Dorpsraden moeten politiek leren kennen Zeeland 200m2 wil je naar voren' IPt l/OE j mw Oï Z! ffy m Geest Klimt waart rond door triest Mondragon tube vanaf lui vandaag 50% korting lu! op de cqi voo rj aars- en zomer collectie h «4 u-lf VAN IWAARDEN Doorstappen op de Veermansplaat Kees van der Valk laat cursisten spelen met vrijheid in platte vlak. SPUITCABINE INTER BORG KEUKENS OP MAAT sPZC Zaterdag 21 juni 2008 31 Bijdrage van Su-Fang Ti aan 'Hommage aan Klimt' foto Marijke Folkertsma Dorpsraden en gemeente la gen regelmatig in de clinch over (gebrekkige) communi catie. Een samen opgesteld rapport moet helpen. Vol vertrouwen en met veel 'wederzijds begrip' presen teerden vertegenwoordi gers van de gemeenteraad en de vijftien dorps- en stadsraden don derdag het rapport over hoe de communicatie tussen dorpsraden en de gemeente beter kan en moet. Er werd een lijst afspraken gemaakt met de belofte elkaar het komende halfjaar op een 'construc tieve manier' in de gaten te hou den. Daarna wordt er geëvalueerd. Tijdens de presentatie van het rap port werd niet gerept over hoe het de afgelopen jaren fout kon gaan. In de eerste van vijf bijeenkom sten van dorpsraden, gemeente raadsleden en wethouders ging het daar wel degelijk over. Waar twee kijven, hebben twee schuld, bleek toen maar weer eens. De gemeente Schouwen-Duive- land is, net als alle andere overhe den, een log apparaat. Stuur een verzoek naar een ambtenaar die op vakantie is en je krijgt vaak pas antwoord wanneer hij terugkomt. En vraag iets aan een wethouder en je brief komt op een stapel inge- SChlLDERSBEDRIJF ANALYSE door Martijn de Koning zonden stukken, die volgens een vaste procedure behandeld wor den. Óók als de wethouder het ant woord zo uit zijn mouw kan schudden. De manier waarop gemeenteraads leden vergaderen, kweekt ook niet echt meer begrip voor de eilande- lijke politiek. Zolang het in verga deringen gaat over amendemen ten en moties terwijl gewoon 'voorstel tot wijziging' of'op dracht aan de wethouder' bedoeld wordt, moet een flink gat worden overbrugd voordat de 'gemiddelde' Schouwen-Duivelander snapt waar het over gaat. Nu kun je die dingen wel willen veranderen, maar dat gaat simpel weg niet. Bij alle gemeenten gaat het zo, leuk of niet. De oplossing moet dus aan de an dere kant worden gezocht: bij de dorpsraden. En die kan gevonden worden, want het manco bleek daar een gebrek aan kennis te zijn. Dorpsraden hebben regelmatig ver keerde (en soms onrealistische) verwachtingen van de gemeente. Dat is een gevolg van hun gebrek- BOMMENEDE - Staatsbosbeheer houdt donderdagochtend 26 juni en 3 juli excursies voor de stevige doorstappers. De excursies gaan naar de Veermansplaat, een eiland in het Grevelingenmeer. De gids neemt de deelnemers met de boot mee naar het eiland en dan begint de wandeling over soms moeilijk begaanbare paden. Daarom is deze excursie alleen ge schikt voor de geoefende loper. Ge sloten kleding wordt aanbevolen. Aanmelden voor deze drieënen- half uur durende tocht kan bij de VVV Haamstede 0900-2020233. kige kennis van het politieke sys teem. Niet dat een dorpsraadbe stuurder zich daar voor hoeft scha men: veel burgers weten niet pre cies hoe de lokale politiek in el kaar zit. Maar als dorpsraad is het wel handig om de basisprincipes te kennen. Bijvoorbeeld wie nu ei genlijk over wat gaat en tot wie be paalde vragen en verzoeken ge richt moeten worden. Maar ook dat een gemeenteraad uiteindelijk het laatste woord heeft en een wet houder altijd kan terugfluiten. Sommige dorpsraden ontdekten dat boosheid op een wethouder in het verleden niet altijd terecht was, maar dat de woede zich op de gemeenteraad had moeten rich ten. Dat is toch wel essentieel om te weten. Andere dorpsraadbestuurders wer den op hun plaats gewezen. Ze leerden dat hun club 'in rang' nog altijd lager staat dan de gemeente raad. Die is immers democratisch gekozen, onder meer door de in woners van juist hun dorp. De stoomcursus gemeentepolitiek helpt de dorpsraadbestuurders on getwijfeld. Voor de zekerheid heeft de gemeente ook nog een praktische oplossing bedacht: alle emails vanuit de kernen gaan voortaan naar één adres en wor den van daaruit bij de juiste per soon bezorgd. En dat alleen al is een flinke stap vooruit, vinden alle partijen. Grote Kade 40-42 Segeersstraat 66-68 Goes Middelburg door Alt Pankow ZIERIKZEE - Kleurrijke kunst spat als het ware van de muren en biedt een schril contrast met de de solate sfeer van verval die heerst in het voormalig restaurant van Mondragon in Zierikzee. De schildersgroep onder leiding van beeldend kunstenaar en an- ti-kraakbewoner van Mondragon Kees van der Valk opent vandaag om 17.00 uur haar vijfde thema-ex positie. 'Laat je inspireren door Gustav Klimt (1862-1918)' luidde dit keer de opdracht aan de twintig cursis ten. Aan die opdracht ging een les je kunstgeschiedenis vooraf Vol gens Van der Valk biedt Klimt als Oostenrijkse symbolistische schil der een geweldige uitdaging met zijn specifieke wetten. Vrouwen spelen de absolute hoofdrol in het werk van deze kunstenaar. „Hij laat het platte vlak ook werkelijk plat ervaren. Hij brengt dus geen perspectief aan. Ook gaat hij heel vrij om met de anatomie. Bij Klimt kan bijvoorbeeld zomaar zonder logica ineens ergens een arm vandaan komen Verder vari eert Klimt met hele lichte vlakken en dicht ingevulde donkere vlak ken", legt Van der Valk uit. Hij is dolenthousiast over het resul taat van zijn opdracht. „Het is wer kelijk de mooiste expositie die ik ooit met een van mijn schilders groepen tot stand heb zien ko men." De eerlijkheid gebiedt de docent wel te zeggen dat sommige cursisten zich best nog wat meer vrijheid hadden mogen permitte ren bij het maken van hun schilde rij in de geest van Klimt. „Diverse aanzetten zijn heel goed, maar soms sluipt toch de logica nog te veel binnen." Een van de goed geslaagde werken is voor hem de bijdrage van Su-Fang Ti. Deze van oorsprong Chinese cursiste laat haar eigen identiteit terugkomen in de zwan gere vrouw die zij schilderde. Zij deed dat volgens de wetten van Klimt en dus met doordachte ver deling van lichte en donkere vlak ken. Een andere blikvanger betreft de bijdrage van Anje Schoneman. Zij schilderde een uitdagende, wulpse vrouw in combinatie met kleurrijke vlakmotieven. Yet Bot- terweg tekent voor een mooie ei gen variant op De Kus, een van de bekendste schilderijen van Klimt. Opvallend daarin is dat het tafe reel op de voorgrond op een sail lant punt samenvloeit met de ach tergrond. De expositie biedt ver der talrijke varianten op flatteuze, tedere vrouwen, ongenaakbare vrouwen en vrouwen in combina tie met vissen en slangen. Schildergroep Mondragon expo seert werk geïnspireerd op Gus tav Klimt. Tentoonstelling t/m 29 juni, Zierikzee, Oude Haven 13, dagelijks 13.00 - 17.00 uur. voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 races. „Maar ja, vijf brommers op zo'n lang circuit. Dat is niet leuk meer voor het publiek." Van der Have is binnen de organi satie nu 'classic-coördinator'; iets wat hij met veel plezier doet. Hij is dan ook een echte liefhebber. „Ik 'Het is geen echte wedstrijd, maar toch wil je je rondjes zo snel mogelijk rijden' ben een oud mannetje en vind die oude techniek echt prachtig." Er staat vandaag nog een handvol Zeeuwen aan de start. Han Moor man uit Vlissingen doet mee in de 25occ-klasse met zijn Cotton uit 1964. Hij vindt het wel leuk dat de klassiekers nu in het middelpunt van de belangstelling staan en hoopt dan ook hoge ogen te gooien. „Natuurlijk is het geen ech te wedstrijd, maar als je eenmaal aan het rijden bent, is het toch leuk om je rondjes zo vlot moge lijk te rijden." Cor Steenbergen uit Burgh-Haamstede is het daar mee eens. Hij rijdt in de socc-klasse met zijn Itom uit 1962. „Als het even kan, wil je toch naar voren, maar wat mij betreft staat de veilig heid absoluut voorop." Deze ochtend wordt er vanaf 10.15 uur getraind. Vanmiddag om half één beginnen de 'wedstrijden'. Al les vindt plaats op het kanaalcir cuit op het Wemeldingse bedrij venterrein. Meer informatie staat op www.promotorzeeland.nl. Nu ook online bestellen! muj Wisselend assortiment Veilig betalen Betaalgemak BEZORGING IN HEEL NEDERLAND www.flowershopgoes.nl MEUBELMAKERIJ Kiarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere O O ook zondags open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75