id Wethouder wil extern bureau laten bezien of vliegerkarretjes echt zo slecht zijn voor natuur Duister Zorg om ondersteuning autisten voor het ZeelandNet zomeraanbod! '^kSÉÉlwLl HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Dinsdag 8 VOORNAME KUNSTVEILING WimÈmêtiP - - Aanvang 14.00 uur. Grote Kerk Veere Kijkdagen: Ma. 7 juli 15.00 tot 20.00 uur I Di. 8 juli 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl COMMENTAAR De provincie Zeeland kan een paar vliegen in één klap slaan. De ontbrekende 75 miljoen euro voor een tunnel onder het kanaal Gent- Terneuzen vergaren én de zeggenschap over de Westerscheldetunnel vergroten. Dat schijnt de provincie nog niet veel te hoeven kosten ook. PZC Woensdag 25 juni 2008 3 Schijnt, want de financiële details over de afspraken tussen minister Bos van Financiën en gedeputeerde Toine Poppelaars over de aankoop van de aandelen van het Rijk in de NV Westerscheldetunnel zijn duister. Vrijdag nemen de Staten van Zeeland een besluit over een bod op die aandelen, maar welke bedragen daarbij in het geding zijn, is voor de gewone burger volstrekt onduidelijk. Alleen Statenleden kunnen de bijzonderheden in het provinciehuis komen inzien. Vertrouwelijk, wel te verstaan. Dat is verwonderlijk. Het gaat om een transactie waarbij honderden miljoenen euro's in het spel zijn. Het Rijk bezit op dit moment immers 95,4 procent van een onderneming die een tunnel met een kostprijs van 725 miljoen euro beheert. Verwonderlijk ook omdat de tarieven van de Westerscheldetunnel voor veel inwoners van Zeeuws-Vlaanderen een chronisch gevoelige plek vormen. Die tarieven kunnen niet omlaag, laat het dagelijks provinciebestuur meteen al weten. En aan een tolvrije tunnel hoeft al helemaal niet te worden gedacht. Er is meer openheid van zaken nodig voordat die boodschap ten zuiden van de Westerschelde wordt geaccepteerd. door Marcel Modde Een verschraling van het recreatieve aan bod, zo ervaart wethouder Ad Verseput (toerisme) het buggyverbod van de pro vincie. Rechtvaardigheid voor een bijna uniek stukje Nederland, oordeelt de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland aan de andere kant. Nu de provincie weinig anders kan dan haar oren laten hangen naar de Raad van State, lijkt er geen weg terug meer. Maar zelfs na twee jaar juridisch getouwtrek geeft Verseput zich niet zomaar gewonnen. Hij ziet nog een opening in de motivatie van de Staatsraad dat gemeente en provincie onvoldoende duidelijk hebben ge maakt dat vogels en zeehonden geen nadeel on dervinden van het kitebuggyen. Een extern bu reau moet dat nog maar eens zorgvuldig gaan uitzoeken, vindt Verseput. De effecten van an dere activiteiten op de Schouwse stranden kun nen dan mooi gelijk ook worden meegeno men. Dit met het oog op dreigende bescher mingsmaatregelen in het kader van de Voordel ta, zegt de wethouder. Vanuit dat oogpunt valt van de Natuurwacht geen hetze te verwachten. „Voor ons is nu het einddoel bereikt", zegt Gert-Jan Buth. „Wij heb ben niks tegen kitebuggyen, maar wél wanneer dat op dat bijzondere stukje strand gebeurt." Bijzonder, aldus Buth, omdat het één van de weinige plekken is waar het strand nog natuur lijk aangroeit in plaats van steeds verder afkalft. Bovendien schrikken de vogels en zeehonden zich volgens hem zich het zuur, wanneer ze de grote vliegers boven hun kop zien over sche ren. „Dat silhouet en de onverwacht snelle wendingen geven kennelijk een roofvogel-ef fect." Ook stelt hij dat jonge duintjes kapot wor den gereden. Verseput betwijfelt of de natuur van de geruis loze karretjes zoveel schade oploopt. Hij be treurt het dat kitebuggyers nu enkel zijn aange wezen op de strook aan de Brouwersdam. „Het is daar al overvol. Wij hebben ons 17 kilometer lange strand juist zó ingedeeld dat niemand last van elkaar hoeft te hebben. Het Verklikker- strand is lekker breed en dus bij uitstek ge schikt voor kiters." Het Verklikkerstrand bij Burgh-Haamstede is voortaan verboden gebied voor kitebuggyers. foto Dirk-jan Gjeltema Voorrangsregels bij een ontmoeting Beide buggy's wijken uit naar rechts halve wind Buggy die 'downwind' zit, moet vlieger lager houden om botsing te voorkomen. Afvallen van halve wind naar ruime wind Wind Afvallen in ruime zin is elke koersverandering van de wind vandaan. Een buggy 'valt af als hij van de wind wegdraait, terwijl de vlieger aan dezelfde zijde blijft staan. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - CDA-Statenlid An- nemiek Koppejan maakt zich zor gen over de versobering van de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten, AWBZ. In Zeeland betalen 176 kinderen met ADHD of autisme hun 'ondersteunende begeleiding', hulp met bijvoorbeeld huiswerk of zwembadbezoek, uit een per soonsgebonden budget dat zij van de AWBZ krijgen. Wat gebeurt er njtet die kinderen als staatsscretaris Bussemaker dat schrapt, vraagt Koppejan. Zij wil dat de provincie Zeeland met de gemeenten een op lossing zoekt. ADHD en autisme horen tot de psychiatrie. De nodige zorg hangt sterk samen met de individuele ui ting van de stoornis. Projectmati ge, 'activerende' begeleiding, zoals het leren boodschappen doen, blijft wel in de AWBZ. Surf naar www.zeelaridnel ni/zorneraanbod of bel 01 IS 377 770 voor alle Irrfft en voorwaarden, y. 1 DELTA'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3