voor regionale economie Eerst kijken naar de mogelijkheden Duikers in vaargeul beboet Zeeuwse zorg zoekt veel mensen Mega-glijbaan 80 kilometer Polderlicht wordt elektriciteit 111» De duizendste vacature bij Zeeuwse zorgsector valt erg vroeg dit jaar. PZC Dinsdag 24 juni 2008 3 De European Climate Investment Group heeft plannen om op grote schaal zonne-energie op te gaan wekken in Zeeuws-Vlaanderen. Dijken kunnen aan de binnenzijde (die op het zuiden ligt) belegd worden met zonnepanelen. 1 1 De daken van een nieuw te bouwen kassencomplex in de Kanaalzone kunnen compleet voorzien worden van panelen. Dat levert meteen een oppervlak van zo'n 300 hectare op. Boerenschuren zouden kunnen worden behangen met zonnepanelen. Hoewel dit een relatief klein totaaloppervlak is. Het meest ambitieus is de aanleg van een zonnepark op een zandplaat bij Ossenisse. Het gaat om honderden hectares waarbij het gebied meteen in het kader van natuurontwikkeling heringericht zou worden. Nieuwe technieken in zonne-energie Folie van zonnecellen. Kan gemakkelijk op niet-vlakke oppervlak tes aangebracht worden. Speciale verf van zonnecellen. Kunststof cellen zetten ook infrarood licht om in elektriciteit. Panelen die wel zonlicht doorlaten, maar geen licht van bijvoorbeeld lampen van kassen. lilW Hoedekenskerke Ellewoutsdijk Krabbendijke plaat Ossenisse nra Westersche/de Kloosterzande Terneuzen |Op zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 PZC RolantQuist Bij dit soort baanbrekende ideeën moet je niet meteen allerlei bezwaren opwer pen, maar naar de mogelijkheden kijken. Marten Wiersma, gedepu teerde voor energie- en klimaatbe leid, reageert welwillend op de be langstelling van de European Cli mate Investment Group voor een grootschalig zonne-energieproject in Zeeuws-Vlaanderen. „Het is prachtig wanneer investeerders plannen ontwikkelingen voor duurzame opwekking van energie. Het is fantastisch dat ze daarvoor hun oog op Zeeuws-Vlaanderen hebben laten vallen. En het zou al lemaal nog mooier zijn als ze ook tot uitvoering worden gebracht." Wiersma was nog niet op de hoog- ZONNEMAIRE - Op de Brouwers- dam komt nog dit jaar een water glijbaan van 25 meter lang, 7,5 me ter hoog en vijf meter breed te staan. Vandaag zetten vertegen woordigers van het Surf- en Zeil- centrum Brouwersdam en het Na- tuur- en Recreatieschap De Greve- lingen hun handtekening onder een exploitatie-overeenkomst. Op de 'Waterjump', zoals de attractie gaat heten, kunnen behalve recre anten ook freestyle skispringers te recht. Zuid-Holland heeft subsidie verleend aan de 270.000 euro kost ende waterglijbaan. te van de suggestie in Zeeuws- Vlaanderen een kloeke zon- ne-energiecentrale te bouwen. „Ik ben er zelf niet over benaderd. Mis schien is het op ambtelijk niveau aangekaart, maar ik kan me nauwe lijks voorstellen dat ambtenaren zoiets lang voor zich houden, ge zien mijn belangstelling voor duur zame energie." Wat Wiersma aanspreekt in het initiatief van de investeringsmaat schappij is de omvang. „De toepas sing van zonne-energie komt niet echt van de grond als we blijven steken in plaatsing van zonnepa- neeltjes, waarvoor de subsidiemo gelijkheden bovendien binnen de kortste keren zijn uitgeput. Dit idee - zo noem ik het nadrukke- door Claudia Sondervan GOES - De duizendste vacature die bij het mobiliteitscentrum voor de Zeeuwse zorg- en welzijnssector is aangemeld is vijf maanden eerder dan vorig jaar. Een zeker teken van krapte, vindt manager Joost Naafs. Vorig jaar werd de duizendste vaca ture - voor het eerst - in november geregistreerd. De laatste jaren lijk, want van een plan kun je nog niet spreken - doorbreekt dat. Je zult op enig moment zonne-ener gie op grote schaal moeten gebrui ken; anders bereik je niet veel." Het idee van de European Climate Investment Group roept onmiddel lijk het schrikbeeld op van slag linies zonnepanelen in het Zeeuws-Vlaamse landschap, die zo danig glinsteren dat iedereen ook bij somber weer voortdurend een zonnebril moet dragen. Wiersma: „Het is nog maar de vraag hoe zo'n zonne-energiepark er uitein delijk uit gaat zien. Je hebt natuur lijk de klassieke zonnepanelen die we nu kennen, maar er wordt ook gewerkt aan nieuwe technieken. Het is mogelijk zonnecellen te wordt de arbeidsmarkt in de Zeeuwse zorg krapper: hadden werkgevers in 2005 nog voldoende personeel, daarna liepen de vacatu re-aantallen op. Viazorg, waarbij al le Zeeuwse zorginstellingen en 70 procent van de welzijnsinstellin- gen zijn aangesloten, kent nu 77 va catures. Hoe lang die openstaan en of die termijn oploopt kan Via zorg niet zeggen. Bij het CWI in Zeeland kon gisteren ook nie mand daar inzicht in geven. Stichting voor Regionale Zorgver lening (SVRZ) probeert drie maan- spuiten of in dunne folie te ver werken die overal kan worden op geplakt. Ook zijn plastic zonnecel len in ontwikkeling die veel goed koper zijn dan de huidige van laag jes silicium. Het rendement ervan is nu nog te laag, maar dat veran dert in een hoog tempo." Vanzelfsprekend moeten de nadeli ge gevolgen van grote zonne-ener- gieprojecten net zo grondig wor den bekeken als de economische haalbaarheid, vindt Wiersma. „Maar laten we eerst en vooral kij ken naar de kansen. Als de aan dacht meteen al uitgaat naar rede nen waarom iets niet zou kunnen, bereikt je nooit wat. Dat is niet goed voor dit soort veranderings processen." den lang een nieuwe wervingsme thode voor personeel: als een van de de 2200 medewerkers een nieu we collega weet te werven, ver dient hij of zij 100 euro. Hoeveel van de tien tot vijftien aanmeldin gen per dag door deze wervingsac tie binnenkomen, is nog niet dui delijk, zegt algemeen directeur Mir jam Drost. De organisatie is met name op zoek naar helpenden en verzorgenden. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen is dat een probleem, zegt Drost, en daarnaast bij de ver vanging van zwanger personeel. Nederland is nog maar amper gewend aan 8o-kilometerzones rond de grote steden of minister Camiel Eurlings van Verkeer en Waterstaat wil ze al afschaffen. De minister is geschrokken van de toegenomen reistijd en filevorming op de langzame stukken. Dat er overduidelijke milieuvoordelen zijn, lijkt op Eurlings weinig indruk te maken. Het gaat de minister meer om mobiliteit. Dat blijkt uit zijn alternatief Hij wil een proef met variabele snelheden. In de praktijk wordt dat: sneller rijden als het maar even kan. Kennelijk heeft de minister er geen boodschap aan dat rustig rijden ook goed is als je alleen op de weg bent. Het heeft er alle schijn van dat Eurlings via een omweg naar een hogere maximumsnelheid wil. Meestal betekent dit slechts een verplaatsing van de verkeersopstoppingen. Maar ook als Eurlings' aanpak wél een betere doorstroming zou opleveren, zijn er te veel argumenten tegen. Het milieu kan het niet hebben, de brandstof is er te duur voor en op de kleine afstanden in Nederland levert zelfs een groot snelheidsverschil vrijwel geen tijdwinst op. ANNA JACOBAPOLDER - De waterpo- litie (KLPD) heeft tien Belgische duikers bekeurd voor het duiken in de vaargeul bij Anna Jacobapol- der. Twee Nederlanders die wel in de toegestane zone onder water waren gegaan, kregen een boete omdat ze hun plek niet met een duikvlag hadden gemarkeerd. Zo'n vlag is verplicht om passerende schepen te waarschuwen. Begin april raakte op dezelfde plaats een 35-jarige Belgische dui ker vermist. Enkele dagen daarna stelde de Thoolse burgemeester Willem Nuis een duikverbod voor het hele gebied in. Dat verbod is ruim drie weken geleden opgehe ven. De betonde vaargeul ter plek ke was en blijft echter verboden ge bied voor duikers. Volgens KLPD-woordvoerder Frans Zuider- hoek hield de controle zondag op strikte naleving van de duikregels geen direct verband met het recen te duikongeval. Wel vaart de water- politie momenteel wat frequenter in het Zijpe, omdat het slachtoffer nog steeds niet is gevonden. Duik- water en vaargeul lopen in het smalle Zijpe al snel in elkaar over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3