Meer betalen voor kinderopvang Thuiscrèche: 20 euro per uur voor vijf kinderen Veel poli-patiënten ernstig ondervoed Bedankt oranjefans! Ik rijd weer. Scherpere controles VWA op slachterijen Akkoord houdt rekening met hoogte van inkomen ouders. Verlagen vergoeding is schadelijk voor particuliere opvang. PZC Zaterdag21 juni2008 |5 door Wierd Duk DEN HAAG - Ouders met een laag inkomen zullen maandelijks ge middeld 5 euro meer betalen voor kinderopvang, ouders met een mo daal salaris zijn 15 euro per maand meer kwijt. Wie meer dan 90.000 euro verdient, moet maandelijks minstens 65 euro extra, neertellen voor kinderopvang. Deze maatregelen, waarover het ka binet het gisteren eens is gewor den, zijn volgens vicepremier Wouter Bos noodzakelijk om de oplopende kosten van de kinder opvang terug te dringen. Volgens het kabinet dreigde het budget op termijn met ruim 1 miljard euro overschreden te worden. Voor professionele, kleinschalige opvang, de 'thuiscrèches', zal een maximumtarief van 4 euro per uur gelden. Voor de informele op vang - 'Zeg maar, de opa's en oma's', aldus Bos - wordt dat 2,50 euro per uur (nu is dat 6 euro). 'Thuiscrèches' moeten ruimte bie- Ouders zullen - afhankelijk van hun inkomen - meer betalen voor kinderopvang, aldus het ka binet. GroenLinks wil een spoed debat over de bezuinigingen. den aan minstens vijf kinderen. Voor zulke crèches aan huis zullen waarschijnlijk minder strenge ei sen gelden dan voor de formele kinderopvang. Voor gastouders, zo als grootouders of buren wordt een maximum aantal uren inge steld - tien tot twaalf - dat per week in rekening mag worden ge bracht. Dit om misbruik van de re geling tegen te gaan. Na de verruiming van de subsidies op de kinderopvang, in 2005, is het aantal gastouders enorm ge groeid. Gastouders moeten zich straks aansluiten bij een officiële kinderopvanginsteiling. De rol van de volgens het kabinet vaak duur dere gastouderbureaus verdwijnt daarmee, maar de kleinschalige op vang blijft bestaan. GroenLinks wil een spoeddebat over de bezuinigingen. Volgens fractieleider Femke Halsema 'draait dit conservatieve kabinet met de bezuinigingen op de gastouderopvang de klok jaren te rug'. Halsema vindt dat het kabi net ouders 'opzadelt met een groot probleem'. De SP oordeelt dat 'het gastouderschap door het kabinet de nek wordt omgedraaid'. Vakcentrale CNV is niet te spreken over het kabinetsbesluit. Volgens voorzitter René Paas zet het kabi net het mes in de gastouderop vang, terwijl die vorm van kinder opvang juist groeit. - Korte intensieve opleidingen VBMO-T, HAVO, VWO in Vlissingen Wij starten weer eind augustus! VMBO-T in één jaar naar het diploma HAVO in één jaar naar het diploma of in twee jaar via HEXBO VWO in één jaar naar het diploma Studeren per vak mogelijk. Vrijstellingen vanuit het reguliere dagonderwijs zijn mo gelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. 16- en 17-jarigen alleen toelaatbaar via het voortgezet onderwijs. Kom naar de inloopavond op 26 juni 2008 tussen 18.30-21.00 uur Vraag onze folder aan, kijk op: www.roczeeland.nl (onder cluster Educatie, Opleidingen) of bel voor een afspraak' Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kunnen inwoners uit Zeeuws-Vlaanderen tot de opleidingen toegelaten worden. ROC Zeeland, cluster Educatie Verlengde Bonedijkestraat 279 4383 BC Vlissingen T 0118-558640 www.roczeeland.nl door Arjen de Boer DEN HAAG - Begin een thuiscrèche, verzamel minimaal vijf kinderen van andere ouders en ontvang daarvoor een vergoeding van 4 eu ro per kind per uur. Het kabinet wil deze particuliere vorm van kin deropvang vanaf 2010 aanmoedi gen. Proeven met deze 'thuishui- DEN HAAG - De controles van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) bij kleine en middelgrote slachterijen worden verscherpt. Mi nister Gerda Verburg van Land bouw kondigde gisteren extra maatregelen aan. Verburg zei dat het slachten van dieren meer gespreid wordt. Slach terijen moeten hun werktijden aanpassen aan de beschikbaarheid van dierenartsen. Er komt meer geld om dierenartsen te scholen. De VWA raakte eerder in op spraak na een uitgelekt intern on derzoek waaruit bleek dat het toe zicht op welzijn bij veetransporten in elk geval in 2006 te wensen overliet. Verburg kondigt aan dat zij met spoed een lik-op-stukbe- leid mogelijk wil maken als bij transport van dieren de regels rond welzijn niet worden nage leefd. Ook wil zij meer 'vliegende brigades' op pad sturen. zen' bestaan al drie jaar en zijn een succes. In 2005 konden gastouders wer ken onder het kopje 'innovatieve kinderopvang'. Zij mochten toen als zelfstandig ondernemer maxi maal zes kinderen opvangen maar zij moesten wel voldoen aan de zelfde kwaliteitseisen als de regulie re kinderdagverblijven. Alle onder vraagde ouders die hun kind toe vertrouwden aan een gastouder 'nieuwe stijl' waren tevreden. De kwaliteit van de gastouderopvang was goed, aldus de GGD die mini maal eens per jaar de opvang con troleert. Erkende gastouderbu reaus stellen aanvullende eisen aan opleiding en ervaring van gastouders en aan de leeftijd van de kinderen. Maar de Branchevereniging van ondernemers in de kinderopvang en Boink, de belangenvereniging voor ouders in de kinderopvang, vrezen dat de thuiscrèches aan minder strenge normen hoeven te voldoen dan de reguliere kinderop vang. „Gebeurt dat dan is dat con currentievervalsing", zegt secreta ris Roel Masselink van de branche vereniging voor ondernemers. „Kwaliteit kost geld", zegt Gjalt Jel- lesma, voorzitter van Boink. „Als een gastouder van 4 euro eten, speelgoed en huisvesting moet be talen, wordt het krap. Nu krijgen ze nog 6 euro." Ook pleit hij voor duidelijke leeftijdscriteria. Letten op vijf kleuters is te doen, maar in je eentje zorgen voor vijf baby's is vragen om problemen. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Poliklinieken krijgen jaarlijks honderdduizenden patiën ten over de vloer die ernstig onder voed zijn. De ondervoeding wordt echter zelden opgemerkt, waar door de patiënten langzamer gene zen van de kwalen waarvoor zij worden behandeld. Dit blijkt uit onderzoek van het VU Medisch Centrum onder poli klinieken van negen ziekenhuizen. Dagelijks bezoeken zo'n tweedui zend ondervoede patiënten de po likliniek, berekende het VU Me disch Centrum op basis van een grootschalige enquête onder pa tiënten. Bijna geen van de onder voede patiënten was onder behan deling van een diëtist. Onderzoeker Hinke Kruizenga noemt het een ernstig probleem. Wie als gevolg van een medische kwaal in korte tijd veel gewicht heeft verloren, raakt ernstig ver- Door het verlagen van de vergoe ding per kind zullen veel gastou ders deze activiteit staken, ver wacht Jellesma. Want het is hard werken voor minder geld. „Veel ouders moeten dan weer naar de reguliere opvang, waar ze kunnen aansluiten in de rij die dan nog lan ger wordt." Als het kabinet thuis crèches wil, biedt het experiment met de innovatieve kinderopvang volgens Jellesma een prima oplos sing. „Maar dan moet de vergoe ding van 6 euro wel blijven." zwakt. Herstel duurt dan langer. Bij gezonde mensen die lijnen worden de vetvoorraden aange sproken, een patiënt daarentegen teert in op spiermassa en conditie. In het uiterste geval overlijden zij niet aan hun ziekte, maar aan de gevolgen van ondervoeding. Ziekenhuizen zijn alert op onder voeding bij patiënten die worden opgenomen. Zeker sinds bekend werd dat ruim een kwart van hen ondervoed is. Deze groep patiën ten wordt gescreend, gewogen en krijgt zonodig aanvullende calo rie- en eiwitrijke voeding en bege leiding van een diëtist. Ondanks deze maatregelen neemt het aantal ondervoede patiënten dat in het ziekenhuis wordt opge nomen niet af Dit komt volgens Kruizenga omdat ondervoeding in het voortraject, op de polikliniek of in de huisartsenpraktijk, vaak niet wordt opgemerkt. Mijn collega's en ik hebben de laatste tijd veel in het oranje rondgelopen. Niet vanwege het voetbal, maar omdat we actie voerden in het streekvervoer. Met de hulp van FNV Bondgenoten hebben we ons doel bereikt: een goede cao. Het heeft even geduurd en uw geduld is flink op de proef gesteld. Daarom willen wij alle reizigers hartelijk bedanken voor hun steun en begrip tijdens de acties. Als u ons nu in oranje actiekleding ziet rondlopen, is het wel vanwege het voetbal. Wilt u weten welk succes wij hebben geboekt Of hoe u lid kunt worden van onze club Ga naar www. fnvbondgenoten.nl/ov Werkt in je voordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5