J Wij zijn altijd voor Duitsers, maar zij zijn nooit voor ons EURO Wonderbaarlijke rentree van Rüstü Spaanse coach is weg na EK, zelfs als Spanje wint Rusland meer dan Arsjavin VIJF VRAGEN OVER DUITSLAND IK™ Jjf «■ËfiHÉMi In Kreuzberg dromen duizenden Turken van een wonder. Austria-Switzerland Turkse keeper (35) kan in zijn nadagen held van het EK worden. Woensdag 25 juni 2008 PZC Vakantieganger Roland Hansch uit Keulen staat op camping Middelburg. De EK-wed- strijden kijkt hij in de kantine. „Vakantie is belangrijker dan voetbal." f Naam: Roland Hansch Leeftijd: 47 jaar Woonplaats: Keulen 1 f Werk: in de auto-industrie Hobby: motorrijden Hoe is het om de wedstrijden op de camping te volgen? „Het is gezellig, hoor. Ik kom hier al zeventien jaar. We kijken met z'n allen in de kantine, Nederlanders, Duitsers. Er is zelfs iemand uit Andor ra. De verschillende nationaliteiten geven geen problemen. Ik vind dat juist wel leuk. Het moet onder de toeschouwers ook een beetje een wed strijd zijn." Vind je het jammer datje nu niet in Duitsland bent? „Nee hoor, vakantie is belangrijker dan voetbal. Daar blijf ik niet voor thuis. Ik ben geen fanatiek supporter, ik kijk alleen het EK en het WK. De Duitse competitie volg ik niet. En als een wedstrijd eenmaal ge speeld is, hoef ik er ook niet nog dagenlang over na te praten. Daarom heb ik ook geen Duiste kranten nodig als ik hier ben. Hier ben ik echt even helemaal weg van huis." Wat was de beste wedstrijd van het EK tot nu toe? „Van de kwartfinales vond ik Duisland-Portugal de mooiste. Het was ook de enige wedstrijd die binnen de normale speeltijd werd beslist. Duitsland heeft goed gevochten in die wedstrijd. Van de voorronden vond ik alle wedstrijden van Nederland heel goed." Wat vind je van de Oranjegekte hier in Nederland? ,Ja dat vind ik wel mooi! In Duitsland verkleden mensen zich ook wel, en hebben ze vaantjes aan hun auto. Die heb ik hier niet zoveel gezien. Maar zoals ze hier de voortuinen versieren met oranje vlaggetjes enzo, nee, dat doen Duitsers niet." Wie wordt Europees kampioen? „Dat is moelijk te voorspellen. Alle favorieten, zoals Italië en Portugal, liggen er al uit. En jammer genoeg Nederland ook. Ik had Nederland en Duitsland graag in de finale gezien. Met Duitsland als winnaar, natuur lijk!" door Achille Prick BERLIJN - Het Duits elftal speelt vanavond in de halve finale van het EK tegen Turkije. Van de 2,5 miljoen Turken in Duitsland leven er zo'n 140.000 in de Berlijnse wijk Kreuzberg, dat bekend staat als Klein Istanboel. Wie bij het Berlijnse metrostation Kottbusser Tor uitstapt, waant zich dan ook in Turkije. Daar is de geur van curryworst verdrongen door die van döner kebap. Op een flat staat in grote letters: 'Kreuz berg Merkezi', 'Kreuzberg Cen trum.' Groente en fruit lijken er meer te kleuren dan elders. Tallo ze rode vlaggen met halve maan en witte ster laten geen twijfel be staan. Hier wordt vanavond ge hoopt op een wonder: winnen van de Duitsers. „Ik lees net dat onze derde keeper in de spits gaat spelen, echt Scheifie", zegt Akin Azik. De 21-ja- rige Turk leunt over de toonbank in de Kotti Shop en droomt van een Turkse overwinning. „Jammer dat we bijna alle belangrijke spe lers missen. Maar pas op, we spe len met het hart, wij zijn nog niet verslagen. Dat hebben we al laten zien." Voor Nederland was de halve fina le tegen Duitsland in 1988 (2-1-winst voor Oranje) eigenlijk al de finale. Datzelfde geldt voor de Turken nu. „Als we van de Duitsers winnen, is het toernooi meer dan geslaagd", zegt Taskin Yilmaz (58) in koffietent Can Can. „Maar als de Duitsers winnen, geen probleem. Dan steun ik de Mannschaft net zo lief De Heimat 'Als we van de Duitsers winnen, is het toernooi voor ons al geslaagd' mL*\ is Turkije, maar mijn leven heb ik hier. Ik heb veel aan Duitsland te danken." Zijn woorden worden voortdu rend herhaald. De Turken in Kreu zberg wekken totaal niet de in druk dat ze koste wat kost moeten winnen. Aan veel auto's wappert zowel een Turkse als een Duitse vlag. „Wij steunen de Duitsers al tijd", zegt Akin in zijn winkeltje. „Alleen geloof ik de Duitsers niet als ze zeggen dat ze ons ook steu nen. De Duitsers zijn achterbaks." De Wrangelkiez, een buurtje in noordoost Kreuzberg, telt het hoogste aantal Turken per vierkan te kilometer. Het truitje van Van Nistelrooij kost hier nog maar vijf euro, dat van de de Turkse ster Ni- hat twintig In een voetbalkooi werken Can Erdel (15) en zijn vrienden zich in het zweet. Ze zijn voor Turkije. „Ik ben hier geboren, maar mijn wortels liggen daar. Maar ach, ik speel hoe dan ook de finale, ook als Duitsland wint." De sfeer is vriendschappelijk, toch wordt in Berlijn rekening gehou den met ongeregeldheden. Bij de Brandenburger Tor zullen zo'n 500.000 mensen de wedstrijd geza menlijk bekijken. Duitsers, maar ook tienduizenden Turken. De Berlijnse politie heeftzich ver sterkt met extra manschappen om paraat te zijn als het uit de hand loopt. NEUSTIFT - Zelfs een Europese titel kan de Spaanse bondscoach Luis Aragones niet aan het twijfelen brengen. De 69-jarige oefenmees- ter legt zijn taken na het EK neer, ongeacht de prestaties van Spanje. „Het is over en uit. Punt", kondig de Aragones gisteren aan. De 'Wijze Man van Hortaleza', zo als zijn bijnaam luidt, bereikte met het Spaans elftal voor de eerste keer in 24 jaar de halve finales van het EK. Daarin is Rusland morgen avond de tegenstander. „Ik ben blij dat mijn werk zich uit betaalt", aldus Aragones. „Maar ik ga de Spaanse voetbalbond niet om contractverlenging vragen." In de Spaanse media wordt Arago nes nadrukkelijk in verband ge bracht met Fenerbahce, dat na het afscheid van de Braziliaan Zico zonder trainer zit. NEUSTIFT - Het Rusland van Hid- dink heeft indruk gemaakt, niet in de laatste plaats op Spanje, de te genstander morgen in de halve fi nale. „En Rusland is meer dan al leen Andrei Arsjavin", concludeert middenvelder Xavi. Arsjavin nam Rusland tegen Grie kenland (2-0) en Oranje (3-1) bij de hand. „Maar ze hebben ook spe lers als Pavljoetsjenko en die links back, daar had niemand in Europa nog van gehoord", waarschuwt Xa vi voor onderschatting. - - - door Dick Sintenie BASEL - De 35-jarige Turkse doel man Rüstü Recber heeft als club keeper zijn beste jaren achter de rug. Zijn mooiste moment als in ternational (117 interlands) ligt wel licht nog in het verschiet. Van avond moet Abi (bijnaam voor gro te broer) in de halve finale van het EK proberen Duitsland van scoren af te houden. Het leven van de Turken is op dit EK een aaneenschakeling van toe valligheden en onverwachte wen dingen. Twee keer (tegen de Zwit sers en de Tsjechen) was de ploeg al wonderbaarlijk ontsnapt, in de kwartfinale tegen Kroatië (1-1) viel in de blessuretijd van de verlen ging, de 122ste minuut, het laatste doelpunt ooit op een EK gescoord. Een zondagsschot van invaller Se- mih Sentürk, die de bal zomaar voor zijn voeten kreeg na een ver re trap van 'Abi'. Elk doelpunt heeft een geschiede nis en dat van Sentürk zelfs een lange en bijzondere. Coach Terim schreeuwde dat de bal naar voren moest. Hij leek als enige te geloven in een derde wonder. Doelman Rüstü had het begrepen: zijn trap vloog door de zwoele, Weense avondlucht. Het schuldgevoel knaagde nog aan de keeper, die even daarvoor met een onnodige wandeling buiten zijn strafschopgebied de Kroaten de gelegenheid had geboden de score te openen. Luka Modric.le-, pelde de bal over hem heen, Ivan- - De Turkse keeper Rüstü schreeuwt zijn vreugde uit in de wedstrijd tegen Kroatië. foto Hans Klaus/EPA Klasnic kopte raak. Eigenlijk had Rüstü helemaal niet op doel moe ten staan. Hij dankte zijn basis plaats aan een onbezonnen actie van eerste keeper Volkan Demirel, die zich in de wedstrijd tegen Tsje chië kort voor tijd vergreep aan spits Jan Koller. Rüstü, met al zijn (toernooi)erva- ring, is vooral geselecteerd als coach onder de spelers. Die rol ver trouwt Terim, zijn ontdekker, hem toe. Met recht is hij de 'grote broer' in de selectie, een man met zeggingskracht en zeggenschap in een overwegend jonge groep. -Een bedreiging voor de bijna- tien jaar jongere Volkan is hij niet. Rüstü werd bij Fenerbahce ook al gepasseerd door de talentvolle, maar soms onstuimige keeper. Toen Rüstü door coach Zico later zelfs werd gedegradeerd tot derde doelman, zette hij vorig seizoen zijn loopbaan voort bij Besiktas. De oude rot, zoon van een boer uit Antalya, was al eens de grote man op het WK van 2002 (derde De Turkse keeper Rüstü (35) speelt een grote rol in de won derlijke zegereeks op het EK. Vanavond moet hij de Duitsers van scoren afhouden. - plaats), maar hij faalde bij Barcelo na, waardoor zijn voetballeven als clubkeeper buiten Turkije een mis lukking werd. Op het EK is hij terug van wegge weest. En werd hij de held van de ploeg met een trap waaruit de ge lijkmaker kwam en de penalty's na de 1-1 tegen Kroatië. Twee Kroa ten schoten vanaf elf meter naast zijn doel. De strafschop van Mla- den Petric ranselde hij uit de hoek. De man die eigenlijk niet op doel had moeten staan, loodste zijn land in, een kwartier van de rand van de afgrond,naar een plaats in de halve finales van-het- EK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34