'Vermogenden moeten hun verantwoordelijkheid nemen' 'D 'Het interesseert mij niet in wat voor huis ik woon' vmm Jos van Hezewijk, directeur van Elite Research PZC Woensdag 25 juni 2008 1 1 Groei aantal vermogende particulieren (2007 t o.v. 2006) Noord-Amerika Europa 67%) Midden-Oosten (15,6%) Latijns-Amerika (12,2%) Verre Oosten Groei aantal (i in Nederland 120.000 110.000 100.000 r «DSEaas® 2002 2003 2004 2005 2006 2007 Top vijf vermogende Nederlanders naam vermogen (in euro's) groei herkomst vermogen Familie Brenninkmeijer 18,5 mrd 23,3 C&A Charlene de Carvalho-Heineken 5,6 mrd 15,7 Heineken Familie Van der Vorm 3,9 mrd 77,3% HAL Erven Frits Fentenervan Viissingen 2,9 mrd 7,4% SHV Frits Goldschmeding 2,5 mrd 4,2% Randstad De jongste rijken (gerangschikt naar leeftijd) naam leeftijd vermogen (in euro's) herkomst vermogen Andruw Jones 31 67 min honkbal MarcOvermars 35 50 min voetbal Maasbert Schouten 36 201 min AFAB (kredieten) Reinout Oerlemans 37 76 min Eyeworks Brigitte Belin „37 250 min BCD, reis door Erik Meuleman RV bron: Merrill Lynch, Capgemini 2008 World Wealth Report, Quote500 at rijke en vermogende mensen graag in de luwte blijven, is voorstelbaar maar zeker niet altijd wenselijk", stelt professor doctor Thomas Druyen uit Düsseldorf. Druyen is de eerste hoogleraar vermo genscultuur in Europa. De voormalig bankdirec teur, socioloog en fdosoof heeft een bijzondere leerstoel vermogenscultuur aan de Sigmund Freud universiteit van Wenen en is verbonden aan de universiteit van Münster. Hij bestudeert al jaren de cultuur en ethiek van vermogende mensen over de hele wereld en Duitsland in het bijzonder. „Rijke mensen treden minder op de voorgrond omdat ze zich willen beschermen tegen nijd, jaloe zie of omdat ze er bang voor zijn ermee te koop te lopen. Veiligheidsoverwegingen kunnen een rol spelen. Mensen zijn voorzichtig in dit opzicht. Voor de echt vermogende mensen op aarde is de onvoorspelbare situatie in de financiële wereld soms ook een reden zich niet te laten gelden ter wijl dat juist wel zou moeten. Wie anders dan zij zouden hun geluid tegen de grote financiële instel lingen moeten laten horen. Natuurlijk hoeft dat niet in alle openheid, er kan en gebeurt veel achter de schermen. Maar het moet wel gebeuren." Druyen noemt het in doorsnee ingetogen en terug houdende gedrag van de Nederlandse miljonair vergelijkbaar met de situatie in Duitsland. „Ze ko men wat minder expliciet voor hun verworvenhe den uit. Als dat ook betekent dat ze daardoor wat verder van de maatschappij en hun medemens af komen te staan, dan is dat een slechte zaak. In de Verenigde Staten is men veel trotser op wat men bereikt heeft en spreekt men vol vreugde over het financiële resultaat. Daar is het ook heel normaal dat ze veel teruggeven aan de maatschappij. De fi lantropie in de Verenigde Staten is bijzonder. Net deze week is de filantropielijst van de VS gepubli ceerd: er is vorig jaar 300 miljard dollar aan uitgege ven. De Amerikaan geeft gemiddeld 10 tot 12 pro cent van zijn geld uit aan goede doelen Dat is hier absoluut onvoorstelbaar. De Amerikanen financie ren niet alleen de liefdadigheid maar zij creëren met ondernemingen ook werkgelegenheid en her investeren rendementen. Dat zal wereldwijd op veel grotere schaal moeten gebeuren. De vermo genden moeten meer met elkaar communiceren en sociaal ondernemen. De hedgefundmanager die 500 miljoen uit een onderneming voor zich zelf haalt, is naar mijn mening jammer genoeg Geisteskrank. De rijke moet zich ervan bewust zijn wat een prestatie waard is." Professor Druyen schreef in zijn boek Goldkinder, Die Welt des Vermogens - 2007 - over de puissant rijken der aarde en welke invloed ze op de maat schappij (kunnen) hebben. Een van de conclusies die Druyen trekt, is dat rijkdom verre van hetzelf de is als vermogend zijn. Rijkdom associeert de Druyen voornamelijk met materiele zaken en luxe. „De mensen die zich daarop voorstaan, bij voorbeeld in de popcultuur, zijn echter vaak niet zo rijk en zeker niet vermogend. Mijn ervaring is dat rijkdom in algemene zin ook niets over het echte vermogen van iemand zegt. Vermogen is wat ik noem een verantwoordelijkheidskwaliteit. Het aandeel der rijken en superrijken in de wereld groeit, daarmee groeit ook de verantwoordelijk heid van deze mensen voor hun wereld. In We nen onderzoeken en analyseren we hoe de rijken zich gedragen. Waar de individualisten en egoïs ten zitten, en waar degenen zitten die hun verant woordelijkheid voor maatschappelijke ontwikke lingen oppakken en sociaal engagement tonen. Er zullen veel meer stichtingen wereldwijd moeten komen die vanuit maatschappelijke betrokkenheid bijdragen leveren want van diverse staten en over heden kun je dat steeds minder verwachten." 'De hedgefundmanager die 500 miljoen uit een onderneming voor zichzelf haalt, is jammer genoeg Geisteskrank'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11