De tunnel is van de Zeeuwen 1 af De deal van Toine Poppelaars Ziekenhuis blijft ook AanP; dure behandeling doen stap Steun voedselbanken is taak van gemeente ik Delta Minister Bos krijgt geen dollartekens in de ogen van aandelenverkoop. Provincie zet bij armoedebestrijding in op maatregelen vooraf. Finesses zijn voorlopig alleen bekend bij leden Provinciale Staten. Honden snuffelen aan vernieuwe verzorgingsplaats IPP PZC Woensdag 25 juni 2008 27 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Aan een commercieel bedrijf had minister Bos 'zijn' aan delen Westerscheldetunnel nooit verkocht. „Maar de tunnel is van regionaal belang en hoort in dito handen", zei hij gisteren in een vraaggesprek na het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. U gaat de Zeeuwse geschiedenis in als de man die de tunnel bij Sluiskil mogelijk heeft gemaakt. Trots? door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De fusieziekenhuizen in Goes en Vlissingen garanderen dat patiënten geen behandeling ge weigerd zal worden omdat die voor de ziekenhuizen te duur zou zijn. Dat zei directeur Rob Zomer van Ziekenhuis Walcheren de cliënten raden van beide ziekenhuizen en Klaverblad Zeeland toe. De cliëntenraden en het patiënten platform uitten begin deze maand in een publieke brief aan de zieken huisdirecties hun grote zorgen over de patiëntenzorg. De beide organen waren bang dat die geschaad zou worden door de harde bezuinigingsmaatregelen om miljoenentekorten af te wen den. In een eerste mededeling aan me dewerkers over mogelijke maatre „Mooi zo. De Westerscheldetun nel hoort aan de Zeeuwen toe. Ik ben blij dat ik daar mijn steentje aan kan bijdragen." Een radicale breuk met het beleid van uw voorganger Zalm. Hoe heeft de provincie u verleid? „In Zeeland is brede politieke steun om de aandelen te kopen. Verkoop aan een private partij had ik niet toegestaan. Wel wil ik Zee land helpen om de tunnel bij Sluis kil mogelijk te maken." U verkoopt staatsdeelnemingen al leen als het moet. Wat is uw belang? „Ik ben ervan overtuigd dat een dergelijke belangrijke regionale ver gelen vermeldden de ziekenhui zen wel dat onrendabele behande lingen mogelijk werden geschrapt. „Directeur Zomer heeft verklaard dat daar geen sprake van zal zijn", stelt Lianne Holty van de cliënten raad Oosterscheldeziekenhuizen. „Het toont aan dat de ziekenhui zen uiterst zorgvuldig en open moeten zijn in hun communicatie naar patiënten en medewerkers." Onrust onder het personeel kan zijn weerslag krijgen op het con tact met patiënten, hebben de ver tegenwoordigers van de zorgge bruikers directeur Zomer voorge houden. „Wij denken met wat wij nu ge hoord hebben dat het tij kan ke ren in de ziekenhuizen, maar al leen als de medewerkers daar ook in geloven.Wij blijven waakzaam", zegt Holty. binding als de Westerscheldetun nel in handen hoort te zijn van de provincie. En niet van het Rijk. Door de brede steun voor overna me door de provincie was ik be reid om over verkoop na te den ken. Daarover heb ik ook steeds goed contact gehad met gedepu teerde Poppelaars. Ik geloof name lijk in lokale democratie." In de brieven aan de Tweede Kamer en' Gedeputeerde Staten ontbreken bedragen. Waarom? „Pas als er een akkoord is, maken we de bedragen bekend. Over de hoogte kan ik alleen zeggen dat ik er geen dollartekens van in mijn ogen krijg." "i *i - Het aanpakken van de zieke deltawateren komt een stapje dichterbij. Vijf jaar na het vaststellen van een toekomstvisie wordt nu een Deltaprogramma op gesteld, waarin staat hoe de Zuid westelijke Delta in 2050 'veilig en duurzaam' moet zijn. Het gaat met name om bestrijding van de giftige blauwalgen in Kram mer-Volkerak en Zoommeer, het tegengaan van het (verder) ver dwijnen van platen, slikken en on diep water in de Oosterschelde en maatregelen om de gevolgen van de klimaatverandering op te van gen. Tegelijkertijd moeten kansen voor economische ontwikkeling - recreatie, natuur, aquacultuur, scheepvaart - meer benut worden. In de Deltaraad werken de provin cies Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant en de ministeries van Landbouw en Natuur en Ver keer en Waterstaat samen. De provincie wel een gat in de porte monnee? „Ik kan me iets voorstellen bij de gedachte om op deze wijze de tun nel bij Sluiskil te betalen. Over hoeveel geld dat kost, moet het provinciebestuur verantwoording afleggen." Wanneer is de verkoop definitief? „Ik heb de Kamer nu geïnfor meerd. Geen bericht voor het re ces is goed bericht." Gaan de Staten en Kamer ak koord, dan zet Bos de verkoop in gang. „Dan kom ik een glas Zeeuw se wijn heffen. Wijn van Schou- wen-Duiveland. U zegt? Kleine Schorre? In Dreischor? Ja, die." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het ondersteunen van voedselbanken is geen zaak voor de provincie. Dat is een taak voor de gemeenten. Die zijn als eerste overheid aanspreekbaar, stelt het dagelijks provinciebestuu in antwoord op vragen van de Par tij voor Zeeland over armoede in de provincie. Op zich onderschrijft het dagelijks provinciebestuur het nut van voed selhulp voor de arme burger als een soort laatste vangnet, wanneer alle andere mogelijkheden voor on dersteuning zijn benut. De provin cie moet echter in de sfeer van ar moedebestrijding vooral inzetten door Ben Jansen MIDDELBURG - Met een daverende klap sloeg minister Gerrit Zalm twee jaar geleden de deur dicht. Wil Zeeland niet dat de Wester scheldetunnel in particuliere han den komt? Fijn, zoek het dan ook maar uit met de kanaalkruising Sluiskil. Dat was de uitdaging voor gedepu teerde Toine Poppelaars. Verzin een list, Tom Poes. Zo is Poppe laars aan de slag gegaan. Hij bracht een reëel bod uit op de aandelen van het Rijk in de NV Westerschel detunnel, trof in minister Bos een ontvankelijke bewindsman en had het geluk dat de ambtenaren van het ministerie van Financiën en die van de provincie het goed met elkaar konden vinden. Jammer alleen dat de finesses van de deal van Poppelaars voorlopig nog niet voor het voetlicht wor den gebracht. Wat de provincie voor de aandelen betaalt, hoe hoog de afkoopsom is die het Rijk neertelt omdat de exploitatiebijdra ge voor de tunnel voortaan achter wege blijft en wat de provincie aan bestedingsruimte moet inleve ren, blijft onduidelijk tot de trans actie geheel is afgerond. Alleen de Statenleden zijn op de hoogte. Die zijn de afgelopen maanden op gezette tijden geïnfor meerd over het verloop van de on derhandelingen. Ook die opzet heeft gewerkt. Het ziet ernaar uit dat de deal op brede steun in de Staten kan rekenen. Als Poppelaars vrijdag toestem ming krijgt door te gaan met de transactie, zijn nog enkele noten te kraken. Afspraken moeten wor den gemaakte over extreme risi co's (bijvoorbeeld een terroris tische aanslag of schade waarbij de toneel total loss raakt), over de staat waarin de provincie de tun nel over 25 jaar aan het Rijk over draagt en over de manier waarop de zaak echt wordt beklonken. op maatregelen vooraf Dat ge beurt ook, verzekert het dagelijks provinciebestuur. Zo is recent be sloten de komende vier jaar 200.000 euro te stoppen in een ar- moedefonds. Vernieuwende (ge meentelijke) activiteiten op het ge bied van armoedebestrijding kun nen daaruit gesteund worden. Sa men met de gemeenten bekijkt de provincie of de Armoedemonitor een vervolg moet krijgen en in hoeverre het voorkomen van schulden aangepakt kan worden. Er is subsidie gereserveerd voor het project Nu meedoen is straks meetellen van de Stichting Leer geld. Dat is gericht op kinderen van 4 tot 18 jaar, die op of onder het sociaal minimum leven. Ge hoopt wordt dat het project eraan bijdraagt dat deze kinderen later niet in armoede belanden. KRABBENDIJKE - Ook voor honden is het sinds kort mogelijk om 'verzorgd' te worden op verzorgings plaats De Voetpomp aan de A58 tussen Rilland en Krab- bendijke. Inderdaad, een verzorgingsplaats mag niet zomaar een parkeerplaats worden genoemd. Want naast parkeren is er veel meer mogelijk op de onlangs uitgebreide 'pit stops' langs het Zeeuwse deel van de A58. Kinderen kunnen zich uitleven op speeltoestellen en er zijn toiletten geplaatst op terrei nen zonder tankstation. Aan de nieuwe inrichting zijn jaren van voorbereiding voorafgegaan. Anja van Ast van Rijkswaterstaat: „De ele menten op een verzorgings plaats moeten passen in de omgeving. Zo is bij de Voet- pomp zicht op het achterlig gende land gehouden en zijn bij De Vliete dezelfde bomen geplant In totaal gin gen zeven rustplaatsen op de schop. Op De Sloedam bij Arnemuiden is alles bij het oude gelaten. De rust plaats trekt zo weinig ver keer dat Rijkswaterstaat het terrein op termijn sluit. foto Dirk-Jan Gjeltema V'ïsSS is---

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29