Buitenlan Speculaties over inval in Zimbabwe Zelfmoord bij vertrek Sarkozy uit Israël Russisch leger gaat oefenen op Noordpool Volgens Britse krant The Times liggen invasieplannen klaar. Rusland laat spierballen zien in strijd om grondstoffen op pool. Paniek tijdens officiële afscheidsceremonie op vliegveld Ben-Goerion. Tibet weer open voor buitenlandse toeristen Taliban innen honderd miljoen aan opiumtaks 'Meeste Indonesiërs voor islamitische wet' 'Sekte wil horrorhuis in Nijvel kopen' Steun Bill Clinton voor Barack Obama PZC Woensdag 25 juni 2008 I 7 HARARE - Het Britse ministerie van Defensie heeft twee plannen opge steld voor eventueel militair ingrij pen in Zimbabwe. Dat schreef de Britse krant The Times gisteren. Volgens een van de plannen kun nen Britse militairen ingrijpen om een humanitaire crisis op te los sen. Het tweede plan is opgesteld om een eventuele evacuatie van Britse burgers uit de voormalige kolonie militair te ondersteunen. De plannen zijn alleen uitvoerbaar als een naburig land Britse militai ren en transportvliegtuigen toe laat. „Militair ingrijpen is mogelijk noodzakelijk om het geweld in Zimbabwe niet te laten escaleren tot genocide", zei de Britse topdi plomaat Paddy Ashdown in dezelf de krant. Het Britse ministerie van Defensie ontkende echter het be staan van plannen voor een inval in Zimbabwe. Een woordvoerder van premier Gordon Brown zei dat 'een dergelijke gang van zaken niet plausibel zou zijn en geen in ternationale steun zou krijgen'. President Robert Mugabe van Zim babwe sloot gisteren in een toe spraak niet uit dat hij met de oppo sitie rond de tafel gaat zitten. Eerst wil hij echter de verkiezingen af wachten. Mugabe zei ook dat er geen enkele reden was voor oppo sitieleider Morgan Tsvangirai om 1*5 In Croot-Brittannië wordt gespe- culeerd over militair ingrijpen in Zimbabwe, waar oppositieleider Tsvangirai zich schuil houdt in de Nederlandse ambassade. de Nederlandse ambassade in te vluchten. Volgens de president ver keert Tsvangirai niet in gevaar, om dat 'niemand hem wil doden'. Tsvangirai trok zich zondag terug uit de race om het presidentschap en zocht zijn toevlucht tot de Ne derlandse ambassade in Harare we gens het voortdurende geweld te gen aanhangers van zijn partij MDC. Hij zei de Nederlandse am bassade te hebben uitgekozen om dat deze onomstreden en vriende lijk is. Tsvangirai zal vandaag een verklaring afleggen om uit te leg gen wat zijn plannen zijn. Hij kijkt onder meer naar mogelijkheden voor een overgangsregering tot er nieuwe eerlijke verkiezingen ge houden kunnen worden. MDC trok zich gisteren officieel te rug via een brief aan de kiescom missie. Volgens een MDC-woord- voerder blijft de uitslag van de ver kiezingen van 29 maart, die gewon nen werden door Tsvangirai, gel dig tot er nieuwe eerlijke verkiezin gen zijn gehouden. Het regime van Mugabe liet maan dag weten dat de stemronde ge woon doorgaat. Nederland zal de uitslag hiervan niet erkennen. MOSKOU - Het Russische leger gaat oefeningen houden op de Noord pool voor een eventuele krachtme ting met andere landen die aan spraak maken op de grondstoffen in dat gebied. Dat heeft generaal Vladimir Sjamanov gisteren in Moskou verklaard. „Na de reactie van enkele staats hoofden op aanspraken van Rus land op het continentaal plat van de Noordpool, heeft de trainingdi visie een oefenplan uitgewerkt voor eenheden die betrokken kun nen raken bij gevechtsmissies op de Noordpool", aldus de generaal in de legerkrant Krasnaja Svezda. Volgens hem hebben de Amerika nen ook al militaire oefeningen ge houden in Alaska waarbij vijfdui zend militairen en 120 vliegtuigen betrokken waren. De vijf landen die aan de Noord pool grenzen (de VS, Rusland, Ca nada, Denemarken en Noorwe gen) maken aanspraak op het ge bied dat volgens deskundigen bin nen enkele jaren ijsvrij is. Dit maakt het mogelijk om grondstof fen te delven. In het gebied bevin den zich grote hoeveelheden olie. Vorig jaar plantten twee Russische onderzeeërs de nationale vlag op de oceaanbodem onder de Noord pool. Eerder deze maand voerden twee Russische bommenwerpers een verkenningsvlucht uit boven de Noordpool. Canada kondigde onlangs aan twee militaire bases te willen bouwen om haar claim kracht bij te zetten. JERUZALEM - Tijdens het officiële afscheid van de Franse president Nicolas Sarkozy op de Israëlische luchthaven Ben-Goerion is giste ren paniek ontstaan. Een lid van de Israëlische grenspolitie pleegde tijdens de ceremonie zelfmoord door zichzelf door het hoofd te schieten. Na het schot schermden lijfwach ten onmiddellijk Sarkozy en diens echtgenote Carla Bruni af en escor teerden hen de trap op van het ge reedstaande vliegtuig. Ook de Is raëlische premier Ehud Olmert en president Shimon Peres werden door lijfwachten met getrokken vuurwapens in veiligheid ge bracht. De leiders zelf hoorden het schot kennelijk niet. De knal werd overstemd door het optreden van een militaire band. De Israëlische politie bevestigde dat de agent zichzelf door het hoofd schoot, juist toen Sarkozy de trap naar het vliegtuig wilde be stijgen. Benadrukt werd dat er geen sprake was van een aanslag op de Franse president. Het driedaagse staatsbezoek van Sarkozy aan Israël was bedoeld om de bekoelde relatie tussen de landen te verbeteren. De Franse president sprak onder meer het Is raëlische parlement toe. LHASA - Ruim drie maanden na het begin van onlusten in Tibet heropent China het hoogland voor buitenlandse toeristen. Van daag worden de eerste buitenland se vakantiegangers weer toegelaten tot de autonome regio in de Hima laya. Tibet ging op slot nadat er in maart gewelddadige demonstraties waren uitgebroken tegen de Chine se autoriteiten. KABUL - De Taliban in Afghanistan innen per jaar naar schatting hon derd miljoen dollar aan belasting geld bij boeren die opium verbou wen. Dat is de conclusie van een rapport van de Verenigde Naties. De Taliban heffen tien procent be lasting op de opiumoogsten. De to tale opiumoogst in 2007 had vol gens de VN een waarde van een biljoen dollar. JAKARTA - Meer dan de helft van de Indonesiërs is voorstander van de invoering van de sharia, de isla mitische wet. Dat blijkt uit een gis teren gepubliceerd onderzoek van het Australische onderzoeksbu reau Roy Morgan. Een minderheid wil daarbij ook de strengere regels invoeren, zoals het afhakken van handen bij dieven en vrouwen ver plichten zich volledig te bedekken. BRUSSEL - Een 'satanische sekte' zou het huis willen kopen in het Belgische Nijvel waar een moeder vorig jaar haar vijf kinderen ver moordde. Dat schreef de Vlaamse krant Het Belang van Limburg gis teren. Op verzoek van de vader van de kinderen heeft de rechter nu besloten de openbare verkoop van het huis uit te stellen tot na het strafproces volgend jaar. WASHINGTON - Ook Bill Clinton steunt nu Barack Obama in de strijd om het Witte Huis. Dat maakte zijn woordvoerder gisteren in een e-mail bekend. In het open baar heeft de oud-president nog niet verklaard Obama te steunen. Tijdens de campagne tussen Oba ma en Hillary Clinton haalde Bill Clinton enkele malen fel uit naar de zwarte senator uit Illinois. Premier Ehud Olmert (m) wordt op de luchthaven van Tel Aviv door bodyguards in veiligheid gebracht na de zelfmoordactie tijdens het vertrek van de Franse president Nicolas Sarkozy. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7