Rüstü is de held van Turkije EURO Rouwbanden Austria-Switzerland Ploeg van Fatih Terim schakelt Kroatië uit na penaltyreeks. PZC Zaterdag 21 juni 2008 47 n het kielzog van de selectie be vindt zich de groep, die alles rond het elftal in goede banen moet lei den. Er is een bondscoach, er is een kok, een materiaalman, een dokter en er zijn een stuk of vijffysio's. Die groep bestaat net als de selectie uit 23 man. De meest onduidelijke rol is al jaren voor Theo. Theo is de veiligheidsman van Oranje. Omdat hij een redelijk volwassen snor draagt, noemen de journalisten hem ook wel eens brom- snor.Dat heeft overigens niets met zijn humeur te maken, want Theo, is een uitermate geschikte vent. Bij de Amsterdamse politie bekommerde hij zich altijd om de probleemgevallen van de F-Side. Zoals het een beetje veiligheidsman betaamt, zit Theo altijd voor in de bus. ]e weet immers nooit watje on derweg allemaal tegenkomt. Meestal arriveert de bus zonder problemen op de plek van bestemming. Dat zou je de verdienste van Theo kunnen noemen, maar het bewijs is nog steeds niet geleverd. Theo is vaak als eerste op het veld. Pas als hij de bosjes rond het veld heeft gecontroleerd, kunnen de jon gens aan de slag. Tijdens de trainin gen loopt Theo regelmatig rondjes om het veld. Echt druk lijkt hij het dan niet te hebben, al zie je zijn ogen altijd zoeken naar potentieel gevaar. Theo had zijn functie nog meer in houd kunnen geven als hij bij de eni ge twee 'incidenten' in de voorbije twee jaar zijn autoriteit had laten gelden. Op het wereldkampioenschap in Duitsland rende er bij een training opeens een gek in een kippenpak zon derproblemen over het veld en vorig jaar in Rijnsburg verstoorde een ra dioverslaggever van BNN een oefen sessie. Theo was in beide gevallen in geen velden of wegen te bekennen. Op het moment dat Theo in Rijns burg eindelijk een kijkje kwam ne men, had doelman Edwin der Sar de jongeman al met een stevige tackle tegen de vlakte gewerkt. Het schijnt dat Theo de dader later nog wel heeft uitgeleverd aan zijn oud-colle ga's van de politie. Leon ten Voorde BASEL - Het Nederlands elftal speelt vandaag tegen Rusland met rouwbanden. Oranje doet dit naar aanleiding van het drama rond Boulahrouz. Het woensdag te vroeg geboren dochtertje van de verdediger overleed kort na de be valling. Ruim twee weken geleden belde ik met Henk in Zwitserland. Henk is een geboren Nederlander, maar woont al ruim 20 jaar in Zwitserland. Hij is er fysiotherapeut en is een enorme voetbal fan. We spraken over het komende EK voet bal. Het was hem opgevallen dat de Neder landers wel heel erg zelfverzekerd waren. Gisteren had ik Henk weer aan de telefoon en ik kon hem melden dat de hosannastem ming groteske vormen heeft aangenomen. Want in Terneuzen en Sluis wordt overwo gen om de raadsvergaderingen vanwege Oranje uit te stellen. 'Sinds wanneer wordt er bij jullie op zaterdag vergaderd', vroeg Henk zich in al zijn naïviteit af Henk toch. De politici hebben het over volgende week donderdag, de dag van de halve finale. 'Maar Oranje moet toch eerst nog tegen die Russen', probeerde Henk nog. Ik moest tot mijn schaamte bekennen dat die wedstrijd bij de meeste Nederlanders al lang geen item meer is. Het is dat die wed strijd gespeeld moet worden, maar wat de fans betreft, kan die ontmoeting ook schrif telijk worden afgedaan. De winst staat toch al vast. Wie dezer dagen de woorden euforie of hoogmoed in de mond neemt, wordt als een eeuwige pessimist of terpentijnzeiker beschouwd. Geen negatief woord over Oran je. Zelfs als je zegt dat de Italianen en de Fransen in hun wedstrijd tegen Oranje toch wel veel kansen hebben gehad (respectieve lijk 8 en 9), word je weggehoond. Geen fan of politicus is nog meer tot rede te brengen. Gisteren deed ik nog een poging, maar het was een kansloze missie. Wat blijkt. Zaterdag 21 juni, vandaag dus, blijkt de dag van Oranje te zijn. 'We' hebben op de 21e juni nog nooit een interland verlo ren. Net bekomen van deze ontboezeming, meldde een collega zich bij mij aan het bu reau. 'Moeten we de finale van 1988 niet eens in herinnering roepen', opperde hij. 'Zo in de trant van: waar was u op 25 juni 1988?' De finale, de finale...Inderdaad, die is pas volgende week ja, op zondag 29 juni. Inder daad ook een historische datum, maar ik zal u de details besparen. Het zou de euforie geen goed doen. Jan Dagevos Semih Sentürk (rechts) zorgt in een sensationele slotfase voor de gelijkmaker. foto AP door Barry van der Hooft WENEN - Kroatië-Turkije was gister avond lange tijd een saaie kwartfi nale. Na 90 minuten zonder goals volgde echter een verlenging die veel vergoedde. Ivan Klasnic zette de Kroaten na ruim 118 minuten op een voorsprong die beslissend leek. Semih Sentürk dacht daar anders over en knalde in de allerlaatste se conden nog de 1-1 binnen. Vanaf de strafschopstip plaatste Turkije zich vervolgens voor de halve eind strijd tegen Duitsland op woens dag in Basel. De Turken, die in vier wedstrijden op het EK nog geen twee minuten een voorsprong hebben moeten verdedigen, haalden daarmee voor de derde keer op rij een Houdi- ni-act uit. Tegen Zwitserland en Tsjechië pakte het eveneens in de slotminuten de volle winst, waar door het in de kwartfinale mocht aantreden tegen het hoger aange slagen Kroatië. Dankzij de late tref fer van Sentürk, een sterke serie strafschoppen en een beslissende redding van Rüstü Recber staat het nu in de halve finale. Het is een onverwacht succes voor een van de minst swingende ploe gen op het eindtoernooi. Turkije is vooral een degelijk team, dat in de poulefase tot twee keer toe een duel in de slotminuten naar zich toetrok. Vooral door de speelwijze van de Turken wilde de tweede kwartfinale lange tijd maar geen vlam vatten. Door blessures en schorsingen kon coach Fatih Te rim op liefst zes spelers geen be roep doen. Het was daarom voor zichtigheid troef tegen de Kroaten. Door de Turkse speelwijze kwa men de plannen die Bilic had ge smeed niet uit. Zijn ploeg oogde stroef en ging gebukt onder het la ge tempo. Een doelpunt had het schaakspel ongetwijfeld aantrekke lijker gemaakt, maar Ivica Olie wei gerde zijn ploeg een duwtje in de juiste richting te geven. Bij de eer ste, echt goede aanval van de Kroa ten werd de spits van HSV op maat bediend door Luka Modric. Olie raakte echter van dichtbij de lat, waarna de rebound niet aan Ni- ko Kranjcar was besteed. De oudste speler in de Turkse se lectie kwam bij dat zeldzame mo ment van opwinding met de schrik vrij. Rüstü Recber (35) moet bij de nationale ploeg Vol kan Demirel voor zich dulden, maar na diens rode kaart tegen Tsjechië deed Terim noodgedwon gen weer een beroep op de doel man. Rüstü speelde zijn 117e inter land maar maakte zoals zo vaak een onzekere indruk. Aan de enige tegentreffer van Klasnic ging een blunder van hem vooraf Hij her stelde zich echter in de strafschop- penserie en ontpopte zich tot held van de Turken door de vierde penalty te stoppen nadat de Kroa ten er twee hadden gemist. Turkije zorgt voor een stunt op het EK voetbal. De ploeg plaatst zich ten koste van Kroatië via de strafschoppenreeks voor de hal ve finale. GUUS HIDDINK: 9 Zou het echt veel uitmaken als Van der Vaart Engelaar vervangt te gen Rusland? Dat hangt ervan af of Robben op links speelt, of Van Persie. De laatste heeft meer tacti sche discipline. De Russische rech terkant is gevaarlijk met de opko mende Anjoekov en de sluwe mid denvelder Zirianov die meestal van rechts komt. Hiddink kennen de zal hij de verdedigende zwakhe den daar genadeloos exploiteren. Misschien begint hij wel met Saj- enko in de basis. Dan wordt het nog gevaarlijker. En misschien win nen wij wel met 4-0. IVICA OLIC: 4 Nu ja, het wordt dus verlengen en ik moet dit stukje inleveren. Alles wat ik zeg kan morgen onzin zijn. Winnen de Turken, hoppen de Duitsers door naar de finale. Tur kije kan met al die blessures en ge le kaarten, misschien nog een man of acht opstellen. Kroatië is moe en heeft twee grote kansen ver spild. Olie miste gruwelijk. Rüstü had twee mooie reddingen. Hij wilde dolgraag penalty's. Ik ga nu vlug naar de verlenging te kijken. Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl BASTIAN SCHWEINSTEIGER: 9 Behalve het slechte verdedigen door Portugal, lag een tactische omzetting bij Duitsland aan de ba sis van hun overwinning. In een van de interessantere 'Studio Sportzomers' van het toernooi, het ging een keer over voetballen, herhaalde Jan Mulder zijn opvat ting dat tactiek niet belangrijk is... Inderdaad voetbalde Schweinstei- ger stukken beter dan Gomez, de man die hij verving. Maar het hielp ook dat Duitsland zijn 4-4-2 opstelling had veranderd in 4-2-3-1. Ballack kwam meer naar voren te spelen, wat gevaarlijk was voor Portugal en hinderlijk voor Ricardo Carvalho. Komisch was de zicht- en hoorbare weerzin van de oud-voetballers Mulder en Blind tegen statistisch materiaal. Dat had niks met voetballen te maken! Voor een technisch directeur bij Ajax is dat zorgwekkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95