PZC De Beckham van de Duitsers EURO 33 Michaëlla Krajicek ligt er na één ronde al uit op Wimbledon 36 Bastian Schweinsteiger, een aankomende ster in het Duitse voetbal. Austria-Switzerland Spelers op EK voeren actie tegen racisme Basel maakt zich op voor nieuwe invasie Duitsers spelen voor 150.000 euro premie Ballack verwacht een veldslag tegen Turkije Turkse comebackploeg is zwaar gehavend Tip? sport@pzc.nl De Duitse aanvaller Bastian Schweinsteiger viert zijn goal tegen Portugal met Miroslav Klosel. foto Daniel dal Zennaro/EPA door Leon ten Voorde BASEL - Hij droeg ooit zwarte nagel lak, heeft nu een spierwit EK-kap- sel en heeft verkering met een mo del van negentien jaar. Bastian Schweinsteiger is een bijzondere kerel. In Duitsland noemen ze T hem Schweini. In het Nederlands betekent dat schoffie. Wie wil weten hoe de loopbaan van Bastian Schweinsteiger tot dus verre is verlopen, hoeft alleen maar zijn avonturen op het Euro pees kampioenschap erbij te pak ken. Een betere samenvatting kun je niet krijgen. Alle uitersten die hem zo kenmer ken, komen op dit toernooi sa men. Ga maar na: in de eerste wed strijd tegen Polen zat de Duitse middenvelder zwaar gefrustreerd op de bank, tegen Kroatië kreeg hij een rode kaart, tegen Oosten rijk hield hij teamchef Joachim Löw gezelschap op het ereterras en in de kwartfinale tegen Portu gal was hij de grote uitblinker bij de Mannschaft. Daar komt nog eens bij dat de Duitse pers zijn 19-jarige vriendin Sarah heeft uitgeroepen tot toer- nooibabe. Met dank aan een zorg vuldige uitgestippelde reclamecam pagne, dat wel. Met Schweinsteiger, 23 jaar jong nog maar, is het nooit saai, zeggen de Duitsers, al zouden de echte voetbalsupporters wel willen dat hij eens wat stabieler wordt. Niet alleen als voetballer, maar ook als mens. Het probleem van Schweinsteiger is, dat hij nogal naïef is. De mid denvelder van Bayern Miinchen is gemakkelijk beïnvloedbaar en daar is de laatste jaren gretig op inge speeld door lieden die het voetbal als instrument voor andere zaken zien. Van die mensen moet Schweinstei ger de Duitse David Beckham wor den. Schweinsteiger is daar zelf ook in gaan geloven, met als ge volg dat hij vaker op de cover van allerlei modebladen staat dan op de voorkant van de serieuze voet baltijdschriften. In navolging van Beckham, die dat kunstje ook altijd uithaalde voor een groot toernooi, heeft Schwein steiger speciaal voor dit EK zijn kapsel aangepast. Zijn blonde haar- spoeling, verstevigd met waterstof peroxide, is sinds zijn entree in Oostenrijk en Zwitserland een van de belangrijkste thema's bij de Duitsers. „Schweini is een toffe gast, die nie mand kwaad doet, maar hij moet volwassen worden", zegt Uli Hoe ness, de manager van Bayern Miin chen. „Ik moet met mezelf in ba lans komen. Daarom heb ik het land ook mijn excuses aangebo den na mijn rode kaart tegen Kroa tië", zegt hij zelf. Vanwege zijn rode kaart kreeg Schweinsteiger er voor het oog van de wereld zelfs openlijk van langs van bondskanselier Angela Merkel. Dat gesprek tussen die W* De Duitse aanvaller Bastian Schweinsteiger is nog een ontluikend talent. Hij wordt in kringen die hem volgen als de Duitse David Beckham gezien. twee op het ereterras van het Ernst Happelstadion was live op te levisie te zien. „Ze vertelde in We nen dat ik niet zo dom moest doen en dat ik weer zo moest gaan spelen als op het WK twee jaar ge leden. En als mevrouw de bonds kanselier je iets opdraagt, heb je maar te gehoorzamen", aldus Schweinsteiger. Op dat toernooi etaleerde hij zijn klasse met volle overgave, maar twee jaar later is het nog altijd wachten op zijn gro te internationale doorbraak. Zelfs bij zijn eigen club Bayern was hij het voorbije jaar lang niet altijd verzekerd van een basisplaats. Met zijn flitsende optreden tegen Portugal, dat hij lardeerde met een goal en twee assitst, hoopt Sch weinsteiger eindelijk afgerekend te hebben met alle twijfels die er nog steeds in eigen land zijn. Bij AC Milan, Juventus en Arsenal zijn ze al wel overtuigd van zijn kwalitei ten, want die drie grootmachten bereiden een bod op de dynami sche speler voor. Schweinsteiger heeft wel trek in een andere omgeving, waar hij zonder vooroordelen helemaal op nieuw kan beginnen. Maar eerst wil hij vanavond met Duitsland de finale op het EK bereiken. „Het land kan me op rekenen", heeft de zelfbewuste Schweinstei ger al aangekondigd. PARIJS - De aanvoerders van de vier teams in de halve finales van het EK voetbal voeren vanavond en morgen voorafgaand aan hun wedstrijden actie tegen racisme. Dat heeft de organisatie Voetbal te gen Racisme in Europa (FARE) be kendgemaakt. Ze gaan zich direct tot de suppor ters richten en hen oproepen racis me niet binnen het voetbal toe te laten. BASEL - Nog maar net bijgekomen van het enorme Oranjefeest zal Ba sel vandaag opnieuw worden over spoeld door tienduizenden voet balsupporters. De Zwitserse autori teiten verwachten zo'n 90.000 fans uit Duitsland en Turkije voor de halve finale van het EK. Zaterdag waren ongeveer 100.000 Oranjesupporters in de stad. Het duel van vanavond draagt een ver hoogd risico met zich mee. TENERO - De Duitse voetballers kunnen 150.000 euro op hun toch al goedgevulde bankrekening bij schrijven als ze vanavond de finale van het EK halen. Daarvoor moe ten ze afrekenen met de Turken. Winst van de Europese titel is hele maal lucratief. Elke speler krijgt in dat geval 250.000 euro. De Duitse voetbalbond verdiende aan de prestaties van de Mann schaft tot nu toe al 14,5 miljoen. Dat kan bij het veroveren van de cup oplopen tot 22 miljoen. TENERO - De Duitse aanvoerder Mi chael Ballack voorspelt een veld slag in de halve finale. „We spelen tegen een geweldige tegenstan der", keek hij vooruit naar de wed strijd tegen de Turken. „Ik denk niet dat er een favoriet is voor de zege, het wordt een ware veld slag." De aanvoerder van de Duitsers zei voor het toernooi dat Italië, Portu gal, Frankrijk en Kroatië de halve finales zouden halen. Geen van die landen schaarde zich uiteinde lijk bij de laatste vier. BASEL - Met een selectie van slechts veertien fitte spelers hoopt Turkije vanavond in Basel op een nieuwe stunt op het EK. Bij de 'comebackploeg' van coach Fatih Terim raakte topscorer Nihat Kahveci tegen de Kroaten gebles seerd. Drie Turken (Tuncay Sanli, Arda Turan en Emre Asik) kregen hun tweede gele kaart. Doelman Volkan zit nog een wedstrijd schor sing uit. Het meespelen van Servet Cetin (knieblessure), Emre Belözoglu (hamstring) en Turner Metin (liesproblemen) is onzeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35