Gids vertelt verhaal bij drie fietsroutes Zeeland Rugstreeppad is geen streep door theaterplan Jongste historie Kapelle wordt te boek gesteld Buurt in Vlissingen verzet zich tegen komst van drugsopvang Zeldzame amfibie kan bouw van Middelburgs theater wel vertragen. Noord-Bevelands project 'Verhalen in het Land' is uitgebreid. Inloopavond over plannen begraafplaats Les in nordic walking op Noord-Beveland Fruitmuseum op zoek naar groene vingers Boerderij Rusthoeve houdt open dag Zeeuwsen halen diploma modeschool D P R U I M I N G van de reepe 22 Dinsdag 24 juni 2008 PZCB De populatie rugstreeppadden op het Molenwater in Middelburg kan wel licht verplaatst worden. foto Wim Kooyman door Emile Calon MIDDELBURG - De aanwezigheid van de rugstreeppad op het Molen water in Middelburg hoeft niet de doodsteek te vormen voor de ge meentelijke plannen om daar het nieuwe theater te bouwen. Dat stellen woordvoerders van de pro vincie, de Zeeuwse Milieu Federa tie en Ravon - de Stichting Reptie len, Amfibieën en Vissenonder- zoek Nederland. Allen wijzen er wel op dat die am fibieën zwaar beschermd zijn. En dat de gemeente bij het opstellen van de bouwplannen de aanwezig heid van de dieren niet mag nege ren. Annemarie Diepenbeek (Ra von) geeft aan dat de populatie in het uiterste geval verplaatst mag worden. „Als het om een zwaarwe gend algemeen belang gaat." Vanuit haar kantoor in Nijmegen kan ze niet aangeven of de theater plannen dat ook zijn. Dat blijkt volgens haar pas als het plan daad werkelijk wordt gepresenteerd. Dit weekeinde meldden twee in woners van Middelburg dat op het Molenwater, en dan met name op en rondom Miniatuur Walcheren, een honderdtal rugstreeppadden leeft. Ze voorspelden dat door de aanwezigheid van die amfibieën de gemeente de plannen voor de bouw van het theater op Minia tuur Walcheren zal moeten afbla zen. Diepenbeek weet niet op voorhand of de gemeente nu een andere locatie moet zoeken. Veel hangt volgens haar af van wat het onderzoek naar de populatie in Middelburg oplevert. En met wel ke compenserende maatregelen de gemeente komt. Ze stelt dat de be wuste populatie niet verloren mag gaan. Maar in uitzonderlijke geval len mag die groep wel verplaatst worden naar een gebied dat ge schikt is voor deze pad. Gijs van Zonneveld (ZMF) en Re ne Steijn (provincie) geven op hun beurt ook aan dat verplaat sing waarschijnlijk wel mag. Steijn voorspelt echter wel dat Middel burg rekening moet houden met een bezwarenprocedure van de kant van bijvoorbeeld omwonen den als er besloten wordt om de paddenpopulatie te verplaatsen. Alle drie de woordvoerders geven aan dat de rugstreeppad voor Zee land geen heel uniek dier is. Ste ijn: „Die pad komt hier best veel voor." Desondanks wordt de pad zwaar beschermd omdat het dier, Euro pees gezien, steeds zeldzamer wordt. Volgens Diepenbeek neemt ook in Nederland het aantal af. De rugstreeppad Bufo calamitais herkenbaar aan zijn gele rugstreep. Om die reden wordt hij ook de ge le rugstreeppad genoemd. Het is volgens Ravon een middelgrote pad met een droge wrattige huid, geelgroene ogen en goed zichtbare trommelvliezen. De rug is geel bruin of grijs met een patroon van groenige vlekken en vaak grote ro de of roodbruine wratten. Hij is een bewoner van zanderige ter reinen. Dat is ook de reden dat hij te vinden is bij Miniatuur Wal cheren. Voor zijn voortplanting is hij afhankelijk van ondiepe wate ren. NV De aanwezigheid van de zeldza- me rugstreeppad hoeft niet het einde te zijn van het theaterplan in Middelburg. Procedures kun nen de bouw wel vertragen. door Luc Oggel WISSENKERKE - Het vorig jaar opge zette project Verhalen in het land, waarbij fietsers onder leiding van een gids worden rondgeleid op Noord-Beveland, krijgt steeds meer vorm. Was er vorig jaar slechts één route, vanaf volgende maand kunnen toeristen en ande re belangstellenden een keuze uit drie tochten maken. Uiteindelijk moeten het er zes worden. De Stichting Verhalen in het Land is vorig jaar opgezet in opdracht van de gemeente Noord-Beveland. Het concept komt erop neer dat mensen onder leiding van een gids over Noord-Beveland kunnen fietsen. De routes voeren langs spe ciaal daarvoor neergezette land schappelijke informatieborden, aan de hand waarvan de gids een KRABBENDIJKE - In dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke wordt woensdagavond 2 juli vanaf 19.00 uur een inloopavond gehouden over de herinrichting van de be graafplaats in Krabbendijke. Het oude gedeelte wordt opgehoogd. Belangstellenden worden door de gemeente en begraafplaatsadvi seurs van Genius Loei geïnfor meerd over het ontwerp, mate riaalgebruik en de werkwijze. KAMPERLAND - Vanaf het parkeer terrein bij het Banjaardstrand bij Kamperland vindt vandaag een 'nordic walking-clinic' plaats. Het is een initiatief van WV Walche ren en Noord-Beveland. De les met een wandeling van anderhalf uur begint om 11.00 uur. Kosten 7,50 per persoon, inclusief materia len, met uitzondering van schoe nen. Aanmelden via 0118-583484. VLISSINGEN - Bewoners van de Dr. Stavermanstraat en omgeving in Vlissingen hebben zich verenigd om te voorkomen dat het Huiska merproject voor Drugsgebruikers (HKPD) naar hun buurt verhuist. „Zeg maar gerust verijdelen", zegt voorzitter Karin Vodegel van wijk- vereniging Singel onder de Toren. De leden van de vereniging zijn vo rige week voor het eerst officieel bijeengekomen om een strategie te bedenken. „We hebben een actie- puntenlijst opgezet en brainstor men over hoe we het precies gaan aanpakken", zegt Vodegel. „Er is opnieuw een brief de deur uit naar de burgemeester en wet houders. Daarin vragen wij het be stemmingsplan van het gebouw waarin het HKPD WÜ, komen, en verhaal vertelt. Behalve het uitstip pelen van de routes moesten er ook gidsen worden geworven én opgeleid. Die taak heeft secretaris Herman Robben van de Verha- len-stichting op zich genomen. Hoewel er vorig jaar nog maar één route was, sloeg het concept aan en was het zaak om zo snel moge lijk meer routes en dus meer gid sen beschikbaar te hebben. Een in troductieworkshop die in de afge lopen maanden is gehouden, trok 22 belangstellenden. De potentiële gidsen zijn tijdens de 'studieda gen' flink aan het werk gezet. Ze moesten zelf informatie vergaren via boeken en internet, studieda gen bezoeken en daar verslagen van maken. Op die manier, was de gedachte, konden deelnemers hun De Stichting Verhalen in het Land, die fietsers onder leiding van een gids rondleidt over Noord-Beveland, heeft het aantal routes uitgebreid. KAPELLE - Het fruitteeltmuseum aan de Biezelingseweg 10 in Kapel- Ie heeft een kostbaar bezit: de mu- seumtuin met oude appel- en pe renbomen en ook klein fruit. Het onderhoud vergt veel werk, zoals uitdunnen, snoeien en plukken, en daarvoor is het museum drin gend op zoek naar nieuwe vrijwilli gers. Voor meer informatie: info@fruitteeltmuseum.nl of tele foon 0113-344904. COLIJNSPLAAT - Landbouwcoöpera tie CZAV houdt morgen een open dag op proefboerderij Rusthoeve aan de Noordlangeweg in Colijns- plaat. Bezoekers kunnen op proef velden verschillende nieuwe land bouwtechnieken en mestsoorten bekijken. Er worden workshops ge geven en er is een informatie markt. De activiteiten beginnen om 9.00 uur. de invulling van dat bestemmings plan, nog eens heel goed te bekij ken. Want het college heeft wat dat betreft morele verplichtingen naar de burgers toe." Daarnaast heeft de wijkvereniging de Vlissingse situatie onder de lan delijke aandacht gebracht via een Tweede Kamerlid in Den Haag. „Het gaat ons erom dat de lokale politiek dit kan laten gebeuren zonder de buurtbewoners in te lichten. Daarnaast willen wij dat in de wet wordt vastgelegd dat er voor plannen met een complexe keuze, zoals een vestiging van een HKPD, een Veiligheid Effect Rap portage verplicht gesteld kan wor den. Het ministerie van Justitie be veelt dit al een paar jaar aan, maar het is geen verplichting." eigen verhaal maken. Uiteindelijk is een team van zeven gidsen ge vormd, een aantal waar Robben heel tevreden mee is. „Je kunt be ter een klein clubje hebben van mensen die er echt energie in wil len steken. Doordat ze hun eigen verhaal hebben gemaakt, blijven de gidsen dicht bij zichzelf en komt het natuurlijk over; een voor waarde als je een goede gids wil zijn." Het team zal de komende drie maanden in een roulerend sys teem de drie nieuwe themaroutes gidsen. Op 2 juli begint de Camper- veldenroute, 9 juli de Oosterschel- deroute en 16 juli de Verdronken- poldersroute. Voor mensen die op eigen gelegenheid willen fietsen, is er vanaf dit seizoen ook de moge lijkheid om een mp3-spelertje te huren waar de verhalen op staan. De vijftien kilometer lange routes worden elke woensdag gereden tussen 13.30 en 17.00 uur. Inschrij ven via 0113-371595. GOES - Aan de Modevakschool ENSAID in Den Bosch zijn ge slaagd, voor de opleiding Modinet- te: Anne Goedhart uit Yerseke en Marije Verhoeven-Glerum uit Big- gekerke. Voor de opleiding Tailleu- se: Anieka Hoogstrate uit Kloetin- ge, Marieke Louwerse uit Middel burg en Marleen Offermans-Van de Ree uit 's Gravenpolder. Voor de opleiding Costumière: Tanja de Visser uit Aagtekerke. SCHOENMODE I Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nu KAPELLE - Geschiedenisdocent Al- bert Kort en gemeentearchivaris Allie Barth gaan de jongste histo rie van Kapelle te boek stellen. Het Kapelse college van B en W wil er 30.000 euro voor beschikbaar stel len. Het duo schreef eerder een boek over de gemeente Kapelle en haar bestuur van 1970 tot 1995. Dat is bijna op. De nieuwe publicatie zal over de periode tot 2009 gaan, met een eerste samenvattend hoofd stuk over i970-'95. Er komt even als de vorige keer een leescommis sie, omdat er 'gevoelige zaken' aan bod kunnen komen. De verwach ting is dat het boek begin 2010 kan verschijnen. BIKKEMBERGS roberto botticein D&O AJ 'jeans.1 MOSCHINO Ganzepoortstraat 23 4461 JX Goes -T 0113 21 92 22 RicoModaUomo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66