'Zomer' is deze ochtend het thema Gemeente Tholen is in september hartsafe -111tfi^KORTINGjL* H Kans op Thomashuis Kruiningen Is groot Technologisch bedrijf vestigt zich in Goes Slachtoffer ongeval is Tholenaar Vrijwilligersgroep 's-Gravenpolder springt al dertig jaar bij. Woonvoorziening voor zes a acht mensen met verstandelijke handicap. T„,1.000,- L' I f( I PZC Woensdag 25 juni 2008 23 B Vrijwilligsters Adrie Zandee (links) en Lien van der Plasse leiden de gespreksgroep in woonzorgcentrum Vorsvliet. foto Dirk-Jan Cjeltema door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Alle deelne mers aan de gespreksgroep in woonzorgcentrum Vorsvliet in 's- Gravenpolder zitten dinsdagoch tend aan tafel. „Eerst koffie", zegt vrijwilligster Adrie Zandee, „dan beginnen we." 'Zomer' is deze och tend het thema. Een betere keuze had niet gemaakt kunnen worden. Het is buiten schitterend weer, de koffie smaakt goed. Met z'n zevenen zijn ze, van 69 tot 90 jaar oud. Adrie Zandee en Lien van der Plasse hebben de leiding. Lou van Keulen heeft maandag door Maartje Huijben THOLEN - Tholen itvordt 'hartsafe'. Eind september hangen op 27 plaatsen in heel de gemeente zoge heten AED's, apparaten, die het hart weer op gang kunnen breng en. 21 daarvan zijn 24 uur per dag toegankelijk. Gisteren werd het eer ste exemplaar overhandigd aan burgemeester Nuis. In de meeste kernen is op dit mo ment al een hartapparaat aanwe zig, meestal bij de huisarts. Door gaans zijn deze niet 24 uur per dag bereikbaar. Om dat toch voor el kaar te krijgen, worden de nieuwe hartapparaten grotendeels buiten in een kast geplaatst. Een alarm moet ervoor zorgen dat vandalen met 'een maat uit Wolphaartsdijk' nog op Walcheren gefietst. „In Domburg vroeg iemand of ik een Duitser ben." „Ja", reageert Karei Wagenaar direct, „komt zeker door je naam." Zo, de sfeer zit er goed in. „Gezel lig en leerzaam", vinden Anna van der Toorn en Janna Bosselaar de wekelijkse bijeenkomsten. „Laatst zijn we nog met auto's door de Zak gereden en hebben we wat ge dronken bij Jikkemiene in Nisse. Dat was prachtig." De gesprekskring in Vorsvliet is één van de activiteiten van de in terkerkelijke vrijwilligersgroep 's- Gravenpolder. Deze groep bestaat al dertig jaar, weet coördinatrice Nelleke Dek. „Er waren al wel los se groepjes vanuit de kerken, de er niet met de apparatuur vandoor gaan. „We doen een klemmend be roep op iedereen om de apparaten intact te houden", benadrukt Nuis nog eens extra. Om ook de jeugd ervan te doordringen dat het geen speelgoed is, gaat de jeugdraad sa men met de vrijwilligers van de AED werkgroep langs de diverse scholen. Vanaf september worden er ook cursussen aangeboden. In principe mag iedereen het apparaat bedie nen, maar wie kan reanimeren en al eens heeft geoefend, heeft een voorsprong op anderen. Het eerste hartapparaat hangt sinds gisteren aan de gevel van het gemeentehuis in Tholen-stad. hervormde kerk en de gerefor meerde gemeente. Op advies van de wijkverpleegkundige zijn die sa mengebracht." Nelleke Dek kan een beroep doen op vijfentwintig vrijwilligers. Vors vliet is de basis. „Elke dag is daar wel iemand van ons." Maar er is 'Het gaat om een stukje naastenliefde en iedereen is toch je naaste' meer. Vrijwilligers bezoeken oude ren die weinig aanloop hebben. Ze doen ook thuiszorg, als een hulp vraag bij officiële instellingen bui ten de boot valt. „Een vrouw is lang ziek", geeft Nelleke als voor- STAVENISSE - De man die maandag avond om het leven kwam bij een verkeersongeval op de Oudelandse- dijk in Stavenisse is een 45-jarige man uit de gemeente Tholen. Het slachtoffer is door nog onbe kende oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. Zijn 14-jarige beeld. „Haar man wordt dan ge acht het huishouden te doen, ook al werkt hij. Wij springen dan bij. Kinderen thuis opvangen, bood schappen doen." Kerkelijk of niet kerkelijk, in princi pe maakt het niet uit wie hulp vraagt. Nelleke, oud-verpleegkun dige, verklaart: „Het gaat om een stukje naastenliefde en iedereen is toch je naaste." Herinneringen ophalen om je ge heugen te trainen, is één van de doelen van gespreksgroep in Vors vliet. Johan Visscher laat blijken wat dat betreft nog niets te manke ren. Hij citeert uit het hoofd: 'Als ik wandel in de natuur, en ik de wolken na-tuur, maak ik kans op een nat uur'. Gelach en bewonde ring zijn zijn deel. dochter kwam bekneld te zitten tussen de achterbank en de voor- stoel. Ze moest door de brandweer worden bevrijd en heeft vermoede lijk diverse botbreuken. Een meis je van dertien werd uit de auto ge slingerd. De twee meisjes zijn alle bei naar het ziekenhuis gebracht. door Luc Oggel KRUININGEN - In Kruiningen komt waarschijnlijk een zogeheten Tho mashuis. Het Reimerswaalse colle ge van B en W wil meewerken aan een verzoek van De Drie No- tenboomen uit Gouda om in een pand aan de Zandweg een klein schalige woonvoorziening voor mensen met een verstandelijke be perking te beginnen. Het Thomashuis is een in 2001 door Hans van Putten bedacht concept. Hij had een gehandicapte zoon, Thomas, maar liep altijd aan tegen bureaucratische regelgeving waarbij de cliënt niet centraal staat. Daarom kwam hij met een franchiseformule: een kleinschali ge woonvoorziening voor maxi maal acht mensen, die geleid wordt door zelfstandige zorgonder- nemers die zelf in of naast het pand wonen. Inmiddels zijn er ruim veertig Tho mashuizen in Nederland. Zeeland heeft er sinds vorig jaar één in Mid delburg, die in Kruiningen wordt het tweede. Het eindelijke doel is om een landelijk netwerk van hon derd huizen te hebben. Wanneer het Thomashuis in Krui ningen opengaat is nog niet be kend, er moet eerst nog een nieuw bestemmingsplan worden opge steld. De procedurekosten zijn voor de initiatiefnemer. www.thomashuizen.nl GOES - Cegelec, een elektrotechni sche onderneming, opent morgen in Goes een nieuw regiokantoor en een speciale werkplaats voor jongeren. Zestien- en zeventienjarigen met een technische opleiding mogen geen werk uitvoeren bij klanten van de firma. Met de werkplaats wil het bedrijf de jongeren de kans geven werkervaring op te doen. Cegelec is actief in de Ka naalzone bij Terneuzen, het Sloege- bied bij Vlissingen en in delen van West-Brabant. Het vervult meer dan honderd arbeidsplaatsen in de regio. Wereldwijd is Cegelec actief in dertig landen en heeft het meer dan 25.000 werknemers. wmMzmz fill illII n op een groot deel van onze collectie \êL0^^ÏÏ}.. W V: Avenue Bruidsmode 'Jr 1 LiinLiaanptem 1SS 3012 EN Rotterdam Tel: 010-411 33 72 ■ffllfHWIIBWBIBIlWWR'JJ.'IIIIjll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47