Trio mist af en toe de nuance Nazomerfestival biedt muziektheater, relatie en huiskamerdrama Universum in suikerklontjes 42 Zaterdag 21 juni 2008 PZC Locatievoorstellingen bij bunkers, Covra en in Hollandsche Hoeve. Lionel Scoccimaro en Eric Angenot tonen werk in deWillenrj. Het Goethe Piano Trio mocht donderdag de op maat van het toe Interna tionaal Muziekfeest Middelburg verzorgen. Dit ensemble bestaat uit twee jonge strijkers (violist Ma- thieu van Bellen en cellist Chris topher Graves) en een pianist die al langer bouwt aan zijn carrière (Tadasji Imai). Het viel meteen op dat er iets schort aan de balans. Dit komt vooral doordat de pianist zijn partij nogal fors in de verf zet. Een iets zachter toucher en een wat genuanceerder benadering van de partituur zouden de balans ten goede komen. Het eerste deel van het Pianotrio opus nr. in Es van Ludwig van Beethoven mag lekker onstuimig gebracht worden, maar deze mu ziek vraagt meer dan een afwisse ling van hard en zacht. Een goede interpretatie verwacht juist dat he le gamma van kleurklanken dat pas tot zijn recht komt als er vol daan wordt aan nuancering en juis te frasering. Heel mooi klonk dan weer het subtiele samenspel van de strijkers in het Adagio cantabi- GOETHE PIANO TRIO Openingsconcert Internationaal Muziekfeest Middelburg 2008. Gehoord: do. 19/6, Doopsgezinde Kerk. door Jeanette Vergouwen le. Het scherzo, met een unisono begin en vreemde overgangen in ritme, werd fris en energiek ver tolkt en ondanks de abrupte, felle akkoorden klonk de finale vlot en fris. Met het Pianotrio nr van Charles Ives tapte het trio uit een ander vaatje. Het moderato lijkt medita tief en ernstig, maar er zitten ook lekkere dissonanten in en door de verschillende stijlen vormt dit werk uit begin twintigste eeuw, een voorbeeld van een compositie waarin geëxperimenteerd wordt, voer voor hongerige musici. In het centrale presto TSIAJ (This Scher zo is a joke) worden populaire wijsjes en studentenliederen ge combineerd met virtuositeit. Het lijkt of de drie musici ieder een ei gen partij brengen, zonder reke ning te houden met de anderen. Toch is de samenklank apart en af en toe absurd mooi. Dit trio wordt besloten met een conventioneel moderato waarin hymneachtige melodielijnen te horen zijn. Opval lend was de fenomenale techniek van de pianist, maar de overdaad aan fortissimo schaadde ook hier de muziek. De bewondering voor de prestatie, de inzet en het enthousiasme van de drie musici, waarbij de strijkers meer de muzikaliteit onderstreep ten, maakte tijdens het vertolken van het Pianotrio op. gg nr in Bes (D8g8) van Franz Schubert plaats voor ontroering. De vertolking raakte de juiste snaar. De dromeri ge melodie in het andante werd door cellist en violist intens mooi gespeeld en dat gold ook voor het dansante scherzo en lieflijke trio. Het Rondo vivace, met een vrolijk terugkerend refrein en aparte tus- sendelen, werd vlot en fris ge bracht. Jammer dat de coda aan de (te) forse kant was. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Tijdens de komende editie van het Zeeland Nazomer festival wordt in het Walcherse bunkerlandschap het stuk Doden dans van August Strindberg opge voerd. Stadspark De Hollandsche Hoeve in Goes is het decor van de muziektheaterproductie Zilke. Eer der was al duidelijk dat het festival wordt geopend in de Covra, het opslaggebouw voor radioactief af val bij Borssele, met het stuk Kwar tet van Heiner Müller. Ook was be kend dat de reizende productie van dit jaar het 'huiskamerdrama' Vandaag geen vis van Judith de Rij ke wordt. Het Nazomerfestival wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden en duurt van 26 augustus tot en met 6 september. Zoals gebruikelijk be staat het programma uit vier eigen voorstellingen, gemaakt voor bij zondere locaties in het Zeeuwse landschap, en een combinatie van muziek en andere kunstvormen op het Abdijplein in Middelburg, dat als festivalhart fungeert. Kwartet, de openingsvoorstelling, is de voornaamste theaterbewer king van de achttiende-eeuwse brievenroman Les liaisons dangereu- ses van Choderlos de Laclos. De re gisseur van het stuk is de Vlaamse actrice Chris Thys, die eerder mee werkte aan de Nazomerfesti val-voorstellingen Beeldbeschrijving en Phaedra. Ilse Uitterlinden speelt Merteuil, Erik Van Herreweghe de rol van Valmont. Er wordt ge speeld in de ontvangstruimte van de Covra, de plek waar de treinen arriveren. Vandaag geen vis is geschreven door de uit Middelburg afkomstige Judith de Rijke. Het wordt opge voerd onder regie van Barbara Van- dendriessche. Uitgangspunt is dat Het Zeeland Nazomerfestival heeft zijn programma voor dit jaar gepresenteerd. De achtste editie is van 26 augustus tot en met 6 september. achter elke voordeur een verhaal schuilgaat dat zelfs voor de naaste buren verborgen blijft. Het stuk wordt gespeeld op straat, voor de gevel van een huis met inkijk door de ramen. Een oproep aan Zeeu wen om hun huis beschikbaar te stellen, leverde een groot aantal reacties op. Het stuk speelt in Hoek (première op 27 augustus), Zierikzee, Rilland, Sint-Annaland, Oost-Souburg, Kortgene, Graauw, Breskens en Wemeldinge. Dodendans van August Strindberg gaat over een huwelijksoorlog en stond model voor Edward Albees beroemde Who's afraid of Virginia Woolf. Strindberg-kenner Karst Woudstra vertaalde en bewerkte het stuk en regisseert ook. De ac teurs zijn Ivan Pecnik, Goeie Der rick en Hein van der Heijden. Voor het muziektheaterstuk Zilke, de omvangrijkste locatievoorstel ling van dit jaar, werkt het Nazo merfestival samen met het Vlaam se gezelschap Walpurgis en big band Flat Earth Society. Peter Ver- meersch componeerde het stuk (dat gaat over een ongewoon cir cus); Pieter De Buysser schreef het libretto. Flat Earth Society speelde in 2006 met succes op het Abdij plein in Middelburg. Het festivalhartprogramma voor dit jaar wordt pas op 8 augustus bekendgemaakt. Wel bracht de or ganisatie al eerder naar buiten dat de Zeeuwse band Racoon op 5 sep tember op het Abdijplein op treedt. Ook is duidelijk dat het pro gramma vrijdag 29 augustus wordt geopend door Flamenco Barroco, een combinatie van een flamenco ensemble en een klassiek barokor- kest uit Spanje. Dat speelt, onder leiding van de oorspronkelijk uit Middelburg afkomstige cellist Eel- co Haak, muziek van Scarlatti. Verder zal Bonheur Theaterbedrijf Rotterdam in de Nieuwe Kerk in Middelburg vier keer de theaterma rathon Odyssee opvoeren. Acteur Paul R. Kooij vertelt het klassieke verhaal. Het gaat om een combina tie van de voorstellingen De wraak van de zee en De laatste beproeving. Wiek Hijmans, componist met Zeeuwse wortels, is verantwoorde lijk voor de muziek. De openingsvoorstelling van het Zeeland Nazomerfestival, Kwartet van Hei ner Müller, wordt gespeeld in het Covra-gebouw. foto GPD door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Franse kunstenaar Lionel Scoccimaro (1973) exposeer de begin 2006 in het Vlissingse kunstcentrum deWillem3 opval lend werk, waarbij hij uitgebreid ci teerde uit de Amerikaanse ont spanningscultuur. Scoccimaro is daarnaast bekend van zijn foto's van ouderen die weer kind wor den. In Vlissingen laat hij nu een weer heel andere kant van zijn oeuvre zien: een eigen wereld, op gebouwd uit suikerklontjes. De grote lijn is Scoccimaro's werk is het spel, dat op uiteenlopende manieren tot uitdrukking wordt gebracht. „Het schilderen, de fo to's, het werken met suiker - het zijn voor mij drie compleet ver schillende universums, die ik af wissel omdat ik niet steeds hetzelf de wil doen." De blikvanger van de expositie is een enorme zwarte sokkel, waar op allerlei bouwwerken staan. To rens vooral, met soms een ooster se, tempelachtige uitstraling. Wie dichterbij komt, ziet dat elke toren is opgebouwd uit talloze suiker klontjes die Scoccimaro ter plekke voorzichtig op elkaar heeft gesta peld. De kunstenaar streeft naar een zekere ongrijpbaarheid. „Mis schien is het een stad, misschien zijn het losse gebouwen. Mis schien is het werk een sculptuur, misschien een installatie." Zijn uitgangspunt vormden de wa tertorens die in vele varianten in het Franse landschap staan en die Scoccimaro al langer fascineren. Hij liet allerlei mensen de torens nabouwen met suikerklontjes en fotografeerde de uiteenlopende re sultaten. Die zet hij in de tentoon stelling tegenover zijn eigen crea ties. „Je ziet hun universum en dat van mij." Behalve Scoccimaro exposeert zijn landgenoot Eric Angenot momen teel in deWillem3. Hij toont een verzameling witte sculpturen, die deel uitmaken van de serie Subjec tive typologies. „Ze laten verschil lende manier zien om zich in de ruimte te bevinden", zegt Ange not daarover. „Ik ben geboeid door de metaforische verbindingen tus sen de tentoonstellingsruimte en andere ruimtes, zowel sociaal als politiek, biologisch en fysiek. Som mige sculpturen zijn groter dan de andere; de ene ziet er ook agressie ver uit dan de andere. Ik be schouw ze als verschillende overle vingsstrategieën." Werk van Lionel Scoccimaro, Eric Angenot en Jean Michel Crapanza- no, t/m 6 juli in deWillem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Geopend: wo. t/m zo., 12-17 uur. foto Lex de Meester De torens van Lionel Scoccimaro zijn opgebouwd uit talloze suikerklontjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44