nomie Over financiële kansen én bedreigingen voor ondernemers Windmolenorder van een miljard Rolstoelvriendelijk is nog geen zorgtoerisme deOndernemerm IliilSi Vvii' i I i 1 1 r I mKÊKKÊBSÊ^ÊSSSBÊÊÊtÊÊm Vestiging Schoondijke profiteert niet direct van megaorder China. Handelskamer bezorgd over ontwikkeling toerisme in Zeeland. Nederlanders betalen vaker met pinpas Philips levert aan EC beboet producenten gezondheidszorg Dubai aluminiumfluoride Reserveer voor 'Onder Ondernemers': bel 023 567 99 00 of kijk op wilgenhaege.nl PZC Donderdag 26 juni 2008 15 i saifcfei V' 'V - V:1.;f i?' TERNEUZEN - De Nederlandse windmolenbouwer EWT heeft een mega-order uit China gekre gen. Het mede in Schoondijke zete lende bedrijf bouwt de komende vijf jaar voor ruim een miljard eu ro molens met een gezamenlijk vermogen van duizend megawatt. Het hoofdkantoor van Emergya Wind Technologies is sinds vorig jaar gevestigd in het WTC op Schiphol. EWT is begonnen en heeft nog steeds een vestiging op het Technopark in Schoondijke. Maar de megaorder heeft geen di recte gevolgen voor de Schoondijk- se vestiging, meldt woordvoerster Jonnie Abbenhuis. „Er kunnen best specialisten uit Schoondijke tijdelijk naar China gaan, maar uit breiding van werkgelegenheid le vert dat niet direct op." EWT bouwt voor de order uit Chi na twee nieuwe fabrieken in Bin- nen-Mongolië en zet ter plaatse ook twee kantoren voor verkoop en marketing en voor service en onderhoud op poten. Het wind- molenbedrijf werkt in joint-ventu res samen met het Chinese Calt. De in Schoondijke ontwikkelde windmolens van EWT zijn door het ontbreken van een versnel lingsbak veel efficiënter dan 'tra ditionele' windmolens. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeland kan een voorbeeld nemen aan Limburg. Daar voelen ondernemers volgens Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland feilloos aan dat zorgtoerisme de toekomst is. Niet dat die doelgroep in Zeeland helemaal wordt vergeten, haast Volleman te benadrukken. Hier en daar zijn best slimme initiatieven ontplooid. Maar de sector kan op dat front veel meer aanpakken. Volgens de Kamer heeft twaalf pro cent van de Nederlandse bevol king een functiebeperking en 'een vorm van zorg nodig'. „Die men sen komen hier ook naar toe, als daar voldoende op wordt inge haakt. Er ligt hier een markt en die laten we nog te veel onbenut", zegt Volleman. De Kamer trekt zich dat manco aan en heeft intern een 'zorgcoör- dinator' aangesteld, die recrea tie-ondernemers gaat adviseren. „Soms moet je het ook nét even zien. De kracht schuilt vaak in de combinatie van bestaande initiatie- De Zeeuwse toeristische sector springt volgens de Kamer van Koophandel onvoldoende in op het zorgtoerisme. De Kamer maakt daar een speerpunt van. Dat staatsbedrijf, een industrieel conglomeraat waar 120.000 men sen werken, krijgt het recht om EWT-molens in heel China te ver kopen. Het is verreweg de grootste order uit de geschiedenis van EWT, dat in 2004 ontstond uit het faillissement van de Nederlandse windpionier Lagerwey. EWT heeft in China al twee kleinere windpar- ken. „We hebben eerst de techno logie van Lagerwey uitontwikkeld voor we molens op de markt heb ben gebracht", zegt topman Gerry van der Sluys. EWT-molens onder scheiden zich van gangbare wind molens door het ontbreken van een versnellingsbak. „De economi sche voordelen van onze molens zijn meteen duidelijk als je ze ziet", zegt Van der Sluys. „Een windmolen zonder tandwielkast is dertig procent efficiënter dan een traditionele molen. Er komt meer vermogen en energie uit de molen bij dezelfde windsnelheid. Daardoor kunnen onze molens kleiner en lichter zijn. Bovendien maken ze minder lawaai." EWT komt met de Chinese order in de top tien van windmolenpro ducenten. Voor de Chinese order ontwikkelt EWT ook een groot model windmolen met een vermo gen van twee megawatt, momen teel de meest gangbare 'maat' voor windmolens. Zo'n molen levert een hoeveelheid stroom die jaar lijks genoeg is voor de stroomvoor ziening van tweeduizend Neder landse huishoudens. Gericht op succes AMSTERDAM - Nederlanders beta len steeds vaker met de pinpas. Vo rig jaar werd de pas 1,6 miljard keer gebruikt, een stijging van 9 procent ten opzichte van 2006. De totale waarde van alle pintrans- acties bedroeg bijna 70 miljard eu ro, een stijging van 8 procent. AMSTERDAM - Elektronicaconcern Philips heeft een samenwerkings overeenkomst gesloten met de Du bai Health Authority. Philips is daarmee eerste keus als leverancier bij projecten in het emiraat die er op gericht zijn de zorgkwaliteit te verbeteren. BRUSSEL - De Europese Commissie heeft producenten van aluminium fluoride een boete opgelegd van 4,97 miljoen euro wegens verbo den prijsafspraken. Dat maakte Brussel gisteren bekend. Het gaat om vier bedrijven uit Italië, Zwit serland, Tunesië en Mexico. ven." Volleman neemt de paarden melkerij met minicamping in Oost burg als voorbeeld. „Heel eenvou dig gezegd kunnen mensen met een geestelijke handicap daar een therapie ondergaan, waar ze rusti ger van worden. In combinatie met een vakantie is dat natuurlijk ideaal. Als ouders met een gehandi capt kind ben je zo eerder geneigd je tentje op te slaan in Zeeland. Dat gaat iets verder dan je accom modaties rolstoelvriendelijk ma ken!" De Kamer maakt zich zorgen over de ontwikkeling van het toerisme in de provincie. In Middelburg presenteerde het Kenniscentrum Toerisme en Re creatie gisteren de trendrapportage 2007/2008. Daaruit blijkt dat het aantal overnachtingen van Neder landers hier met tien procent is af genomen. En dat is niet voor het eerst. Daarentegen komen er in vergelij king met 2006 wel meer Duitsers en Belgen naar Zeeland. Volgens de Kamer valt voor de daling geen duidelijke oorzaak aan te wijzen, maar wordt het wel hoog tijd die trend bij te buigen. Want, zo wordt gesteld, 'als de toeristische sector niest, is de Zeeuwse econo mie verkouden'. Vindingrijke ondernemers moet het makkelijker worden gemaakt, herhaalt de Kamer een eerder plei dooi voor minder regels en vergun ningen. Dat stimuleert nieuwe plannen en initiatieven. Ondernemers trekken graag hun eigen plan. Oók als het om hun financiën gaat. Toch zijn veel ondernemers te weinig bezig met het optimaliseren van hun - huidige én toekomstige - vermogenspositie. Te ingewikkeld, te veel werk, te droge kost. Op zich jammer. Want om de juiste keuzes te kunnen maken, heb je wel een heleboel kennis nodig. Hoe ontwijk je de valkuilen bij het opbouwen van een pensioen? Is het slim om te lenen vanuit een BV? Zijn lijfrentes nog wel interessant tegenwoordig? Wat voor onderneming je ook hebt, vroeg of laat komen er heel wat financiële uitdagingen op je pad. Als ondernemer kan ik daar persoonlijk over meepraten. En als Algemeen Directeur van Wilgenhaege heb ik bovendien een zeer uitgesproken visie op de financiële kansen én bedreigingen voor ondernemers. Binnenkort ben ik in Middelburg om mijn ideeën met u te delen. Ik nodig u van harte uit met mij persoonlijk hierover te discussiëren. WILGENHAEGE VERMOGENSBEHEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15