Arrangement Vanzelfsprekendheid van subsidie voor verenigingen verdwijnt Waterjump kan breed publiek aantrekken Kans groot op Thomashuis in Kruiningen 22 Woensdag 25 juni 2008 PZC Taxatiedag voor kunst in Stadhuismuseum Koopmansdank trekt viskotter naar haven Clubs moeten in de toekomst harder 'strijden' voor hun geld. Superglijbaan op Brouwersdam is in 2009 gebruiksklaar. ledereen mag orgel in Jacobuskerk proberen Autophyte treedt op in het Diekhuus Café Laudando treedt op in kerk Dirksland Gewonde en file door ongeluk Hellegatsplein Campings en parken zitten komend weekend bijna helemaal vol. S ZIERIKZEE - Het Zeeuws Veiling huis en het Stadhuismuseum in Zierikzee houden morgen een taxatiedag voor kunst en antiek in het museum. Schilderijen, Chi nees porselein, antiek speelgoed, klokken, keramiek en sieraden: het wordt allemaal gratis onder de loep genomen. Ook is het mogelijk stukken voor veiling in te leveren. De taxatiedag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. NEELTJE JANS - De Koopmansdank van station Noordland-Burghsluis en reddingboot Prinses Margriet van KNRM-station Stellendam hebben viskotter Vli 7 maandag ge zamenlijk naar de buitenhaven van Stellendam getrokken en bege leid. De kotter, die vier personen aan boord had, kampte op zee met motorproblemen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland- se verenigingen die subsidie krij gen van de gemeente, moeten in de toekomst beter aantonen of ze die wel nodig hebben en waarvoor ze die willen gebruiken. Boven dien worden er mogelijk meer voorwaarden aan het verlenen van de subsidie gesteld, zoals samen werken met andere partijen. Dat is het gevolg van een 'herij king van het subsidiebeleid'. Die is nodig omdat de gemeente nu een wildgroei aan subsidies geeft. „Een groot deel daarvan is bijna een van zelfsprekendheid", zegt wethouder Gilles Houtekamer. „Dat gaat ver anderen." De gemeente gaat na de zomer al- door Esme Soesman BROUWERSDAM - Een publiekstrek ker moet het worden voor de hele omgeving. Een leuk stekje voor een kinderverjaardag maar ook een plek waar freestyle skisprin gers serieus met hun training aan de slag kunnen. Superglijbaan de Waterjump aan de Brouwersdam wordt nog dit jaar gebouwd. In 2009 heeft de Brouwersdam er - letterlijk - een attractie van for maat bij. Gistermiddag zetten ver schillende bij de superglijbaan be trokken partijen hun krabbel on der samenwerkingsafspraken. Nog dit jaar start de bouw. Naast Surf en Zeilcentrum Brouwersdam en Natuur- en Recreatieschap De Gre- velingen zijn de gemeente Goe RENESSE - De Jacobuskerk in Renes- se biedt ook deze zomer beginnen de, gevorderde en professionele or gelspelers de kans het kerkorgel uit te proberen. De eerste orgelspeel-in staat zater dag op het programma. Tussen 14 en 16 uur heeft iedereen de moge lijkheid zijn of haar kunsten te ver tonen op het 126 jaar oude orgel. Ook luisteraars zijn welkom. Meer informatie bij Niko van der Linden via 0111-671247. MIDDELHARNIS - Autophyte treedt vrijdag op in het Diekhuus aan het Beneden Zandpad in Middelhar- nis. Deze band wordt de verras sing van de Flakkeese Dagen ge noemd. Bas van Holt, Levi Vis en Dylan Viset en Tim van Leiden la ten zich inspireren door bands als Led Zeppelin, the Beatles en Artic Monkeys. Aanvang is 21.30 uur. Ie verenigingen benaderen die voor 2009 subsidie hebben aange vraagd. Ze krijgen een flinke vra genlijst, waarin al hun wensen, doelen en bezigheden in kaart wor den gebracht. Vervolgens beslist de gemeenteraad over een nieuw systeem voor subsidieverlening. De veranderingen komen er na een hard oordeel van de Rekenka mer, die in februari constateerde dat er veel mis is met het huidige beleid. Dat komt, zo vindt de ka mer, doordat de gemeenteraad geen duidelijke regels stelt waar aan je moet voldoen om subsidie te krijgen. Burgemeester en wethouders stel den eerder al dat ze het eens zijn UJ De gemeente begint na de zo- mer met een 'herijking' van het subsidiebeleid. Nu is het onduide lijk waarom clubs krijgen wat ze krijgen en wat ze ermee doen. dereede en de provincie Zuid-Hol land bij het project betrokken. De provincie betaalde een flinke duit mee aan de 270.000 euro kostende Waterjump. „Zonder subsidie zou dit nooit mogelijk zijn geweest, maar we hopen dan ook dat dit een flinke boost voor de omgeving zal betekenen", zegt Pieternel van der Linden van Surf- en Zeilcen trum Brouwersdam op de Kabbe- laarsbank. Met haar man Uwe Jen- drush nam zij medio 2006 het ini tiatief Het tweetal wilde iets spec taculairs, dat niet zou botsen met de zeil- en surfactiviteiten rond de Kabbelaarsbank. De superglijbaan - in Eindhoven staat het enige an dere exemplaar van Nederland - bleek het antwoord te zijn. De Waterjump is een schans met drie vloeren, in hoogte variërend van minimaal vier tot maximaal 7,5 meter. Het toestel is 25 meter lang en 5 meter breed en mondt DIRKSLAND - De Christelijke orato riumvereniging Laudando geeft za terdag 5 juli een concert in de her vormde kerk van Dirksland. Het koor brengt, onder leiding van Rinus Verhage, een aantal werken van Francesco Durante en Anto nio Vivaldi. Barokorkest II Fiordali- so zorgt voor ondersteuning. Kaarten kosten tien euro (kinde ren vier euro) en zijn te bestellen via de website van de vereniging: www.covlaudando.nl. OOLTGENSPLAAT - Een 51-jarige au tomobilist uit het Goereese Som- melsdijk is maandag aan het eind van de middag ernstig gewond ge raakt toen hij ter hoogte van het Hellegatsplein over de kop vloog. De bestuurder is met een trauma helikopter naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk veroorzaakte richting Duiveland een flinke file. met die kritiek. Houtekamer: „Het is ons totaal niet duidelijk wat vere nigingen met de subsidies doen. Sommigen stikken van het geld en spekken alleen de kas nog een beetje extra met onze bijdrage." Hoewel het aan de raad is om de voorwaarden te scheppen, kan de wethouder zich voorstellen dat je een subsidie straks moet gaan 'ver dienen'. „Sommige verenigingen houden alleen maar twee keer in het jaar een gezelligheidsbijeen komst. Niks mis mee, maar je moet je afvragen of wij daar geld in willen steken. We zouden ze de voorwaarde kunnen stellen dat ze dan iemand uitnodigen die uitleg komt geven over, ik zeg maar wat, de WMO." Ook zou het kunnen dat clubs moeten gaan samenwer ken. „Sommige dorpen hebben vier ouderenverenigingen. We zou den ze kunnen voorleggen: óf sa menwerken, óf geen subsidie." uit in een - met boeien afgezet - stukje water van zo'n 20 bij 10 me ter. Door de variatie in hoogte en de aanwezigheid van verschillende (gladde danwel ruwe) banen zijn 155 De Waterjump op de Kabbelaars- bank is een attractie voor jong en oud, op ski's danwel matje. De attractie wordt in 2009 in ge bruik genomen. door Martijn de Koning RENESSE - Het eiland staat weer aan de jaarlijkse vooravond van een invasie aan Concert at Sea-gan- gers. Recreatieondernemers profi teren dankbaar van de uitbreiding van het festival van één naar twee dagen. Hun aanbod van arrange menten vindt gretig aftrek. De formule van de aanbiedingen is even simpel als handig: voor 32 euro per persoon overnacht je twee keer op een camping naar keuze en krijg je een vrijkaartje voor het vrijdagconcert, inclusief vervoer heen en terug. Boeken kan alleen via de website van Con cert at Sea. Dat de eerste avond voor niet-Zeeuwen alleen te bezoe ken is in combinatie met dat arran gement, helpt natuurlijk ook een heleboel. Voor ondernemers is Concert at Sea dan ook een gou den kans, beseffen veel van hen. Het moment is prima: nog net voor het seizoen, maar wel met veel kans op mooi weer en ook verder genoeg te doen in de regio. Zestien campinghouders en twee bungalowparken in de regio doen mee. Sinds begin februari kan bij hen gereserveerd worden, en dat gaat hard. Gisteren hadden slechts vijf campings nog wat arrange- mentplekken vrij. Zo zijn er op camping De Brem in Renesse nog wat plaatsen, vertelt eigenaar Daniël Viergever. „Maar ik verwacht dat die in de loop van de week bijna allemaal bezet ra ken." Net als andere jaren doet De Brem iets extra's. „We bieden een viparrangement aan voor 99 euro per persoon. Dat is inclusief een kaart voor zowel vrijdag als zater dag, en verder onder meer een ont bijt en barbecue." Het bijzondere aanbod trekt vol gens Viergever de 'wat oudere jon- 1*5 De organisatie van Concert at Sea verwacht zo'n 25.000 gasten op het eiland tijdens het festival. Veel van hen maken gebruik van arrangementen. de gebruiksmogelijkheden legio. „We wilden het toegankelijk ma ken voor een breed publiek", aldus Van der Linden. Bedrijfsfeestjes, schoolreisjes maar ook professio nals kunnen zich uitleven. Uitge gaan wordt van twee instructeurs omwille van onder meer veilig heid. Gekozen is voor een transpa rant ontwerp, om de omgeving zo min mogelijk aan te tasten. geren'. „We zien elk jaar voor ee: groot deel dezelfde gezichten." De kans om te kiezen is ook voc landschapscamping Kijkuit b Zonnemaire een kracht. De gezin nen met kinderen die het concei bezoeken, hoeven niet zo nodi naar een camping in de buurt vS: de Brouwersdam, die vaak beze zijn door jongeren. Zeker niet om dat de organisatie busvervoer re geit van en naar de camping. „Vv hebben 150 mensen via het arran gement", vertelt Esther Deist. Oo zij ziet straks veel dezelfde gezich ten als vorig jaar. Bungalowpark Aquadelta bij Bru: nisse trekt weer een ander sooi concertbezoekers: degenen di niet zo van kamperen houdei Die hebben het er best voor ove om vier keer dertig kilometer i de bus te zitten. Ook Aquadelta z: een heel eind vol, mede dankzij d arrangementmogelijkheid. „Vei mensen combineren het concei met andere dingen die dit weel end te doen zijn", geeft medewei ker Bianca aan. Volgens mede-organisator Leo va Vliet bieden de campings en pai ken samen zo'n zevenduizen plaatsen via het arrangement aai Eenzelfde aantal bezoekers ovei nacht los daarvan bij dezelfde c andere ondernemers op het ei land, en nog eens tienduizend gas ten vinden een slaapplek bij vrier den of familie. Deelnemende campings Concertgangers konden bij zes tien campings en twee bunga lowparken een arrangement boeken. Elf daarvan zitten al vol: 't Zon- nedorp, Bona Fide, de Oase, de Wijde Bliek, Den Osse, Duin oord, International, Julianahoe- ve, Kijkuit, De Zeeuwse Kust en Schouwen. De Brem, De Duinhoeve, Gins- terveld, Zierikzee en De Klep perstee (Goeree) hebben nog (een beetje) plaats. Gasten kunnen ook een huisje huren bij Port Greve en Aqua delta. KRUININGEN - In Kruiningen kon: waarschijnlijk een zogeheten The mashuis. Het Reimerswaalse colle ge van B en W wil meewerkt aan een verzoek van De Drie Nc tenboomen uit Gouda om in ee pand aan de Zandweg een klein schalige woonvoorziening vee mensen met een verstandelijke be perking te beginnen. Het Thomashuis is een in 20c door Hans van Putten bedacl concept. Hij kwam met een ffan chiseformule: een kleinschalig woonvoorziening voor maxima; acht mensen, die geleid wore door zelfstandige zorgonderne mers die zelf in of naast het pan wonen. Inmiddels zijn er ruir veertig Thomashuizen in Nedei land. Zeeland heeft er sinds vori jaar één in Middelburg, die in Kru ningen wordt het tweede. War neer het Thomashuis in Kruinif gen opengaat is nog niet bekend. De Waterjump bij Surf- en Zeilcentrum Brouwersdam is transparant. foto Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56