Binnenland KNMI: droogte Een ambassade is een in noorden uitzonderlijk deOndernemer.ni Man rijdt bij parkeren echtgenote dood Blijf ik op de hoogte van het ondernemersnieuws uit mijn regi 4 Woensdag 25 juni 2008 PZC Groot neerslagtekort in Friesland, Groningen en Noordoostpolder. Senaat ziet van uitstel ontpolderingsdebat af Celstraf en tbs geëist in grote ontuchtzaak DE BILT - Het noorden van Neder land kampt al geruime tijd met droogte. In Friesland, Groningen en delen van de Noordoostpolder en Noord-Holland is een groot neerslagtekort ontstaan. Een woordvoerder van het KNMI spreekt van een 'bijzondere situa tie' die maar eens in de twintig jaar voorkomt. Uit de cijfers blijkt dat in deze ge bieden sinds begin april een neer- slagtekort van ongeveer 200 milli meter is ontstaan. Opvallend is dat in de rest van het land, en vooral het zuidoosten, geen sprake is van een tekort. In het zuiden van Lim burg is het zelfs natter dan nor maal. Het KNMI berekent het neer slagtekort (of -overschot) door het aantal gevallen millimeters te ver gelijken met de verdamping. Als er meer verdampt dan valt, ontstaat na verloop van tijd een te kort. In het noorden hebben ge wassen als aardappelen, uien en bieten inmiddels een forse groei achterstand opgelopen. Die valt dit jaar nauwelijks meer in te lo pen, aldus landbouworganisatie LTO. In juni viel tot nu toe in de noordelijke gebieden slechts 10 tot 15 millimeter regen terwijl in het zuiden soms 100 millimeter of meer werd opgevangen. Het huidi ge neerslagtekort ligt nog wel on der dat van het recordjaar 1976 toen uiteindelijk in augustus een tekort van ruim boven de 300 mil limeter ontstond. „Het tekort is niet zomaar weg," zegt klimato- loog Rob Sluijter van het KNMI. „Dat kan anderhalve maand du ren. Het is opvallend dat er in een relatief klein gebied als Nederland zo'n groot contrast is." De voor bije weken heeft vooral het zuid oosten van het land twee keer last gehad van zware (onweers-)buien. In het noorden heerst een droog- te die maar eens in de twintig jaar voorkomt, zegt het KNMI. Gewassen hebben een forse groeiachterstand opgelopen. DEN HAAG - De Eerste Kamer be handelt dinsdag 1 juli alsnog de Scheldeverdragen. Dat is gisteren besloten. De Senaat dreigde de be handeling van de verdragen uit te stellen tot het najaar, maar gaat nu toch akkoord nadat minister Ver burg vorige week toezegde dat er breder gezocht moet worden naar een alternatief voor de ontpolde- ring van de Hedwigepolder. BREDA - Justitie heeft gisteren zes jaar cel en tbs met dwangverple ging geëist tegen een 21-jarige man uit Etten-Leur. Hij wordt verdacht van ontucht met en verkrachting van in totaal vijftien vrouwen en meisjes. De meesten waren op het moment van de ontucht minderja rig. Volgens het OM versierde hij de meisjes met mooie praatjes om daarna al snel geweld te gebruiken. PETER STRAATEN Morgan Tsvangirai zou zich in de Nederlandse ambassade in Harare veilig moeten kunnen wanen. Het Verdrag van Wenen regelt immers dat alleen een ambassadeur bepaalt wie op het terrein welkom is. door Carel Goseling en Joep Trommelen De Senegalese president Wade sluit niet uit dat Zimbabwaanse solda ten uiteindelijk de Ne derlandse ambassade in Harare zul len bestormen om oppositieleider Morgan Tsvangirai te arresteren. Dat zou echter een flagrante schen ding van het Verdrag van Wenen zijn. Voor een ambassadeterrein, inclu sief het gebouw, geldt onschend baarheid. Dat is in het Verdrag van Wenen uit april 1961 vastgelegd (in 1963 volgde een apart verdrag inzake consulaten, dat echter op hoofdlijnen gelijk is). Dit verdrag weerhield de Syrische autoriteiten er in 2006 van de kin deren Sara en Ammar uit de Ne derlandse ambassade te halen toen zij daar naartoe vluchtten om aan hun vader te ontkomen. En het zou de Zimbabwaanse macht hebbers moeten beletten het am bassadeterrein te betreden. Ambassades zijn voor de autoritei ten van het land waar ze gevestigd zijn alleen toegankelijk na toestem ming van de ambassadeur. Ze zijn ook gevrijwaard van doorzoeking. Het gastland moet ze beschermen tegen indringers, beschadiging, aantasting van de waardigheid en ordeverstoring. De onschendbaarheid geldt ook voor de vervoersmiddelen en wo ningen van diplomaten, diploma tieke post en andere documenten. Bij een gewapend conflict moet het gastland er voor zorgen dat de diplomaten zo snel mogelijk het land veilig kunnen verlaten. Diplomaten zijn ook als persoon onschendbaar. Zij kunnen niet aangehouden of vervolgd worden of gevangen worden gezet en moe ten zich in het hele land vrij kun nen bewegen. Wel kan een gast land een diplomaat zonder opgaaf van redenen tot ongewenst per soon verklaren. De desbetreffende diplomaat moet dan 'binnen een redelijke termijn' het land verlaten. De immuniteit van een diplomaat vervalt als deze activiteiten onderneemt die niet in overeenstemming zijn met zijn officiële functie. Ook is geregeld dat het ambassade terrein niet gebruikt mag worden voor zaken die onverenigbaar zijn met de functie van een ambassa de. Zimbabwe heeft onlangs een loopje genomen met het Verdrag van Wenen. Op 5 juni stopte de politie, bijgestaan door soldaten en oorlogsveteranen, een konvooi van Amerikaanse en Britse diplo maten. Zij werden gedwongen de wagens te verlaten nadat gedreigd was auto's met inzittenden in brand te steken. Enkele uren later konden ze hun weg echter alsnog vervolgen. Toen Morgan Tsvangirai zondag naar de Nederlandse ambassade in Harare vluchtte, bestond aanvanke lijk de vrees dat de Zimbabwaanse autoriteiten zouden ingrijpen. Maar de minister van Buitenland- Mensenrechtenactivist en ANC-aanhanger Klaas de Jonge op 27 maart 1986 nesburg. Ook hij zocht veiligheid in een Nederlandse ambassade. DINXPERLO - Een bejaarde automo bilist uit Doetinchem heeft gister middag in Dinxperlo tijdens het parkeren zijn echtgenote doodgere den. De 80-jarige man liet zijn 82-jarige vrouw uitstappen en wilde vervol gens parkeren in de Emmastraat. Volgens de politie is er toen iets misgegaan. De auto reed eerst ach teruit en kwam in botsing met de echtgenote. Daarna schoot het voertuig vooruit, ramde een ande re auto en botste vervolgens tegen de pui van een woning. De vrouw stierf ter plaatse aan haar verwon dingen. De bestuurder bleef onge deerd en moest in shocktoestand naar het ziekenhuis. Het is ondui delijk of de man onwel was gewor den of een rijfout heeft gemaakt. '/N/ET VEM |l< BEN AA AAR PRIECWG'EW W£G OtWCEir'' Gericht op succes i deOndememer.nl is hê| business-to-business platform van Nederland met de focus op de rer ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zetten Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron; voor ondernemers. jt er Dijvooroeeia regionaal meer regionale informatie; Mijn Netwerk Home

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4