Etc Voetbal Oranjegekte is van alle tijden De EURO Het grote tekenboek Dagje aan zee LEZERSEMTRA PZC Oranje steunt Oranje in Basel Wij Nederlanders zijn chauvinistischer dan we zelf willen geloven. Austria-Switzerland Vakantiepakket voor uw kind PZC Zaterdag21 juni 2008 45 door Frans van den Nieuwenhof BAZEL - Honderdduizend gekke mensen gaan vandaag in Bazel bier drinken, voetbal kijken en 'Hup Holland Hup' zingen. Voor de vierde keer in twaalf dagen trekt een bijzondere bevolkings groep naar Zwitserland om het Ne derlands elftal te ondersteunen. Het is een fenomeen dat in Euro pa zijn gelijke niet kent, althans niet in die omvang. En toch is het niets nieuws: de Oranjegekte is van alle tijden. KNVB-perschef Kees Jansma weet Oranje-fans maken het zo gek als het maar kan. foto Ermindo Armino Het fenomeen Oranjegekte kent in Europa zijn gelijke niet. foto Ermindo Armino als geen ander hoe losgeslagen dit land kan raken. „Ik moet beken nen", zegt hij op ietwat gedra gen-hilarische toon, „dat wij Ne derlanders eigenlijk veel chauvinis tischer zijn dan we zelf willen gelo ven. En dat chauvinisme werkt heel erg aanstekelijk, weet ik uit er varing." De zestigjarige Jansma zal zijn le ven lang herinnerd worden aan zijn televisie-optredens met bonds coach Rinus Michels rond het EK van 1988. Nooit slaagde een tv-journalist erin het Oranjegevoel zó te prikkelen. Na een journalis tieke loopbaan van ruim 35 jaar werd hij in 2004 persvoorlichter bij de KNVB. Daar wordt Jansma geacht beleid te maken op een volksgevoel dat hijzelf als klein kind leerde kennen. „Ik was negen", vertelt Jansma, „en mocht aan de hand van mijn vader Jan mee naar Düsseldorf Naar West-Duitsland-Nederland. We wonnen met 2-1, door twee doelpunten van Abe Lenstra. Ik herinner me goed dat die dag enorm emotioneel was voor veel mensen." „Dat zie ik nog zó voor me. Pas na derhand begreep ik hoe en waar om. Dat had natuurlijk alles met de oorlog te maken." De Oranjegekte van toen is in zijn beleving niet zo veel anders dan nu. „Interlands waren ook toen al wedstrijden waar iederéén het over had. In Düsseldorf zaten dui zenden Oranje-fans, alleen waren die gekleed in statig grijs. Mensen met hoeden en kostuums. Drie- werfhoera." Dankzij de Europese successen van Feyenoord en Ajax ontstond in de jaren zestig en zeventig een soort 'massahysterie'. In 1963 al reisden enkele duizenden Feye- noord-supporters met de schepen De Grote Beer en De Waterman naar Lissabon, voor de halve finale tegen Benfica. En in 1969 trokken 35.000 Nederlanders naar Parijs, waar in het Stade des Colombes een beslissingswedstrijd tussen Ajax en Benfica (3-0) plaatsvond. „Het waren de jaren waarin de eer ste vedetten opstonden", zegt Jans ma. „De voetbalsport in Neder land werd volwassen. Door de suc cessen van de clubs zijn er ver wachtingen ontstaan en is er sup- porterdom gekomen. En dan merk je: zo gauw er succes is, gebeurt er iets met dit volk." Oranje moest na het WK van 1934 ('We gaan naar Rome') precies veertig jaar wachten op deelname aan een groot toernooi. De toer nooien van '74 en '88, in Duits land, verliepen net zo doldriest als het EK van nu. Feestende fans die zonder kaartje een speelstad bezoeken, kwam Jansma toen ook al tegen. „Ik weet nog dat ik beide keren in Duits land gek werd gezeurd om kaart jes. Maar nu is het wel heel ex treem. Honderdduizend mensen in Bern en Basel, waar hebben we het over?! De portemonnee speelt natuurlijk mee. Iedereen durft het zich te veroorloven en het vervoer is geen probleem. Vroeger was Pa rijs een wereldreis, daar lacht een ieder nu om." In 1978 versloeg Jansma in Buenos Aires de WK-finale tussen Neder land en Argentinië. „Daar was ik met tv-commentator Theo Reits- ma zowat de enige Nederlander in het stadion. Er zullen ongetwijfeld wel wat supporters zijn geweest, maar niemand droeg Oranje. Ik weet nog dat ik tegen Theo zei: nu zijn we écht op onszelf aangewe zen." Al die grote toernooien hebben één ding gemeen: wat zich in Ne derland afspeelt, dringt nauwelijks door tot volgers en deelnemers. „Spelers en staf realiseren zich to taal niet wat er gaande is", zegt Jansma. „Alleen als we naar de speelstad reizen en bij het stadion aankomen, zien we Oranje-fans staan. Wij worden in alle rust wak ker en gaan in alle rust naar bed. Je leest af en toe een krant en hoort wel dat het een gekkenhuis moet zijn, maar dat is het." De perschef Jansma is er de man niet naar om die rust te bewaken en invloeden van buitenaf te mini maliseren. „Dat doen de spelers zelf wel. En Marco is daar natuur lijk ook heel scherp in." Het beleid van de KNVB draagt wel bij tot de popularisering van het Nederlands elftal. Oranje is misschien wel de meest open ploeg van het toer nooi. Bij geen enkel team staan zo veel spelers ter beschikking van de pers. In principe kan elke Neder landse journalist met elke interna tional een afspraak maken. „Toch is het te massaal geworden", vindt Jansma. „Ik sta voor dat we Nederlands blijven. Dus zo open mogelijk. Maar het kan niet meer Sw zo open als we eigenlijk zouden willen. Dat vinden we heel verve lend. Er zijn te veel geaccrediteer de journalisten. In '88 was ik de enige journalist met een televisie camera! Vind je het gek dat al die spelers het leuk vonden? Als je nu een training hebt die een kwartier open is voor de media zie je tien tallen camera's. De media-aan dacht is gewoon niet te vergelijken met een aantal jaren geleden, ook door de ontwikkeling van inter net." Sneller dan ooit kan de Oranjegek te doordringen tot alle hoeken van Europa. Toch was de populariteit van Nederland altijd groot, stelt Jansma. „Zolang als ik in het vak zit, is de buitenlandse pers lyrisch geweest over Nederland. Dat komt vooral omdat onze spelers alle maal meerdere talen spreken. Bij ons kun je terecht met Engels, Duits, Spaans, Italiaans en Frans. BASEL - Oranje krijgt vanavond in de EK-wedstrijd tegen Rusland steun van de Oranjes. Prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima zijn in Basel aanwezig bij het kwartfinaleduel tegen de ploeg van Guus Hiddink. Ook Pieter van Vollenhoven en zijn zoon Pieter-Christiaan wor den verwacht. Willem Alexander woonde eerder al de openingswed strijd van Oranje tegen Italië bij. De Oranjes zijn dit weekeinde niet de enige koninklijke bezoekers bij het EK. Koning Juan Carlos van Spanje is morgen bij de wedstrijd Welk land kan dat? Onze spelers hebben nu eenmaal makkelijk con tact met journalisten en dus met het publiek. En dat draagt bij tot de populariteit. Maar natuurlijk!" Foto's van Nederlandse voetballers die, na de overwinning op Frank rijk, hun kinderen van de tribune haalden en op de arm namen, gin gen de hele wereld over. „Nee", zegt Jansma, „dat was niet geënsce neerd. Toevallig zaten de spelers vrouwen dit keer op de eerste rij. Dat gebeurt eigenlijk nooit. Ach, ie dereen mag daarvan denken wat-ie wil, maar de wereld viel over ons heen. In het buitenland dachten de mensen: wat is dit?! Ze vonden het ge-wél-dig. Je gelooft niet hoeveel brieven, faxen en mails wij na die wedstrijd hebben gekregen." De gekte zal ook vandaag weer los barsten. Het lijkt een onverwoest baar fenomeen. Jansma: „Pas als de voetbalgeneraties zwakker wor den, zal dit verdwijnen. Maar dit team is zo jong, voorlopig hebben we nog wel even. En daarbij: we zijn gewoon zo chauvinistisch als het maar kan." van Spanje tegen Italië.. De afgelo pen dagen was Juan Carlos in Rus land, waar hij zich samen met pre sident Medvedev en premier Poe- tin verheugde over de kwalificatie van Rusland en Spanje voor de vol gende speelronde. Het Spaanse kroonprinselijk paar Felipe en Letizia was getuige van de voetballes die Spanje aan Rus land gaf (4-1). De Zweedse prins Carl Philip daar entegen koos een verkeerd mo ment om zijn land aan te moedi gen. Hij zag Rusland met 2-0 win nen van Zweden. PI ■r A Het Grote Tekenboek: 368 pagina's tekenplezier Een dagje aan zee: kartonboek met plaatjes voor kinderen vanaf drie jaar jf (bestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel 'In Düsseldorf zaten duizenden Oranje-fans, gekleed in statig grijs. Mensen met hoeden en kostuums.' Pas als de voetbalgeneraties zwakker worden, zal dit verdwijnen. foto Ermindo Armino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47