatsen naar het oude slacht huis aan de Poortersweg, wat veel mensen willen, maar dan komt er niemand meer. En onthoud goed: niet iedere junk is crimineel." Toch moet er iets beters te vinden zijn, stelt ChristenUnie-voorman Coen van Dalen. Marianne Rein- ders van de WD deelt die mening niet. „En als ze over straat moeten zwerven, klaagt ook iedereen." door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Een jaar of acht tien woont René Carbaat er al. En weggaan? Geen denken aan. „Ik heb een ruim kot hier, zeker voor dit geld, en de wijk is flink verbe terd." Nee, schudt hij tevreden, d'r is helemaal niks mis met Schoo- nenburg-Oost. Waar? )a, da's nou net het pro bleem. Bijna niemand die de naam kent en nog minder mensen die hem gebruiken. De Oost-Sou- burgse wijk heeft sinds een jaar of acht een andere naam, maar ieder een knikt pas begrijpend als de oude naam wordt genoemd: de Witte Wijk. Maar dan kijken ze meteen ook bezorgd: woon je daar? En dat is nou net het probleem waar de huidige bewoners van de wijk mee zitten. Het is er zo veel fijner geworden sinds de buurt on der handen is genomen. Maar aan de naam Witte Wijk kleeft zo'n slecht imago dat de wijk er nog steeds last van heeft. Dus alsjeblieft, heb het nou voortaan gewoon over Schoonen- burg-Oost, smeekt Carbaat bijna. Cokky Smeding, al 27 jaar wijkbe- woonster, laat hetzelfde verzoek horen. Want er is écht heel veel veranderd. „Jij hebt die schietpartij zeker niet meer meegemaakt", zegt ze tegen haar buurman die er elf jaar woont. „Nee, wel die steekpartij. Woongenot De bewoners van Schoonen- burg-Oost zijn nu tevredener over hun wijk dan in 1997. De beleving van de straat krijgt van 65 procent een vol doende (33 procent in 1997). De woonomgeving scoort nu een voldoende bij bijna 50 pro cent, terwijl dat in 1997 nog geen 40 procent was. De hinder van overlast en on veiligheid is afgenomen. Meer mensen hebben er nooit last van (55 procent nu, 45 pro cent in 1997), minder dan 40 procent heeft regelmatig over last (was ruim 50 procent). Maar nu is het hier fijn", beaamt hij. „Zo veel rustiger. Geen rottig heid meer", vervolgt Smeding. „En die jongeren die soms voor overlast zorgen. Ja zeg, we zijn toch allemaal jong geweest. Je moet ook wel wat kunnen heb ben." Dat het goed gaat, bleek wel op de wijkopruimdag die gisteren plaats vond. Om negen uur kwamen de containers aan en meteen sjouw den mensen hun rommel naar bui ten. Aan het einde van de dag wa ren acht containers met afval en puin opgehaald. „Zelfs mensen die ik helemaal niet ken, kwamen me helpen", zegt Al- bertine Spoor. „Da's toch bijzon der hé." Het tekent volgens haar hoezeer Schoonenburg-Oost is ver anderd. „Het is nog steeds een multiculturele wijk vol Marokka- 'lk heb een ruim kot hier, zeker voor dit geld, en de wijk is flink verbeterd' nen, Turken, Chinezen, Antillia- nen en Nederlanders, maar ieder een laat elkaar in zijn waarde", be vestigt Carbaat. Waar is die omslag dan aan te dan ken? Aan de opknapbeurt die door allerlei instanties in samen werking met bewoners is uitge voerd? Dat heeft zeker geholpen, beamen de wijkbewoners. De wit te gevelplaten waar de wijk naar was vernoemd, zijn voor een groot deel verdwenen. Ook de smoezelige carports zijn in de meeste straten weg. Belangrijkste verandering is echter dat huurhuizen in de verkoop zijn gegaan, vinden Carbaat, Smeding en Spoor. Bewoners zijn zuiniger op hun huis, investeren er meer in. En dat zie je terug. „Want ja, je gaat niet in je eigen portemonnee lopen roeren", stelt Carbaat simpel weg vast. Door de investeringen van de be legger en huizeneigenaar VSN van af 2000 is de kwaliteit van de wo ningen al flink verbeterd. Daar door zijn ze ook minder inbraakge- voelig geworden, vertelt Carbaat, die kwam als huurder en zijn huis acht jaar geleden kocht. „Met die betere ramen en deuren is het ook fijner wonen. Dus echt, die slechte naam die de wijk had, was lange tijd terecht, maar nu niet meer." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Tenminste een jaar mogen er geen nieuwe kamers in de Rooie Buurt in Vlissingen wor den verhuurd. De gemeente leunt in die tijd niet achterover. Integendeel: ze gebruikt het jaar om exact in beeld te brengen hoe de situatie op dit moment is, om nacontroles te houden en zonodig illegaliteit aan te pakken. Bewoners van het gedeelte tussen de Aagje Dekenstraat, Badhuis straat, Paul Krugerstraat, Van Dis- hoeckstraat en het voormalige ter rein van de Schelde kunnen hun klachten kwijt bij een meldpunt, dat de gemeente gaat instellen. Die meldingen gaat de gemeente alle maal inventariseren. Met uitzend bureaus wil de gemeente overleg gen over geschikte huisvestingsmo gelijkheden. Op basis van die ge sprekken, de meldingen en haar ei gen waarnemingen denkt de ge meente een duidelijk overzicht te hebben en tot betere oplossingen 1*^ Het komende jaar mogen er geen nieuwe kamers worden ver huurd in de Rooie Buurt in Vlis singen. Bewoners kunnen hun verhaal kwijt bij een meldpunt. te kunnen komen voor het huis- vestingsvraagstuk en de voorko ming van illegale huur door tijdelij ke arbeidsmigranten. Die oplossing ligt voor eind decem ber van dit jaar op tafel in de vorm van een beleidsnota, belooft het college van Vlissingen. Zij erkent dat bewoners overlast kunnen krijgen door concentratie van overbewoning en kamerver huurbedrijven in enkele buurten. Vooral bewoners van de Bouwen Ewoutstraat en de Glacistraat heb ben zich hier de afgelopen maan den over beklaagd. Zij vinden dat hun buurt achteruit gaat, omdat er steeds meer buitenlanders werkne mers tijdelijk komen wonen. 'S-HEER-ARENDSKERKE - Plotseling pieken torentjes boven de dijk aan de Noordzakweg bij 's-Heer Arendskerke. Daar is, ongemerkt, een heus kas teeltje gegroeid. Als woonstee voor een directeur van aannemer Fraanje. En als uithangbord voor ouderwets vakmanschap. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28