Buitengebied De paarden op, de lanen Zeeuwse Dag van het Paard beleeft 39e editie 14 Dinsdag 24 juni 2008 PZC stalling als er in de directe omge ving ruiterpaden of ruiterroutes zijn. Onder ruiterpaden wordt dan verstaan: speciaal voor ruiters en menners aangelegde paden. Ruiter routes zijn voor paardrijders uitge- zettte routes, die zowel over ruiter paden lopen als over wegen. Ook Astrid van Damme heeft aan de vragen van haar klanten ge merkt dat de nabijheid van goede routes en voorzieningen een be langrijke voorwaarde is voor de ruiterrecreatie. „Op dit moment is het nog zo dat er geen officiële rou tes zijn, hier in de buurt. Maar we zijn er wel volop mee bezig, al twee jaar. Samen met andere on dernemers uit de gemeente Sluis, ook uit de horeca, die allemaal iets met paarden willen doen. We ho pen deze herfst met de concrete re sultaten naar buiten te kunnen ko men." Zeeland telt ongeveer r8o kilome ter ruiterpad. Wat de ruiterroutes betreft, is een aantal Zeeuwse re gio's daarbij relatief goed bedeeld. Zo ligt er in het Nederlands-Bel gische grensgebied van Zeeuws- Vlaanderen een routenetwerk met zowel afzonderlijke routes als een doorgaande oost-westroute. De on derzoekers stellen wel vast dat de voorzieningen op deze routes, bij gebrek aan belangstelling van ge bruikers en terreinbeheerders, voor een deel verwijderd zijn. Ook is een aantal paden afgesloten. Verder ligt er in Zeeuws-Vlaande- ren zo'n 460 kilometer aan losse routes. Walcheren heeft 200 kilo meter dagroutes en Noord-Beve land telt 100 kilometer paardrijrou- tes. Vaak zijn ze tot doorgaande tochten te combineren. Op Zuid-Beveland, Schouwen-Duive- land, Sint Philipsland en Tholen zijn nagenoeg geen ruiterroutes. door Ondine van der Vleuten Eén van de eerste dingen die potentiële gasten willen we ten is: hoe zijn de voorzie ningen in de buurt? Waar zijn de paardenpaden? En waar kun je onderweg met je paard te recht? Wat dat betreft, is er nog een wereld te winnen. Verspreid over Zeeland zijn er voor ruiters zo'n 36 maneges, campings, hotels en pensions die overnachtingen bieden voor ruiter en paard. De familie Van Damme in Groede biedt sinds vorige zomer onderdak aan ruiters en hun paarden, in Het Platte Putje. Astrid van Damme, agrarisch ondernemer: „Wij heb ben een landbouwbedrijf annex transportbedrijf en doen in veevoe ders. Sinds vorige zomer kunnen mensen nu ook bij ons logeren, met of zonder paard, op onze mi- nicamping of in de appartemen ten. Op dit moment hebben we vier paardenboxen. Wij richten ons op de vakantieganger die met zijn eigen paard op vakantie wil en lekker langs de kust wil rijden en door onze prachtige polders." Sinds de opening hebben er nu zo'n twaalf paarden met hun eige naar gelogeerd. Uit Zuid-Holland, uit België, Duitsland, Limburg, uit de streek zelf „Straks krijgen we ruiters uit Groningen en Friesland. Het moet uitgroeien tot zeker veer tig logés per seizoen." Het onderzoek van de Stichting Recreatie stelt dat een gebied al leen aantrekkelijk is voor pension Stimuleer de openstelling van boerenland voor de re creatieve paardensport. Dat is één van de aanbevelin gen in het rapport 'De paarden op, de lanen in', dat de Stichting Recreatie schreef op verzoek van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Paardensport kan een goede aanvullende bron van inkomsten kan zijn, hebben veel bewoners van het buitengebied ontdekt. Maar met het neerzetten van een paardenpension ben je er niet. foto Peter Nicolai Wanneer: Zaterdag 28 juni 2008 Waar: Op de terreinen van mane ge De Eendracht, Rijkebuurtweg 8 in Vrouwenpolder Hoogtepunt: shownummer hard draverij voor tweewielige wagen, met Hackney Stamboek, Friesch Paarden Stamboek en Shetland Po ny Stamboek Programma op het hoofdterrein: Ring A en B: Vanaf 8.00 uur springen paarden en pony's, met tussen de springru- brieken concours Hackney's; 15.00 uur: concours trekpaarden dubbelspan; 15.15 uur: concours en- kelspan Friezen open klasse; 15.30 uur: show manege De Eendracht; 15.45 uur: gezamenlijk shownum mer harddraverij voor tweewielige wagen; 16.16 uur: concours Hackney's dubbelspan; 16.25 uur: concours Welsh Pony dubbelspan; 16.35 uur: concours enkelspan Frie zen; 16.45 uur: slot. Ring A: 9.30 uur: concoursnummer Hackney's lage limiet klasse; 12.30 uur: concoursnummer Hackney's open klasse; 13.05 uur: springen Z en ZZ; 13.45 uur: concours enkels pan Friezen limiet klasse; 13.55 uur: gevarieerde show van Shet land Pony Stamboek, aangespan nen onder het zadel en aan de hand; 14.05 uur: concours enkels pan trekpaarden; 14.30 uur: show het Fjorden Stamboek; 14.40 uur: finale concours enkelspan trekpaar den; 14.50 uur: concours enkels pan Welsh Pony's. Ring B: 11.00 uur: concoursnummer Hackney's hoge limiet klasse; 12.45 uur: springen, prog. Klasse B; 13.20 uur: concours Hackney's; 13.30 uur: springen paarden L; 14.00 uur: concours enkelspan Haflin- gers; 14.10 uur: shownummer NRPS; 14.20 uur: demonstratie goedgekeurde hengsten Welsh Po ny Stamboek; 14.30 uur: concours Hackney's. www.zeeuwsedagvanhetpaard.nl Paardenrecreatie in cijfers Nederland telt tussen de 300.000 en 500.000 paarden en pony's. Naar schatting hebben 48.000 tot 65.000 particulieren paarden aan huis (2007). In 2006 deden zo'n 456.000 mensen aan paardensport. Onder hen waren 81.100 wedstrijdsporters. Het leeuwendeel doet aan recreatieve paardensport (buitenritten en rui- tervakanties). Landelijk ligt er ongeveer 3972 kilometer aan ruiterpaden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14