Regiostad Terneuzen Zeeland Actie tegen verkeer in Noordstraat *3 Big Campagne gemeenten voor lager toltarief Magie Groenlinks wil brede school In korte tijd tientallen handtekeningen tegen terugkeer auto's. Wim Vrijland na vier jaar weg als voorzitter ondernemerskoepel. ry Ut Little Moments Paal Passages door tunnel moeten goedkoper voor Zeeuws-Vlamingen. 30 Zaterdag 21 juni 2008 PZCZ door Wout Bareman AXEL - Het plan van de gemeente Terneuzen om komend najaar een proef te nemen met autoverkeer in de Noordstraat in Axel stuit op verzet. Ondernemer Patricia Mahu van lunchroom De Krakeling is een handtekeningenactie begon nen onder de collega-winkeliers én de klantenkring. Ze heeft in middels tientallen handtekenin gen verzameld. Tot haar verrassing tekende ook een flink aantal ondernemers de lijst, terwijl een woordvoerder van de ondernemersvereniging Axclu- sief vorige week nog verklaarde dat die (op twee na) massaal de proef ondersteunen. Mahu is van plan de handtekeningen volgende week aan te bieden aan verkeers wethouder Co van Schaik. De ge meente wil de proef uitvoeren om te achterhalen of de terugkeer van de auto in het straatbeeld een posi tieve invloed heeft op de klandizie van de drieënveertig neringdoen den in de Noordstraat. Actievoerder Patricia Mahu: „De discussie over het al dan niet toela ten van autoverkeer is tot nu toe een beetje vreemd verlopen. Eerst was er die hoorzitting, begin juni, die nogal chaotisch verliep en eer- Lunchroomhoudster Patricia Ma hu begint handtekeningenactie tegen proef, die moet uitwijzen of het toelaten van auto's de klandizie positief beïnvloedt. der deze week was er ook een ver gadering van de stadstafel die wei nig duidelijkheid schiep. Ik had toen al de indruk dat veel colle ga's, die eigenlijk tegen waren, hun mond hielden. Nu blijkt dat ik gelijk heb, want een aantal van hen heeft inmiddels getekend." Mahu vreest de dupe te worden van de terugkeer van het autover keer in de straat. Daarvoor zal haar terras moeten wijken. Met de invoering van het rookverbod in de horeca per juli zal dat leiden tot een fikse inkomstenderving. „Anders zou ik die mensen kun nen verwijzen naar m'n terras, maar als dat weg moet..." Voorzitter Pierre Eijsackers van de Stadsraad Axel zou het jammer vinden als van de proef zou wor den afgezien. „Ik ben er voorstan der van het toch een tijdje te pro beren, simpelweg om het effect te meten. We willen allemaal meer levendigheid in de Noordstraat en trouwens in heel Axel. Laten we dit dan tenminste onderzoeken, al vind ik ook dat ondernemers er geen verlies door mogen lijden." Wethouder Van Schaik is het om het even. „Er wordt al een jaar of tien gediscussieerd over auto's in de Noordstraat of niet. Ik heb er al een tijdje 375.000 euro voor op de plank liggen. Gaat het niet door, dan zou dat jammer zijn, al wil dat niet zeggen dat het geld dan voor Axel verloren is. We kunnen het ook deels benutten voor ver fraaiing of zo." Mahu: „Ik wil na tuurlijk ook graag dat het drukker wordt in de straat, maar dat kan ook met activiteiten. Jammer dat die braderie is afgeblazen." door Wout Bareman TERNEUZEN - De kansen liggen voor het grijpen, maar nog niet ie dereen is daar van doordrongen. Wim Vrijland wel. De vertrekken de voorzitter van de ondernemers koepel Coördinatie Manage ment (CM) in Terneuzen wees be stuurders en ondernemers de afge lopen vier jaar bijna tot vervelens toe op de potenties van de stad. Hij analyseerde de bestaande situa tie, droeg ideeën aan voor vernieu wing, hamerde op snelle besluit vorming en merkte dat hij vaak een roepende in de woestijn was. „De ondernemers willen wel, maar wachten op een signaal van de bestuurders. Ik durf de stelling aan dat de gemeenteraad te weinig aandacht heeft voor de succesfacto ren, die voor het oprapen liggen. Er zijn twee mogelijkheden: óf je zakt weg naar het niveau van een oninteressante gemeente, waaraan iedereen voorbij gaat óf je grijpt je kansen, investeert en creëert zo je Coördinatie Management Wim Vrijland (61) neemt vol gende week na vier jaar af scheid van ondernemerskoepel Coördinatie Management. C&M is een overlegplatform van gemeente en onderne mers. De koepel werd tien jaar gele den opgericht. Belangrijkste activiteiten: coör dinatie van evenementen en vergunningverstrekking, wer ving van nieuwe ondernemers en stimuleren projecten. C&M zou kunnen uitgroeien tot een volwaardig, professio neel geleid bureau City Mana gement. Geld daarvoor (minimaal twee ton) ontbreekt vooralsnog. eigen toekomst." Vrijland stelt vast dat het gemeentelijk beleid de laat ste jaren te weinig ruimte heeft ge laten voor investeringen in belang rijke projecten. Hij noemt het een verkeerde zuinigheid, die tijdens de eerstvolgende raadsverkiezin gen moet worden afgestraft. Zijn stemadvies: „Kies voor partijen, die meer geld willen steken in het woon- en leefklimaat, in de kwali teit van de stad. Partijen, die niet alles opzij willen leggen voor de minderbedeelden in de samenle ving." De ambtenaren op het stad huis willen wel, is zijn ervaring. „De bestuurders moeten knopen durven doorhakken. Veranderen doet vaak pijn. Je moet daarbij be- 'Grijp nu je kansen, investeer en creëer zo je eigen toekomst' seffen dat je het niet iederéén naar de zin kunt maken. Daadkracht, slagvaardigheid... daar draait het om. Ik persoonlijk heb het geduld niet om alles en iedereen te over tuigen van het belang van die voor Terneuzen zo belangrijke verande ringen. Dat laat ik graag aan ande ren over. Ik heb al mijn ideeën, kennis en mijn netwerk in het pro ces ingebracht. Bij de besluitvor ming en de uitvoering zie ik voor mij verder geen rol weggelegd. Daarom stap ik nu op. Voor Ter neuzen is nu wel het moment aan gebroken om dusdanige maatrege len te treffen dat we de concurren tie met steden als Goes en Middel burg, maar ook Sint-Niklaas en een beetje Gent moeten aangaan." Vrijland vindt dat Terneuzen zich nadrukkelijk als regiostad moet profileren. De ambities? Terneu zen moet de stad worden, waarin moderne, actieve mensen willen wonen, werken, leren en beleven. De stad waar bedrijven zich graag vestigen en waar de bezoekers wor den verwend. Het verhaal van de drie 'B'-s (bewoners, bedrijven, be zoekers). Hof spots: de Kop van de Noordstraat ('de plannen worden in september gepresenteerd; ze zijn fraai'), de oude Veerhaven met de Scheldeboulevard ('die rondweg zou daar moeten verdwij nen, die vormt een hindernis tus- Big Brothers Big Sisters ofWalcheren filHH 5S Wij zijn op zoek naar Big Brothers en Big Sisters! Voorde kinderen en jongeren die een maatje zoeken! Maandagavond 23 juni 2008, van 19.00 uur - 22.00 uur, introductieavond Big Brothers Big Sisters ofWalcheren. Locatie: Zeeuwse Bibliotheek, zaal "patio" (Zaal "patio" bevindt zich in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek) Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg Aanmelden kan bij BBBSW. Danielle Monté, T 06 46 40 49 50 www.bbbs-walcheren.nl dmonte@bbbs-walcheren.nl 2ëc'IWSE Normaal gesproken gaat de 'na tuurlijke wekker' van de Terneuze- naarrond halfzeven. Dan klinkt er gebrabbel vanuit de andere slaapkamer, je kan er de klok op gelijk zetten. Dus zet hij zijn echte wekker niet meer. Tot deze week. Dochter hield zich koest tot kwart voor acht, terwijl de Terneuzenaar om half negen SLUISKIL - GroenLinks steunt de ac tiegroep van ouders, die voor een brede school in Sluiskil pleit. Po gingen om de drie scholen in het dorp onder een dak te krijgen ble ven zonder succes. De Oranje Nassauschool heeft be denkingen bij het project. Wethou der Cees Liefting denkt dat een brede school alleen rendabel is als alle scholen meedoen. De actie groep én GroenLinks vinden dat het ook met twee scholen kan. „In combinatie met andere maatschap pelijke en commerciële functies is zo'n school goed voor het dorp", zegt fractievoorzitter Peter Clijsen. Tip? redactie@pzc.nl voor zijn werk getuige moest zijn van de start van de nieuwbouw van het ziekenhuis in zijn woon plaats. Hij schoot in zijn kleren en spoedde zich naar het hospitaal. „De eerste paal?", riep hij gehaast naar de receptioniste in de zieken huishal. Die antwoordde onbewust gevat. „Gaat u dan maar snel naar de spoedeisende hulp." K/larie Blommaart schreef haar persoonlijke geschiedenis en vertelde haar verhaal in De Stem Bestel dit intrigerende boek op www.boerenknollen.nl door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Hulst, Sluis en Ter neuzen voeren samen campagne om het toltarief voor de Wester- scheldetunnel omlaag te krijgen. Daarover hebben de verkeerswet houders deze week afspraken ge maakt. In eerste instantie richten de acties zich op een lager tarief voor Zeeuws-Vlamingen. Volgens de Terneuzense verkeers wethouder Co van Schaik wach ten de gemeenten nog even met het opstellen van een plan. „We willen eerst weten onder welke voorwaarden de overdracht van de tunnelaandelen van het Rijk naar de provincie plaatsvindt. We moe ten zien of die financieel door- |"W De drie Zeeuws-Vlaamse ge- meenten trekken samen op om bij de provincie te pleiten voor een lager toltarief voor inwoners van Zeeuws-Vlaanderen. dacht zijn en of er daadwerkelijk zekerheid bestaat over de financie ring van de nieuwe tunnel bij Sluiskil. Ook de materiële gevol gen voor heel Zeeland moeten te overzien zijn voor we echt aan de bel trekken", zegt Van Schaik. Dat dit gaat gebeuren staat volgens de wethouder wel vast. „Gedepu teerde Poppelaars heeft zelf gezegd dat een van de redenen om de aan- delenoverdracht na te streven was dat de provincie dan zelf meer greep zou kunnen krijgen op de ta riefstelling. Welnu, als de over dracht een feit is mag het provin ciebestuur onmiddellijk aantonen dat het die tarieven kan verande ren. Ik ben ervan overtuigd dat een korting voor Zeeuws-Vlamin gen direct zal leiden tot een groter gebruik van de tunnel. Financieel zal zo'n kortingsregeling geen ge volgen hebben. Niet voor de ex ploitatie van de Westerscheldetun- nel en ook niet voor de aanleg van de kanaaltunnel." Net als de ge meenten heeft ook het comité Tunnel Tolvrij al aangekondigd ac ties voor lagere tol te gaan voeren. Wim Vrijland: „Terneuzen moet het nü bewijzen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62