Wereld boos op Mugabe -Ar 'Superpabo voor nieuwe generatie' n Marco van Basten: 'Het zijn mooie weken geweest' \r HET WEER: Veel zon Oppositie trekt zich terug uit verkiezingen in Zimbabwe. 'De wedstrijd is gespeeld, wij gaan naar huis, de Russen gaan verder.' Afscheid zonder prijs voor Van der Sar 22 en 23 Spanje verslaat Italië vanaf strafschopstip Man (23) komt om bij ongeval Nieuwdorp Krachtpatster Us 18° Maandag 23 juni 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 146 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 HARARE - Wereldleiders hebben gisteren scherpe kritiek geuit op de Zimbabwaanse president Ro bert Mugabe na het besluit van op positieleider Morgan Tsvangirai om zich terug te trekken uit de ra ce om het presidentschap van Zim babwe. Volgens Washington moeten de re gering van Zimbabwe en 'haar schurken' het geweld nu stoppen. De oppositie mag niet onderwor pen zijn aan de intimidatie en de onwettige acties van de regering, gewapende milities en zogenaam de oorlogsveteranen, aldus de Amerikaanse regering. De Britse minister van Buitenland se Zaken, David Miliband, zei dat Mugabe 'niet de legitieme leider van Zimbabwe kan zijn' als de op positie zich terugtrekt uit de ver kiezingen. President Nicolas Sarkozy van Frankrijk noemde de verkiezingen een electorale maskerade, EU-bui- tenlandcoördinator ]avier Solana sprak van een 'travestie van demo cratie'. Afrikaanse leiders hielden zich over het algemeen op de vlakte. De president van buurland Zam bia, Levy Mwanawasa, riep Zim babwe op de tweede ronde van de presidentsverkiezingen uit te stel len 'om een catastrofe in de regio te voorkomen'. De regering van Zuid-Afrika riep de regering en de oppositie in Zim babwe op tot overleg. pagina 7: Zimbabwe wacht wraak van enige overgebleven kandidaat OOST-SOUBURG - Op het Schotse platteland moest een huwelijkskandidaat vroeger eerst een proef afleggen voordat hij met de dochter des huizes mocht trouwen. Honderd kilogram moest de aankomende bruidegom Vooral westerse wereldleiders laken het regeringsgeweld in Zimbabwe. De oppositie durft niet meer mee te doen aan de presidentsverkiezingen. door Marjon Kok HENGELO - De Hogeschool Edith Stein begint volgend jaar in Henge lo met een vierjarige 'superpabo' die talentvolle studenten opleidt tot onderwijzer aan de basis school. De opleiding wil een nieuwe gene ratie leraren afleveren, die in staat is het basisonderwijs te vernieu wen en te versterken. De opleiding, die begint in 2009, moet de getalenteerde studenten meer uitdaging bieden. Juist geta lenteerde studenten stoppen vaker met hun studie, uit teleurstelling. De studenten lopen stage op gese lecteerde 'academische basisscho len'. De studenten doen ook on derzoek, waarvan de uitkomsten ten goede moeten komen aan het onderwijs. HHHHPISii <np woHctriirl ic opcnpplH de rode kaart die de Rus Kolodin over zijn tijdperk: „Ik denk dat Hiddink troost Van Basten LAUSANNE - Bondscoach Marco van Basten werd gisterochtend wakker en dacht: Dit kan niet waar zijn. „Maar het was wel waar", voegde hij er de dag na de nederlaag op het EK tegen Rus land (3-1) aan toe. Van Basten: „We zijn geweldig aan het toernooi begonnen. Dat schept verwachtingen. Ook bij mij. He laas kwamen we tegen Rusland niet aan voetballen toe." Internatio naal is enige ophef ontstaan over de rode kaart die de Rus Kolodin kreeg en vervolgens door scheids rechter Michel werd ingetrokken. Volgens deskundigen had de arbi ter dat nooit mogen doen. Wel licht onderzoekt de Uefa de zaak. Van Basten wil er weinig woorden aan vuil maken: „De wedstrijd is gespeeld, wij gaan naar huis, de Russen gaan verder." Over de uitschakeling wil hij niet te dramatisch doen: „We hebben vijf mooie weken gehad, er is hard gewerkt, iedereen is zeer enthou siast geweest over ons spel. We wa ren bovendien een echte groep." Van Basten nam zaterdag afscheid als bondscoach. In een terugblik Kwartfinale Eïï!2™ Spanje-ltalië 0-0 nv (rust 0-0) Spanje wint na strafschoppen Programma halve finales woendag: Duitsland-Turkije donderdag: Rusland-Spanje ten minste kunnen tillen. Deze deelneemster aan de Highlandgames, afgelopen zaterdag, in Oost-Souburg had de proef zelf kunnen afleggen. Zij heeft geen krach tige partner nodig. foto Ruben Oreel De studenten verplichten zich na hun studie een aantal jaren in het basisonderwijs te blijven werken. Na hun opleiding krijgen ze gega randeerd een baan. Kandidaten worden geselecteerd op intelligentie, motivatie en ambi tie, moeten de taal- en rekentoets bovengemiddeld goed maken en een kennistoets afleggen in Engels en andere vakken. WENEN - Spanje heeft gisteren de halve finales van het EK gehaald. De ploeg was in de kwartfinale in Wenen na strafschoppen te sterk voor wereldkampioen Italië (4-2). Spanje treft in de halve finale het Rusland van Guus Hiddink. NIEUWDORP - Een 23-jarige man uit de gemeente Borsele is in de nacht van zaterdag op zondag om het le ven gekomen toen hij op de Stoof- weg bij Nieuwdorp over de kop sloeg en uit zijn auto werd geslin gerd. Het slachtoffer reed rond drie uur in de richting van 's-Heerenhoek, toen hij de controle over het stuur moet zijn verloren. Hoe dat kon ge beuren, is niet duidelijk. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeluk. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Legioen liet Oranje in de steek tijdens kwartfinale reageer op www.pzc.nl Zie pagina 24 Wilhelmus mag nooit een verplicht nummer worden oneens 53% 47% aantal reacties: 388 Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 7 en 9; Cultuur en Agenda: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 36; Televi sie: 38 en 39. over zijn tijdperk: „Ik denk dat we met gepaste trots mogen terugkij ken. Ik begrijp ook wel dat het gaat om het zilverwerk. Een groot toernooi hebben we nooit gewon nen. Dat is best wel moeilijk." Haalt Oranje ooit nog goud? Van Basten: „Twintig jaar geleden was voor ons de enige keer. Ook grote landen winnen zelden. Alles moet op het juiste moment kloppen. Ge lukkig brengt Nederland altijd goe de voetballers voort. Als je ziet waartoe wij tegen Italië en Frank rijk in staat zijn geweest, dan geeft dat hoop." pagina 15: rellen Bergen op Zoom pagina 21: Hiddink kan Rus worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1