schooluniform splijt Spanje Invoeren Europa is verdeeld over dure benzine DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR ZOLANG DE VOORRAAD STREKT: NU 1.295,00 NU 950,00 Terug naar de tijd van Franco of hulpmiddel tegen discriminatie. 'Mandela op z'n 90ste geen terrorist meer' Lijken aangespoeld op kust van Aruba Achtergelaten kinderen uit vuile flat gehaald Nasa-lander Phoenix stuit op ijs op Mars Jongen in Parijs door lift onthoofd Bosbranden woeden nabij Athene Balkenende: verlaging van btw neemt prikkel tot besparing weg. MIDDELBURG VEERE DOMBURG www.depagterantiekeninterieur.nl PZC Zaterdag 21 juni 2008 9 Spaanse kinderen in uniform studeren in de schoolbibliotheek. 'De verdraagzaamheid en het algehele schoolkli maat worden beter door het dragen van een schooluniform', zeggen voorstanders. foto Daniel Ochoa de Olza/CPD door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Joelend komen de kinderen van de Torres Jonama school naar buiten rennen. Een mengeling van vrolijke kleuren. „Mijn kind in een uniform, ik moet er niet aan denken", zegt Fa- tima, die haar dochtertje Nadia in de armen sluit. Net als haar moe der heeft Nadia een hoofddoekje. Haar buurvrouw valt midden in het gesprek. „Een hoofddoekje is net zo goed een uniform", zegt zij. Maar ook zij voelt weinig voor de herinvoering van het schooluni form. Het gesprek met de ouders bij de schoolpoort maakt duidelijk hoe gevoelig, maar ook hoe gecom pliceerd dit onderwijsprobleem is. De discussie is hoog opgelaaid door het besluit van de deelregio Valencia om op elf openbare basis scholen bij wijze van proef het schooluniform weer in te voeren. Ook in de regio Madrid is die ten dens voelbaar. Daar zijn dertig scholen al geüniformeerd. De aanstichter is Esperanza Aguir- re, presidente van de deelregio Ma drid die het rechtse volksdeel van Spanje vertegenwoordigt. Tegen standers roepen dan ook dat het een poging is van ultrarechts om het dictatoriale denken weer terug te brengen in de schoolbanken. Tij WASHINGTON - Amerikaanse parle mentariërs proberen Nelson Man dela voor zijn negentigste verjaar dag op 18 juli van de lijst van 'terro risten' te halen die de Verenigde Staten niet in mogen. Meer dan tien jaar na het einde van de strijd tegen de apartheid heeft de voor malige ANC-voorman nog steeds een speciale toestemming nodig, elke keer als hij de VS in wil. Het ANC wordt in de VS als ter reurorganisatie beschouwd. ORANJESTAD - Toeristen hebben de ze week korte tijd na elkaar twee lijken aangetroffen op bijna dezelf de plek aan de ruwe noordkust van Aruba. De identiteit van de mannen is formeel onbekend, maar de Colombiaanse consul zou inmiddels hebben gezegd dat het om inwoners van zijn land gaat. Tussen Aruba en Colombia komt regelmatig mensen- en drugssmok kel voor. Het is onbekend hoe de mannen aan hun einde kwamen. GIJON - Politieagenten hebben gis teren een baby van elf maanden en een vijfjarige jongen uit een zwaar vervuilde flat in de Spaanse havenstad Gijon gehaald. De kin deren waren alleen achtergelaten in een kamer die vol lag met uit werpselen. De kinderen hadden geen kleren aan. De baby droeg een zeer vuile luier. De 23-jarige moeder van de kinderen werd en kele uren later aangehouden. dens de veertig jaar Franco-dicta tuur waren uniformen verplicht. Toch zijn de voor- en tegenstan ders niet simpel in te delen in links en rechts. Enquêtes onder ouders op de Valenciaanse scholen waar het systeem wordt inge voerd, leverden 64 procent voor standers op terwijl 34 procent te gen was, beslist geen afspiegeling van de politieke verhoudingen. Auxiliadora Hernandez, directeur van het schooladviescentrum, is er van overtuigd dat het uniform kin LOS ANGELES - De Marssonde Phoe nix heeft volgens het Amerikaanse ruimtevaartagentschap Nasa ijs ge vonden op de planeet Mars. De brokjes, ter grootte van dobbel stenen, lagen een paar dagen gel den nog in een kuil die Phoenix had gegraven en zijn nu weg. „Het moet ijs zijn", aldus de onderzoe kers. Zij sloten eerder niet uit dat zij zout hadden gevonden, maar dat kan niet binnen een paar da gen zijn verdwenen. PARIJS - In Frankrijk is met ontzet ting gereageerd op de dood van een 14-jarige jongen die door een lift is onthoofd. Hij wilde in een woonblok in Pa rijs een vriend bezoeken. Hij ging via het trappenhuis naar boven. Toen hij vanaf de onderste etage geroepen werd, boog hij zich naar voren over een hek dat de trap scheidde van de liftkoker. Toen hij zijn hoofd in de schacht had, kwam net de lift voorbij. ATHENE - De Griekse brandweer is gisteren uitgerukt om een bos brand te bestrijden vlak bij de hoofdstad Athene. Het vuur heeft enkele vakantiewoningen en twee woonhuizen in de as gelegd. Voor zover bekend, zijn er geen slachtof fers, aldus de brandweer. Het vuur ontstond bij het dorpje Kalamo en werd door de harde wind aangewakkerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. deren van verschillende culturen en afkomst gemakkelijker inte greert. „De verdraagzaamheid en het algehele schoolklimaat worden er beter door." Carmen Gutiérrez, directeur van een basisschool in Madrid, waar vier jaar geleden het schooluniform geruisloos werd in gevoerd, heeft ook goede ervarin gen. „Het probleem van de mer- kenstrijd hebben we hier bijvoor beeld opgelost. We zagen voor die tijd dat ouders, hoewel ze het niet konden betalen, hun kinderen in dure merkkleding staken." Onder zoek heeft uitgewezen dat ouders per kind 300 euro per jaar kunnen besparen met het schooluniform. Onderwijzer Gimeno laat er in een televisiedebat echter geen en kele twijfel over bestaan dat schooluniformen 'belachelijk en volslagen uit de tijd' zijn. „Pries ters en monniken trekken hun ha bijt uit, net als militairen die in hun vrije tijd in burger lopen en dan willen wij dat onze kinderen weer in uniform gaan?" BRUSSEL - De Franse president Ni colas Sarkozy krijgt in de Europese Unie weinig steun voor zijn voor stel om de hoge benzineprijs te compenseren door de btw te verla gen. Op de Europese top in Brus sel gaven de meeste EU-leiders de voorkeur aan steunmaatregelen waar alleen de armste burgers en bedreigde bedrijfstakken van profi teren. Algemene belastingmaatre gelen vinden geen genade. „Die lossen niets op", zei premier Jan Peter Balkenende gisteren. „Het kunstmatig omlaag brengen van de brandstofprijs via de belas tingen neemt de prikkel tot ener giebesparing weg." Volgens de meerderheid van de regeringslei ders zijn juist energiebesparing en het bevorderen van alternatieve energiebronnen de beste metho den om de last van de blijvend ho ge brandstofprijs te drukken. Het Nederlandse kabinet kijkt in augustus of de laagste inkomens groepen compensatie voor de ho ge brandstofprijs kunnen krijgen. Kast Big Sliding (4 2 schuifdeuren) leverbaar in wit van 1.950,00 Boekenkast met trapje leverbaar in wit, zwart en olifantgrijs van 1.650,00 Herenstraat 9 Segeersstraat 8 B 0118-634133 Kaai 53 10118-501854 Markt 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9