Nederland helpt Tsvangirai Steun voor eind 8o-kilometerzone imnmm mm i Debuut Haase op Wimbledon van korte duur Oppositieleider Zimbabwe zit veilig in Nederlandse ambassade. Dode en gewonden bij ongeluk Stavenisse Verzekeraar stopt met woekerpolis Leeftijd spil in strijd Witte Huis Word ook abonnee! STOP THE VIOLENCE HET WEER: Zonnig Dinsdag 24 juni 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 147 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 DEN HAAG - Oppositieleider Mor gan Tsvangirai zit veilig in de Ne derlandse ambassade in de Zim babwaanse hoofdstad Harare. Presi dent Robert Mugabe heeft gegaran deerd dat hij de ambassade onge moeid zal laten. Zijn regering heeft Nederlandse diplomaten ver zekerd de ambassade te respecte ren als Nederlands grondgebied. Dat heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag gis teravond bevestigd. Morgan Tsvangirai zit sinds zon dag met twee van zijn medewer kers in de ambassade. De opposi tieleider wil daar de komende tijd nadenken over verdere stappen nu hij zich heeft teruggetrokken uit de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen. De eerste ron de won hij van zijn rivaal Mugabe, maar zonder de vereiste absolute meerderheid. Volgens minister Verhagen is er geen sprake van dat Tsvangirai asiel in Nederland wil aanvragen. Verhagen stelde dat Nederland de verplichting heeft hulp te bieden aan Tsvangirai. Die dreigde het slachtoffer te worden van de haat campagne van het kamp van Mu gabe. Tsvangirai 'is in direct ge vaar', stelde Verhagen. Tientallen van zijn partijgenoten zijn in de af gelopen weken vermoord. De par tij van Tsvangirai, MDC, zocht dit weekeinde zelf contact met de Ne derlandse ambassade. „Wij heb ben de mensenrechten altijd on dersteund en het geweld steeds veroordeeld", verklaarde Verhagen de keuze van Tsvangirai voor Ne derland. Bovendien heeft Neder land geen koloniaal verleden in Zimbabwe en het Verenigd Ko ninkrijk wel. Nederland onder houdt al lange tijd intensief con tact met oppositiepartijen en men- IVV De Zimbabwaanse oppositielei- der Tsvangirai zit sinds zondag in de Nederlandse ambassade. Presi dent Mugabe zegt de ambassade ongemoeid te laten. senrechtenactivisten. Of de Neder landse ambassade inmiddels extra veiligheidsmaatregelen heeft geno men, wilde minister Verhagen niet zeggen. Vrijdag is de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen, maar door het terugtrekken van Tsvangirai is Mugabe de enige kandidaat. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon heeft de Zimbabwaanse autoritei ten gisteren aangespoord de verkie zingen uit te stellen. Hij deed dat na een spoedbijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad in New York. De Zimbabwanen hebben recht op vrije en eerlijke verkiezingen, zo zei Ban. pagina 10-11: Totdat God hem komt halen? Demonstranten protesteren voor de ambassade van Zimbabwe in Londen tegen het regime van Robert Mugabe. foto Lefteris Pitarakis/AP DEN HAAG - De Tweede Kamer is voorlopig positief over de mogelij ke afschaffing van de zogenoemde 8o-kilometerzones bij de grote ste den. Verkeersminister Camiel Eur- lings wil op locaties met een ver slechterde doorstroming experi menteren met flexibele snelheden. Als dat goed uitpakt, verdwijnen mogelijk de zones. Het CDA is het meest enthousiast en vindt zelfs de experimenten niet meer nodig. PvdA is voor flexi bele snelheden, maar houdt vast aan de 8o-kilometerzones op loca ties waar ze werken. De SP is naar eigen zeggen altijd voor flexibele snelheden geweest in het kader van filebestrijding. De WD wil overschakelen, en hoe sneller hoe beter. Als enige wil GroenLinks bij alle trajecten met een slechte lucht kwaliteit 8o-kilometerzones. pagina 3: commentaar STAVENISSE - Een man is gistera vond om het leven gekomen op de Oudelandsedijk in Stavenisse toen de auto waarin hij reed tegen een boom botste. In de auto zaten nog twee andere personen; zij raakten beiden gewond. Over de toedracht was gisteravond nog niets bekend. AMSTERDAM - De verzekeraar Na tionale Nederlanden (ING) stopt met de verkoop van beleggingsver- zekeringen, ook bekend als woeker- polissen. Dat heeft een woordvoer der van Nationale Nederlanden gisteren gezegd. De verzekeraar wil aan het eind van de zomer het huidige aanbod van beleggingsverzekeringen ver vangen. Op dit moment werkt Na tionale Nederlanden aan andere producten die voldoen aan nor men opgesteld door de Ombuds man Financiële Dienstverlening. WASHINGTON - De helft van de Amerikaanse kiezers is minder ge neigd om op iemand van boven de zeventig te stemmen, zo wijst een peiling uit. Daarmee lijkt de republikeinse kandidaat John McCain (71) een groter probleem te hebben dan zijn zwarte tegenstrever Obama, die vreest voor racisme. McCain wil verkozen worden als oudste president van de VS ooit voor een eerste termijn. De democraten grijpen alles aan om diens ouderdom te benadruk ken. pagina 7: onder vuur wegens leeftijd Leeftijd McCain is geen probleem reageer op www.pzc.nl Legioen liet Oranje in de steek tijdens de kwartfinale eens'MtÊÊÊÊÊ 50% oneens 50% aantal reacties: 485 Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Buitengebied: 14 em 15; Cul tuur: 16; Agenda: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 31 t/m 37; Televi sie: 38 en 39. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 8 711688 555530 kmnesv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1