Bureau Preventie 4U bezorgt Overlegraden krijgen straks meer steun Permanente kiosk op Markt niet rendabel Waterschap investeert in 'ontwateringsdepot' Provoost trekt waterschapslast College Terneuzen wil snel starten met buurtbemiddeling. Tientallen scholen maken gebruik van informatiemateriaal. Fruta verde van de reepe Achterstallig onderhoud zorgt voor slibberg van 32.000 kubieke meter. 22 I Dinsdag 24 juni 2008 PZCZ door Wout Bareman TERNEUZEN - Wijk-, stads- en dorpsraden in de gemeente Ter- neuzen krijgen in de toekomst meer ambtelijke ondersteuning. Daarnaast volgen de leden van de overlegorganen een cursus om het werk als 'onbezoldigd adviseur' van de gemeente onder de knie te krijgen. Burgemeester en wethouders schrijven dat in antwoord op op merkingen in de algemene be schouwingen van de verschillende raadsfracties. Volgens met name Groenlinks en de PvdA kan de burgerparticipatie nog veel beter. Raadslid Peter Clijsen (Goren- Links) bijvoorbeeld vindt de over legorganen nog te weinig represen tatief „De manier waarop de ge meente nog vaak met hun advie zen omgaat, doet ook geen recht aan de inspanningen die vrijwilli gers leveren." Bij de samenstelling van de zoge noemde wijktafels is er sprake van een zekere willekeur, meent Clij sen. B en W verzekeren dat ze wel degelijk zorgvuldig te werk gaan, omdat veel waarde wordt gehecht aan 'de korte lijnen voor de besluit vorming'. Het college: „Elke wijkta- fel is samengesteld, afhankelijk B en W van Terneuzen vinden dat de burgerpartcipatie geen problemen oplevert. Leden van de wijk- en dorpsraden én van de wijktafels volgen cursussen. van de kansen of problemen die in bepaalde kern of wijk aan de or de zijn en afhankelijk van de ver schillende belangen die er een rol spelen. In geen enkel geval laten we extra deelnemers toe die geen belang vertegenwoordigen." Ook de leden van de wijktafels volgen een speciaal opleidingsprogramma om de kwaliteit van de burgerpar ticipatie te verhogen. De PvdA pleitte voor een duidelijk ere ambtelijke ondersteuning om te voorkomen dat de wijk- en dorpsraden meer worden dan de welkome 'ogen en oren' van een kern of wijk. B en W kunnen zich daar wel in vinden. „Vanaf de start van het wijkbeheer zien wij de kern- en wijkraden als onze advi seurs over het wel en wee in de kernen en wijken. Maar we heb ben wel geconstateerd dat sommi ge burgers de kern- en wijkraden als een bureau zien, dat hun indivi duele klachten behandelt. Het spreekt voor zich dat wij de vrijwil ligers van de raden niet met deze taak of verwachting willen belas ten. Om dit tegen te gaan bereiden we de inzet van het instrument buurtbemiddeling voor." Daarnaast krijgen de leden van de raden dus een korte opleiding. De buurtbemiddeling moet nog dit jaar van start gaan. Ook het Infor matie- en Servicecentrum op het stadhuis kan een belangrijke rol spelen bij de behandeling van klachten van burgers. Het cen trum moet ervoor zorgen dat die klachten sneller dan tot nu toe bij de betreffende vakafdeling terecht komen en direct worden afgehan deld. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het werk van het bu reau Preventie 4U van de drie ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen slaat aan. Scholen in het basis-, speciaal- en voortgezet onderwijs maken veelvuldig gebruik van het lesaanbod, dat vooral gericht is op het voorkomen van zaken als van dalisme, alcohol- en drugsgebruik, diefstal, misbruik van computers en discriminatie. Preventie 4U zetelt sinds 2005 in het stadhuis van Terneuzen en wordt geleid door Rudolf Dekker, in het verleden de stuwende kracht achter het HALT-bureau. Toen HALT provinciaal ging opere ren, ging Dekker - op aangeven van wethouder Cees Liefting (Jeugdzaken) op de preventietoer. Het preventiebureau is tot nu toe het enige in Nederland en het boekt succes, blijkt uit het eerste Preventie 4U Het voorlichtingsbureau Preven tie 4U werd in 2005 opgericht door de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en startte officieel op 1 januari 2006. Het bureau zetelt in het stad huis van Terneuzen en telt twee medewerkers. Er wordt inmiddels samenge werkt met 16 scholen in Hulst, 17 in Terneuzen en 20 in Sluis. Sinds de oprichting zijn 210 gastlessen verzorgd. De lessen worden, dankzij de fi nanciële steun van de drie ge meenten, gratis verzorgd. De groeiende belangstelling voor het preventiebureau heeft financiële gevolgen: de bijdra ge per inwoner moet omhoog. jaarverslag. Dekker: „Het is natuur lijk heel moeilijk te peilen, maar sinds onze komst is het aantal jon gens en meisjes dat na een 'ver grijp' door de politie wordt door verwezen naar HALT sterk ge daald. Laten we maar zo ijdel zijn dat deels aan ons werk toe te schrijven. Ik las vandaag trouwens in de krant dat het HALT-bureau Zeeland een fikse stijging van het aantal klanten in Zeeuws-Vlaande- ren meldt. Vooral in Terneuzen zouden het er beduidend meer zijn dan voorheen. Cijfers waar over ik beschik tonen juist die da ling aan, het tegendeel dus." 'Een gastles over loverboys, vandalisme of pesten op school? Wij regelen het' Feit is dat de vraag naar gastlessen via Preventie 4U al direct groot was en nog groeit. Het preventie bureau werkt inmiddels samen met tientallen scholen in Hulst, Terneuzen en Sluis. Volgens Dek ker heeft de grote belangstelling waarschijnlijk vooral te maken met de wijze waarop het lespakket wordt aangeboden. Dekker: „We sturen het niet per post en geven het ook niet af aan de deur onder het motto 'alstu blieft en zoekt u het verder zelf maar uit'. Nee, we bieden echt een totaalpakket aan, inclusief een gast docent. Dat blijkt erg goed te wer ken. Tijd is geld, vandaag de dag, ook op de scholen. Door ons in te schakelen, hoeven de leerkrachten zelf niet meer op zoek naar infor matie over een bepaald onder werp; wij leveren het gratis aan. Ons bureau fungeert bovendien als een soort intermediair. We ver strekken ook voorlichtingsmateri aal van alle mogelijke non-profitor- ganisaties, die graag gebruik ma ken van onze diensten. En als het past in een les, bijvoorbeeld over het functioneren van het kanton gerecht of de rechtbank, dan gaan we daar met een groep naar toe. Het is verbazingwekkend welke vragen je dan krijgt. Ze vragen zich bijvoorbeeld af waar de jury was. Teveel naar tv gekeken dus." Coördinator Rudolf Dekker van Preventie 4U. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - Er komt geen perma nente kiosk op de Markt in Ter neuzen. Een proef van de gemeen te samen met enkele marktkooplie den heeft uitgewezen dat zo'n ver kooppunt commercieel niet haal baar is. De werkgroep van ondernemers, marktkooplieden en gemeente die de herinrichting van de Markt on derzoekt, heeft het college dan ook geadviseerd te kiezen voor een simpelere oplossing: een aan tal marktkramen op zaterdag. Want dat zorgt die dag wel voor extra levendigheid, schrijft het col lege in antwoord op de algemene beschouwingen. Na de aanschaf van een mobiel po dium moet de werkgroep, die an derhalf jaar geleden werd inge steld, advies uitbrengen over verde re verfraaiing van het plein. ZEEUWSE De hoogblonde Hollandse schone zet graag haar beste beentje voor. Ook in gesprekken. Op vakantie op een Spaans eiland dacht ze een goede beurt te maken door in een restaurant de ober geïnteresseerde vragen over cultuur en taal te stel len. In het Spaans, natuurlijk, al viel dat niet mee. Ze zat al een.tijdje He broeder, op Tip? redactie@pzc.nl de juiste zin. 'Hoe noemen jullie dat groene fruit in het Spaans?' Uiteindelijk was ze eruit. Ze maak te contact met de ober en zei met een blik vol interesse en in haar beste Spaans: 'Como se llama esta fruta verde?' De ober dacht even dat hij in de maling werd genomen en ant woordde verbaasd:'kiwi?' schoenmqde i Papegaai straat s Boes www.vandereepe.nl TERNEUZEN - Johan Provoost uit Groede is door de WD Zeeuws- Vlaanderen naar voren geschoven als lijsttrekker voor de komende waterschapsverkiezingen. De afge lopen maanden sprak de kandi daatstellingscommissie met een groot aantal kandiaten. Het leidde tot een lijst met zestien kandida ten. Na Provoost, oud-wethouder van Sluis, nu raadslid en hoofdinge land van het waterschap, staat Theo Buysse op de tweede plaats, Ed Peerbolte op drie, Petra de Boe- vere op vier^ Philip Thorpaes op vijf entftan.laurefcap'ze&.V. 3 door Wout Bareman TERNEUZEN - In de sloten en afwa teringskanalen van waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft zich de laatste jaren ruim 32.000 kubieke meter bagger opgehoopt. Het schap maakte een pas op de plaats in afwachting van de ingebruikna me van een groot slibdepot in de Koegorspolder. Nu dat is afgebla zen heeft het schap een aantal al ternatieve bergingslocaties op het oog. Maar voordat het bovengehaalde slib op de alternatieve locaties kan worden geborgen, dient het te wor den ontwaterd. Dat maakt berging simpeler én goedkoper. Het waterschap beschikt al over Waterschap Zeeuws-Vlaanderen legt een ontwateringsdepot voor slib aan bij Nummer Een en breidt de zuiveringsinstallatie in Terneuzen flink uit. een ontwateringsdepot bij de zui veringsinstallatie Hulst en wil nu een soortgelijk depot aanleggen op het terrein van de waterzuive ringsinstallatie Breskens bij Num mer Een. Na vervanging van de sliblagune daar door een slibbuf- fertank komt er ruimte vrij voor zo'n depot. De gemeente Sluis wil ook ge bruikmaken van de ontwate ringslocatie. Met de aanleg is 420.000 euro gemoeid. Het water schap investeert 5,3 miljoen euro in capaciteitsuitbreiding van de zuiveringsinstallatie Terneuzen ter hoogte van de kanaalbrug bij Sluis kil. Dat gebeurt, in het kader van het Afvalwaterakkoord 2097, in nauw overleg met de gemeente. Ook waterbedrijf Evides is nauw bij de uitbreiding betrokken, voor al vanwege het gezamenlijke pro ject om afvalwater om te zetten in industrieel water, dat door Dow Benelux wordt afgenomen. Het schap en het waterbedrijf zijn tot de conclusie gekomen dat de inge bruikname van een 'membraam- bioreactor' kansen biedt. t'<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46