Zeeland *5 Big Raad is besluiteloos in debat over gedrag 'Hoe doen jullie dat voor dit geld?' Goes strooit niet meer met m Magic Zevendorpentocht na twintig jaar nog altijd populair onder lopers. IV uv Little Moments Goese politiek wil geen oeverloze discussies en ook geen tien geboden. Schorsing Vlissingse brigadier opgeheven Tholen-stad in teken van Havenfeesten Harmonie Hansweert geeft openluchtconcert Kinderen gezocht voor vrijmarkt Colijnspiaat Keniaanse predikant te gast bij Huis van Elia Excursie door natuur op Neeltje Jans Evenementenbeleid op andere leest na kwestie met Beelden aan Water. 30 I Zaterdag21 juni2008 pzc door Rob Paardekam oud-vossemeer - Bij de wan- delsportbond verklaarden ze de or ganisatoren van de Zevendorpen tocht destijds voor gek. 'Wie houdt zo'n evenement nu in het weekend voor de vierdaagse van Nijmegen?', werd er gezegd. „Ze voorspelden dat we totaal geen lo pers zouden hebben", zegt Leen Plandsoen. „Nou, daar zijn ze later wel op terug moeten komen." Die datum, vlak voor Nijmegen, werd min of meer noodgedwon gen gekozen, omdat de wandelka lender verder al overvol was. Het bleek een gouden greep. „Mensen willen juist voor de grote vierdaag se nog even goed kunnen trai nen", weet Plandsoen. Hij is voor zitter van de Wandelclub Oud-Vos- semeer, die de Zevendorpentocht op 5 juli voor de twintigste keer op poten zet. Zoals bijna alles in Oud-Vosse- meer, ontstond ook dit initiatief aan de bar. Bij de voetbalvereni ging in dit geval. Die organiseerde al de avondvierdaagse in het dorp en wilde - na het verdwijnen van de Mosseltocht - weer een groot wandelevenement organiseren. In juli 1989 was het zover. 268 deelne mers stonden aan de start voor de eerste Zevendorpentocht. Het werd een succesverhaal, want ondanks de negatieve voorspelling van de landelijke bond, kwamen steeds meer mensen - uit heel het land - op het evenement af In 1997 werd voor het eerst de grens van duizend deelnemers overschre den en in 2005 werd gepiekt met maar liefst 2070 wandelaars. Vorig jaar liepen 1672 mensen door het weidse, Thoolse landschap. Pland soen: „Veel dingen hebben invloed op het aantal deelnemers. Het weer natuurlijk. Maar ook de schoolvakantie. Als die is begon nen, zijn veel mensen al op vakan tie. Dan hebben ze geen tijd meer om hier te lopen." Op veler verzoek is dit jaar een wandeling van twintig kilometer toegevoegd. Daarmee komt het aantal afstanden op zeven (verder zijn er afstanden van vijf, tien, vijf tien, dertig, veertig en vijftig kilo meter). „Vooral Belgen vinden twintig kilometer kennelijk een fij ne afstand", legt Plandsoen uit. 'Wie houdt zo'n evenement nu in het weekend voor de vierdaagse van Nijmegen?' „En ook van enkele Nordic Wal kers kwam het verzoek. Nou ja, dan zijn wij de moeilijkste niet." De Zevendorpentocht is volgens Plandsoen uniek. Hij noemt de ver zorging als voorbeeld. „Wande laars worden enorm in de watten gelegd." Om de vijf kilometer staat er een standje met meloenen, ba nanen, peperkoek, koffie, bokken- poten en wat al niet meer. „Bij de start horen we wel eens mensen die de deelname best duur vin den", zegt Plandsoen. „Als ze dan aan de finish komen, zeggen ze: 'Hoe kunnen jullie het doen voor dit geld?' Dat is wel grappig." Meer informatie over het evene ment op www.zevendorpentocht.tk. Big Brothers Big Sisters of Walcheren Wij zijn op zoek naar Big Brothers en Big Sisters! Voor de kinderen en jongeren die een maatje zoeken! Maandagavond 23 juni 2008, van 19.00 uur - 22.00 uur, introductieavond Big Brothers Big Sisters of Walcheren. Locatie: Zeeuwse Bibliotheek, zaal "patio" (Zaal "patio" bevindt zich in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek) Kousteensedijk 7,4331 JE Middelburg Aanmelden kan bij BBBSW. Danielle Monté, T 06 46 40 49 50 www.bbbs-walcheren.nl dmonte@bbbs-walcheren.nl Wandelaars tijdens de Zevendorpentocht, die dit jaar voor de twintigste keer wordt gehouden. foto Willem Mieras door Frank Balkenende goes - Normen en waarden, je kunt er urenlang over praten. Dat deed de raad Goes deze week dan ook. Uitkomst: er moet een ver volgdebat komen. Het college van B en W had al eer der geprobeerd het debat over nor men en waarden activeren. Dat stond immers in het collegepro gramma. Over de aanpak was ech ter geen overeenstemming te berei ken in de raad, waarop het college de handdoek in de ring gooide. Het CDA wil een nieuwe poging wagen. Het diende onlangs een ini- tieftroorstel in. De fractie vindt dat Goesenaren (meer) respect en tole rantie aan de dag kunnen leggen. Het CDA zoekt de oplossing in 'het gesprek'. Er moeten rondeta felgesprekken komen met leiders van levensbeschouwelijke en kerke lijke organisaties, met vertegen woordigers van de gemeente, ad viesraden, scholen, bedrijfsorgani saties, jongerenraad, seniorenraad en wijk- en dorpsverenigingen. Zij mogen aangeven welke waarden ze belangrijk vinden en aan welk gedrag ze zich storen. Volgens criticasters in de raad leidt dat tot oeverloze discussies zonder duidelijk doel. „Maar", wierp CDA-fractievoorzitter Ellemijn van Waveren tegen, „we willen juist de discussie op gang brengen. Het gaat ons meer om het middel dan om het doel." „Tja, dan hebben we straks velle tjes vol ergernissen. De vraag is wat we ermee doen?", reageerde Carel Bruring van GroenLinks. Het Goese CDA wil een debat over normen en waarden. Over de vraag hoe en waar dat toe moet leiden, lopen de meningen uiteen. Wordt vervolgd. Tegenover die vrijblijvendheid plaatste de SGP/ChristenUnie een concreet idee. André van der Reest: „Hou het simpel en voer een stadsetiquette met tien ge dragsregels in. In Gouda hadden ze bijvoorbeeld het doel gesteld om de stad meetbaar en voelbaar veiliger te maken." „Stadsetiquette? Dan krijg je toch een beetje de tien geboden", vond Bruring. „Je legt iets op, als je niet met el kaar praat. Wij gaan niet voor de tien geboden of woorden", zei CDA'er Van Waveren. „Maar", kaatste Van der Reest, „het CDA-voorstel leidt wellicht weer tot een Poolse landdag." Waar de meeste fracties het over eens zijn, is dat de gemeente met zichzelf moet beginnen: integer handelen. Het raadsdebat wordt vervolgd en de raad bezoekt dit na jaar Gouda, waar (ook) verdeeld heid heerst over de stadsetiquette. Genoeg stof voor een debat. vlissingen - De leiding van de Zeeuwse politie heeft de schorsing van een 50-jarige brigadier per di rect opgeheven. In hoger beroep sprak het gerechts hof in Den Haag de Vlissinger don derdag vrij van valsheid in geschrif te. De Zeeuwse korpsleiding bekijkt nog wel of er disciplinair opgetre den moet worden tegen de briga dier. tholen - De haven van Tholen staat vandaag voor de vierde keer in het teken van de Havenfeesten. Vanaf 10.00 uur zijn er tal van acti viteiten waaronder een ballonnen wedstrijd, een markt met scheeps artikelen, een kinderdisco en aller lei vermaak, 's Avonds is er een feest in de tent met onder andere Erik Huizebosch. En het EK-voet- bal is te zien op grote schermen. hansweert - Muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert geeft maandagavond 23 juni een open luchtconcert. De harmonie en de slagwerkgroep van Scheldegalm treden op in de muziektuin van de vereniging aan de Boomdijk in Hansweert. Ze brengen onder lei ding van dirigent Dirk Verholle 'een gevarieerd programma'. Het tuinconcert begint maandagavond om half acht. colijnsplaat - In Colijnspiaat wordt in de weken vanaf 3 juli tot en met 21 augustus elke donderdag een kindervrijmarkt gehouden bij dorpshuis De Brug onder het mot to 'Verrassend Colijnspiaat'. Alle kinderen die spulletjes te koop wil len aanbieden, zijn welkom. Aan melden voor één of meer donder dagen kan bij Karin de Vos, devosc- @zeelandnet.nl, of 06-44928247. goes - Charismatisch kerkgenoot schap Huis van Elia heeft dit week einde predikant Joseph Bashishi uit Kenia te gast. Bashishi, oprich ter van diverse kerken in Kenia en Tanzania, zal getuigen van 'won derlijke Goddelijke genezingen'. Hij spreekt in de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes, vandaag om 19.30 uur, morgen om 13.15 uur. Huis van Elia komt voort uit de volle evangelie pinkstergemeente. kamperland - Stichting het Zeeuwse Landschap houdt mor gen een excursie door deltapark Neeltje Jans. Gidsen geven uitleg over de natuur. Duikers en biolo gen vertellen over het onderwater leven in de Oosterschelde. De wan deling start om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats. Voor leden van het Zeeuwse Landschap en Natuurmo numenten is de tocht gratis. door Frank Balkenende goes - Twee weken terug trok een Goese raadsmeerderheid de knip voor Beelden aan Water: het drie daagse kunstfestival kan 30.000 eu ro tegemoet zien. Daarmee had de raad even lak aan zijn eigen subsi dieverordening, die voor grote eve nementen een bijdrage van maxi maal 15.000 euro toelaat. Een grens waaraan het college van B en W zich wilde houden. Vorig jaar flikte de raad hetzelfde. Hij wees het collegevoorstel af en verdubbelde de subsidie aan Beel den aan Water. Zo is er wel vaker uit de losse pols extra geld voor evenementen uitgetrokken, zon der een duidelijke afweging van be langen. Deze week is de raad tot inkeer ge komen. Alle fracties omarmden een motie van WD, CDA en SGP/ChristenUnie om een echt evenementenbeleid in de steigers te zetten. Daarmee eindigt het tijd perk dat de raad soms ineens voor Sinterklaas speelt. WD-raadslid Dick van der Velde, afkomstig uit de horeca, is blij met die raadsbrede steun. „Er is al wel een nota evenementenbeleid, maar die biedt geen houvast. Er is geen duidelijkheid over onze ambi ties, onze doelen. Ook missen we criteria op basis waarvan evene menten kunnen worden getoetst. Dat leidde ertoe dat Beelden aan Water er 15.000 euro bij krijgt op grond van een subjectieve afwe ging. WD en CDA waren tegen. Dat wekt dan de indruk dat je te gen Beelden aan Water bent, wat natuurlijk niet zo is. Je wilt alleen 'Doel is om als raad niet meer over subsidies voor evenementen te bakkeleien' zo'n festival kunnen afwegen te gen bijvoorbeeld een Nazomerfes tival. Daarvoor wordt ook twintig mille gevraagd. Bovendien hebben we ons ook te houden aan onze ei gen subsidieverordening." In het nieuwe evenementenbeleid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86