Illegaal feest kan tot sloop hallen dwingen Zeeland 'We liggen er niet meer wakker van' 'Jeugdsoos moet groeien' 22 |woensdag25juni2008 PZC B Brand in Scherpenisse werd ware lijdensweg voor eigenaar schuur. Goes' dilemma: vogels beschermen of brand in oude loodsen uitsluiten. Zingen en strijken op het Schorrefestival Dode vrouw gevonden in Zierikzee Nieuw trefpunt Heinkenszand open in het najaar. Informatieavond over dijkversterkingen Nordic walking en line dancing voor ouderen Buurtbus Reimerswaal rijdt minder in zomer Meidoorns gesnoeid wegens bacterievuur Adrie Duijnhouwer (links) tijdens de brand, die zeven jaar geleden zijn schuur in Scherpenisse in de as legde. archieffoto Wim van Vossen door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Nee, het is geen fraai gezicht, dat weet Adrie Duijn houwer ook wel. Aan de Molen weg in Scherpenisse staat nu al ze ven jaar zijn afgebrande schuur. Adrie had het zelf ook liever an ders gezien, maar hij ligt al jaren in de clinch met Nationale Neder landen, waar zijn brandverzeke ring liep. „Het is weer typisch zo'n geval van een verzekeraar die van alles verzint om niet te hoeven uit keren", zegt hij. Adrie erfde de schuur, met een waarde van twee ton, acht jaar ge leden van zijn oom Abraham Duijnhouwer. Kort daarna sloeg het noodlot toe. Op 29 juni 2001 ging de schuur nagenoeg volledig in vlammen op. Balen, natuurlijk. Maar ik ben goed verzekerd, dacht Adrie, dus wat kan mij gebeuren? Het pakte iets anders uit. 'De schuur proberen we toch een beetje te mijden. Daar komen we niet graag' Het begon al toen de tussenper soon met de oude polis kwam aan zetten: die van Abraham Duijn houwer, de overleden oom. En dat terwijl Adrie Duijnhouwer die tus senpersoon opdracht had gegeven de polis op zijn naam te laten zet ten. Dat was niet gebeurd en daar om zou er geen sprake meer zijn van een geldige polis. Later is de opdracht van de tussenpersoon om de polis over te zetten overi gens nog boven water gekomen. Hij was zoekgeraakt bij Nationale Nederlanden. Foutje van de verze keraar. „Maar dat kun je ons toch niet verwijten?", vraagt Adrie zich vertwijfeld af Eigenlijk maakte het niet eens zo veel meer uit, want volgens de in woner van Scherpenisse hadden ze bij de Nationale Nederlanden al weer iets anders gevonden om hem mee te pakken. De schade-ex pert van de verzekeraar maakte in zijn rapport opeens een probleem van het oud papier dat in de schuur lag opgeslagen. Dat zou nog maar kort het geval zijn. En dus zegt de verzekeraar dat er spra ke is van een bestemmingswijzi ging, waardoor de polis niet meer geldig is. Er zou alleen hooi en stro opgeslagen mogen worden. „Daar klopt helemaal niets van", zegt Adrie. „In die schuur werd al tientallen jaren oud papier opgesla gen voor de kerk. Iedereen in het dorp weet dat, vraag maar na. Het was zelfs al zo vóór de verzekering in 1981 werd aangegaan. Er is dus helemaal nooit sprake geweest van een gewijzigde bestemming." Volgens Adrie ging het zelfs zo ver dat de schade-expert in zijn rap port beweerde dat de brand in het oud papier was ontstaan. Vreemd, want zelfs de brandweer heeft nooit met zekerheid een oorzaak durven vaststellen. Die hield het maar op hooibroei, want hooi lag er ook nog. „En dan beweert zo'n schade-expert zomaar even dat het door het oud papier kwam", zegt Adrie, nog altijd vol ongeloof „Hoe komt hij erbij?" Er werd dus niet uitbetaald en het kwam tot een rechtszaak. Na drie jaar kwam de rechter tot de conclu sie dat de verzekeraar geen blaam treft, maar dat de tussenpersoon van Adrie Duijnhouwer onzorgvul dig heeft gehandeld. Hij had zoge zegd niet aan zijn zorgplicht vol daan. Maar de man ging in hoger beroep en werd eind vorig jaar van alle blaam gezuiverd. „Hij zat glashard te beweren dat hij ook niet wist dat er oud papier lag op geslagen", zegt Adrie. „Nou, geloof me, ook hij wist het." Na zeven jaar knokken stonden Adrie en zijn vrouw met lege han den. „Op dat moment dacht ik dat het afgelopen was", zegt de inwo ner van Scherpenisse. „Maar we hebben nu een juridisch adviseur, die het hele dossier nog eens door licht. Hij denkt nog een aankno pingspunt te kunnen vinden. Het is onze laatste hoop." Voor Adrie en zijn vrouw gaat de ellende dus nog even door. „Ach, wakker liggen doen we er na ze ven jaar niet meer van", zegt hij. „Maar de schuur proberen we toch een beetje te mijden. We komen daar niet graag." Een woordvoerder van Nationale Nederlanden zei gisteren dat hij niet op de kwestie kan reageren. „Ik heb niet de juiste gegevens." door Frank Balkenende GOES - De kans bestaat dat de sloop van de voormalige Appara ten- en Ketelfabriek (AKF) en de oude houthandel van Van Riesen in Goes wordt voortgezet, ook al huizen er (beschermde) vogels in. Twee weken terug vond er name lijk een illegaal dancefeestje plaats in de leegstaande houtloodsen. Ook in de AKF, waarvan de sloop onlangs is stopgezet omdat er zich uilen schuilhouden, worden met enige regelmaat 'onbevoegde' men sen gesignaleerd. Zij trekken zich niets aan van de hekken en linten, die aangeven dat ze het terrein niet mogen betreden. De gemeente Goes moet er niet aan denken dat er brand uitbreekt of wordt gesticht. De AKF en de voormalige houtloodsen hebben SINT-ANNALAND - Het Schorrekoor uit Sint-Annaland houdt zaterdag 28 juni het Schorrefestival. Op het Havenplein in Stalland wordt veel muziek gemaakt. Zo zijn er optre dens van onder meer The Low land Paddies uit Bergen op Zoom, de slagwerkgroep van Accelerando en de gezusters Van den Berge. Ook bijzonder is het eerste Thool- se kampioenschap snelstrijken. Het feest begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - Voorbijgangers hebben gisteren in Zierikzee een 78-jarige inwonster uit die plaats dood aan getroffen. Haar levenloze lichaam werd rond zeven uur 's ochtends ontdekt in een greppel aan de Boe- renweg. De politie vermoedt een natuurlij ke dood. Er zijn geen aanwijzin gen dat de vrouw door een mis drijf om het leven is gebracht. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het is in de nieu we jeugdsoos van Heinkenszand nog een kale bedoening. Vrijdag is de oplevering, als alles op rolletjes loopt. Het begin is er, nu de uit werking nog. Naast De Stenge, vlakbij de Jan van Schengenschool, is het jonge- rentrefpunt van de toekomst opge trokken. In oereerlijke materialen, met als 'toefje' buitenmuren in de vorm van korven met breuksteen. Jeugdwethouder Marga Vermue: „Ik dacht eerst dat die korven met breuksteeen voor de geluidsisola- daken van asbestgolfplaten. Bij een brand bestaat het risico dat as best vrijkomt en deeltjes naar om liggende wijken waaien. Burgemeester Dick van der Zaag wacht nu op de uitkomst van een onderzoek dat een erkend 'groen- bureau' heeft gemaakt in opdracht van de Goese Schans cv, de ven nootschap die de komende vijf tien jaar tweeduizend woningen op het om te vormen havenindus trieterrein wil bouwen. Uit dat rap port moet blijken of er zich in de AKF uilennesten bevinden. Ook de vogelpopulatie in de voormali ge houtloodsen is onderzocht. Als blijkt dat beide gebouwen in derdaad nesten herbergen, moet de Goese Schans ontheffing van de Flora- en Faunawet aanvragen. Goes wacht waarschijnlijk een lastige keuze: vogels bescher men die in oude hallen op het ha venindustrieterrein huizen of brand(stichting) uitsluiten. RILLAND - Waterschap Zeeuwse Ei landen houdt maandag 30 juni een informatieavond over de ver sterkingen die aangebracht moe ten worden aan de dijken op Zuid-Beveland. Bij de Zimmermanpolder en de Kruiningenpolder zullen de dijken onder meer worden verhoogd. De bijeenkomst vindt plaats in het dorpshuis aan de Hoofdweg in Ril land. Aanvang 19.30 uur. GOES - Zorgcentrum Ter Weel in Goes geeft twee nieuwe cursussen voor mensen vanaf 65 jaar. In augustus zijn er basislessen nor- die walking, voor ouderen die min der mobiel zijn maar toch willen bewegen. In september volgen country line dance-lessen. Aanmelden voor de activiteiten kan tot 12 juli bij de afdeling fysio- therapy van het centrum. tie waren, maar de architect vond het zo mooier." Vermue kan er zich wel in vinden. Ze is sowieso te spreken over het onderkomen, 'al moet het natuur lijk nog groeien'. Het begint bij een goed gebouw. Dat staat er nu 'Kartrekker Sportfondsen kan ook iets voor 's-Gravenpolder betekenen' in Heinkenszand. De zaal van de jeugdsoos is ruim. Een vast po dium - overigens niet al te groot - staat in de hoek. Verwarmingsele menten zijn doelbewust bijna aan het plafond geplaatst. „Jongeren gaan er natuurlijk op zitten", ver- Die procedure neemt enkele maan den in beslag. Zolang mag er niet worden gesloopt. Dat zou het pro ject, waarvan de bouw bij voor keur nog dit jaar moet beginnen, behoorlijk vertragen. Overigens is de Partij voor de Dieren ervan overtuigd dat er nesten zitten. In de AKF-hal zijn in elk geval mas sa's braakballen van uilen gevon den. Het stelt de gemeente echter voor een dilemma: vogels beschermen of een mogelijke ramp uitsluiten. Burgemeester Van der Zaag: „Je wilt als overheid alle risico's uit sluiten. Je kunt beide hallen niet permanent bewaken. Daar heb je tien tot vijftien man voor nodig. Als we binnenkort tot de conclu sie komen dat de veiligheid in het geding is, kan het best zijn dat er in strijd met de Flora- en Fauna wet moet worden gehandeld. Dat betekent dat de sloop moet wor den doorgezet uit een oogpunt van openbare veiligheid." WAARDE - De buurtbus Waarde, die door Waarde, Gawege, Krab- bendijke, Kruiningen, Rilland en Bath komt, rijdt in juli en augus tus minder in verband met de zo mervakantie. De buurtbus is ook op zoek naar vrijwilligers. Door ziekte, andere werkzaamheden en herintreding is een tekort ontstaan. Wie wil hel pen, kan terecht bij Jan Jansen, 0113-501910. HOEDEKENSKERKE - Geïnfecteerde meidoornstruiken aan de Waan- weg in Hoedekenskerke worden vandaag gesnoeid. In delen van de struiken heerst het besmettelijke bacterievuur. Onderzoek van het waterschap Zeeuwse Eilanden gaf aan dat de besmetting nog in een pril stadium is. Om verspreiding te voorkomen worden de zieke delen verwijderd. klaart een bouwmedewerker, „en dan hangen die cv-elementen zo op half zeven." Aan alles is dus gedacht, tot zonne panelen aan toe om er een energie zuinig pand van te maken. De pa nelen komen op het dak van De Stenge. Het wachten is op nutsbe drijf Delta. Veel haast is er niet bij. Volgens de planning gaat de soos dit najaar open. De gemeente is be zig met Sportfondsen Borsele om 'een kartrekker' aan te stellen. „Die zou ook 's-Gravenpolder kun nen meenemen", denkt Vermue. „De soos daar is ook maar twee avonden in de week open." Borse le is er alles aan gelegen de soos in Heinkenszand langer open te heb ben. Vermue: „Jeugd genoeg in Heinkenszand, lijkt mij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46