1 Zet 150 Nederlanders op een rij en gemiddeld is dan één van hen miljonair. Maar denk niet dat die rijke te herkennen is aan een duur maatpak of dikke sigaar. De meeste vermogende Nederlanders kiezen voor een bestaan in de luwte. „Het zijn eigenlijk heel saaie mensen." lil 111 1 O I Woensdag 25 juni 2008 PZC tekst Sal Stam,Thomas Olivier, Joost de Poel illustratie Ronald Visser Van haar vader leerde Klaris- sa: spreek nooit over geld. Niet thuis, in Wassenaar, niet in Zeeland, waar de boot ligt en het tweede huis staat, met vrij zicht over het eigen haventje en het meer, maar bovenal niet waar anderen bij zijn. Want binnen de kortste keren staan 'ze' voor de deur: de verkeerde vrienden, goede doelen en wie weet wie nog meer. Het stikt in Nederland van de miljonairs; rijk geworden met spectaculaire beleggings resultaten, binnengelopen met een lumi neus ondernemingsplan of geboren met oud geld in de familie. Maar de meerder heid kiest voor een bestaan in de luwte, zo als de familie van Klarissa, die dan ook niet met haar echte naam in de krant wil. Al jong leerde ze discreet met de weelde in de familie om te gaan. Dit zijn niet de bezoekers van de jaarlijkse Miljonairsfair, het zelfbenoemde 'meest ex clusieve en toonaangevende luxury-event in Nederland'. Evenmin zijn het de flitsende ondernemers die kicken op een plekje in de befaamde rijkeluislijst van tijdschrift Quote. „Nederlanders laten zich er niet graag op voorstaan dat ze rijk zijn", zegt Sjoerd van Stokkum, hoofdredacteur van Quote. In de VS praten miljonairs wat graag over hun succes, maar Nederlandse 'collega' wil volgens hem liever niet dat de buitenwereld veel weet over het vergaarde vermogen. „Het eerste dat de Nederlandse miljonair vaak zegt is: 'ik ben heel gewoon gebleven hoor'. De Nederlander is bescheidener, wil niet als patser overkomen. Het gaat om calvi nisme versus trots. Sommige mensen op on ze Quote-lijst roepen voor de buitenwereld dat er niets van onze cijfers klopt. Maar als de spotlights weg zijn, merk je vaak dat ze trots zijn op wat ze bereikt hebben. Er zijn er genoeg die aan de bar loslippiger worden en zeggen: 'Tuurlijk, hebben jullie gelijk. Jul lie cijfers zijn zelfs aan de lage kant'." „De meeste miljonairs zijn eigenlijk heel saaie mensen", zegt Jos van Hezewijk, publi cist over de rijken en machtigen in Neder land, en als directeur van Elite Research leve rancier van adressen aan bedrijven die miljo nairs met reclame op maat willen benade ren. Hij is er zelf'zo ongeveer' miljonair mee geworden, maar kiest voor een eenvou dig leven en wil dat vooral niet te hard van de daken schreeuwen. „Het interesseert mij niet in wat voor huis ik woon." Met veel miljonairs is het niet anders. Meer dan de helft woont niet eens in een villa, zegt Van Hezewijk. Deze groep heeft een omgebouwde boerderij of woont in een ge woon rijtjeshuis. Ze werken keihard, leven sober en hebben geen tijd voor dure win kels en exclusieve feesten. „Hooguit kopen ze een keer stiekem een duur schilderij." De groep stille groep miljonairs in Neder land groeit al jaren. Uit onderzoek van za kenbank Merrill Lynch en consultancybe- drijf Capgemini bleek gisteren dat het aan tal miljonairs de afgelopen vijfjaar met 20 procent is gestegen tot 118.200. Van Heze wijk schat dat het werkelijke aantal miljo nairs in Nederland nog hoger is, juist omdat veel van hen voor de anonimiteit kiezen. Dat betekent niet dat al die vermogenden op hun lauweren kunnen rusten. „Dat kan pas met een vermogen van 3 mil joen euro of meer", zegt Van Hezewijk. Van Stokkum denkt dat er minstens 7 mil joen voor nodig is om echt te kunnen doen wat je zelf wil: „Voor een miljoen heb je nog niet eens een behoorlijk huis in Amster dam. Wat dat betreft is het begrip miljonair wel aan inflatie onderhevig. Dollarmiljonair ben je steeds sneller." Dat in 2007 de groei van het aantal Neder landse miljonairs zo goed als stagneerde, ver baast Van Stokkum enigszins. „Al was 2007 Wat is een miljonair? voor velen financieel natuurlijk geen goed jaar. Ik zie twee oorzaken. Ten eerste de da lende dollarkoers. Veel mensen hebben geïn vesteerd of belegd in zaken die in dollars worden berekend. Ten tweede is er de kre dietcrisis in de VS die ook veel Nederlandse rijken financieel heeft geamputeerd." In menig land pochen miljonairs over de gi gantische bedragen die ze aan liefdadigheid geven. Maar ook hierbij is de Nederlander terughoudend. Van Stokkum: „Dan komt toch weer dat calvinisme om de hoek." Toch kruipt de Nederlandse miljonair lang zaam uit zijn schulp. Volgens Van Stokkum een direct gevolg van de geleidelijke verjon ging. „Ze worden jonger en jonger. Dat is zo mooi aan het internet waar weinig ouderen iets van snappen. Als je kijkt naar de men sen die rijk zijn geworden door internet zijn dat alleen maar jongeren. Het etaleren van rijkdom, zoals dat in de PC Hooftstraat in Amsterdam gebeurt, was tien jaar geleden ondenkbaar. Nu staan de Ferrari's daar dub bel geparkeerd en worden voor tienduizen den euro's pakken gekocht. Op één dag." Niet zelden zijn in de PC Hooftstraat vrou wen te vinden. Onder de miljonairs vor men zij een minderheid. Niet meer dan 3 procent, schat Van Hezewijk. Maar zij druk ken wel een belangrijk stempel op wat er uiteindelijk met het geld gebeurt, om de eenvoudige reden dat zij doorgaans langer leven dan mannen. Van Hezewijk: „Het grootkapitaal sterft altijd als vrouw." Internationaal (ook in het onderzoek van Merrill Lynch en Capgemini) wordt gerekend met 'dollarmiljonairs'. Een miljonair heeft 1 miljoen dollar vrij te besteden, dus zonder de eigen woning mee te tellen. In de Verenigde Staten wonen de meesten (circa drie miljoen), gevolgd door Japan en Duitsland. De 118.200 Nederlandse dollarmiljonairs (meer dan euromiljonairs vanwege de lage dollarkoers) zijn goed voor een dertiende plaats op de wereldranglijst. Het gemiddelde vermogen van de miljonairs is 4 miljoen dollar, ruim 2,5 miljoen euro. Het vermogen van de rijksten der aarde was vorig jaar 40.700 miljard dollar. Binnenkort zal het Verre Oosten meer miljonairs tellen dan Europa. Het aantal miljonairs nam vorig jaar wereldwijd met 6 procent toe naar 10,1 miljoen personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10