Zeeland Sloop huizen 'Werk van Marc Chagall heeft valt bewoners rauw op dak Nieuw kapbeleid leidt niet tot grote kaalslag Laan van Othene rechtstreeks op N6i Geen algemeen verbod alcohol op straat in Terneuzen Woongoed sloopt vóór 2011 zestien huizen in twee Breskense straten. Zes exposities komende weken te zien op verschillende plaatsen. Gesprek Bij groen licht duurt voorbereiding nog minstens een jaar. m 22 I Woensdag 25 juni 2008 PZC door Rene Hoonhorst BRESKENS - Bewoners van de Bur gemeester Gerritsenstraat en de T.F. Blankenstraat in Breskens voe len zich overvallen door plannen van corporatie Woongoed om hun woningen binnen 3,5 jaar te slo pen. Ze beraden zich op juridische stappen om de sloop tegen te hou den. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil zestien woningen in de twee zijstraten van het Molenwater af breken, omdat ze niet voldoen aan de eisen des tijds. Sectormanager woondiensten Boud Bakels be grijpt dat de mededeling, die hij maandagavond overbracht, bewo ners rauw op het dak valt. Maar vanwege de situatie op de woning markt (leegstand), terugloop van het aantal inwoners en vergrijzing in de regio is Woongoed gedwon gen het woningbestand te renove ren en met zo'n tien procent in te krimpen. Bakels: „Voor een deel doen we dat door woningen te verkopen, maar daarnaast moeten we ook huizen slopen. We inventariseren de technische staat van woningen, kijken naar de sociale structuur van dorpen en wijken en onder zoeken mogelijkheden voor reno wn Corporatie wil nog niet kwijt of Goedertijt ook tegen de vlakte moeten of alleen wordt opge knapt. „We willen persoonlijk met bewoners communiceren." vatie. Daarnaast kijken we naar herstructurering: een aantal wo ningen slopen om vervolgens wat minder nieuwe huizen terug te zet ten." Of er nieuwe woningen in de Gerritsen- en Blankenstraat terug komen, staat nog niet vast. Wel is duidelijk dat renovatie geen haalba re kaart is. „Opknappen kost 30, 35 mille per woning. Een verantwoor de investering als de gerenoveerde huizen weer 25 tot 30 jaar mee kunnen." Bakels benadrukt dat het besluit niet voor de huidige bewoners, maar voor de toekomst is geno men. „We kondigen het zo lang van tevoren aan, zodat mensen er de komende jaren rekening mee kunnen houden. En om ze aan het idee te laten wennen. We bege leiden de huurders zo goed moge lijk bij het zoeken naar een nieu we woning. Dat hoeft niet op stel en sprong, maar kan een tijdje wachten, omdat het sloopbesluit pas een jaar tevoren hoeft te wor den genomen." Bakels praat deze week ook met de bewoners van de 33 apparte menten van ouderencomplex Goe dertijt in Breskens. Hij wil nog niet kwijt of hij hen gaat vertellen dat hun onderkomens worden ge sloopt of gerenoveerd. „Dit soort ingrijpende besluiten willen we goed en persoonlijk communice ren, zodat mensen direct ant woord kunnen krijgen op prangen de vragen." De meeste bewoners van de Gerritsen- en Blanken straat waren niet tevreden over de antwoorden die zij kregen. Zij zoe ken rechtsbijstand om sloop van hun huizen te voorkomen. door Frank van Cooten GROEDE - Pieter Zuidema uit Am sterdam verzamelt samen met zijn vrouw Wiellemien al veertig jaar litho's van de joods-Wit-Russische kunstschilder Marc Chagall. Hij heeft er nu vierduizend waarvan duizend verschillende. Een aantal daarvan is vanaf zater dag onder de noemer 'Chagall Ex posities' te zien op verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. „Zelfs van veraf kun je zien hoe scherp zijn werken zijn. Een echte meester", zegt Zuidema bewonde rend. Het echtpaar hing de litho's maan dag op in de Lutherse Kerk in Groede. Gisteren waren ze aan de slag in de Grote Kerk in Terneu- zen. „Een prachtige ruimte waar de litho's zeer goed tot hun recht komen." Pieter Zuidema bestudeerde in zijn studententijd aan de Pedagogi sche Academie bijbeletsen van Rembrandt. Hij snapte daar echter weinig van. Een hond die een enorme drol legt, nee, de dieperlig gende betekenis van dit tafereel kon hij niet echt bevatten. „Toen kwam ik in 1956 in aanraking met etsen van Chagall. Die snapte ik al lemaal. Een wereld ging voor mij open. Ik voelde me enorm aange trokken door zijn werk." De Amsterdammer verdient zijn brood niet met Chagall. Het is puur een vrijetijdsbesteding. „Het gaat mij niet om het verzamelen maar om het bestuderen. Ik hield er niet van dat in een museum een conservator achter mijn rug stond mee te kijken. Toen we 'Het gaat mij niet om het verzamelen, maar om het bestuderen' trouwden, kochten we de eerste twee werken van Chagall. Zo is het verder gegroeid. We doen het voor de aardigheid. De kern is on derzoek en documentatie van het grafisch werk van Chagall." Marc Chagall werd geboren als Mojsje Zacharowitsj Sjagal op 7 juli 1887 in Vitebsk, Wit-Rusland. Later verdraaide hij zijn naam naar het meer Franse Marc Cha gall. Hij verhuisde in 1910 naar Pa Mare Chagall. rijs. Chagall heeft een heel eigen dromerige stijl. Tevens beelde hij met grote regelmaat bijbeltaferelen uit. Chagalls werk is zeer uitbun dig van kleur. Chagall stierf op 28 maart 1985 in het Franse Saint-Paul-de Vence. In Zeeland is een Chagall Comité actief. Op uitnodiging van dit co mité was vorig jaar een tentoon stelling op Walcheren en nu dus in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat in totaal om zes Cha- gall-exposities met ieder een eigen thema. De opening is zaterdag om 11.00 uur in de Lutherse Kerk aan de Molenstraat in Groede door commissaris van de koningin Kar- la Peijs. Deze opening is ook de start van de Chagall-fietsroute in West- Zeeuws-Vlaanderen gedurende de tentoonstellingsweken. Gezien de beperkte ruimte in Groede en de geografische uitge strektheid van Zeeuws-Vlaanderen is een extra openingsfeest in Ter- neuzen op vrijdag 4 juli om 16.00 uur in de Grote Kerk in de Noord straat. Daarbij valt het accent op de exposities in Terneuzen en Sluiskil. Burgemeester Jan Lonink en wethouder Frank van Hulle ver richten de opening in de Grote Kerk. De bekende violist Mathieu van Bellen treedt op. Ook de bovenbouw van tien basis scholen in Aardenburg, Axel, Oost burg, Sluiskil, Terneuzen, Westdor- pe en Zaamslag besteden aandacht aan het werk van Chagall. Ruim 250 leerlingen zullen in twintig groepen een Chagall-expositie in hun omgeving bezoeken. De kin deren krijgen schriftelijke opdrach ten, en doen zelfstandig onder zoek in kleine groepjes, afgewis seld met uitleg door Pieter Zuide ma, en afgerond met het indivi dueel inkleuren van een 'Chagall'. Het doel is om de kinderen iets te laten ervaren wat 'echte' kunst is, en hoe Chagall daar vorm aan geeft. 'Chagall in Zeeuws-Vlaanderen' duurt tot 15 augustus. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het gemakkelijker maken van het kappen van bo men heeft zeker niet geleid tot een ware kaalslag in de gemeente Ter neuzen. Dat betogen burgemeester en wethouders die daarmee de me ning bestrijden van GroenLinks. Die constateert en de algemene be schouwingen juist dat vooral op particuliere terrein de bomen met bosjes tegelijk omvallen. Door het aanpassen van de kapverordening mogen bedrijven en particulieren bomen (met uitzondering van de soorten op de 'monumentale bo- menlijst') zonder vergunning kap pen. Het college is zeer tevreden over deze aanpak die in het kader van deregulering en ontbureaucra- tisering is doorgevoerd. „Immers, voorheen werd 95 procent van de aanvragen voor een kapvergun- ning verleend." Die Zeeuwse heeft een deeltijd baan, maar wil graag wat meer werken. Ze kon haar geluk dan ook niet op toen zij onlangs een va cature onder ogen kreeg die haar op het lijf geschreven leek. Voortva rend als ze is, zette zij zich direct achter de computer, zodat de brief nog dezelfde dag de deur uit kon. Tot haar vreugde volgde een uitno- Tipredactie@pzc.nl diging voor een gesprek. Opnieuw liet ze er geen gras over groeien en verdiepte zich meteen in het bedrijf waar ze aan de slag hoopt te kun nen. Toen de dag aanbrak, vertrok ze bijtijds van huis, om er zeker van te zijn niet te laat te komen. Nou, op tijd was ze zéker: precies een week te vroeg... TERNEUZEN - Er komt geen alge meen alcoholverbod op straat voor de hele gemeente Terneuzen. Burgemeester en wethouders ant woorden dat op vragen in de alge mene beschouwingen van Top Ge meentebelangen. Op zich is het volgens het college niet onmogelijk dat de hele ge meente wordt aangewezen als ge bied waar een verbod geldt om op de weg alcoholhoudende drank te nuttigen of aangebroken flesjes of blikjes en dergelijke drank bij zich te hebben. Voorwaarde is dan wel dat er gegronde vrees moet be staan voor verstoring van de open bare orde. De vraag is volgens B en W of een verbod voor de hele gemeente de rechterlijke toets wel zal kunnen doorstaan. „Ook omdat een algeheel alcohol verbod voor de hele gemeente tot een te vergaande beperking van de vrijheid van de burgers zal leiden hebben wij niet het voornemen dit in te voeren." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De provincie heeft het liefst dat een doorgetrokken Laan van Othene in Terneuzen straks rechtstreeks aansluit op de N61. Dat is de gemeente duidelijk geworden na recent overleg met de provincie. De Laan van Othene moet eigen lijk de nieuwe woonwijk Othene ontsluiten, maar moet dan wel worden doorgetrokken. Dat kar wei zal volgens burgemeester en wethouders betaald moeten wor den uit de verkoop van bouw grond van een nog te ontwikkelen woningbouwplan. De omvang van dit toekomstige woningbouwplan zal volgens het college bepalend Als de Laan van Othene in Ter neuzen wordt doorgetrokken, moet die het liefst direct aanslui ten op de N61, vindt de provin cie. zijn voor de mate waarin de kos ten van het project kunnen wor den gedekt. Als het college een po sitief besluit neemt is er overigens nog minimaal een jaar voorberei ding nodig, verwachten B en W. Het gaat daarbij om verwerving van de benodigde grond, planuit werking, besteksklaar maken en de planologische procedure. In een reactie op de algemene be schouwingen van de verschillende raadsfracties zeggen ook B en W van mening te zijn dat een parallel weg langs de N61 van het kruis punt St. Anna tot Zaamslag nood zakelijk is. Voor de kruising St. An na is inmiddels overleg gevoerd met de busmaatschappij. Nog voor de zomervakantie zal er een in loopmiddag worden gehouden voor de omwonenden, waarna de werkzaamheden aan het kruis punt worden ingepland. Voor 1 no vember zal de uitvoering een feit zijn, verwachten B en W. Deze da- mm geldt ook voor het veiliger ma ken van de Axelsestraat in Terneu zen, zoals eerder is afgesproken met de omwonenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66