Binnenland Toerist is tuk Nooit meer de oude op sigaretten VOORV€RKOOP GCSTRRÏ! Oplichting beleggers voor rechter deOndernemerm L* zeeland nazomerfestival.nl 4 Dinsdag 24 juni 2008 PZC Verkoop sigaretten in ons land stijgt, maar het aantal rokers slinkt. DEN HAAG - Het aantal rokers neemt nog elk jaar af, maar de ver koop van sigaretten stijgt sinds twee jaar weer licht. Dat blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). In Nederland rookt een kwart van de bevolking van twaalf jaar en ouder, in totaal ruim 3,6 miljoen mensen. Dat is 800.000 mensen minder dan in 2000. Deze afname van 17 procent ging gepaard met een daling van ongeveer 20 procent in de verkoop van sigaretten en shag. Maar de laatste twee jaar zit de verkoop van tabak weer wat in de lift. CBS-econoom Michiel Vergeer denkt dat vooral het tabakstoeris- me verantwoordelijk is voor deze stijging. Vooral Belgen en Duitsers komen de grens over om sloffen in te slaan, omdat een pakje siga retten in hun land enkele tiental len centen duurder is. In de grens streken is inmiddels een flink deel van de grenswinkeliers afhankelijk geworden van deze omzet. Maar binnenkort komt daar een einde aan, verwacht de sector. Met in gang van volgende maand gaan de accijnzen weer fors omhoog en wordt een pakje sigaretten gemid deld 50 cent duurder. Een pakje Marlboro met 19 sigaretten gaat dan 4,40 euro kosten, waardoor het prijsverschil met België en Duitsland wegvalt. Rokers steken gemiddeld tussen de vijftien en twintig sigaretten per dag op. Dat zijn er vijf meer dan ze zeggen te roken, ontdekte het CBS toen het enquêtes onder rokers vergeleek met de verkoopcijfers van de ta baksindustrie. In 2007 is er 3,9 mil jard aan tabak uitgegeven in ons land, een kwart meer dan in 2000. theater op locatie festivalhart flbdij Middelburg gratis brochure kaarten info nazomerFestival.nl of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) PETER sisSs VBBBSSBMV leder kind maakt wel eens een flinke smak op zijn hoofd. Door valpartijen lopen jaarlijks vele kinderen hersenbeschadigingen op. Een onderschat probleem, de schade komt vaak pas na vele jaren aan het licht. door Mayke Calis Ilona staat in de keuken ter wijl haar zoontje van 5 in de tuin aan het schommelen is. Plotseling hoort ze een harde gil. Door het keukenraam ziet ze Luuk liggen. Hij is op zijn voor hoofd op de grond terechtgeko men. Even is hij totaal in de war. Ilona springt met hem in de auto naar de Eerste Hulp. Het lijkt mee te vallen: hij mag meteen mee naar huis. Ilona krijgt het advies hem 's nachts twee keer wakker te maken. Alles gaat goed, totdat Luuk naar de middelbare school gaat. Dan lukt het ineens niet meer, hij kan zijn aandacht er niet bijhouden en wordt daardoor vervelend. Vele on derzoeken later blijkt Luuk een hersenbeschadiging te hebben op gelopen toen hij als 5-jarige van de schommel viel. Luuk is een van de 12.000 kinde ren die jaarlijks in het ziekenhui zen belanden met hersenbeschadi gingen door een valpartij, bijna- verdrinking, tumor of andere her senziekten. Het werkelijke aantal kinderen met niet aangeboren her senletsel is veel hoger, omdat slechts een deel van deze kinderen in het ziekenhuis belandt en daar op hersenschade onderzocht wordt, zegt Eric Hermans, weten schappelijk onderzoeker van het zorg-kenniscentrum Vilans. Volgens Hermans is niet aangebo ren hersenschade bij kinderen een onderschat probleem, omdat deze vaak pas na vele jaren aan het licht komt. Ook denken veel neurolo gen en artsen nog ten onrechte Ans Wiebosch en haar zoon Niels. Hij heeft op jonge leeftijd tijdens een val last van. dat jonge hersenen zich gemakke lijk herstellen en dat daardoor de gevolgen op de lange termijn mee vallen. Hermans: „Hoe jonger het kind, hoe ernstiger de gevolgen kunnen zijn." Beschadigingen kun nen volgens hem lange tijd onop gemerkt blijven omdat de betrok ken hersencentra pas op latere leef tijd tot volledige ontwikkeling ko men, bijvoorbeeld die delen waar mee mensen redeneren. Hersenen maken globaal vier groei- spurts door: rondom de kleuter leeftijd, het dertiende levensjaar, de puberteit en het twintigste jaar. „Gedrags- en leerproblemen ten gevolge van niet aangeboren her senletsel openbaren zich vooral rondom die perioden", zegt Her mans. Soms worden kinderen vol gens hem fout gediagnosticeerd, bijvoorbeeld als ADHD-patiënten. Hermans vindt dat ouders wier UTRECHT - Een ex-lijfwacht van Klaas Bruinsma is betrokken bij zwendel in Costa Rica waarbij honderden particuliere beleggers voor miljoenen euro's zijn opge licht. Dat bleek gisteren bij de rechtbank in Utrecht tijdens de zaak tegen de 47-jarige Amersfoorter. De man werd ingehuurd door een direc teur van het in Middelburg geves tigde en inmiddels failliete bedrijf New World Products, dat geld op haalde bij particuliere beleggers om in Costa Rica in grond te inves teren. De verdachte heeft volgens justitie de andere directeuren zo ernstig bedreigd dat die de macht in het bedrijf aan hem overdroe gen. Ook zou hij schuldig zijn aan gewelddadige incassopraktijken. WEETJE. WAT hetmetjuu IS JE- HE8T VtRKe&ROt MRjEMütM Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4