De Rede wordt topsportvriendelijke school Deltaweek is aan 38e editie toe Ga snel n zww.reisradar.nl iREISRRDRR Extra faciliteiten voor topsporters en Zeeuwse talenten, Tien dagen zeilen op de Oosterschelde en de Noordzee. PZC Woensdag 25 juni 2008 135 door Karei Pleunis TERNEUZEN - De Rede uit Terneu- zen wordt binnenkort een top sportvriendelijke school. Het Olympisch Netwerk Zeeland (ONZ) en de scholengemeenschap uit de Scheldestad gaan een over eenkomst aan die top- en talent volle sporters in eigen omgeving een netwerk aan faciliteiten ople vert. De Rede is één van de vier Zeeuw se scholen die samenwerken met het ONZ. De andere drie zijn Scheldemond (Vlissingen), Ostrea (Goes) en Pontes (Zierikzee). Gerben Schram, die de belangen van het ONZ behartigt namens SportZeeland, ziet in het samen werkingsverband perspectief voor top- en talentvolle sporters. „Maar niet alleen voor scholen wil het Olympisch Netwerk van waar de zijn", betoogt hij. „Ook het fi nancieel ondersteunen van talen ten en topsporters is een doel. Ver der wil het ONZ zich ook op sport- medisch, mentaal en maatschappe lijk terrein manifesteren. En Zeeuwse sportverenigingen en stichtingen die actief zijn op het gebied van talentontwikkeling, kunnen eveneens een beroep doen op het ONZ. Op provinciaal niveau worden ken nis, deskundigheid en informatie uitgewisseld op een zogenaamd De Terneuzense scholengemeen- schap De Rede krijgt faciliteiten om talentvolle sporters en top sporters op te leiden. De ONZ biedt de helpende hand. coachplatform. Tot slot zullen ouders van topsporters en talen ten begeleid worden en kunnen or ganisatoren van topsportevene menten gebruik maken van de contacten en kennis van het ONZ." De talentvolle sporter zal adviezen en begeleiding krijgen op het ge bied van voeding, mentale trai ning, werk of stage, sportmedi- sche, juridische en fiscale aspec ten, mediatraining, sportkeurin gen en visuele vaardigheden. Schram noemt de overeenkomst met de vier scholen van essentieel belang, omdat voor de provinciale talenten mogelijkheden door h^» samenwerkingsverband verruimd worden. Ook voor De Rede is dat het geval. De school kende tot de zomer van 2006 een samenwerkingsverband met de Rijksscholengemeenschap uit Bergen op Zoom. Dat gebeurde op zogenaamd Loot-niveau. Aanvankelijk bood dat systeem ruimte aan flink wat regionale sporters, maar de eisen werden zo danig streng aangescherpt, dat steeds meer Zeeuws-Vlaamse spor ters buiten de boot vielen. door Dewi Cigengack GOES - Rond de 130 boten doen dit jaar mee aan de Slam Delta- week, die vrijdag begint. Het tien dagen durende zeilevenement be leeft zijn 38e editie. Deelnemers komen vooral uit Zuid-West-Nederland en het rivie rengebied. Ook een aantal beken de Zeeuwen doet mee, zoals Rinus Platschorre, echtgenoot van de commissaris van de Koningin. Vorig jaar konden zeewedstrijden niet doorgaan. Door de harde was de organisatie gedwongen de wed strijden (de zogenoemde Veroni ca- en Roompotrace) op de Noord zee af te blazen. „Het is te hopen dat de ze dit jaar wel kunnen door gaan", zegt Deltaweek-woordvoer- der Kees van der Vaart. „Dat zijn de races die onder ruwe omstan digheden worden gevaren. Ze stel len hogere eisen aan de beman ning, aan de navigatie en de zeebe stendigheid. Het gebeurt wel eens dat iets minder ervaren zeilers zee ziek worden." De Deltaweek heeft vaker harde wind gehad. „In een van die jaren kwamen van de twintig boten er maar twee aan de finish. De rest stopte tussentijds", herinnert Van der Vaart zich. „Op de winnende boot voer toen Pieter van Nieu- wenhuyzen mee. Hij is de enige Nederlander die, als bemannings lid van de Alinghi, twee keer de America's Cup won." Een ander onderdeel is het NK rond- en platbodemjachten, dat de eerste vier dagen wordt verzeild. „Leuk is dat we dit jaar weer eens Yerseke aandoen", vindt Van der Vaart. „Want Yerseke hoort bij de Deltaweek." In de twee weekenden komen de echte wedstrijdvaarders in actie. Doordeweeks zijn het vooral gezel ligheidszeilers die meedoen. „Aan de Buutengaetsrace doen bijvoor beeld veel bedrijventeams mee", zegt Van der Vaart. De wedstrijden worden gevaren met verschillende typen boten, die een handicap krijgen om de strijd eerlijk te laten verlopen. De eind tijd wordt bepaald door de tijd die een boot over een bepaald par koers doet, te vermenigvuldigen met de handicap. In het eerste weekend worden wedstrijden gehouden voor een heidsklassen. Dit zijn boten die wél helemaal gelijkwaardig zijn, zo dat de eerste die over de finish komt, ook de winnaar is. Programma Deltaweek t- Vrijdag 27 juni: Aanbrengrace, Krammersluis-Zierikzee. Zater dag 28 juni: Zeelandwedstrijd I, Zierikzee-Zierikzee. Zondag 29 juni: Zeelandwedstrijd II, Zierikzee-Zierikzee. Maandag 30 juni: Buutengaetsrace, Zie- rikzee-St. Annaland. Dinsdag 1 juli: St. Annaland-Wemeldinge. Woensdag 2 juli: Wemeldin- ge-Yerseke. Donderdag 3 juli: Yerseke-De Val. Vrijdag 4 juli: Zeewedstrijden voor ORC en IRC. Roompotsluis-Roompots- luis; Zeelandbrugrace Colijns- plaat-Colijnsplaat. Zaterdag 5 juli: Colijnsplaat-Colijnsplaat. Zondag 6 juli: Deltafinale, Co lijnsplaat-Colijnsplaat. HmI ontdek VERGELIJK BOEK ZEKERRR OP VAKANTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73