Cultuur Zoektocht naar geheimen mondharp Poëzie uit Zak van Zuid-Beveland Tentoonstelling Rob Molin en Ewald Vanvugt in in nieuwe aflevering Ballustrada in Noorderlicht jury Zeeuwse Boekenprijs 2008 1 4 Woensdag 25 juni 2008 pzc Eerste van vier cd's in De Souterrain Sessies van Trio Aubergine. door Ali Pankow vlissingen - Mensen reageren vaak wat lacherig op het woord mondharp. Kenner bij uitstek van dit instrument Phons Bakx uit Middelburg is dat wel gewend. Hij heeft in de loop der jaren al heel wat onterechte minachting bestre den. Bovendien staat hij aan de vooravond van een nieuwe pleitbe zorging voor de mondharp. Sa men met Izz van Elk uit Goes en Janus Filius uit Vlissingen werkt hij als Trio Aubergine aan De Sou terrain Sessies, ofwel een project van vier cd's met een-, twee- en driestemmige improvisaties op mondharp. Het trio presenteert het eerste exemplaar vrijdagavond met een concert in blues-rockcafé Groen Licht in Vlissingen. Bakx is een autoriteit op het ge bied van de mondharp. Hij kan de vooroordelen wel enigszins begrij pen, maar helpt ze graag de wereld uit. Het kleine instrumentje doet bij het zien alleen niet vermoeden welke schat aan klanken, bovento nen en variaties mogelijk is, als het vakkundig en in combinatie met meerdere van zijn soort wordt be speeld. Op het eerste gezicht lijkt het zelfs of Bakx maar wat achte loos in zijn baard zit te krabben. De verrassing is dan ook groot bij het horen van de muziek die dat 'gekrabbel' oplevert. Flardjes coun try, vleugjes blues, brokjes volks muziek en golfjes boventonen wis selen elkaar voortdurend af in een compositie van John Wright, een van Bakx' lichtende voorbeelden. 'Hij had hij bewust eenzelfde kleur overhemd als ik aangedaan, aubergine dus' En toch, vier cd's met uitsluitend mondharpmuziek. Is dat niet wat veel? ,Ja, om het overzicht te bewa ren wel", zucht Bakx even. Hij moet erkennen dat specifiek de re gistratie meer werk betekent dan hij aanvankelijk had gedacht. Qua mogelijkheden zijn vier cd's ech ter absoluut niet veel. Samen met Van Elk en Filius onderneemt hij een zoektocht naar de geheimen van de mondharp. Hun improvisa ties leggen legio mogelijkheden bloot, maar volgens de berekening van Bakx zijn die vijftig a zestig op namen op cd straks maar een zes de deel van het totaal. Uitgaande van de talrijke soorten mondhar Izz van Elk, Phons Bakx en Janus Filius (vinr) voor hun repetitieruimte Het Souterrain in Goes. strument. Het bestond overigens al vierduizend jaar geleden. Toen werd het voor het eerst in het zui den van China bespeeld." Bakx houdt het met zijn muzikale makkers Izz van Elk en Janus Fi lius bij het hier en nu. Elke woens dagavond repeteren ze in Het Sou terrain in Goes. Vandaar ook de naam voor het cd-project. En Trio Aubergine? „Die naam is ontstaan in de tijd dat ik nog sa men met Izz een duo vormde. Toen we gingen optreden in het Muziekinstrumenten Museum in Brussel had hij bewust eenzelfde kleur overhemd als ik aangedaan, aubergine dus." „Zelf heb ik niet zoveel fantasie, ik zou niet verder gekomen zijn dan bijvoorbeeld Zeeuws Mondharpor kest." Cd-presentatie Mondharptrio Auber- gine, vrijdag 27 juni in blues-rockca- fé Groen Licht in Vlissingen. Aan vang: 21.00 uur. pen die in combinatie met elkaar gespeeld kunnen worden, komt hij aan circa 2200 mogelijkheden. Bakx bespeelt tegenwoordig de mondharp het liefst alleen binnen het eigen trio. Voorheen deed hij dat ook wel in samenspel met andere instrumen ten. „Ik heb daar niet zo'n zin meer in. Je wordt als mondharpist meestal in de rol van een soort per cussionist gestopt, maar dit instru ment verdient het een eigen rol te spelen." Naast uitvoerend musicus is hij vooral ook onderzoeker, publicist en radiomaker. Met De Gedachten- verdrijver (1992) schreef hij een standaardwerk over de mondharp. Op basis van dit boek maakte hij voor het radioprogramma De Wandelende Tak van de VPRO een acht uur durende uitzending. Daarin nam hij de luisteraar mee op wereldreis en liet hij de onvoor stelbare diversiteit van het instru ment horen. Een mondharpist dient over een koffer vol instrumenten te beschikken. Volgens Bakx heeft de hippietijd bijgedragen aan de bekendheid van de mondharp. „Mensen van uit het Westen reisden toen in eens vaker naar Oosterse landen en maakten daar kennis met dit in foto's Ronald den Dekker nisse - Het literaire tijdschrift Bal lustrada besteedt in zijn nieuwe dubbelnummer in het bijzonder aandacht aan Zeeuwse dichters. Het publiceert de resultaten van het project Dichter in het Land schap, van bezoekerscentrum De Schaapskooi in Nisse en publiciste Veronica Frenks. Andreas Oost hoek, Wim Hofman, Jan J.B. Kui pers, Thom Schrijer, Theo Raats, André van der Veeke, Anna de Bruyckere, Peer van Meer, Sandra Burgers, Lou Vleugelhof en Lau rens Geerse maakten een gedicht over de Zak van Zuid-Beveland. Ramon de Nennie filmde hen tij dens het lezen van hun gedichten. Deze film is binnenkort in het be zoekerscentrum te zien. Ballustrada bevat ook poëzie van onder anderen Hans Verhagen, Job Degenaar en Margreet Schou- wenaar, grafiek van Ko de Kok en proza van Dick O. Schulz, Guido Eekhaut, Paul van Leeuwenkamp, Arjen van Meijgaard, Theo Raats Johan Everaers en Jan J.B. Kuipers. domburg - In Galerie Het Noor derlicht in de Noordstraat in Dom burg is tot en met 14 september de verkooptentoonstelling Kunst in Domburg te zien. Deze omvat on geveer 150 werken (veelal schilde rijen) uit de negentiende en twin tigste eeuw, van onder anderen Kimpe, Koets, Góth, Toorop, Mon driaan, Van Rijsselberghe, Van Mastenbroek en Schütz. Het Noorderlicht is dagelijks, be halve op' maandag,^ geopend1 van 13.00 tot 17.00 uur. middelburg - De Zeeuwse Boeken prijs wordt dit jaar voor de zesde keer uitgereikt. De deadline voor het insturen van boeken is op 15 juli. De prijs, een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift in samenwer king met de Zeeuwse Bibliotheek, wordt jaarlijks toegekend aan een boek over Zeeland of geschreven door Zeeuwen. De jury van dit jaar bestaat uit de auteurs.en. recen senten Rob Molin en Ewald' Van vugt, naast de vaste juryleden Kar- la Peijs, Paul van der Velde en Ton Brandenbarg. De prijs bestaat uit een bedrag van 1000 euro en het gouden beeld Zeeuws Meisje, ont worpen door Eva Crebolder. Ook wordt de Jan Bruijns Publiekprijs dit jaar weer uitgereikt. In september, tijdens het festival Film by the Sea, maakte de jury haar shortlist bekend. De Zeeuwse Boekenprijs wordt uitgereikt op vrijdag'31 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, tijdens de Week van het Zeeuwse Boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14