1 Terneuzen beperkt de gifspuit Calvijn College eist subsidie m zonnebootrace Archeoloog maakt kans op Britse prijs stremming sluis MIR eindigt als derde treft scheepvaart t Onkruidbestrij ding moet van gemeente duurzamer worden. Reformatorische school wil drop-outs met eigen geld binnenhouden. Zeeuwse deelnemers zonder problemen door eerste etappe, PZC Dinsdag 24 juni 2008 I 27 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De stoepen en stra ten in de gemeente Terneuzen krij gen de komende tijd een rommeli ger uitstraling omdat de gemeente beperkt wordt in de onkruidbe- strijding. Er mag niet meer overal de gifspuit gebruikt worden en bo vendien moet ook de dosering minder. Dus komt er meer on kruid in het straatbeeld. Wethou der Jaap Bos verwacht veel klach ten vanuit de bevolking. „Maar we kunnen er niets aan doen, het wordt ons ook opgelegd." De gemeenten worden verplicht tot een duurzame onkruidbestrij- ding op verhardingen, de zoge naamde DOB-methode. Veel groen tussen tegels of klinkers is nadelig voor de toegankelijkheid, de veiligheid en de levensduur van verhardingen. Veel onkruid in de straat roep ook irritaties op bij be woners. De goedkoopste manier om het onkruid te bestrijden is de gifspuit. Het nadeel daarvan is dat bestrijdingsmiddelen uitspoelen naar het oppervlaktewater. Dat is funest voor planten en dieren, maar ook voor de productie van drinkwater. De DOB-methode (Duurzaam Onkruid Beheer) moet een bijdrage leveren aan het realiseren en behouden van een goede waterkwaliteit. „We mogen geen onkruid meer spuiten bij rioolkolken", zegt Bos. „Want dan spoelt bij regen het gif in de riolering spoelt en vervol gens in het oppervlaktewater. Dus moeten we op dergelijke plaatsen het onkruid wegbranden." Ook mag er bij bepaalde weersom standigheden niet gespoten wor den. Het komt er op neer dat er al leen gespoten mag worden als de kans op neerslag 40 procent of minder is. De regen die verwacht wordt moet minder zijn dan één millimeter in de komende 24 uur, de temperatuur mag maximaal 25 graden zijn. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het Calvijn College in Goes eiste gisteren bij de Raad van State in Den Haag extra geld van de provincie Zeeland voor de fi nanciering van de eigen crisisop vang voor leerlingen die uit school dreigen te vallen. De provincie Zeeland geeft wel subsidie voor de crisisopvang van drop-outs(reboundvoorziening) maar dan alleen als de scholen sa menwerken. Zeeland kende subsi die toe aan drie regionale rebound voorzieningen, waaronder Walche ren en de Oosterschelderegio. Vol gens de provincie kan het Calvijn deelnemen aan dat samenwer kingsverband, zonder zijn eigen identiteit of die van de leerlingen geweld aan te doen. Het Calvijn College beschouwt zijn reformatorische grondslag als bepalende factor voor de crisisop vang van drop-outs. „Ouders vra gen juist in dit soort crisissituaties hulp binnen eigen kring. Thuis zijn er ook vaak spanningen en dan kun je nauwelijks aan ouders uitleggen dat de kinderen naar een andere opvang moeten waar ze blootstaan aan andere invloeden", zei raadsman J. Slump van het Cal vijn College gisteren tijdens de rechtszaak. Volgens hem hangt de reboundvoorziening zeer nauw met het gewone onderwijs samen omdat uitval van leerlingen voor komen moet worden en de leerlin gen terug in het reguliere onder wijs geloodst moeten worden. Daarom wil het Calvijn net als bij de bekostiging van het reguliere NV Het reformatorische Calvijn Colle- ge in Goes eist 90.000 euro van de provincie; de school wil zelf standig crisisopvang voor school verlaters regelen. onderwijs de crisisopvang met ei gen geld in eigen beheer houden. Het Calvijn heeft al een crisisop vang, waar leerlingen die buiten de onderwijsboot dreigen te val len, worden opgevangen en bege leid, maar daarvoor krijgt de school alleen rijkssubsidie, de rest moet het Calvijn zelf betalen. Het reformatorische college vindt dat het op basis van de Grondwet recht heeft op een individuele Zeeuwse subsidie van 90.000 euro. De provincie vindt niet dat de cri sisopvang te vergelijken is met de verplichte gelijke bekostiging van alle onderwij srichtingen. O Uitspraak over enkele weken. De Nigeriaan Yahaya Mahamadou, Desire Nzayi- senga uit Rwanda en de Senegalees Idrissa Sene (vlnr) bezochten gisteren melkschapenhouderij De Zwaakse Weel in Kwadendamme. Het bezoek was onderdeel van een 'Tour de Boer' in het ka der van tien jaar Agriterra. Agriterra is, zoals Bert Sandee van de ZLTO-Zeeland/Nigerwerkgroep het omschrijft, 'ontwikkelingssamenwerking van boer tot boer' in zestig ontwikkelingslanden. De Afrikaanse delegatie logeert tot en met woens dag op de minicamping van de familie Van de Weele in Scharendijke en bezocht sinds dit week einde diverse boerenbedrijven. Morgen wordt bij de ZLTO in Tilburg 50.000 euro uitgereikt, de op brengst van de oogst-dankgaven. Deze wordt be nut voor de bouw van een melkfabriek in Tanza nia en het uitbouwen van de landbouworganisa tie in Thailand. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan van Damme MIDDELBURG - Jan Meulmeester uit Middelburg maakt kans in Enge land uitgeroepen te worden tot de beste archeoloog van het afgelo pen jaar. Hij komt in aanmerking voor die prijs, omdat hij de 28 vuistbijlen vond, die eind vorig jaar in de Noordzee bij Great Yar mouth werden opgezogen. Meul meester (56) traceerde de 30.000 tot 300.000 jaar oude werktuigen in een berg stenen en schelpen op het terrein van het Sorteerbedrijf voor grind en zand in Vlissingen. De vondst maakte hem wereldbe roemd. Volgens Britse wetenschappers zorgt de Middelburgse amateur- archeoloog voor een nieuwe kijk op de prehistorie. Nooit eerder werden er op de bodem van de Noordzee zoveel werktuigen van Jan Meulmeester Neanderthalers op één locatie ge vonden. Die concentratie is een be wijs dat er toch mensen woonden in een periode waarvan tot nu toe werd gedacht dat er geen bewo ning was. Maandag 10 november wordt bekendgemaakt, of de Bri tish Archeological Award 2008 aan Jan Meulmeester wordt toegekend. TERNEUZEN - De zeesluis in Terneu zen was gisteravond een paar uur gestremd voor het scheepvaartver keer. De noordelijke buitendeur kampte met een storing, waardoor drie schepen, die af moesten schut ten en in de sluis lagen, het nodige oponthoud opliepen. Door gebruik van een midden deur konden de schepen de sluis met veel vertraging uitvaren. Mon teurs waren urenlang bezig met het oplossen van het euvel. Extra probleem was dat de noordelijke binnendeur momenteel wordt ge reviseerd. Die kon de functie van de buitendeur dus niet overne men. Twee jaar geleden kampte één van de noordelijke deuren van de in middels veertig jaar oude zeesluis ook met problemen. Toen ging het om een mankement aan de 'rolwa gens' waarmee de deuren over de sluisvloer worden verplaatst. door Marcel Modde LEEUWARDEN - Het team van het Maritiem Instituut De Ruyter is de internationale zonnebootrace in Friesland goed begonnen. De Vlissingse MIR kwam in de eerste etappe over 25 kilometer van Leeuwarden naar Sneek als vierde over de finish. De afstand werd in bijna 2.29.25 uur afgelegd. Ook de twee andere Zeeuwse bo ten in de Frisian Solar Challenge kwamen gisteren zonder proble men over de eindstreep. In een nek-aan-nek-race finishte de sCool-boot van het ROC Zeeland uiteindelijk als zeventiende in een tijd van 3.15.22 net iets sneller dan de Solartic van het ROC Wester- schelde, die 12 seconden later bin nenkwam. „Het was echt een heel spannend onderonsje", vertelt Hans Breure van de Stichting Zeeuwse Zonnebootrace. Breure is tevens coach van het sCoolteam. „Je start met twee boten tegelijk. Wij moesten samen met de Solar tic. In de laatste meters was hun ac cu helemaal leeg. Wij hadden nog een klein streepje over en konden er nog nét voorbij." Solartic en sCooldeden er een goed uur lan ger over dan de MIR. Aan de zesdaagse race (220 kilome ter) doen veertig boten mee. De start was gisteren lange tijd onze ker door de harde wind, maar die ging in de loop van de dag liggen. Van de Zeeuwse teams is dagelijks een filmverslag te zien via de inter netsite van de pzc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29