Fietsvakanties EUROPA BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 5 Kibboets Zonne-energie Zonne-energie 2 Landbouwgrond Landbouwgrond 2 Boederijnamen Stadspark Molenwater Kitebuggy onderzoek pleet aanbod van individuele en groepsreizen met gegarandeerd vertrek! m W JiH mm mm If <t LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Ad Bloemendaal hangt in de PZC van 18 juni weer eens een zielig verhaal op over de angst in de kib boets voor de raketten van Harnas. Wat er niet bij verteld wordt, is dat Israël jaarlijks, alleen al van Amerika, voor 3 miljard! aan de modernste wapens krijgt. In Gaza worden door die raketten en bommen vele malen meer men sen gedood en gewond. Ook daar plassen de kinderen in bed van angst als er weer vliegtuigen over vliegen met hun dodelijke lading. De zwaargewonden kunnen nau welijks meer geholpen worden om dat er bijna geen verband meer is. De huizen die vernietigd worden, kunnen niet meer opgebouwd worden omdat er geen cement in gevoerd mag worden. Er zouden eens raketten van gemaakt kun nen worden? Momenteel wordt Gaza langzaam uitgehongerd. De mensen in Gaza mogen zich daar blijkbaar niet tegen verzetten. Ook dat moet verteld worden. Eerlijk duurt het langst. C. van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle Mooi dat er plannen zijn voor schone Zeeuwse energie, jammer dat het grootschalig moet. Maar ja, bedrijven en overheid zitten niet te wachten op consumenten die hun eigen stroom produceren. Zonne-energie leent zich bij uit stek voor kleinschalig gebruik, en is met nieuwe technieken prima inpasbaar in de bebouwde omge ving. Andere vormen van alterna tieve energie, zoals biodiesel pro ductie via bijvoorbeeld algen (ook zonne-energie), zouden beter bij PZC Donderdag 26 juni 2008 1 1 Zeeland passen. Daarvoor is nog wel veel onderzoek nodig; hier wreekt zich vele jaren fout rege ringsbeleid, waarbij alternatieve energie systematisch de nek is om gedraaid en alleen kernenergie-on derzoek volop geld kreeg. Het zou me niet verbazen als dit megaplan vooral op subsidies gebaseerd is; gaan de investeerders echt een half miljard eigen geld hierin steken? Er is al genoeg geld verspild aan onzinnige energieplannen (zoals bio-ethanol centrales die met veel subsidie voedsel omzetten in ben zine), hopelijk denken de bestuur ders deze keer eerst na. Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg Het artikel 'Zonne-energie redding voor regionale economie' (PZC, 24 juni), is onrealistisch. In de brochu re van ECN 'Veel gestelde vragen over fotovoltaïsche zonne-energie wordt gewezen op de grote ver schillen in opbrengst tussen zo mer en winter. Er is daarom een grote back-up nodig om dit ver schil op te vangen, tenzij het te veel geproduceerde in de zomer (met energieverlieswordt opge slagen. Het rendement van com- merciële-dunne film zonnecellen ligt bij ca 10 procent. Er wordt veel energie verbruikt om de zonnepa nelen te maken. De energieterug- verdientijd is volgens ECN 4 tot 8 jaar. De productiekosten voor zon nepanelen zijn nog hoog. De ver wachting is een geleidelijke daling tot de helft in ca 10 jaar. Vrijdag 4 juli wordt het plan gelanceerd. Dergelijke weinig efficiënte plan nen leiden ertoe dat de bouw van een tweede kerncentrale nog ver der wordt vertraagd. Het geld raakt op. A.Lafeber Sleedoornlaan 3, Burgh-Haamstede Gedeputeerde Frans Hamelink heeft de Dienst Landelijk Gebied (DLG) opgeroepen zich sterk te maken voor de verwerving van goede landbouwgrond voor na tuurdoeleinden als dat nodig is (PZC, 23-06). Dit Staat lijnrecht op de door de Nederlandse Overheid gemaakte afspraken tijdens de FAO (de we reld voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties) top in 1996 (Rome). Nederland heeft zich toen ver plicht om bij te dragen aan verdub beling van de wereldvoedselpro ductie en heeft zich destijds expli ciet verbonden aan de afspraak dat voorkomen moet worden dat land bouwgronden in de EU een be stemming krijgen die hernieuwd gebruik voor voedselproductie in de toekomst uitsluit. Als je kijkt naar al die plannen voor ontpoldering, verzilting en vernatting, dan mag het uitgeslo ten worden geacht dat het in de be doeling ligt, laat staan mogelijk is, die gronden ooit nog voor land bouw te gebruiken; hetgeen dus flagrant in strijd is met de gemaak te afspraken! Francois Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg Gedeputeerde Frans Hamelink roept de Dienst Landelijk Gebied op zich sterk te maken voor de ver werving van goede landbouw grond voor natuur. Her en der in Zeeland is al goede landbouwgrond opgeofferd voor natuur. Als er nog veel bijkomt, blijft er geen landbouwgrond meer over. De heer Hamelink heeft net zoals ieder van ons graag zijn dagelijks brood, maar ook de mensen in de arme landen. Ook is er een hele discussie om geen gra nen en suikers te gebruiken voor bio-energie. Deze uitspraak valt mij zwaar te gen van de gedeputeerde die DLG in zijn portefeuille heeft en daar het beleid uitstippelt. Als hij bepaalde projecten wil reali seren, zal hij de boeren nodig heb ben, en ik denk niet dat deze uit spraak bijdraagt tot een goede ver standhouding. Als je om je heen kijkt en de verschillende gewassen ziet groeien, is dat dan geen prach tige natuur? Bram van Hoeve Burg. Dhoogeweg 5, Philippine. Boederijnamen, Soekowono. Met interesse heb ik het stukje in de PZC van 24 juni 2008 van Gerard Smallegange gelezen mede omdat delen van dat gebied mij nog wel uit mijn jeugd bekend zijn. De vol gende gegevens zijn ontleend aan de Grote Atlas van Nederlands Oost-Indië: Tussen de plaatsen Bondowoso(Bandawasa) en Kali- sat ligt Soekowono(Soekawana) in de residentie Besoeki, afdeling Djember. 'De onderneming 'Soe kowono', eigendom van de NV Landbouw Mij. Soekowono, met tabak als hoofdverbouwing, 3.195 ha. groot en gelegen in de residen tie Besoeki zo'n 35 km. ten zuid westen van Sitobondo'. Isaac Dig- nus Fransen van de Putte, volgde een opleiding tot officier aan het Instituut voor de Marine te Me- demblik. Hij moest het instituut echter vroegtijdig verlaten en voer vervolgens tien jaar bij de koop vaardij op schepen van de Rotter damse reder Anthony van Hobo ken, waar hij opklom tot stuur man. In 1849 werd hij administra teur bij de suikerplantage Pandji te Besoeki Java. Na hier een flink for tuin vergaard te hebben, keerde hij terug naar Nederland en werd in 1862 lid van de Tweede Kamer, (bron Wikipeda). Het is zeer wel mogelijk dat dit de achtergrond is van de naamgeving van de boerde rij aan de Postweg buiten Kapelle op weg naar Yerseke. M.F. van Eekhout Oranjedijk 56, Vlissingen In de PZC van 25 juni staat een nieuw plan voor het Stadspark Mo lenwater. Dit plan is natuurlijk niet realis tisch, want de gemeente heeft geen geld om die lelijke bouwput dicht te gooien. En nu komt een tuinkunstenaar met te veel fanta sie met een plan voor een groot park. Een plan met zoveel water, dat is natuurlijk vragen om proble men. Hoeveel fietsen, winkelwa gens en andere voorwerpen zullen daarin verdwijnen. Ten tweede zie ik een halfpipe af gebeeld, maar de skaters willen geen halfpipe, we hebben al tien tallen van dit soort metalen attri buten in Middelburg, waarop nooit iemand skate. De skaters wil len graag een betonnen park, geen tientallen goedkope, geasfalteerde parkjes. Ten derde is een park een uitnodi ging voor mensen die willen blo wen of alcohol drinken. En het zal dan ook niet lang duren voordat er in het stadspark iemand wordt aangerand of nog erger verkracht. En volgens meneer De Visser hoef je alleen wat bomen weg te halen. Nou dan kan hij dan zelf doen, en heeft hij geen geld voor nodig. Gelukkig is de gemeente Middel burg niet de snelste met het ne men van besluiten en geld vrijma ken, en zal dit park, mocht het worden gerealiseerd, niet voor 2020 worden geopend. Piet Vogel Noordweg 474, Sint Laurens Wethouder Verseput (Recreatie en Toerisme en Economie, gemeente Schouwen-Duiveland) wil een ex tern bureau laten bezien of vlieger karretjes echt zo slecht zijn voor de natuur. Op de pagina ervoor wordt een ki- te-buggyer geïnterviewd. Hij stelt dat het maar om enkele kite-bug- gyers gaat en dat vooral liefheb bers van de Bevelanden en Wal cheren worden gedupeerd. De wet houder is van plan ons belasting geld of de toeristenbelasting uit te geven aan een extern bureau ten behoeve van inwonders van de Be velanden en Walcheren, die een dagje Westenschouwen doen. Een wethouder van Economische za ken moet toch beter kunnen reke nen. P. A van 't Haaff Westerenban 44, Burgh Haamstede Voordelige complete vakanties! 8 dgn Busreis LOIRE Vertrekdata: 19/7*. 9*-30/8, 20/9 en 18/10 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21551 8 dgn Autoreis VENETIAANSE LAND 8 dgn Autoreis van PASSAU naar WENEN Aankomstdata: dagelijks van 28/6 t/m 18/10 v.a. 349 "alle data gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21522 Aankomstdata: za. en zo. van 12/7 t/m 26/10 v.a. 469 'alle data gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21538 8 dgn Busreis DUITSLAND DENEMARKEN 7 dgn Autoreis BODENSEE 7 dgn Busreis BERLIJN Vertrekdata: 23/8*, 20/9 en 20/10 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21509 Vertrekdata: 6*-20/9 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21505 Aankomstdata: dagelijks van 21/7 t/m 25/10 v.a. 349 'alle data gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21515 6 dgn Busreis EAST ANGLIA Vertrekdata: 28/7', 25/8 en 8/9 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21562 8 dgn Busreis NORMANDIE v.a. 465 Vertrekdata: 19/7*, 2*-23*/8. 13-27/9 en 11/10 v.a. 529 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21550 waarom zou je verder zoeken 10 dgn Busreis DONAU WIENERWALD Vertrekdatum: 22/8* v.a. 679 'gegarandeerd vertrek. Zie www.kras.nl/21528

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11