Buitenland! 'Lissabon' komt verder in de knel Aangespoelde voeten vormen raadsel KR AS. NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Moesson India eist tientallen levens Groot-Brittannië en Tsjechië wachten oordeel van rechter af. In jaar tijd vijf gevulde gympen gevonden rondom Vancouver. PZC Zaterdag 21 juni 2008 7 LONDEN - Ratificatie van het Ver drag van Lissabon is gisteren ver der in de knel gekomen. Zowel Tsjechië als Groot-Brittannië wach ten het oordeel van een rechter af voor zij verdergaan met bekrachti ging van de opvolger van de 'Euro pese Grondwet'. De Ieren verwier pen vorige week het verdrag in een referendum. De Britse regering stemde in met het verzoek van een rechter om de formele ratificatie uit te stellen, tot dat hij heeft bepaald of over het verdrag een referendum moet ko men. Beide huizen van het Britse parlement hebben het verdrag al goedgekeurd, maar het proces is formeel niet afgerond. Voor het eind van het jaar moet dit gebeu ren. De rechter beargumenteerde dat er voldoende tijd is om de uit komst af te wachten van de rechts zaak die de miljonair Stuart Whee ler heeft aangespannen tegen het besluit van de regering om het Britse volk niet te raadplegen. In Tsjechië moet een gerechtshof bekijken of het verdrag niet strij dig is met de Tsjechische grond wet. Alle EU-lidstaten, met uitzonde- 1^ In Groot-Brittannië en Tsjechië ligt de ratificatie van het Verdrag van Lissabon stil. Beide landen wachten het oordeel van een rechter af. CALCUTTA - Door de moesson zijn in het oosten van In- te bereiken die in hun dorpen vastzitten. De meeste dia in vijf dagen tijd 54 mensen om het leven gekomen, slachtoffers vielen bij aardverschuivingen. Het zwaarst Door de niet aflatende regen zijn veel wegen onbegaan- getroffen zijn de deelstaten Orissa (foto) en West-Ben- baar geworden en reddingswerkers probeerden gisteren galen. Meer dan vijftigduizend mensen werden daar met helikopters en boten de bijna drie miljoen Indiërs naar hoger gelegen gebieden overgebracht. foto EPA door Carel Goseling VANCOUVER - De schoen die een voorbijganger woensdag vond aan de oever van de Campbell River in Canada bleek een grap: in plaats van een menselijke voet was de schoen gevuld met zeewier en een dierenpoot. Een macabere grap die inspeelt op een fenomeen dat heel Canada in de ban heeft: het mysterie van de op de stranden bij Vancouver aan spoelende sportschoenen met menselijke voeten erin. Op 20 au gustus 2007 werd een rechtervoet in een sportschoen gevonden. Daarna volgen er nog vier exem plaren. Op de laatste na ging het in alle gevallen om rechtervoeten. Is dit het werk van een zieke geest die de beschikking heeft over lij ken en sportschoenen, of zit er meer achter? Oceanoloog Richard Thomson werkt bij het Instituut voor oceaan wetenschap in Vancouver. Volgens hem zijn getijdebewegingen er de oorzaak van dat er periodiek voe ten in sportschoenen aanspoelen. Maar waarom vrijwel alleen rech tervoeten in sportschoenen? Thomson stelt dat mensen de ve ter van hun rechterschoen meestal steviger aantrekken omdat de meeste mensen rechtshandig zijn. Bovendien zijn rechtervoeten gro ter dan linkervoeten waardoor ze de schoen beter vullen. Sport schoenen komen naar boven om dat bij veel modellen luchtkussens in de zolen zitten. Zo zijn ze niet alleen lichter, ze gaan ook drijven. De wetenschapper claimt dat de voeten afkomstig zijn van licha men die ergens in het water zijn gevallen (zelfmoord) of gegooid (moord) en vervolgens door toe doen van het getijde, de invloed van het zoute water en zeedieren zodanig zijn vervallen dat de voe ten in de sportschoenen er los van kwamen. ring van Tsjechië, spraken zich gis teren uit voor het doorzetten van het proces van ratificering. Ruim een vijfde deel van de Ieren die tegen het Verdrag van Lissa bon stemden, deed dit vanwege ge brek aan kennis over de inhoud van het verdrag. Dat blijkt althans uit een gisteren verschenen opinie peiling uitgevoerd in opdracht van de Europese Commissie. Het Ierse 'nee' is volgens de pei ling geen teken dat de Ieren uit de Europese Unie willen. De steun voor EU-lidmaatschap onder de Ie ren is nog steeds erg groot. Zij stemden tegen het verdrag om uit eenlopende redenen, waarvan te weinig kennis van de inhoud van het verdrag met 22 procent de be langrijkste was. Bovendien bleef de helft van de Ieren die niet stem den weg vanwege gebrekkige ken nis over het verdrag. Andere redenen waren de bescher ming van de Ierse identiteit (12 procent), bescherming van de Ier se neutraliteit en het belastingstel sel en gebrek aan vertrouwen in politici (allemaal 6 procent). Slechts 1 procent stemde tegen de opvolger van de 'Europese Grond wet' om immigranten het land uit te houden of omdat de EU geen verdrag nodig zou hebben. Vooral vrouwen en jongeren stemden te gen, terwijl professionals, gepen sioneerden en managers 'ja' stem den. De Fransen en Nederlanders sta ken in referenda in 2005 al een stokje voor de 'Europese Grond wet'. Indrukwekkende berglandschappen, heldere meren, pittoreske dorpjes, romaanse kerkjes, belastingvrij shoppen...dat is Andorral 8 dgn Het Prinsdom ANDORRA v.a. 499 Vanuit Hotel St. Gothard maken we excursies naar de mooie ongerepte Vall de Nuria, bezoeken we het middeleeuwse Seu d'Urgell en wandelen we langs het Lac d'Engolasters. Het ministaatje Andorra ontdekken we tijdens een valleientocht, en wat dacht u van een bezoek aan de Spaanse enclave Os de Civis. Optioneel kunt u zelfs naar Barcelona! INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Pau v.v. met transavia.com, vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in Hotel St. Gothard* ontbijt en diner, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogramma. Juli 15 September 2-16-30 Oktober 14 €499 €499 €499 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35046 waarom zou je verder zoeken v*.-''I.'. JJ'.'.V.'. 'I V. n. P xnn Combineer vanaf slechts 559 de indruk wekkende natuurpracht van Andorra met de historische steden van Spaans Catalonië! 8 dgn CATALONIË ANDORRA v.a. 559 Deze reis start direct met een hoogtepunt: het bruisende Barcelona! Vervolgens trekken we de Pyreneeën in. We bezoeken hetDali-museum in Figueres, nemen het tandradtreintje (excl.) naar het bergdorp Ribes de Freser (vanwaar u adembenemende vergezichten heeft), gaan belastingvrij winkelen in Andorra la Vella en bezoeken de mooie Spaanse stad Tarragona. INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Barcelona v.v. per Vueling, vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in goede hotels, 7 x ontbijt, 6 x diner, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogramma. Augustus 19 €669 September 2 639 September 16 589 Oktober 14 559 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35036 15 cpm 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7